LEIDSCH jjj| DAGBLAD. S°. 7147. Donderdag 7 Juni. A0. 1883. Tweede Blad. PRIJS DEZER COURANTS Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. LEIDEN, G Juni. De erf-groothertog van Oldenburg, die eenige dagen de gast is geweest van Prinses Hendrik, heeft heden de residentie verlaten, zich begevende naar Harlingen, alwaar de groothertog aan boord zal gaan van zijn in de haven liggend particulier jacht, ten einde naar Oldenburg terug te keeren. H. K. H. begeleidde den Duitschen vorst tot aan hot Rijn- spoorstation, waar beiden hartelijke handdrukken tot afscheid wisselden. Men meldt ons uit Den Haag dat do oud minister van oorlog jhr. De Casembroot een rustigen nacht heeft gehad en in kracht en beterschap toeneemt. In de gisteren te Amsterdam gehouden ver gadering van afgevaardigden der Maatschappij van "Weldadigheid is een vrij gunstig rapport door den directeur uitgebracht over den toestand en do ver richtingen gedurende 1882. Het ledental nam echter weder belangrijk af, wat zeer ongunstig werkt op de financiën; gelukkig komen nogal belangrijke giften en legaten. Het verslag, de balans enz. wer den goedgekeurd; de aftredende commissaris de heer Yan Heeckeren werd herkozen. Een voorstel om voortaan onder bepaalde voorwaarden ook af zonderlijke jeugdige personen op te nemen, werd na langdurig debat aangenomen met 55 tegen 40 stemmen. „De Maasbode" bevat het bericht dat het Z. H. den paus Leo XIII heeft behaagd, den heer J. W. Thompson, die zich reeds sedert jaren zoowel als redacteur van het katholiek orgaan te Rotterdam als door anderen letterkundigen arbeid verdienstelijk heeft gemaakt, te benoemen tot ridder van de orde van den H. Gregorius den Groote. De officiëele ontvangst van het muziekcorps der Rotterdamsche Weerbaarheid had gisteravond plaats. Te halftien arriveerden kapitein Bos en de kapelmeester Westerbach aan het Centraalstation, opgewacht door de Weerbaarheid, een corps hoorn blazers en eenige liedortafels, benevens de officieren der schutterij. De hoornblazers ontvingen de aankomenden met fanfares, waarna de heer Pieters, secretaris der commissie voor de muziek der schutterij, hen namens kolonel en officieren der schutterij welkom heette. De heer Yan Es heette hen welkom namens het corps scherpschutters en bood den kapelmeester Westerbach een krans aan, waarna kapitein Bos bedankte. Daarna begaf zich de stoet in optocht naar de sociëteit „Harmonie", waar majoor Yan Stolk het muziekcorps ontving. De heer Yan Eyck wenschte de prijswinners geluk namens Rotte's Mannenkoor, dat daarna de „Hymne an die Musik" zong; de heer Bunk droeg de gelukwenschon van de liedertafel Amphion" voor. De kapitein der Weer baarheid, de heer Bos, overhandigde den majoor de behaalde prijzen met de zilveren herinnerings- medaille, door het gemeentebestuur van Rijsel aan het muziekcorps geschonken. Majoor Yan Stolk richtte daarna eenige warme woorden van hulde en aanmoediging tot het corps en bracht dank aan allen voor de hartelijke ontvangst. Rotte's Mannenkoor zong toen het Avondlied van Yerhulst, waarna de heer Schmidt, namens het mannenquartet, de feestvierenden geluk wenschte en de dichter Blankenaar, namens de Burgerij, in gevoelvolle verzen hun zijn hulde bracht. Ten slotte vereenigden zich allen in do boven zaal der sociëteit tot een genoeglijk samenzijn. Het muziekfeest der Ned. Toonkunstenaars- Yereeniging, te Breda gehouden, heeft, vooral wat den eersten avond betrof, veel kunstgenot opge leverd, bij de uitvoering van Gernsheims ouverture, „Waldmeiflters