Te 's-Hage is eene goed geslaagde crayoDtcekening van de hand van den heer R. Raar in den handel gebracht, voorstellende Jaantje Struik, de befaamde „Dame aux millions." Het is eene getrouwe kopie van haar beeld in het Panopticum. De vorige week zijn nog gevallen van pokken voorgekomen: Ter Aar 1 (lste geval), Oud-Beierland 4, Delfshaven 3, Gouda 1 (lste geval), Hillegersberg 1, Hillegom 1, Rhoon 1, Schoonhoven 2 en IJselmonde 1 (lste geval). - Te Dordrecht is ■wederom een geval van pokken voorgekomen, bij eene 21-jarige joDgedochter. - Te Wageningen is een geval van gowijzigde pokkon voorgekomen bij eene 20-jarige vrouw, die onlangs hare zieke zuster nabij Leiden had bezocht. Tusschen schofttijd ontstond gister- middag op 's Rijks werf te Willemsoord brand in een der in aanbouw zijnde houten torens tot exercitie van zeemiliciens met geschut van 23 cM. Door spoe dig genomen doeltreffende maatregelen mocht het gelukken binnen korten tijd het vuur meester te worden. Te Munstersche Stukken bij Ter Appel heeft een boerenknecht van den landbouwer Schla ger zich mot een geweer, dat ontijdig afging, zoo danig getroffen, dat eenige uren later do dood volgde. Auguste D., een werkman te Parijs, had de3 avonds zijn weekloon ontvangen en ging met twee kameraads naar een kleedermagazijn om zich nieuwe kleeren aan te schaffen. Toen hij den winkel uitging, werd hij opgewacht door eene jonge damo, die een flesch vitriool bij zich had en hem met den inhoud op gevoelige wijze bekendmaakte. Zijn gelaat was geheel verbrand en ofschoon hem in eene apo theek geneeskundige hulp werd verleend, overleed hij aan de bekomen wonden. Een millionnair in Ohio, Amasa Stone, te Cleveland, heeft zelfmoord begaan. Men kan bij mogelijkheid niet raden welk motief hem er toe gebracht heeft. Iu zaken en in zijn huiselijk leven was alles even rooskleurig bij hem. Hij laat tusschen de vijf en tien millioen dollars na; zijn vermogen stak voornamelijk in ijzer-industrieën; hij was een man van bekenden liefdadigheids- en kunstzin en deed veel goed. Geen wonder dat zijn zelfmoord sensatie heeft verwekt. Bij hot volksfeest te Moskou werden 5 personen doodgedrukt. Te Budapest vormden zes jongelieden uit den fatsoenlijken stand, van 16- tot 18-jarigen leeftijd, voor eenige weken eene vereeniging, waar van de leden zich verplichtten hun overtollige geld bij elkander te leggen om van dit bedrag gezamen lijk pret te maken. Het bleek dat de jongelui het niGt bijzonder eens waren wanneer hot „overtollige" ophoudt en het „voor hun levensonderhoud nood zakelijke" begint, want reeds bij hunne eerste samen komsten hadden zij al hun geld, dat zij bezaten, verteerd. Donderdag jl. zouden de jongelui zich nog eens weder te goed willen doen, doch geen van allen wist aan geld te komen. Hierover ontstemd, besloten zij alle zes te sterven, daar zij toch niet volgens hun genoegen leven konden. Zij gingen naar een boscbje buiten de stad en zochten een dicht begroeid plokje op om daar huu dwaas plan ten uitvoer te brengen. Zij hadden zich eene revol ver met zes loopen aangeschaft en een 17-jarige bouwkundige teekenaar zou het eerste schot op zich lossen. Met vaste hand schoot hij zich in den hals. Toen wierp hij het wapen weg en stortte bewuste loos ter aarde. Yier van de zes kameraden verloren op het zien van den gewonde den moed en den lust om hetzelfde te ondernemen en namen de vlucht. Een echter bleef staan, nam de revolver en jaagde zich een kogel in de borst. Zoo gewond sleepte hij zich naar de woning van een vriend, waar hij de eerste zorgen ontving en van waar hij aan de ouders van zij a kameraad de boodschap liet brengen, dat hun zoon dood in hot bosch lag. De teekenaar is levensgevaarlijk, de ander licht gewond. Een koopman, die zijne laatste dagen doorbracht op een buitentje te Neuilly, stond des morgens op en het eerste wat hij deed was de vensters openwerpen. Hoe groot was echter zijn schrik toen hij aan een tak van een boom, vlak vóór het raam, het lijk zag hangen van zijn eenïgen zoon, een 20-jarig jongeling. Het touw word oogen- blikkelijk afgesneden, doch het baatte niet: de levensgeesten waren reeds geweken. In den laatsten tijd had de zoon nogal veel geld noodig gehad en reeds een paar