gemeenten to wonen, mits hij te "Woerden gevestigd blijve; - benoemd: bij don provincialen staf, tot luit.-kolonel, de majoors P. J. J. Stoop, J. R. Stein- metz en R. F. K. Yan Gorkum, prOv. adjudanten, re8p. in Groningen en Drente, in Zuid-Holland en in Utrecht; bij den plaatselijken staf, tot luit.-kol. de majoors jhr. H. L. P. Hovy en C. M. W. Kamps, plaatselijke commandanten, resp. te 's-Hertogenbosch en Arnhem; - benoemd bij het wapen der inf., bij het 3de rog., tot kapt. den lsten luit. A. De Bourbon, van het reg. grenadiers en jagers- mr. P. M. J. E. Bloemarts benoemd tot schoolopziener in het arrond. Oirschot; - den kapt. H. Yan Dijk, van het 7de reg. inf, op zijn aanvrage, op pensioen gesteld en het bedrag van dat pensioen bepaald op f 1539 'sjaars; - tot leeraar aan de Riiks H. B.-S. te Warifum benoemd jhr. W. H. A. Clifford, te Loenon. Gemengd Nieuw In het water van den Ouden Rijn ge raakte gisternamiddag om halfzeven de 6-jarige J. G., doch werd zonder bekomen letsel gered door een voorbijganger. Eene Parijsche familie, bestaande uit man, vrouw en dochter, was des namiddags eene wandeling buiten de stad gaan maken en liet bij eene brug een hond zwemmen. Het beest, dat door den sterken stroom meegevoerd werd, verdween in de diepte en toen de vader trachtte den dren keling te redden, werd hij zelf het slachtoffer zijner hulpvaardigheid. Zijne vrouw deed al het mogelijke om haar echtgenoot op het droge te krijgen en verdween mede in hot water. Eindelijk sprong het dochtertje, dat door het verlies van hare ouders radeloos was, de anderen na en ook van haar zag men niets meer. De lijken der ouders vond men terag, dat van hun kind niet. Een sergeant te Rouaan, die sedert eenigen tijd reeds malende was, heeft, door zich van eene vierde verdieping op straat te laten vallen, een einde aan zijn leven gemaakt. Te Moskou heeft eene jonge dame, net gekleed in het zwart, met lange handschoenen aaD, zich met eene revolver op de trap van de nieuwe kerk van don Yerlosser doodgeschoten. Haar naam is onbekend. Te Tarare, in Frankrijk, woondeineen armoedig verblijf een moedor met haar dochter, Delhaye genaamd. De vrouw leefde sinds zeventien jaar gescheiden van haar man, omdat deze aan verlamming leed en haar, zooals zij het uitdrukte, meer last dan voordeel aanbracht. Haar dochter schijnt die kwaal van haar vader te hebben over geërfd, wat aanleiding gaf tot oneenigheid met haar moeder. Dezer dagen kwam het twintigjarige meisje plotseling te overlijdenbij onderzoek bleek zij ge worgd te zijn. De moeder werd daarop in hechtenis genomen. Eon drukkersgezel, Chaix genaamd, begaf zich met zijne vrouw en twee dochters te Saint-Cloud, bij Parijs, in een schuitje, dat, eenige oogenblikken later door een stuivers-stoombootje aangevaren, omsloeg, met het ongelukkig dat de vier opvarenden verdronken. In de maand Juni zal uit Havre een pakketboot met een gezelschap jachtliefhebbers naar Noorwegen vertrekken en vervolgens naar Beren eiland, waar men gedurende de lange dagen, wan neer in die streken de zon niet ondergaat, zijn hart zal kunnen ophalen aan de jacht op ijsberen, witte en blauwe vossen, zeekoeien en allerlei soort van zeevogels. Een jacht van geheel anderen aard zal gehouden worden in het dal van Mirtchik, in Tur kestan, en wel op tijgers, welke die streken op schrikbarende wijze onveilig maken. Zelfs is daar voor een goheel regiment infanterie gecommandeerd, dat zal ageeren in vereeniging met het garnizoen van Taschkent, waarbij zich een aantal Russische en Fransche liefhebbers zullen