Brautfahrt", „Morgenfrühe" van Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Meyroos, voor koor en orkest; Nicolaï's „Zweed- sche Nachtegaal", voor gemengd koor en kinderkoor, met orkest; „Abschied" van Dorrenboom; „Jonc- frou Kathelyne" van Benoit, en „Das Singenthal" van Brandts Buys. De heer Dorrenboom ontving dien avond voor zijne uitmuntende leiding der koreD, bij vele ovatiën, een zilveren lauwerkrans en dirigeerstok. De tweede avond, aan obligaten en solo's gewijd, voldeed over het algemeen minder; het was alsof men genoeg had genoten. Bovendien was een der voornaamste stukken onvoorzien weggelaten. Alleen de zanger Blauwaert bracht met zijne schoone stem opgewektheid aaD. Op de matinée liet zich het Utrechtsch orkest van Coenen op verdienstelijke wijze hooren en vergastte de uitstekende violoncellist Bonman het publiek met zijn prachtig spel. Jammer dat dit voor velen verloren, ging die, bij de groote hitte, eene toevlucht in het Park onder de veranda zochten. Wat in de algemeene vergadering verhandeld werd, is nog niet bekend. Niemand, buiten de leden, scheen er toegang te hebben. De Fransche minister van binnenlandsche zaken heeft toegestaan dat van do Amsterdamsche tentoonstellingsloterij twee millioen loten in Frank rijk mogen worden uitgegeven. Daarentegen zullen in de Fransche afdeeling der tentoonstelling prijzen tot een bedrag van een millioen franken worden aan gekocht. Dezen zomer zal ten behoeve der Sopbia- stichting te Scheveningen een fancy fair worden gehouden, waarvan de Prins van Oranje het bescherm heerschap heeft aanvaard. Prins Roland Napoleon Bonaparte, die zich te 's-Hage bevindt, zal van daar uit een tochtje door ons land maken. In de residentie zijn aangekomen en afgestapt in het „Hotel des Indes" prins Prisdang, gezant van Siam, Luang Nai Jej, eerste minister, sir Fre- derik Yerney, secretaris der legatie te Londen, be nevens gevolg. De komst van den Siameeschen prins heeft ten doel te onderhandelen over het sluiten van een handelstractaat tusschen het rijk van Siam en Nederland. De onthulling van het standbeold van Jan van Nassau, welke deze maand te Utrecht zou plaats hebben, is wegens het overlijden van prinses Mari anne uitgesteld. Op den 2den Juni was het totaal der giften voor Paesens en Moddergat, bij den penningmeester der provinciale commissie te Leeuwarden ingekomen, f 114,904.55. De heer T. P. E. Heijvaert, gouverneur van Bel gisch Brabant, bezocht te Arnhem een openbare lagere school, de ambachtsschool en de huisvlijtschool, inge volge een opdracht, die hij van de Belgische regee ring heeft, om het lager onderwijs in ons land te bestudeeren. Dr. Huyvenaar, te Brussel, de ijverige voor zitter der Nederland8cho Yereeniging van Welda digheid aldaar, is door den koning der Belgen benoemd tot ridder der Leopoldsorde. Bij beschikking van den minister van binnen landsche zaken is aan den hoogleeraar inspecteur van het middelbaar onderwijs dr. M. Salverda, met ingang van 15 Juni a. s., voor twee maanden ver lof tot herstel van gezondheid verleend, en is de waarneming dier betrekking gedurende dien tijd opgedragen aan dr. A. T. Yan Aken, inspecteur van het middelbaar onderwijs te 's-Gravenhage. Het stoomschip „Madura", van Batavia naar Amsterdam, vertrok gisteren van Marseille; de „Leerdam", van Nieuw-York naar Amsterdam, pas seerde gistermiddag Wight. De gewone audiëntie van den minister van binnenl. zaken zal Zaterdag a. s. niet plaats hebben. PRIJS DER ADYERTENTIEN: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17 