LEIDSCH DAGBLAD. j\°. 7151. Dinsdag 12 Juni. A0. 1883. Eerste Blad. Avond-editie. PBIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. V PBIJS DEB ADVERTENTIES: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17$*' Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseer ren bniten de stad wordt 0.10 berekend. Dit No mm er bestaat uit TWEE BLADEN. LftKttHN, li Juni. B. en Ws. dezer gemeente geven den gemeente raad in overweging gunstig te beschikken op het adres van J. Yan UIden alhier, aannemer van het reinigen dor Langebrug, houdende verzoek om ge deeltelijke kwijtschelding van beloopen boete wegens te late oplevering van het werk, hetgeen voorna melijk veroorzaakt werd door verschillende oorzaken, die het geregeld werken belemmerden. Ook de com missie van financiën geeft in overweging in den zelfden geest te besluiten en de boete, ten bedrage van f 340 (68 dagen tegen f 5) met f 100 te verminderen. Het dagelijkseh bestuur heeft mede geene beden kingen op het verzoek om ontslag als tweeden onderwijzer aan de jongensschool der 1ste klasse van H. Yan Maanen, zoodat voorgesteld wordt het ontslag eervol te verleenen tegen 20 Augustus a. s. Op het verzoek van den heer A. Alt, om een hardsteenen stoep te leggen vóór het huis aan de Mare No. 78, alsmede om een zerk te leggen vóór den ingang van het bovenhuis in de Yau der "Werfstraat, hebben B. en Ws. geene bedenkingen, mits de stoep niet meer dan tachtig en de zerk niet meer dan dertig centimeters buiten den gevel uitspringen. Ook op dat van J. N. Van der HeydeD, om een hardsteenen zerk te leggen voor het huis aan den Nieuwen Rijn hoek Hartesteeg No. 49, geven zij hetzelfde advies, mits de zerk niet meer dan veertig centimeters buiten den gevel uitspringt. Aan den heer G. De Groot, inspect, van politie, aan welke betrekking eone jaarwedde van f 900 is ver bonden, is met ingang van 1 Jnli a. s. een eervol ontslag verleend en ten gevolge van de daardoor ontstane vacature in diens plaats benoemd de inspec teur van politie R. Pronk, thans in het genot van een jaarwedde van ƒ400 als zoodanig on tevens amb tenaar belast met het toezicht op de honden ter richtige invordering van de hondenbelasting, welke laatste betrekking mitsdien vacant zal worden. B. en Ws geven den gemeenteraad nu in overweging aan R. Pronk voornoemd een eervol ontslag te ver leenen uit laatstgenoemde betrekking, tevens in zijne plaats aanbevelende E. H. Grefe, volontair inspecteur van politie te Sneek. De zangoefeningen in de Remonstrantsche kerk tot verbetering van het kerkgezang, waarvan we onlangs molding maakten, zullen, naar we nu vernemen, Woensdag a. s., 's avonds te acht uren, een aanvaDg nemen. Blijkens de opgaven betreffende de sterfte in eenige groot© gemeenten des lands in Mei 11., was de verhouding der overledenen tot 1000 in woners per jaar: Amsterdam 32.3, Arnhem 19.4, Dordrecht 33.9, 's-Gravonhage 25.6, Groningen 26.9, Haarlem 26.6, 's-Hertogenbosch 36.7, Leeuwarden 26.8, Leiden 29.7, Maastricht 23.8, Rotterdam 31.2, Utrecht 32.4. De minister van oorlog heeft den lsten lui tenant G. A. Meindersma in actioven dienst hersteld bij het 4de reg. inf.; tijdelijk werkzaam gesteld onder do bevelen van den chef van den generalen staf, met ingang van 1 October a. s., den lsten luit. adj. R. G. Moerbeek, van het 4de reg. inf. Bij de heden gehouden openbare verkooping van cokes in partijen van 100, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen f 34, f 