LEIDSCH DAGBLAD. Woensdag 13 Juni. A0. 1883. Eerste Blad. N°. 7152 PRIJS DEZER COURANT: ▼oor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DEK ADVERTENTIEJf Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17|. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incassee- ren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. 162 Dit Kommer bestaat uit TWEE BLADEN. ATond-editie. Do uitslag der verkiezingen, morgen in den loop van den dag te ontvangen, zal telkens aan ons Bureel worden aangeplakt. LKSDEIV, 13 Juni. Voor de verkiezing van eon lid voor de Tweede Kamer- der Staton-Generaal in het hoofdkiesdistrict Leiden zijn, voor zooverre bij het ter perse gaan van dit nummer bekend was, heden opgekomen: Leiden van de 1271 kiesgerechtigden 863 Oegstgeest 84 53 Eijnsbnrg 60 Katwijk 112 92 Valkenburg 25 20 Sassenheim 53 39 Warmond 61 38 Noordwijk Voorhout Noordwijkerhout 62 Leiderdorp 84 63 Koudekerk 60 Benthuizen 29 22 Hazerswoude 156 Zoeterwoude 182 103 Voorschoten 98 52 Wassenaar 118 Woubrngge 101 62 Ter Aar 86 Oudshoorn 125 80 Zevenhoven 54 Nieuwkoop 120 [Bij de vorige verkiezing, in 1881, waren ae van de 1233 kiesgerechtigden alhier 546 opge komen. In de overige gemeenten maakten toen van hun kiesrecht gebruik te Oegstgeest 35, Rijnsburg 37, Katwijk 59, Valkenburg 13, Sassenheim 21, Warmond 28, Noordwijk en Voorhout 75, Noord- wijkerhout 42, Leiderdorp 42, Koudekerk 32, Bent huizen 18, Hazerswoude 94, Zoeterwoude 81, Voor schoten 56, Wassenaar 56, Woubrugge 43, Ter Aar 44, Oudshoorn 56, Zevenhovon 35, Nieuwkoop 60 k.] Bij de heden gehouden verkiezing vau oen lid in de Provinciale Staten voor het kiesdistrict Leiden zijn van de 1266 kiesgerechtigden ingekomen 859 stembiljetten. Gedurende de maand April werden in deze ge meente 5 kinderen als levenloos aangegeven, terwijl er stierven: beneden 1 jaar 28, van 15 j. 21, van 514 j. 6, van 1420 j. 4, van 2050 j. 16, van 5065 j. 9, van 6580 j. 10, en boven de 80 j. 4 personen. Door gebrekkige ontwikkeling stierf 1 persoon, aan tering 24, aan klierziekte 4, aan absc. ulc. gangr. pyaem. haem. 1, aan kanker 2, aan aanhou dende koorts 1, aan tnsschenpoozende koorts 1, aan pokken 7, aan stuipen 2, aan apoplexie 4, aan hersenziekte 7, aan keel- en longtering 10, aan croup 1, aan kinkhoest 4, aan acute ziekten der ademhalingsorganen 12, aan chron. ziekten der ademhalingsorganen 5, aan organ, hartgebreken 3, aan angina diphtherina 4, aan acute ziekte der spijsverteringswerktuigen 2, aan chron. ziekte der spijsverteringswerktuigen 2, aan ziekten der organa urogenitalia 2, door verdrinken 1, en door onbekende, plotselinge oorzaak 1. Op de voordracht voor hoofd eener school te Utrecht is N°. 2 geplaatst de heer J. W. Van Dalfsen te Aalsmeer. Tot onderwijzer aan de Rijksnormaalschool en aan de voorbereidende klasse voor die school, te Lisse, is benoemd de heer Ch. L. F. De Meuldere, hoofd der Parochiale school te St.-Agatha. Ds. F. Van Spall te Loimuiden is beroepen te Oud-Beierland. De proeven met de electrische verlichting op de terreinen van de internationale koloniale en uit voerhandel-tentoonstelling te Amsterdam zijn thans afgeloopen en hebben naar men ons meldt geheel aan de door de ingenieurs gestelde eischen voldaan. Het park rechts is dus voor het publiek geopend van des avonds zes uren tot middernacht. Het Utrechtsche studentencorps heeft voor den tijd van 14 dagen den rouw aangenomen voor Prinses Marianne, do zilveren ster met oraüje- cocarde, vervangende de faculteitskleuren. De heer C. H. Van Vlooten, kanunnik van het aartsbisschoppelijk kapittel van Utrecht, aarts priester van Rijnland en Delfland en Oud-Katholiek pastoor der St.-Augustinnskerk te's-Hage, herdacht den 9den dezer zijn 30-jarigen dienst. Z. M. heeft f 500 beschikbaar gesteld voor prijzen, uit te loven bij den schietwedstrijd van Noord-Brabant8che sohutterjjen, dit jaar te houden. De Koning zal, naar men nader verneemt, tot 1 Ang. in Luxemburg blijven. Namens den president der Fransche Republiek zullen de generaal Février en de prefect de heer Cazelles den Koning op het kasteel „Berg" gaan complimenteereD. De heer VoorstaG, commies-chef der tweede afdeelïng van de provinciale griffie van Zuid-Holland, heeft tegen 1 Juli eervol ontslag verzocht. Bijna 50 jaar wa3 hij in dienst. De luit. ter zee 2de kl. H. E. Bannik, uit Oo3t-Indië in Nederland teruggekeerd, is op non activiteit gesteld. Gemengd Nieuws. Naar wij uit goede bron vernemen, zullen op de aanstaande Leidsche kermis niet wor den toegelaten kramers, reizigers met tenten enz. uit Rotterdam, Schiedam en Delfshaven, met het oog op de daar heerschende pokken-epidemie. De achtjarige H. De Z., di e gist era von d om halfacbt op de Uiterstegracht aan het spelen was, kreeg van een af te breken mnur een stuk steen op den schouder, waardoor hij zoodanig ge kwetst werd dat hij door dr. Van H. N. mo9st wor den