malen had zijn vader hem daarover onderhouden. Hierin zoekt men de aanleiding tot de noodlottige daad. BUITENLAND. Frankryk. De Kamer der Afgevaardigden heeft gisteren al de artikelen van het wetsontwerp op de rechterlijke hervorming aangenomen, o. a. de bepaling dat de Kamer en de Senaat het recht hebben om tien leden te kiezen. Het ontwerp in zijn geheel is met 357 tegen 129 stemmen goedgekeurd. De Parijsche „Événement" bevatte eergisteren een brief van generaal "Wimpffen, die verklaarde dat het doel van Yon Moltkes reis langs de westelijke grens van Italië was de voordeeligste route te be- studeeren voor een leger, dat in het zuiden van Frankrijk een inval zou willen doen Het plan bestaat te Parijs in 1885 eene nati onale tentoonstelling te houden en men wil in 1889 eene wereldtentoonsteling organiseeren, die dus zal samenvallen met het eeuwfeest van de Revolutie. Het totaal der verliezen bij den uitval te Hanoï, waarbij gelijk men weet ook de commandant Rivière omkwam, bedraagt aan dooden 4 officieren, 11 soldaten en 18 matrozenaan gewonden 7 officieren, 24 matrozen en 20 soldaten. De benden der Zwarte Ylag verloren 113 man. De toestand te Hanoi is bevredigend. Het verkeer met Haistrong is vrjj. De commandant van Namding heeft getelegraphcerd dat hij alle aanvallen heeft afgeslagen. DuitsclilancL In het Huis van Afgevaardigden had gisteren de tweedö beraadslaging plaats over het wetsontwerp betreffende het Eems-kanaal. De commissie stelde voor dit plan te verwerpen en wilde in plaats daar van een Rijn-Wozer-Elbe-kanaal, met een zijtak naar den Beneden-Eem8. De afgevaardigde Hammacher stelde voor, ten behoeve van het deel Dortmund—Benoden-Eems 46 millioen mark toe te staan. De heer Letorha wil een kanaal van Opper-Silezië naar Berlijn. De regeeriug8commis8aris sprak ten voordeele van het Eems-kanaal, waarvan de aansluiting aan den Rijn, de "Weser en de Elbe boven allen twijfel ver heven is. Hij verklaarde dat de regeering zich ver- eenigde met het voorstel-Hammacher. De heer Hermes was tegen een kanaal voor de kuststreken, daar de regeering zich niet tot den aanleg van binnenkanalen wil verbinden. De heer "Windthorst betreurde het besluit der commissie, dat gelijkstaat met eene begrafenis van het ont werp. Men behoort de regeering met een zeker vertrouwen te gemoet te komen. Onafhankelijk te zijn van de Hollandsche en Antwerpsche waterwe gen is van bijzonder belang. De kanaalquaestio is uit een economisch oogpunt zóó belangrijk, dat hij zich zeer verheugen zou, indien er geld genoeg was, om den geheelen aan log in eens te ondernemen. De heer Krosigk was voor een binnenkanaalvolgens hem wordt de con currentie met Nederland door een Eems-kanaal niet opgehevendo regeering heeft, volgens hare eigene verklaring, ten doel het kanaal over Hamburg en Bremen voort te zetten, hetgeen niet in het belang van Pruisen is. De minister van financiën, de heer Yon Scholz, verklaarde dat de reegeering de voortzetting van het kanaal als eene open vraag beschouwt en ontkent dat zij reeds beslist heeft ten voordeele eener kustlijn. De verdere beraadslagingen leidden tot een debat tusschen do heeren Windthorst en Schorlemer-Alst. De laatste wenschte niet slechts een Rijn-Weser- Elbe-kanaal naast een Eems-kanaal, maar óók een kanaal van Opper-Silezië naar Berlijn. De heer Windthorst noemde dit voorstel een dynamietpatroon. Heden voortzetting van het debat. De Rijksdag heeft bij de tweede lezing het wetsontwerp op de suikerbelasting aangenomen en besloten een onderzoek naar de teelt der beetwor telsuiker in te stellen. Verder is een deel der staats- begrooting voor 1884/85 in tweede lezing goed gekeurd. De „Reichsanzeiger" meldt: De landdrost van Osnabrück heeft opgeheven de beperkende bepa lingen, naar aanleiding van het mondzeer onder het rundvee ten opziohte van den invoer nit Nederland genomen. Alleen het voor de tentoonstelling te Hamburg bestemde vee moet aan de grenzen door Duitsche veeartsen onderzocht worden, en alsdan wordt een bewijs van de gemeentelijke overheid uit de plaats van herkomst vereischr, waaruit blijkt dat het vee komt uit eene gemeente, waar noch long ziekte noch mond- en klauwzeer, of andere besmet telijke ziekten bestaan, of in