3.50 en f 1.80; de laagste 34, f 3.50 en 1.75. De geëmployeerden en werklieden der steen fabriek „Ouderzorg" onder Leiderdorp werden Zater dag door hun patroon den heer W. H. Yan Zanten Jr. als bewijs van diens tevredenheid over deD arbeid en het gedrag zijner ondergeschikten, vergast op een uitstapje per stoomboot naar IJmuiden. Men vertrok daartoe dos morgens om vijf uren. Er heerschte onder allen een voortreffelijke geest en groote opgewektheid, zoodat de geheele dag alleraangenaamst word doorgebracht. Na do terugkomst werd namens allen door den boekhouder een woord van hulde en dank tot den patroon gericht, hetwelk deze op de meest humane wijze beantwoordde, er o. a. op wijzende hoe patroon en werkman aan elkander verbonden zijn en beider belangen ten nauwste zijn vereenigd; hoe het derhalve vooral in onzen tijd vau het grootste belang en van meer dan stoffelijk voordeel is voor den werkman, zich de achtiDg en het vertrouwen zijns werkgevers waardig te maken. Naar men verneemt, zal de Tweede Kamer Woensdag 20 Juni bijeenkomen tot hot vaststellen van een adres van rouwbeklag wegens het overlijden van Prinses Marianne, tante des Konings, waarvan aan de Staten-Generaal Zaterdag 11. bij Koninklijke Boodschap is kennis gegeven. De Eerste Kamer is bijeengeroepen tegen Maandag IS Juni, 's namiddags te twee uren. Uithoofde van de jaarlijksche reparation aan het lokaal der Tweede Kamer zullen de leden van dat wetgevend lichaam bijeenkomen in de vergader zaal van het gebouw der Eerste Kamer. Begunstigd door goed weder werd gisteravond op het terras van het Groot-Badhuis le Schevenin- gen het eerste vuurwerk in dit seizoen ontstoken. Het afgesloten gedeelte was thans voor het eerst vrijgoed bezet door geabonneerden zoowel als door entree betalende personen, terwijl buiten het gere serveerde terrein zeer vele wandelaars van de voor treffelijke muziek - uitgevoerd door de voornaamste leden van het Haagsch opera-orkest, onder leiding van den heer Granier - kwamen genieten. Het vuur werk, door den heer Gall uit Rotterdam vervaar digd, voldeed uitmuntend. Het stoomschip „Noord-Brabant," van Rot terdam naar Java, vertrok Zaterdag van Marseille; de „Prins Hendrik," van Amsterdam naar Batavia," passeerde Zaterdag Kaap Carvoeira; de „Noord- Holland," van Rotterdam naar Java, vertrok gisteren van Colombo; de „Schiedam," van Am sterdam naar Nieuw-York, passeerde hedenochtend Lizard. e ito. e ia gr tl Nieu"w fci. In 'sRijks academietuin alhier zullen, naar „Sieboldia" verneemt, binnenkort met een nieuw systeem proeven worden genomen om insecten uit de Orchideënkassen te verwijderen. Dit nieuwe middel bestaat hierin dat men tabaks water als damp gebruikt. Men doet in een aarden pan het tabakswater zooals dit door de fabriek wordt goleverd en laat een liter van deze vloeistof verdampen in een kas gevuld met verschillende planten. Wanneer deze bowerking is volbracht, vindt men op den bodem der pan een geleiachtige, dikke zelf standigheid het bezinksel van het tabakswater. Men kan dit bezinksel opnieuw gebruiken door er een liter water bij te voegen en eveneens te laten ver dampen. Zelfs de fijnste planten lijden door deze bewer king in geenen deelo en de fchrips vallen bij duizen den, de luizen liggen op den rug, de roode spin laat zelfs gemakkelijk los en do rupsen in de koude kassen sterven eveneens. Het is noodig dat men die verdamping eens per week herhaalt om geheel van de kleine lastbezor- gers bevrijd te blijven. Te Oegstgee8t stapte de jongedochter M. G. uit den stoomtram, terwijl deze nog niet ge heel stilstond, met het ongelukkig gevolg dat zij met een been onder de wielen kwam, waardoor dit op twee plaatsen gebroken werd. In de zaak van den heer Holst, door het hof te Amsterdam wegens eedsweigerin^ als getuige in een strafzaak veroordeeld, werd heden voor den Hoogen Raad, door den advocaat-generaal mr. Polis, conclusie genomen. De adv.