LEIDSCH DAGBLAD. Woensdag 6 Juni. A0. 1883. Avon «1 - e cl 3 ti e. N°. 7140. PRIJS DEtfER COURANT: Voor Leiden per 3 moandcn1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven- PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17^. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incassee- ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Offioiëel© Keiïnis^evinjjeii. Burgemeester en Wethouders van Leiden, Gezien hef adres van J. H. DE KRUIS, smid, wonende alhier, houdende verzoek om vergunning tot oprichting van eene smederij in een perceel in de Groenesteeg, deel uitmakende van het huis en erf aan de Hooigracht No. 41; Gele' op de artt. 6 en 7 der wet van 2 Juni 1876 (Staatsblad n°. 95); Geven bij deze kennis aan het publiek dat genoemd verzoek, met de bijlagen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Dinsdag den 19den Juni aanst, 's voormiddags te elf uren, op het Raad huis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 5 Juni 1888. E. KIST, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien art. 8, 1ste alinea, der wet van 2 Juni 1S75, (Staatsblad No. 95), tot regeling van het toezicht bij het oprichten van inrichtingen, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken Brei.gen bij deze ter algerneene kennis dat door hen op heden vergunning is verleend aan J. PARMENT1ER en zijne rechtverkrijgenden, tot het plaatsen van een ketel voor hit verven van sajet en wollen garens, in het perceel aan de Langestraat No 23. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 4 Juni 1.83. E. KIST, Secretaris. 5 *9uni. De minister van binnenlandsche zaken, vergezeld van den referendaris van onderwijs, heeft heden morgen aan de Kweekschool tot opleiding van Bewr arschoolonderwijzeressen alhier een bezoek ge- bracLen met de meeste belangstelling van het oen en ander kennis genomen. In de avondzitting der Eerste Kamer van gisteren, welke door al de ministers werd bijgewoond, werd mededeeling gedaan van een aantal ingekomen koni .klijko besluiten en ministcriëcle missives, die voor kennisgeving werden aangenomenterwijl van de Tweede Kamer waren ontvangen de wetsont werpen laatstelijk door haar aangenomen, welke naar de afdeelingon werden verzonden. Nadat de afdee-.iogeu opnieuw waren samengesteld, is de ver gadering gescheiden. Ten einde den sterfdag zijner moeder te ge- denkon, door het noderleggen van drie kransen op do kist, vertoefde de Kroonprins ruim een half uur te Deift in het kerkgebouw, waarop hij naar Den Haag terugkeerde. De enkelen, die, van hot uur, waarop de Prins zijne jaarlijksche bedevaart doen zou, onderricht, op het Marktplein waren samengekomen om hem te zien, werden teleurgesteld, want eene vrij talrijke politiemacht hield iedereen op een eerbiedigen afstand. Het rijtuigje was zonder wapen, de koetsiers zonder livrei. Vooraf had Z. K. H. reeds een bezoek gebracht in de sterfkamer op het Huis ten Bosch. Gistervoormiddag te tien uren werd op een voud» g-plechtige wijze, naar het door de overledene uitgedrukt verlangen, op het kerkhof teErbachhet stoffelijk overblijfsel van Prinses Marianne ter aarde besteld. Een groote menigte was samengevloeid om de eerbiedige getuige van dezen droeven tocht naar den cloodenakker te zijn. Talrijke deputation waren de groeve vereeuigd, om aan de afgestorven vorstin, die eene weldoenster was voor zoo veel en zoo velen, de laatste hnlde te bewijzen. Geigk men weet, schrijft het Haagsch Dagblad, waaraan wij dit bericht ontleenen, bevonden zich te Erbaeh do zoon van de ontslapene, prins Albrecht van Pruisen, haar dochter prinses Alexandrine, wed. van