LEII >8011 DAGBLAD. N°. 7154. Vrijdag 15 Juni. A". 1883. Eerste Blad. Avond-editie. PRIJS DEZER COURANT: Yoor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per postB 1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven- FBIJS DER ADVERTENTIE»: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17%. Grootere lettere naar plaatsruimte. Voor het incassee- ren bniten de stad wordt/0.10 berekend. Bi f Kommer bestaat nit TWEE BIADEN. Offloiëele Kennisgevingfenu Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien de circulaire van den Staatsraad Gouverneur van Zuid-Holland, van den 21sten Augustus 1831 (Provinciaal- blad no. 110), Doen te weten, dat ter voldoening aan het Koninklijk besluit van den lsten dier maand no. 72, de Dankdag of godsdienstige viering der overwinning van Waterloo, ditmaal op Zondag den 17den dezer maand, zal worden gehouden Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 14 Juni 1883. E. KIST, Secretaris. LiEJI&EIg, 11 Juni. Heden is aan de rijks-universiteit alhier de heer J. M. Yan Stipriaan Lnïscius, geb. te 's-Gravenhage, bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap, met academisch proefschrift, get.: „Het tijdstip,waarop de failliet het beheer zijner goederen verliest", als mede de heer C. A. Molenaar, geb. te Waddings veen, tot doctor in de geneeskunde, met academisch proefschrit, get.: „Over het wezen der encephalo- pathia saturnia." Morgen zal onze gemeente met een bezoek worden vereerd van den Italiaanschen hoogleeraar dr. M. S. Graaf De Rossi, directeur van het bureau voor geodynamische waarnemingen, te Rome. Hij zal voor enkele dagen de gast zijn van onzen stadge noot mr. S. J. C. W. Yan Musschenbroek, oud resident van Monado, vice-president van de 5de afdeeling der wetenschappelijke voordrachten en congressen bij gelegenheid der Amsterdamsche ten toonstelling te houden, waarop genoemde Italiaan- sche geleerde Maandag a. s een voor ons en onze koloniën hoogst belangrijk en toch ten onzent nog zoo weinig bekend onderwerp zal behandelen. Als sprekers zullen daar ook optreden onze stad- genooten prof. ör. P. J. Yeth; dr. P. P. C. Hoek, leeraar aan de H. B.-S.prof. dr. K. Martin; mr. S. C. J. W. Yan Musschenbroek; G. Wilken, amb tenaar bij het binnenlandsch bestuur in;Ned.-Indië, h, la suite, leeraar in de land- en volkenkunde aan de Indische instelling; dr. C. Snouck Hurgronje, leeraar in het Mahomedaansch recht aan dezelfde inrichting; prof. dr. J. H. C. Korn; mr. W. B. Bergsma, voormalig chef der afdeeling statistiek aan de Algemeene Secretarie te Batavia, en dr. D. De Loos, directeur dor H. B.-S. voor jongens. Aanstaanden Zondag zal, gelijk telken jare geschiedt, in de Roomsch-Katholieke kerken alhier de lofzang „Te-Deum laudamus" na den Hoog- dienst worden gezongen ter viering van den ge denkdag der overwinning, behaald in de velden van Waterloo. Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Noord-Amerika door middel van het stoomschip „W. A. Scholten", van Rotterdam vertrekkende. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. uiterlijk Yrijdag-nacht te twaalf uren bezorgd zijn. De minister van binnenlandsche zaken, gelet op art. 16 van het reglement op het beheer en het gebruik der verzamelingen, inrichtingen en hulp middelen voor het onderwijs aan de universiteiten des rijks, vastgesteld bij koninklijk besluit van 31 December 1879 No. 24; gezien de berichten van curatoren der rijks-universiteiten te Leiden, Utrecht en Groningen van 12 Januari 1883 No. 29—876, 7 December 1882 No. 420 en 8 Jan. 1883 No. 9; heeft vastgesteld