dansmeester der plaats, die vreesde dat bij uitbrei ding der kwaal zijne lessen overbodig zouden worden. Toon de thans overleden emir Abd-el- Kader onder de regeering van Lodewijk Filips op het kasteel van Amboise aan de Loire was geïn terneerd, bood een zjjner bewakers hem aan hem tegen eene geldelijke belooning over de rivier te laten ontsnappen. Na een kort beraad antwoordde echter de emir: „De Loire zou mij naar de zee, de zee mij naar Afrika brengen; Afrika zou mij den oorlog tegen Frankrijk weer doen beginnen, die oorlog zou mij ecu nederlaag bezorgen en de nederlaag zou mij naar Amboise terugbrengen. Om nu dien grooten omweg niet te maken, zal ik maar liever hier blijven." KOLONIËN. BATAVIA, 1 Mei. De Hollandsche lezer, die bij uitzondering eens genoeg belangstelling voor Indië mocht voelen ont waken om een Indische courant ter hand te nemen, zal in de mail-overzichten der koloniale pers groo- tendeels slechts variaties vinden op één of twee thema's. Java is, den Hemel zij dank, van de meeste zijner groote rampen uit de laatste jaren verlost; geen veepest meer; geen cholera; geen koortsepi demieën geen ellende in Bantam. Maar Atjeh bleef nog over, en dat begint in de laatste tijden weder om een zoo dreigend, zwart en onheilspellend punt te worden, als het ooit geweest is. Voeg daarbij de zooveel gerucht verwekkende inlijving van Nieuw- Guinea, door Qaeenslands gouverneur; de jongste mutaties in de hooge ambtenaarswereld en de ver breiding dor noodlottige speelwoede, thans ook tot Soerabaia overgeslagen, en gij hebt de geheelo lijst van onderwerpen, waarover tegenwoordig de ge sprekken in de gezelschappen en de plaatselijke be schouwingen der pers hoofdzakelijk loopen. Het 10de bataljon, dat reeds tien dagen lang op vertrek naar Atjeh staat, is nog altijd hier. Naar men uit goede bron verzekert, zouden eenige troepen in kleine afdaelingen naar het oorlogsterrein ge zonden worden, om den schijn te bewaren dat het een gewone aanvulling is. Het gerucht wil dat de gouverneur Laging Tobias, tweemaleD, dringend om versterking heeft getelegrapbeerd, maar zooals men ziet vruchteloos. Afgezien van dit praatje zelf, is de heer Laging Tobias er gewis de man niet naar, om daar onder vredesgalmen en rooskleurige rapporten, de belangen des lands, zijn eigen man- nelijken plicht en tevens zijne zoo groote en eervolle reputatie aan den dwazen waan van civiel-bestuur en Atjeh-vrede op te offeren. Men kan dan ook gerust verwachten dat men eerlang van Atjeh dingen zal hooren, die een geheel anderen geest ademen dan het zoetelijk geschipper, dat, in de laatste paar jaar, daar de grondtoon en richtsnoer der politiek is geweest. De Atjoh-gcschiedenis nadert een koerpunt, dat het begin van betere dingen voor het Nederlandsch gezag - of het omgekeerde zal aanwijzen. En het Buitenland, de pers in de Straits, die door geheel Engeland gelezen wordt, houdt met meer dan ge wone aandacht de oogen op Atjeh gevestigd. De Java-Bode uit den wensch dat dit de lieden in Indië en in Den Haag vooral tot nadenken moge brengen. Daar zijn nog andere en grootere machten in de wereld dan een Algemeene Secretarie of een Departement van Koloniën! Uit Djokdja. De gevluchte Goeroe Kjahie Istar werd Dinsdag-morgen alhier dood binnenge bracht en nadat het lijk eenige uren op de Aloon- aloon ten toon was gesteld, als miedadiger begraven. Deze Goeroe was naar het zuidergebergte gevlucht en hield zich daar schuil voor de nasporingen der talrijke politie, uitgezonden om hem te vatten. Ge brek schijnt hem echter Maandag-avond naar de dessa Wonokromo