hertog "Wilhelm van Mecklenburg-Schwe- rin, en haar kleinkinderen uit het huwelijk van haar overleden dochter prinses Charlotte met hertog George van Saksen-Meiningen, erfprins Bernhard en prinses Maria Elisabeth. Dat majoor Beyerman als vertegenwoordiger van Z. K. H. den Prins van Oranje en do burgemeester van Voorburg als ver tegenwoordiger dier gemeente bij de begrafenis aanwezig waren, volgt reede uit een vorig bericht. De plechtigheid liep in de volmaaktste orde af. De bevolking toonde door haar deelneming ten volle te beseffen, hoeveel voor haar met deze vorstin ten grave daalde. Tot predikant te Hoogmade en Riipwetoring is beroepen de cand. K. A. Nijenhuis, to Eist, bij Geldermalsen. Het thans verschenen No. 6 van den derden jaargang van het „Maandblad van do Vereoniging tegen do Kwakzalverij" bevat o. a.Mededeeliogen over Quina Laroche, Injection Brou, Biscaits 01- livier, Reconfortatiefpillen enz. Een uitvoerig artikel komt er in voor over den zoogenaamden Zeedokter uit de Raamskooi te Am sterdam. In het bijzonder echter is dit nommor voor breuklijders belangrijk omdat aan do genezing van breuken en de handelwijzen van Waersegers met zijne breukbanden een groot deel der ruimte is gewijd. Het nommer wordt op aanvraag por briefkaart gratis toegezonden door den uitgever H. Van Bel- kum Kz. te Leeuwarden. Het stoomschip „Leerdam," van Nieuw-York naar Amsterdam, is gisteravond Lizard gepasseerd de „Prinses Marie," van Amsterdam naar Balavia, vertrok gisteren van Marseille. De audiënties van de ministers van financiën en van waterstaat zullen Donderdag a. b. niet plaats hebben. Z. M. heeft bij het wapen der inf. van de landmacht in Wost-Iudië de Jste luits. A. Conradi en E. A. Van Romondt bevorderd tot kapitein, in gaande op den eersten der maand volgende op die waarin gemelde besluiten te hunner kennis zullen worden gebracht; - H. L. A. Fikkort, laatstelijk machinist-opsteller bij de fabriek voor de marine en het stoomwezen te Soerabaia, thans met verlof hier te lande, op zijn verzoek, eervol uit 's lands dienst ontslagen met toekenning van pensioen; - den met verlof hier te lande aanwezigen apo keker 2de kl. van het leger in Ned.-Iadië L. E. Hek- meijer, wegens ongeschiktheid om den dienst in Ned.-Iudië te gaan hervatten, ten gevolge van lichaamsgebroken, eervol uit Zr. Ms. militairen dienst ontslagen met toekenning van pensioen; - den heer C. De Waal, lid van de Algerneene Reken kamer van Ned.-Indië, op zijn verzook, met 6 Juli eervol uit 's lands dienst ontslagen; - den gewezen baas-bankwerker bij de fabriek voor de marine en het stoomwezen te Soerabaia G. W. A. Hamel, laatstelijk met verlof hier te lande, op zijn verzoek eervol uit 's lands dienst ontslagen met toekenning van pensioen. Gemengd Nieuw». Het heerlijke lenteweer lokt alle stedelingen naar buiten. Niet het minst naar de zijde van De Vink, Voorschoten, het huis Den Deyl en Wassenaar, waarheen de IJseltram laatst leden Zondag honderden en honderden Leidenaars vervoerde. De locomotieven zwoegden onder den vooifc te trekken last. De ontvangst, zegt onze bericht gever, was hartelijk, maar wat heel eenvoudig, - en vervolgens: Houders van uitspanningen, de verf kwast in de hand; de stoelen in uw tuin; de cham- pagne-cider besteld eu ieder op uw post! Omtrent het treurig ongeval, op het IJ met de giek „Fortuna" plaats gehad, wordt ons nader medegedeeld dat dit voorval hoofdzake lijk te wijten is aan de verregaande roekeloosheid der jongelieden om mot eene giek bij znlk storm weer en bij zulke hoogo zeeën als er dien dag in het IJ gingen, zich op dat groote water te wagen, te