J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incassee- ren boiten de stad wordt 0.10 berekend. Gemengd Nieu w s. Yan do giekenloods van de Studen- ten-Roeivereeniging „Njord" alhier woei gisteren de vlag halfstok, als bewijs van deelneming en rouw, veroorzaakt door het treurig bericht van het ongelak aan de giek „Fortuna" op het IJ overkomen. Te Zegwaard heeft zich een vierjarig jongetje tusschen een ijzeren hek twee vingers afge- kneld. Hij is naar het ziekenhuis te Leiden gebracht. Door de Yereeniging tot bescher ming van dieren te 's-Gravenhage is aan Adr. Lucke, mil.-stukrijder bij het 2de reg. veldartillerie, te Haarlemmermeer woonachtig, toegekend de bronzen medaille met gratificatie van f 5, omdat het die vereeniging gebleken is dat genoemde Lucke tijdens zijn diensttijd zoo uitstekend de hem toevertrouwde paarden heeft behandeld en verzorgd. Naar men ons meldt, worden op de bur gerlijke begraafplaats te Heemstede een grafkelder en eene kapel gebouwd, die p. m. f 10,000 zullen kosten. Alles wordt zoo netjes gemeubileerd en smaakvol ingericht, dat velen hunne begeerte hebben doen kennen het, onder genot oener behoorlijke toe lage, wel te willen bewonen. De stichter, die in de stellige moening verkeert schijndood te zuilen zijn, laat een toostel maken, dat aan zijn lijk zal worden verbonden, waardoor hij bij de minste beweging een klok doet luiden, hetzij in de kosterswoning of op de kapel. Zoodra zijn lijk zal zijn bjjgezet, zullen wachters eenige dagen en nachten stipt moeten luisteren of er alarm gemaakt wordt. Jongstl. Maandag verbrandde te Haar lemmermeer, aan den IJweg bij den Spaarwouder- weg, het huisje van Jan Bos. Bij hetgeen door de vlammen verteerd werd, behoorde ook een kist van zekeren Corn. Yermeer, die er als commensaal in huis woonde en verklaarde dat zich in de kist een kleinere bevond, goed afgesloten, waarin f 585 aan papieren geld en een gouden tientje geborgen was. Yreemd is het echter dat getuigen de verklaring kunnen bevestigen dat het kistje uit de vlammen gered werd. niet gesloten en zonder geld. Een vrij hevige boschbrand heeft gewoed in do duinen onder Wassenaar, ten noorden van den watertoren. Den brigadier der maréchaus- sdes is opgedragen een onderzoek naar de oorzaken in te stellen. Hedenavond beginnen de muziek- uitvoeringen voor dit seizoen in de tent in het Haag- sche Bosch. In de Tweede Tuinstraat te Amster dam is eene vrouw in een vlaag van waanzin uit een venster der tweede verdieping harer woning gesprongen. Men wanhoopt aan haar leven. Een vigilante met een paard bespannen kwam jl. Maandag te Amsterdam zoo dicht in aan raking met een melkwagen dat een groote kan met melk, juist aan het hengsel, door de punt van het lemoen werd gegrepen en een eind meegenomen. Door het schommelen en spatten der melk werd het paard bang en was men genoodzaakt spoedig de kan af te hangen. Hoogstwaarschijnlijk zal de stoom- tramlijn Gouda—Schoonhoven niet tot stand komen. De vorige week zijn te Dordrecht vier en te Delft twee personen aan mazelen over leden. De ziekte is daar epidemisch. Zaterdag-avond omstreeks tien uren begaf zich iemand uit een herberg te Capelle naar buiten, toen hij kort daarop met den uitroep: „Ik ben zoo gestoken!" binnenkwam en neerzeeg. Bij onderzoek bleek het dat hij een diepe steekwond in den onderbuik had ontvangen, zoodat er geen hoop op levensbehoud bestaat. De vermoedelijke dader is in handen der justitie.

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1