gevoerd te hebben, waar hij zich tegen ongeveer elf uren meldde, bij een zijner aldaar wonende kleinkinderen, vragende om te mogen uit rusten en om eenig rijst tot voedsel. Een en ander werd hem toegestaan, maar tevens de politie ge waarschuwd, die het huis omsingelde. De Pandji van Djedjeran begaf zich daarna naar binnen en verzocht den Goeroe zich over te geven, die daarop zijn kris trok en amok wilde makentegen de over macht echter niet bestand, was bij spoedig door een twintigtal lanssteken afgemaakt. Matararn Wij vernemen dat mr. G. J. Keiser, lid van hot Hooggerechtshof van N.-I., benoemd is tot presi dent van den Raad van Justitie alhier. J.-B Gistermorgen heeft de dezer dagen aange komen hoofdintendant der militaire administratie, kolonel P. Kraal, de werkzaamheden aan de Vdo afdeeling van het departement van oorlog overge nomen en is als chef opgetreden. Door den gonvenreur-generaal van Ned.-Icdië aij'n de vol gende beschikkingen genomen Civiel Departement. Benoemd: In de res'dentie Preanger- Regentschappen tot ads.-re9id. wan Tjiandjoer tevens venJnm. aldaar J. J. Bischoff; van Bandong de contr. 1ste kl. P. F. Srjthoff; op het residentie-kantoor te Bandong, tot 2den comm. F. P. Seelig en F. A. Bergamin; op het re3id.-kantoor te Saraarang tot Isten comm. G. E. E. Philips; bij den post- en telegraafdienst tot coram. 2de kl. W. H Bogaardt; tot tijdelijk comm. 2de kl. P. W. Van Drongelen; tot tijdelijk stationschef 2de kl. bij den dieDst der Staatsspoorwegen op Java, J. II. Van der Vossen. Bij den waterstaat en'a lands burgerlijke openb. werken: tot opzichter lete kl H. Brauns; tot id. 2de kl. W. F. E. De Jongb; tot id. 3de kl. J. J. Van Pernis. V e r 1 e e n dEen 2-jarig verlof naar Enropa w. ziekte, aan den referendaris bij het dep. van financien C. J. Schuurman en aan den adsist.-resid. van Tjiandjoer D. V. Mentel. Ontslagen: Met iDgang van 1 Aug a. s. eervol, de super- inteodant voor het drijvend materieel J. Van Hobokeneervol, de opz. 8de kl. bij den waterstaat en 's lands burgerlijke open bare werken J. G. De La9sa9ie; de 2de comm. op het resid.- kantoor te BandoDg Th. W. Van der Zon Brouwer en de 1ste comm. op het residentie-kantoor te SamaraDg E. Young. Geplaatst: Aan de openbare lagere school te Malang, de tijdelijk werkzaam gestelde hulponderwijzcres mej. A. A. P. Kraal. Benoemd: Door den landraad te Djombangtot buitenge woon substituat-griffier buiten bezwaar van den lande bij die rechtbank, A. N. Van Ligten, klerk op het assistent-residentie- kantoor aldaar. Departement van Oorlog. Bevorderd: Tot kapt. der iof. de late lait. F. A. \V. Jaeger, thans roet verlof io Nederland, en D. F. Iloijer; tot l9ten luit. de 2de luits. E. W. J. De Beijer, C. J. Van Dort, H. F. T. Van Blokland, W. Hameister en L Labotz. Verleend: Een 2-jarig verlof naar Europa wegens 15 jaren onafgebroken dienst in Ned.-Iodie, aan den kapt. der infant. J. Van den Bosch en aan den off. van gezondb. 1ste kl. C. H. Vechtmann. Ontslagen: Op verzoek wegens volbrachten diensttijd eervol nit Zr. Ms dienst, met recht op pens., de off. van gez. lste kl. J. A. EinthoveD, de kolonel der inf. J. F. Hans en de dirig. off. van gez. Isle kl. P. C. Van Goens. Overgeplaatst: De majoor der inf. F. BuniDg naar Banjoe Biroede kapt. der iof. L. J. Popelier naar Weltevre den de 2de luit. der inf. R. EbbiDga naar Amhoina de lste luitsder art. H. N. Koijers naar Djokjokarta en C. J. A. Macpherson naar Soerakarta; de offs van gez. 2de kl. M. Al- brecht naar Benkoelen, A. Y. Helfrich naar P&lembang en A. C. Christensen naar Weltevreden. Trouw-, Geboorte- en Doodberichten van Ned.