behandeld. De j ongedochte r, die te Oegstgeest met een van haar bcenen onder den stoomtram ge raakte, heeft in het academisch ziekenhuis alhier de amputatie daarvan reeds ondergaan. In de Ringvaart van den Haarlemmer meerpolder nabij Halfweg, is verdronken het 21/,- jarig dochtertje van L. v. E. Voor de tweedemaal verliest de bedroefde vader op die wijze een kind. Volgens beweren der Schevoningsche visschers begint hot wrak van de „Adder" te wer ken. In de laatste dagen werden herhaaldelijk voor werpen in de netten gevonden, afkomstig van de bemaening; gisteren werd o. a. een kleerklopper aangebracht. Er is gemeld dat te Delft de kermis niet doorgaat „wegens de pokken". Ten onrechte hebben sommigen daaruit afgeleid dat die ziekte te Delft voorkomt. Juist omdat de stad nu nog vrij is, heeft men er de kermis niet laten doorgaan „wegens het epidemisch heerschen van besmettelijke ziekten, zoowel te Delft (mazelen) als elders (pokken)" schrijven B. en Ws. S. Middelkoop, geb. Balfoort, de vrouw, die door het moedwillig stukslaan van eene petro leumlamp in hare tapperij te Haarlem, door een beschonken metselaar, hevige brandwonden had bekomeD, is aan de gevolgen daarvan overleden. De Amsterdamsche tentoonstelling is Zondag door ruim tien duizend menschen bezocht. - Mile Ada Blanche is gistermiddag bij haar optreden als koorddanseres in het concert des Ambassadeurs, door het losschieten van den haak, waaraan het touw bevestigd was, gevallen. Zij heeft zich gelukkig slechts licht bezeerd. - Op hot tentoonstellingster rein had dien ochtend eene dame het verlies te betreuren van haartournure, die uit een strooien hoed bleek te bestaan. Een buitenman bad de on doordachte beleefdheid om haar het „schoonheids middeltje" terug te geven. Goedkoope appelen en peren zijn dit jaar te verwachten, daar 't zich laat aanzien dat er overvloed van zal zijn. In de Neder-Betuwe ten minste zijn de boomen buitengewoon zwaar geladen. De kersen worden daar naar schatting aan den boom tegen f 4 per 50 Ned. pd. verkocht. Dr. Koster te Utrecht waarschuwt in de N. R. Crt. tegen onbepaald geloof aan de loop9nde geruchten omtrent de bekende betreurens waardige gebeurtenis, in den nacht van 31 Mei op 1 Juni 11., naast de Studenten-sociëteit aldaar voor gevallen. „Zonder verder te gaan, dan ik ambtshalve doen mag, en zonder vooruit te loopen op hetgeen het verdere onderzoek der justitie zal aan het licht brengen", schrijft hij, „meen ik, tot bedaring der door uwen correspondent te Utrecht opgehitste gemoederen, de volgende feiten te mogen open baar maken. De vrouw schijnt eerst tweo dagen na het nach telijk incident ernstig ziek te zijn geworden, en is ruim zes dagen daarna gestorven. Of zij, in juridieken zin, is mishandeld, zal de rechter hebben uit te maken. Yan lichamelijke beleedigingen is, gedarende het leven, niets noe menswaardigs gebleken. De geneeskundige, die haar behandeld heeft, ver klaarde voor den rechter dat de ziekte en do dood der vrouw niet van lichamelijke mishandeling kon den afhangen. Hij meent wel dat schrik en ont steltenis het ontstaan der ziekte hebbon bevorderd. Die meening staat hem natuurlijk vrijbij zal haar later hebben te verdedigen. Nu zegt uw correspondent stoutweg dat de dokter ziekte en dood aan de mishandeling toeschrijft! Dat is erger. Uit welke bron put bij die kennis Dr. Lamping en ik hebben niet verklaard wat uw correspondent ons toedicht, omdat ons daarom trent niets gevraagd is. Wij hebben alleen gecon stateerd, op bevel der justitie, dat van gevolgen van eenigerlei mishandeling der vrouw, bij nauw keurig onderzoek van haar lijk, niets was te be speuren; en dat de vrouw met eenige zeer zieke organen rondliep, welke eiken dag baar leven be dreigden, ja, haar plotseling konden doen sterven." De Maandag-ochtend vangisterenheeft zich te Dordrecht door eeno bijzondere rumoerig heid gekenmerkt, niet vanwege de Maandag-hou ders, maar vanwege de huismoeders, wier kinderen de verschillende gemeente-scholen bezoeken. Er was namelijk uitgestrooid dat des ochtends de kin deren op de verschillende gemeente-scholen moesten worden gerevaccineerd. Als een loopend vuurtje schijnt dat beweren de ronde te hebben gedaan, want omstreeks 10 uren vertoonden zich eenige vrouwen aan de kostelooze school in de Yriezestraat om hare kinderen terug te eischen, daar zij niet verlangden dat op deze eene dergelijke operatie werd toegepast. Het baatte niet dat de hoofdonderwijzer haar persoonlijk ver klaarde dat er geen sprake was van een dergelijke gedwongen of zelfs ongedwongen revaccinatie. Zij hielden tegen alles in staande, dat zulks wel degelijk gebeurde en het kleine aantal vrouwen was daar weldra tot eene groote menigte aangegroeid, zoodat de hoofdonderwijzer geen beter middel wist dan om al zijne schoolkinderen omstreeks halfelf huis waarts te zenden.

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1