een reglement op het gebruik van de bibliotheek bij elke rijks-universiteit, dat is op genomen in de Staatscourant van heden en waar van afdrukken, zoomede van de bijzondere bepa lingen, vastgesteld krachtens art. 17, in de biblio theek op eon voor de bezoekers zichtbare wijze worden aangeplakt of opgehangen. Aan hem, die voor het eerst een werk bniten de bibliotheek in leen ontvangt, wordt desverlangd een afdruk tegen ontvangbewijs kosteloos verstrekt. De „Indépendance" spreekt met veel lof over de conférence, die de heer Chavannes van Leiden Zondag jl. te Brussel gaf. Hot blad voegt er bij dat waarschijnlijk nog andere Hollandsche predikan ten te Brussel voor de liberale protestantsche ge meente zullen optreden. De lste luit. H. F. D. Braams, van het 3de reg. huzaren, is daarbij overgeplaatst van Amsterdam naar 's-Hage. De geneeskundige staatscommissie heeft tot arts toegelaten de heeren J. C. Yan Heycop Ten Ham en C. N. Yan de Poll, doctorandi; voor het lste gedeelte de heeren H. Buringh Boekhoudt en C. J. Bakhuizen Van den Brink, doctorandi, en tot tandmeester bevorderd W. G. J. Jaarsveld. Blijkens den staat van de Bijzondere Scholen voor Christelijk onderwijs in Nederland in den jare 1883 telt heel ons land op zijne 4 millioen inwoners in Groningen 32, Friesland 67, Drente 8, Overijsel II, Gelderland 56, Utrecht 28, N.-Holland 53, Z.- Holland 85, Zeeland 21, N.-Brabant 15, Limburg 1 Chr. scholen. In 't geheel 377 scholen, waaronder van Yer- eenigingen 180; kerkelijke, ook diaconiescholen, III. Yoor eigen rekening 26 enkel voor meisjes 11. De Yereeniging voor Chr. Nat. Schoolonderwijs steunt 171; die voor Geref. Schoolonderwijs 28 scholenvoor uitgebr. 1. onderwijs zijn er 119 scholeD. Het getal onderwijzers, onderwijzeressen en kwee- kelingen is bijna 1500; dat der leerlingen ongeveer 57,000. Sommige der scholen zijn nagenoeg iy2 eeuw oud; wellicht zijn er echter, o. a. te Amster dam, nog oudere te vioden. Yan 18511860 werden gesticht35 christelijke scholen; van 1861—1870: 94 scholenvan 1871 1830: 107 scholen en sinds 1881: 28 scholen. '8 Rijks middelen hebben gedurende de maand Mei 11. opgebracht f 8,776,754, tegen f 8,545,417 in Mei 1882, en gedurende de eerste vijf maanden van 1883 f 41,280,099, tegen f 41,122,854 in het zelfde tijdvak van 1882. Het 5/n der raming be draagt f 43,299,655. Wegens onchristelijken wandel is ds. Loman, bij de Chr.-Geref. kerk te Well en Zuilichem, voor- loopig voor onbepaalden tijd in de Evangeliebe diening geschorst. Voor veehouders, die voornemens zijn in de volgende maand op de te Hamburg te honden ten toonstelling vee te exposeoren, is het van belang kennis te nemen van de door de Pruisische regee ring aan de commissarissen des konings gerichte missive, in hoofdzaak houdende dat elk nit Neder land ingevoerd stuk vee moet begeleid zijn door een attest van den burgemeester der plaats van herkomst, vermeldende ouderdom, geslacht, klenr enz., benevens de verklaring dat aldaar geen long ziekte, mond-, klauwzeer, noch eenige andere be smettelijke veeziekte heerscht of binnen de laatste zes maanden goheerscht heeft. Verder behoort aan de Pruisische regeering min stens acht dagen te voren dag en uur van invoer te worden opgegeven. Een particulier schrijven nit Vardoe, dato 30 Mei, van den commandant der „Willem Barendtsz", gisteren te Utrecht ontvangeD, meldt het volgende: „Na een zeer voorspoedige reis van 21 dagen kwamen wij in welstand te Vardoe aan. Yan de „Varna" hier niets bekend; evenwel maakt men zich over het algemeen hierover niet ongerust. De