-gen., zich stellende op het standpunt der gevestigde jurisprudentie van den Hoogen Raad, bepaalde er zich toe in het kort de redenen vlaar- voor op te geven en onderzocht daartoe de drie cas satiemiddelen van den requirant. Ontkennen wilde adv.-gen. o. a. niet dat he hard is iemand te moeten veroordeelen die niet zweren wil, niet uit onwil, maer uit overtuiging, maar ook een onbillijke wet is voor den rechter wet. En verandering er van is veel eerder te verkrijgen door uitvoering dier harde wet, dan door wille keurige terzijdestelling er van. Adv.-gen. concludeerde dan ook tot verwerping van het beroep en veroordeoling van den requirant in de kosten. De uitspraak is bepaald op Maandag 25 Juni a. s. Een buiten gewoon hevig onweer woedde Zaterdag-avond wederom boven de stad Eindhoven. De bliksem sloeg tot tweemaal in de R.-Kath. Kerk, doch dank zij den goeden bliksemafleider, had het geen nadeelige gevolgen. Te Oorschot sloeg de bliksem omstreeks 12 uren in eene woning; huis en inboedel werden door de vlammen vernield. Het vee werd gered. Alles was verzekerd. Luidens een particulier telegram uit Londen heeft b>j sterken mist op het Kan-, eene botsing plaats gehad tusschen de Engelsche post pakket „Wava" en het Fransche barkschip „Fanny". Het dek van het stoomschip is zwaar beschadigd. Een der passagiers, een Engelschman, werd door den neervallenden schoorsteen gedood. Overigens is geen verlies van menschenlevens te betreuren. Yerleden Donderdag is te Asnióres, Parijs, een geheel naakt mannenlijk met afgesneden hoofd uit de Seine opgehaald. De armen en voeten hingen nog slechts aan enkele pezen. Uit Situbal wordt bericht dat op een 8chip op de Sadoa eene ontploffing plaats had, waardoor 3 personen omkwamen en 16 werden gewond. BUITENLAND. Frankrijk. In de couloirs van de Kamer der Afgevaardigden werd verzekerd dat de minister Brun, in den Zater dag gehouden ministerraad, mededeeling hoeft gedaan van een telegram uit Saigon, dd. 8 dezer, waaruit blijkt dat al de versterkingen te Hanoi" zijn aan gekomen. De schoonbroeder van Tu-Dnc staat aan het hoofd der Anamieten. In de delta zijn geen Chineesche troepen. De conventie is geteekeud en zal aanstaanden Maandag met de andere reeds ge- teekende overeenkomsten bij de Kamer ingediend worden. Grroot-Britannië. Er zijn te Dublin allerlei geruchten in omloop, volgens welke het geheim genootschap derluvincï- bles reeds sedert eenigen tijd de toevlucht heeft genomen tot vergiftiging. Zoo zou een hotelhouder, bij wien Tynan („No. 1") gelogeerd had en die door een toeval belangrijke geheimen had ontdekt, onlangs aan vergift gestorven zjjn. Ook omtrent andere onlangs gestorven personen bestaan derge lijke vermoedens. De Engelsche bladen gelooven echter dat deze geruchten alleen toe te schrijven* zijn aan den overspannen toestand der gemoeu?r6P te Dublin. Rusland. Zaterdag zjjn de feestelijkheden te Moskou met eene sohitterende reme geëindigd. De keizer en

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1