LEIDSCH DAGBLAD. N°. 7133. Donderdag 14- Juni. A0. 1883. Eerste Blad. Avond-editie. Rechtsgeding PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden.IIf 1.10. Franco per post1.40 Afzonderlijke Nommers.n 0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. V PEIJS DER ADVERTENTIE ft Van 16 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17$.' Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incassee- ren bniten de stad wordt 0.10 berekend. jr iX Dit Kommer bestaat uit TWEE BLADEK. LEIDEN, 13 Juni. Ter verkiezing van een lid voor de Provinciale Staten in het kiesdistrict Leiden, in de plaats van wijlen mr. P. Du Rien, waren ingeleverd 858 otem- bilejtten, waarvan er van onwaarde werden ver klaard 13, zoodat het aantal geldige stemmen 845 bedroeg en de volstrekte meerderheid 423. Gekozen werd mr. H. A. NEEB alhier, candidaat der liberalen, met 491 steramen. Op den heer J.D. baron Yan "Wassenaer te 's-Hage, cand. der anti revolutionairen en katholieken, waren 335 uit gebracht. Verder waren nog uitgebracht op de heeren D. Hartevelt 6, mr. C. Cock 4, O. baron Van Was senaer Van Catwyck 2 en op verschillende perronen de 7 overige stemmen. Heden is aan de universiteit alhier de heer W. Caland, geb. te Brielle, bevorderd tot doctor in de classieke letteren, met academisch proefschrift, get. „De nummis M. Antonii Hl viri vitam et res gestas illu8trantibu8 commentatio". Aan onzen stadgenoot dr. J. C. Vollgraff, con rector van het Gymnasium, is het hoogleeraarsambt aangeboden in de faculteit van bespiegelende wijs begeerte en letteren der universiteit te Brussel. Door den minister van oorlog zijn do heeren J. J. Kersbergen, opzichter van de fortificatiën 2de klasse te Leiden, en W. Frankeu, opzichter der fortificatiën 3de klasse to Gorkum, bevorderd de eerste tot opzichter 1ste en de tweede tot opzichter 2de klasse. Voor de verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer der Staten-Goneraal in het hoofdkiesdistrict Leiden zijn in het ge jhes! l nog opi gekomen: Rijnsburg V 60 39 Noordwijk j „i 162 J 115 Voorhout j V "1 D Koudekerk V V 60 n 49 Hazerswoude V V 156 •n 105 Wassenaar 1) V 118 7» 94 Ter Aar V 7) 86 V 48 Zevenhoven V 54 V 41 Nieuwkoop V D 120 V 83 D8. K. W. Vethake heeft voor het beroep naar Leiden bedankt. Volgens het Weekblad van minder courante of incourante fondsen van Broekman en Honders werden gedurende de afgeloopen week de oprichters-aan- deelen Rijnl. stoomtram noch aangeboden noch ge vraagd; de aandeelen spoorweg Leiden-Woerden noch aangeboden noch gevraagd; de aand. Rijnl stoomtram verhandeld tot 64 pet.de aand. Kon Ned. Grofsmederij te Leiden gevraagd tot 100 pet. de aand. Leidsche Duinwatermaatschappij noch aan geboden noch gevraagd; de aand. Leidsche Brood fabriek gevraagd tot 190 pet.; de aand. straatweg en vaart Gouda-Bodegrave gevraagd tot 14 pet. Hedenmorgen is op het Stationsplein een paard, bespannen voor eene vigilante en toebehoo- rende aan den stalhouder K., ten gevolge eener ongesteldheid in elkaar gezakt. Na afgespannen te zijn, werd het per wagen naar den stal vervoerd. De in het rijtuig gezeten dames konden dit verlaten, terwijl geen ongelukken hebben plaats gehad. Tot lid der Provinciale Staten in het hoofd kiesdistrict 's-Gravenhage is gekozen jhr. mr. B. C. De Jonge (A) met 764 van de 1385 stemmen. Op den hoer A. P. Godon (L) waren er 609 uitgobracht. Z. K. H. Alexander der Nederlanden, Prins van Oranje, heeft eergisteren, den sterfdag van zijn broeder, wijlen den Prins van OraDje, den vorstelijken grafkelder te Delft bezocht en twee