-Indië. GEHUWD: J. P. Peeters en S. Hissink, Cheribon. Dr. L. Weiss en G. C. J. M. Vos, Soekaboemie. BEVALLEN W. E. Berretty geb. Van L'gten, Z., Djokdja R. C. Joakim geb. Aganoor, Z., Soerabaia. E. Bake geb. Neirinckx, levenl. Z., Modjokerto. D. G. M. De Moulin geb. Scharten, Z., Benkoelen. OVERLEDEN: Ch. F. Reijgers, 1? j., Djokdja. S. L. Reijgers, 14 m., Djokdja. M. C. Noordziek geb. Mac Donald, Batavia. A. M. Kornmonn geb. Rozenberg, 21 j., Padang. Vertrekkende passagiers per stoomschip „Madura", van Batavia naar Amsterdam, op morgen. De gepens. kapt. der inf. F. J. W. Van Rooij, de gepens. off. van gez. lste kl. C. H. E. Deelken, echtgenoote en 2 kinde ren, mevroaw J. E. Van Leeuwen en 4 kinderen, joDgeheer J. Kreemer, controleur bionenl. bestuur lste kl. G. W. II. Pcltzer, C. Kalff, officier-machinist C. R. Van Koote", havenmeester J. P. C. Gravenhorst, echtgenoote en 3 kinderen, luit. der inf. S. Mesch, ingenieur lste kl. bij de staatsspoorwegen D. R. J. Baron Van Lijnden, B. Merkus Doornik en echtgenoote, lste lnit. inf. F. A. Kleian, echtgenoote en 4 kinderen, notaris E. De Lang Evertsen, echtgenoote en 1 kind, mevrouw B. Roijen, gob. Peltzer en 2 kinderen, gepens. ambtenaar F. R. J. M. Iiuij- sers en 3 dochters, lste luit. iDf. J. F. P. Bekkers, J. P. De Bordes, jongeheer Van der Palm, rar. M. Enschedé en Zr. Ms. troepen eu schepelingen. BUITENLAND. Frankryk. De Kamer der Afgevaardigden heeft met 352 tegen 112 stemmen aangenomen de paragraaf van het wetsontwerp op de rechterlijke hervorming, be palende dat schadevergoeding wordt verleend aan de rechters, die niet op hun post gehandhaafd worden. Art. 12 is daarop in zijn geheel met 307 togen 122 stemmen goedgekeurd. In de gisteren te Parijs gehouden vergadering der Suez-Kanaalmaatschappij bracht de heer De Lesseps rapport nit. Uit zijne mededeelingen blijkt o. a. de onjuistheid van allo geruchten, welke te Londen en Parijs in omloop zijo gebracht. De vol maaktste overeenstemming heeft geen enkel oogen- blik opgehouden te bestaan tusschen de Suez-Ka naalmaatschappij en de Engelsche regeering, door drie administrateurs vertegenwoordigd. Sedert een jaar heeft de Maatschappij besloten, om zelve tot de snelst mogelijke uitvoering van een tweede zeekanaal over te gaan. Dit werk is uit voerbaar binnen de grenzen van het terrein dat aan de Maatschappij behoort, maar het tweede kanaal zou korter en gemakkelijker zijn, indien de Maatschappij eene nieuwe concessie van terrein verkreeg. Tot bereiking van dit dool zijn onder handelingen tusschen de Maatschappij en de re geering aangeknoopt en men verwacht daarvan een gunstigen afloop. - De tegenwoordige verbete ringen aan het kanaal zullen 30 millioen kosten en voldoende zijn voor het vervoer van 10 millioen tonnen. Het rapport werd met algemeene stemmen goed gekeurd en bet dividend op 56.2? behaald. i' ■a—aimiMataMtt-vi rirrrn in r iacg-aaa -a—n De vergadering bracht eenparig haren dank aan. den heer De Lesseps. Duitschland. De Rijksdag heeft in derde lezing het letterkundig tractaat met Frankrijk, zoomede onveranderd het handels- en scheep vaart verdrag met Italië aange nomen. In tweede lezing werd het wetsontwerp op de suikerbelasting in behandeling genomen. Na eene langdurige beraadslaging is, onder verwerping van alle voorgestelde wijzigingen, paragraaf 1 van het voorstel der commissie (nitvoerpremie van 9 mark voor ruwe suiker) goedgekeurd. Heden voortzetting. In hot Huis van Afgevaardigden interpelleerde de heer Stablewski (Pool) de regeering over eene bepaling der