meer daar vooreerst de stuurman der „Fortuna" niet aan boord was on bovendien de bemanning niet uit de gewone roeiers bestond. Don gefungeerd hebbenden stuurman, een der ge redden, den heer W., was Vrijdag-avond na eene behandeling van vier maanden in het ziekenhuis te Leiden door prof. Van Iterson verlof gegeven weder naar huis terug te keeren, mits hij zich wat in acht nam. Een der verdronkenen, de heer W., een forsche ferme vent van 24 jaar, stond bij de leden der Amsterdamsche Roeivereeniging bekend onder den naam van den „Koning der Roeiers." Deze nu kon niet zwemmen en is dadelijk gezonken. De twee andere omgekomenen konden zwemmen, maar kwa men ongelukkig boven met het gezicht op den oever en trachtten dezen ondanks branding, tegen stroom en tegengolf te bereiken. Daar dit hnn evenwel niet gelukte, keerden zij terug en wilden ze de inmiddels tenoüderst boven gekomen giek berei ken; doch te veel vermoeid en niet al te geoefende zwemmers zijnde, slaagden zij daarin niet. De twee geredden kwamen na het omkantelen der sloep gelukkig zóó boven, dat de sloep hun dadelijk in het oog viel. De een wist zich achter en de ander zich vóór op de sloep to werkeD. Door wuiven en roepen hebben ze toen de aandacht weton te trekken van de bemanning eener Noordsche bark, die bij het Koninginne-dok lag. De boot werd toen uit de Davis gekapt, zoo gestreken en na 10 minnten waren zij gered. Twee der verdronkenen, "Wegenaar en Kummen, werden met de dregge opgehaald; het lijk van den derde was gisteravond om negen uren nog niet gevon den. Woensdag zul'eo de slachtoffers banner onvoor zichtigheid worden begraven. Als oorzaak (niot het breken van het roer) wordt gemeld dat de giek in plaats van met den kop op den wind of op den golfslag te honden, door den golfslag op zij is gepakt on toen volgeloopen. Was men nu doodstil en rechtop blijven zitten, de rie men vlak op het water, dan was men op do giek tusschen water en wind voortgedreven en waren wellicht allen nog gered; maar een der roeiers moet zich zoo zeer beangst hebben gemaakt, dat hij opstond: en daardoor is de giek gekanteld. Allen waren netto jongelui en de deelneming is zeer groot. Ook bij „Njord" te Leiden is de „For tuna" wel bekend, want zij heeft met twee der omgekomenen en oen der geredden op het Galge water alhier reeds tweemalen aan den wedstrijd deelgenomen en prijs gewonnen. Achter de Style te Boskoop is een huis, terwijl de bewoners afwezig waren, afgebrand, mot bijna alles wat er in was, dooh het gelukte de brandweer de belendende perceelen te behouden. Het verbrande was verzekerd. Te Groningen is de welbekende schouw burgtent van de Gebr. Calp geheel afgebrand. Men had het plan in die tent een zomertheater te openen en met den opbouw was men nog niet eens gereed. Oorzaak onbekend. Schade f 4500. Te Oleggio, dicht bij Milaan, sloeg een boot om, waarin 28 werklieden waren gezeten 22 verdronken. In eenekolenmijnbij Bochamheeft een ontploffing van mijngas plaats gevonden, die aan acht personen het leven kostte. Een Par ij zenaar, die wegens dronken schap door zijne vrouw was verlaten, zocht deze op in haar nieuw verblijf en deed, toen zij de deur opende, een zoo geduchten hap in haar neus dat het onmogelijk bleek het geschonden lichaamsdeel weer aaneen te hechten. Op een jongedameskostschool teSaint- Malo-de8-Troi8-Fontaines werden 35 van do 50 meisjes door een soort van zenuwkwaal aangetast, die haar dwong aanhoudend te dansen, een soort van St.-Vitu8dans. Op last der overheid werd de inrichting gesloten tot groot genoegen van den

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1