kranson op de lijkkist neergelegd. Het stoomschip „Prinses Marie," van Amster dam naar Batavia, vertrok gisteren van Suez; de „Sumatra," van Amsterdam naar Batavia, arriveerde dien dag te Batavia; de „Prins Hendrik", van Am sterdam naar Batavia, arriveerde heden te Marseille de „Madura", van Java, kan morgenvoormiddag te IJmuiden aankomen. BUITENLAND. Frankrjjk. De Kamer der Afgevaardigden heeft den heer Waldeck-RouBseau het krediet van 100,000 fr. toe gestaan, dat door hem gevraagd was ten behoeve van de gedelegeerden der werklieden, die de ten toonstelling te Amsterdam zullen bezoeken. Verleden Zondag is te Caen een standbeeld onthuld van den componist Aubor, waar bij in 1782 geboren werd. Luisterrijke feesten zijn bij deze ge legenheid te Caen gevierd. Duitschland. De Rijksdag heeft gisteren in derde lezing, de staatsbegrooting voor 1884/85 aangenomen, zooals zij bij de tweede lezing was vastgesteld. Daarop is de Rijksdag gesloten met eene keizer lijke boodschap, welke door den heer Von Bötticher werd voorgelezen. De kanaalcommissie van het Heerenhuis heeft, na twee langdurige zittingen, het voorstel betreffende het graven van een kanaal van Dortmund naar de Eem8-havens met 9 tegen 6 stemmen verworpen. Belgic. Een aantal sterkendrank-stokers en verkoopers, door eene menigte nieuwsgierigen omstuwd, ver zamelde zich gisteren voor de Kamer te Brussel om te protesteeren tegen de nienwe belasting op alcoholische dranken. Wanordelijkheden kwamen niet voor. De „Indépendance" maakt melding van een gerucht, dat de regeering een ontwerp zal indienen tot invoering van verplicht onderwijs. Groot-Britannië. Te Dablin zijn bij een melkverkooper in Capel-street 5 geweren, eenige bajonetten en een paar dolken gevonden onder een hoop mest. De man is gearresteerd. Het Hoogerhuis heeft, bij tweede lezing, het regeeringsvoorstel betreffende de zeevisBcherij aan genomen. Het heeft ten doel de uitvoering der internationale overeenkomst, tot verhindering van conflicten tusschen visschers van verschillende nationaliteit. betreffende de zaak van JAANTJE CORNELIA STRUIK, (de zoogenaamde Mülioenenjuffrouw {Zitting van heden Woensdag Weder was het voor 't publiek bestemde gedeelte in de gerechtszaal onmiddellijk bezet toen om half- tien de deuren der zaal werden geopend. De rechters traden te 9.40 binnen. De beklaagden worden bin nengeleid en nemoD, evenals de vorige dagen, plaats op de bank der beschuldigden. Behalve den getuige Broman, die gisteren reeds werd gehoord, wordt binnengebracht Meijer Levie Woudhnyzen, oud 28 jaar, diamantslijper van beroep, die 245,000 van Jaantje Struik te vorderen moet hebben. Voorz.: Ondanks het verlies door u geleden ver wacht ik dat ge me de geheole waarheid zult zeg gen. In Augustus 1881 kwaamt ge in relatie met Jaantje Struik. Kendet ge haar vroeger? Get.: Neen, mijnheer, wij zouden juist aan tafel gaan toen juffrouw Rosenveldt bij mij kwam en verzocht mij te spreken. Is er iets gebeurd, vroeg ik. Zij verhaalde mij dat eene rijke dame onmiddel lijk 5000 noodig had. Ik kwam toen bij mijnheer en mevrouw Broman en dezen vertelden mij dat de rijke dame geld noodig had om een kolossale erfe nis los te krijgen. Mijn vader raadde mij aan er buiten te blijven. Hij althans bemoeide er zich niet mee. Dat zei ik aan Broman. Ik zag dio rijke dame, juffrouw Struik, komen. Zij liet zich aandienen, huilde en zei dat als zij niet geholpen werd, zij verloren zou zijn. Den volgenden morgen kwamen wij bij Broman. Ik geloof dat het een Zaterdag was. Daar vroeg ik juffrouw Struik of zij geen