Posensche regeering van 1 Juni, be treffende het geven van godsdienstig onderwijs aan Poolsche kinderen in de Duitsche taal. De minister van eeredienst gaf toe dat deze bepaling afweek van de ministeriëele verordening van 1873, volgens welke godsdienstonderwijs in het Poolsch moet wor den gegeven wanneer Poolsche kinderen de Duitsche taal niet genoegzaam machtig zijn. Het ministerie had eerst uit de dagbladen er kennis van gekregen. De Posensche regeering had den 27sten hu re eerste bepaling veranderdzij was aangeschreven het ge beurde te verhelpen. De minister hoopte dat der gelijke gevallen zich niet meer zouden .oordoen. De heeren Hammerstein (conservatief), W.ndthorst (centrum) en Derichlet (Fortschritt) gaven hun leed wezen te kennen dat de Posensche regeering zoo lijnrecht tegen de goede bedoelingen van liet minis terie gehandeld had. Terwijl gistervoormiddag eene schikking tus schen don Rijksdag en prins Yon Bismarck over de behandeling van het budget als zeker gold, zoodat de verdaging vau den Rijksdag, zonder voorafgaande beraadslaging over de begrooting in plenum, aanstaanden Zaterdag verwacht werd, nam de stemming in den loop der zitting eene andere richting, en stelde de president voor, heden over het budget in plenum te beraadslagen. Daartegen kwam de oppositie in verzet; zij wilde in het even tueel geval constateeren dat het Huis niet in "vol doend aantal bijeen was, om een besluit te nemen zoodat toch op deze wijze de verdaging werd afgedwongen. In den Rijksdag heerscht groote ver warring. In de gisteren gehouden zitting van het Lager huis deelde lord Fitz Maurice mede dat de bevel hebbers der oorlogsschepen „Dryad" en „Dragon" te Tamatave in last hebben ontvangen, in gemeen schappelijk overleg de noodige maatregelen tot be scherming van het leven en den eigendom van Brit- sche onderdaken op Madagascar te nemen. De heer Gladstone verklaarde dat de Oranje- Vrijstaat bij do regeeriug der Kaapkolonie de na koming had verzocht der verdragsbepalingen betref fende Basutoland. De Basuto's weigerden, op 2000 na, gedelegeerden te zenden naar de conferentie, welke door de Kaapsche regeering was belegd. Laatstgenoemde is daarom van meening dat de tot dusver tusschen de Kaapkolonie en Basutoland be staande betrekkingen niet langer kunnen worden voortgezet, en dat daardoor eene crisis in Basuto land moet ontstaan. De Britsche regeeriDg had deze quaestie in overweging genomen en van hare zienswijze aan de Kaapkolonie mededeling gedaan. Volgens berichten uit Soudan heeft de val- sche profeet een brandschatting van 400,000 pd. st. gelegd op de kooplieden in Cordofan. - De interna tionale commissie voor de schadeloosstellingen te Caïro heeft 3194 eischen tot een bedrag van 1,220,000 pd. st. toegestaan. Telegrammen. ALEXANDRIË, 4 Juni. Eene depeche van den heer Hicks, den Engelschen bevelhebber der Egyp tische troepen in Opper-Egypte, maakt melding van verschillende gevechten met den valschen profeet, wiens populariteit van dag tot dag afneemt. ANTWERPEN, 4 Juni. De bankiers en make laars alhier hebben met algemeene stemmen besloten eene commissie van 10 leden te benoemen tot onder zoek van de te nemen maatregelen en aan de regeering te richten voorstellen ten opzichte van de wetsontwerpen betreffende nieuwe belastingen. Ge lijk besluit is aan de Beurs te Brussel genomen. PARIJS, 4 Juni. Hedenavond ontstond in de Rue Oberkampf in magazijnen van chemische producten brand. Onderscheidene ontploffingen werden ge hoord. Een brandweerman kwam om, een tiental

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 2