ijsberichten zijn gunstig; een telegram van Ham- merfest meldde mij„Probably Novaya Zemlya approachable." Groet de Utr. vrienden. Utr. Dbl.) Onlangs werd medegedeeld dat een a ntal ingezetenen van Zwolle zich tot den minister van financiën hebben gewend met het verzoekschrif het daarheen te leiden, dat alleen qnitantiën van hon derd gulden en daarboven van zegel voorzien be hoefden te worden. Dezer dagen is op dit adres afwijzend antwoord ontvangen, o. a. op grond dat de toestand der schatkist op het oogenblik niet toelaat, om de zegelbelasting op qnitantiën en het handelspapier te verminderen. De heer Lemmens, sedert een jaar aan het „Nederlandsch Tooneel" verbonden, keert naar Antwerpen terug om er de directie van een Hol- landsch tooneelgezelschap te aanvaarden in het „Théatre des Variétés." De minister van binnenlandsche zaken brengt ter konnis van belanghebbenden dat met 1 Sept. a. s. aan de R. H. B.-school met 5-jarigen cnrsus te Tilburg de betrekking van leeraar in de Hoogduit- sche taal- en letterkunde te vervullen is. Jaar wedde f 1800. Aanmelding vóór of op 25 Juni a. s. bij dr. Yan Aken. Het stoomschip „Madura," van Java naar Amsterdam, arriveerde gisteren te Dnngeness; de „Soenda," van Batavia naar Amsterdam, arriveerde Dinsdag te Aden en zen de reis voortzetten. Z. M. heeft B. C. Brennan, met ingang van 1 September a. s., benoemd tot leeraar aan de rijks- hoogere burgerschool te Zwolle, met machtiging om tegelijkertijd de betrekking van leeraar aan het rym- nasinm aldaar te bekleeden; - G. E. H. Tcitein Nolthenius, voor het tijdvak van 1 Sept. 1883 tot 1884, benoemd tot leeraar aan de Rijks Landbouw school; - benoemd tot lid der afdeeling van den Raad van State voor de geschillen van beKtnur, mr. C. J. A. Heydenrijck, lid van dien raad- aan dr. A. T. Yan Aken, inspecteur van het M. O., eervol ontslag verleend als schoolopz. in het district 's-Gravenhage. Gemengd NIeuwe. Ter plaatsing van het Monument van Loidens ontzet is men op de Rnïne mot de ontgraving voor het fondament en voor het heien der palen begonnen. Naar men verneemt, bestaat thang het plan om den eersten steen van het voetstuk op den geschiedkundigen 3den October a. s. te leggen en de onthulling van het Gedenkteeken zelf te doen plaats hebben op den 25sten of 2Gaten Mei van het volgende jaar, nl. op den datum waarop hot tweede beleg door de Spanjaarden een aan vang nam. Ten aanzien van den gevel van het Raadhuis alhier werd - gelijk bekend is - in eene der jongste vergaderingen van de Leidsche afdeeling der Nederlandsche Maatschappij tot bevordering der Bouwkunst de wenschelijkheid uitgesproken dat bij volgende herstellingen de verfkwast ter zijde zou worden gelegd en het front zich weer in zijn oor- spronkelijken toestand voor het oog mocht vertoonen. Als proeve houdt men zich thans onledig om dea trapgevel met zijne beelden van de verschillend© verflagen te ontdoen. Het hof van assises der Beneden- Pyreneën heeft zekeren Barthaburu tot levenslan gen dwangarbeid veroordeeld, die, alleen om als zoon eener weduwe van den dienst te worden vrij gesteld, een anderhalf jaar geleden zijn ouden vader in de bergen opgewacht en verworgd had. Te Leyne bij Cahors (Frankrijk)is de muur van een gasthuis ingestort, ten gevolge waarvan 6 verpleegden omkwamen en 3 anderen, waaronder 1 ernstig, gekwetst werden. In de maand Maart j 1. kwamprins Thibo Ihabo, een bloedverwant van den bekenden koning Thibo van Birma, naar de Engelsch-Indische stad Ran gun om in eene pagode te offeren. Op

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1