uitstel kon krijgen van den advocaat. Zij wilde 5000 hebben, daarna 300. Zij sprak weder over de erfenis; Jan Hen drik Van Driel was gestorven, zoodat de landerijen van Van Veggelen geheel voor Jaantje waren. Van een notaris zei ze niets. Eindelijk vroeg zij 1000. Ik hielp haar daaraan. Een bewijs daarvoor heb ik toen niet ontvangen. Mijn zoon wilde die rijke dame ook zien. Wij kwamen toen bij haar en zij zeide tot mijn jongen„als je vader rijk en gelukkig wil worden, dan ligt het maar aan hem." Voorz. Wat hobt gij later nog gegeven Get. Mijn schoonvader kwam tusschen beiden en gaf mij zeven Metallieken, die ik voor ƒ4000 verkocht. Dit geld gaf ik aan Jaantje Struik. Mijn schoon vader maakte zich arm voor haar en mij. Hij (S. L. De Smith) gaf mij 25,000, die ik aan Jaantje gaf. V.: Wanneer gaaft gij de ƒ4000? G.: In September. V.: In 't laatst van Augustus dus ƒ1000, in September 4000, en later nog ƒ25,000. G.: Ja, mijnheer. Toen zei zij dat ze het noodige nog niet disponibel had. Ik ga daarop naar vader en vraag hem 18,000 (vader heet Levie Benjamin Woudhuijzen). Ik bracht haar dezelfde week die 18,000. Den volgenden dag zei ze dat ik dio 18,000 moest terug nemenzij behield ze echter. Later vroeg ik om waarborgen. Toen liet zij 9 accepten van 25,000 aan mij geven. Ik zei nu aan vader genoeg waarborgen te hebben. Ik bracht Jaantje nader in kennis met mijne familie want, dacht ik, men kan nooit weten hoe goed het nog uitkomt. Voorz.: Heeft zij de accepten geteekend? G.: Ja mijnheer. V.: Die 4 betalingen bedroegen dus 48,000? G.: Ja mijnheer. V.: Van die accepten waren er 4 ten name van u en 5 ten name van uw zoon? G.: Ja mijnheer. V.: De be taling zou plaats hebben in October? G.: Ja mijnheer, die heele zaak van de erfenis heeft zij verteld in bijzijn mijner familie. Zij zei tegen mijn schoonvader: „ik heb zin in u. Zon u mij geen pleizier kunnen doen? Ik heb nog 15,000 noodig." Mijn schoonvader zei, waar ik bij was, dat zij de 15,000 hebben zou. Ik gaf haar daarom 15,000, waarvan 5000 van mijn schoonvader en ƒ10,000 van mijn zoon. Daarop kwam zij telkens om ver dere sommen. Eerst 33,000 van mijn schoonvader, toen zei ze 82,000 aan Broman te willen geven met wien zij niet meer tevreden was. Ook hooft ze gezegd 13 bedienden te hebben, als zij die ontsloeg had zij nog 78,000 noodig. Voorz.: In vijf keeren hebt ge haar dus ƒ63,000 gegeven? G.: Ja edele hoer. V.: Die 33,000 hebt ge niet geteld bij de f 245,000 die gij krijgt. Het geheel bedraagt dus ƒ.278,000? G.: Ja, edele heer. Later noemde zij voor 't eerst notaris Van Houten. Kort daarop kwam er weer geldge brek en Sektendorf gaf mij 10,000 ten behoeve van mejuffrouw Struik. Toen is er f 16,000 geko men van mijn oom. Daarop ƒ5000 en nog ƒ20,000 van mijnheer Sloot. Ik toekende er voor. V.: Dat was dus de 9de geldleening van u? G.: Ja, edele heer. V.: En wanneer volgde de tiende leoning, weet u dat ook? G.Dat weet ik niet. Later kwam er 7000 van mijn zwager, maar ik bleef aan sprakelijk. V.: Dan f 23,000 van L. M. Woud- huyzen? G.Ja edele heer. V.: Van u nog ƒ4100? G.Wel mogelijk mijnheer. V.: Dos in alles 126,600? G.: Die 23,000 van S. de Smith moet er ook bij. V.: Neen. ik be paal mij tot n. G.Dan nog 17,000 van Mok die het met veel moeite terug heeft. Ik gaf later nog 46,000 aan inkoop van juweelen alles van Sloof. V.Daar loopt u ook mee in Get.: Natuurlijk; later volgden nog kleinere be dragen en zoo is alles te zamen 245,000. Van rente en aflossing wildn zij niets weten. Geen actricö

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1