de laatste zes maandon geheerscht hebben. Te Posen zijn 143 soldaten van het garnizoen plotseling ziek geworden, onder verschijnselen van vergiftiging. Men vermoedt dat de spijzen vergiftigd waren. Een onderzoek is ingesteld. België. In de Kamer van Afgevaardigden diende gisteren de minister Frère Orban, op bevel des konings en namens den ministerraad, het wetsontwerp in be treffende de kieshervormingen in de provinciën en de gemeenten. (Beweging.) De linkerzijde der Kamer verlangde dat de wet voorgelezen worde. De mi nister Frère Orban voldeed daaraan en las de 35 artikelen voor, die het ontwerp samenstellen. Het ontwerp staat onder zekere voorwaarden de vereeniging van de capaciteiten met den census toe. Groot-Britannië. Yerleden Zaterdag werd een gedenksteen ter eere van Garibaldi op Stafford House te Londen onthuld. Het is een medaillon-portret iu wit marmer. Eene inscriptie duidt aan dat het door de te Londen wonende Italianen aan den hertog van Sutherland aangeboden is wegens de door hem twintig jaar geleden aan Garibaldi betoonde gastvrijheid. De heer Gladstone, die bij de plechtigheid tegenwoordig was, richtte een woord van warmen dank tot den hertog, wegens de gastvrijheid, indertijd in een be langrijk tijdsgewricht aan den Italiaanschen gene raal verleend. Hij sprak voorts met groote sym pathie over Italië en over den persoon van Gari baldi, wiens eenvoudige en toch edele manieren zoo diepen indruk maakten, toen hij, voorafgegaan door zijn roem, naar Engeland kwam. Een der kenmerkendste dingen in Garibaldi's karakter was, meende de hoer Gladstone, d9 vereeniging van de onversaagdheid en moed met een zeer teeder gevoel van men8chenliefde en humaniteit. Zaterdag 11. is de internationale visscherij- tentoonstelling te Londen door 15,380 personen bezocht. Yerleden week bedroeg het aantal der bezoekers 71,173. Sedert de opening zijn er 291,222 geweest. Aan den heer Gladstone is eene memorie gezon den, door 108 liberale Parlementsleden ondertee kend, waarin het stemrecht voor de vrouw ge vraagd wordt. In het Hoogerhuis is door lord St.-Yincent aan lord Derby gevraagd, of de regeering plan had, de conventie met de Transvaal te wijzigen. De minister antwoordde dat de goede werking van de conventie afhing van eene oprechte en cordiale medewerking van beide landen, tusschen welke zij gesloten was. De regeering was thans aan het onder handelen over wijziging en daarbij zou natuurlijk ook ter sprake komen, te vragen, of de Britsche resident te Pretoria moest behouden blijven. Hij zou vóór het einde van het zittingjaar zeker in staat zijn, daaromtrent nadere mededeelingen te doen. Lord Salisbury maakte daarop de opmerking dat zoo men indertijd begrepen had dat de werking van de conventie ook afhing van eene oprechte medewerking der Boeren, het oordeel der Engelsche natie over do conventie gansch anders geweest zou zijn. Eene deputatie van ingezetenen der stad Gibral tar zal eerstdaags te Londen komen, ten einde te protesteeren tegen het voornemen der Engelsche regeering, om de bevolking van die stad te beroo- ven van een doel der burgerlijke rechten, welke de koningin in 1865 haar heeft toegekend. Rusland. De kosten der Russische kroningsfeesten zijn vrij wat hooger dan eerst bericht werd. Zij bedragen de som van 30 millioen roebels (omstreeks f 60,000,000). Het kroningsfeest te Moskou heeft een men- schenleven gekost, en wel onder de volgende om standigheden. Op den dag dat de keizerlijke familie zich van St.-Petersburg naar Moskou begaf, was het ten strengste verboden op den tijd, dat de keizer lijke trein passeeren moest, de spoorbaan te naderen, en vooral moest men oppassen dat niemand bij de bruggen kon komen. De wachtposten hadden bevel, bij overtreding van dit verbod, onmiddellijk te schieten. Tusschen Ostaschkowo en Twer wilde een boer met een houtvlot onder de brug, die over de Twerza ligt, doorvaren, daar hem van de gegeven bevelen niets bekend was. Of hij het geroep van een der schildwachten niet gehoord of dat de schild wacht niet geroepen heeft, is niet bekend, maar de boer werd, toen hij zich bij de brug bevond, dood- gesohoten. Abonnementen worden dagelijks aangenomen,

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 2