aansluiten. Die be langrijke expeditie zal worden aangevoerd door den prins van Witgensteyn, gouverneur van Turkestan en adjudant van den czaar. Een eenvoudig middel tegen den hik. Tegen deze krampachtige aandoening, die soms zeer lastig is, beveelt een Fransch geneesheer een zeer eenvoudig, door hem sedert 20 jaren met succes beproefd middel aan. Het bestaat hierin, dat men zooveel keukenzout als men tusschen de uiterste spits van den duim en vinger kan houden middenop de tong legt, om het daar te laten smelten en dan langzaam opslokken. De werking is onmiddellijk. Zooals vanzelf spreekt, geldt het hier alleen den 0 .1, plotseling opkomonden hik, mccotal ten gevolge van te snel eteD, drinken, lachen, enz. "Waar e hik (snok) als nevenverschijnsel van eenig ern stig organisch lijden optreedt, kan hij natuurlijk niet door eenige korrels keukenzout worden on derdrukt. Iemand plaatste eens deze advertentie: „Wordt gevraagd terstond eene flinke dienstbode, die meer houdt van werken dan slapen, die liever goed kookt dan kwaad spreekt, zwijgend standjes aanneemt, vrijers op een eerbiedigen afstand weet te houden, nooit snoept, niet morsig is, maar altijd even eerlijk en trouw. Zij die aan deze eischen voldoet, kan op een loon van ƒ200 per jaar rekenen." Tot 's mans verwondering ontving hij geen enkel schrijven op zijne advertentie. De dokters zijn nogal eens het onder werp der gesprekken, waarbij zij er dikwijls niet zonder kleerscheuren afkomen. In Labiche echter hebben zij een warm voor stander gevonden. Iemand viel in tegenwoordigheid van Labiche de dokters aan: „Zeg niets van de dokters", riep L. nit, „zij reiken bijna tot aan de schepping der dingen!" „Hoe zoo dat?" „Omdat zij in de meeste gevallen van niets iets maken." buitenland. Frankrflk. Geruchten betreffende de aftreding van den mi nister van marine en het vermoorden van het gar nizoen te Hanoi, worden onjuist genoemd. Even onjuist is het bericht dat de ministerraad eergis teren over een nieuw krediet voor Tonkin heeft beraadslaagd. In berichten uit Korea van 19 Mei, doorreeders te Bordeaux ontvangen, wordt geenerlei melding gemaakt van de verontrustende geruchten over den toestand der colonne-Desbordes. Uit eene particuliere depeche blijkt dat bedoelde colonne in het begin van Mei te Kita was aangekomen. Aan de „Figaro" wordt medegedeeld, dat de Engelsche rogeoring eene schikking heeft getroffen met de Suez-kanaalmaatschappij. Deze zou binnen 5 jaren een tweede kanaal maken en door middel van een uitgifte van pandbrieven in de kosten voorzien. De heer De Lesseps zal dat den 4den Juni op de algemeone vergadering aan de aandeelhouders officieel mededeelen. De Parijsche „Société des gens de lettres" heeft eene inschrijving geopend om te Parijs een gedenkteekon op te richten voor Henri Rivière, die lid was van die vereeniging. De opbrengst der belastingen en indirecte inkomsten van Frankrijk bleef in de eerste helft van Mei 3 millioen fr. beneden de raming. België. In de Kamerzitting van gisteren heeft de minister van financiën vijf financiëele maatregelen voorgesteld, bestemd om aan de behoefte der schatkist te ge- moet te komen: lo. eene belasting op de roerende waarden en op de wissel-operatiën2o. wijzigingen van de wet op de personeele belasting; 2o. ver hooging van den brandewijn-accijns4o. verhooging van do tabaksbelasting; 5o. het invoeren van in komende rechten op cacao en azijn, verhooging der rechten op ongebrande koffie tot 30 fr. per 100 KG., verhooging der invoerrechten op niet bewerkte tabak tot 100 fr. per 100 KG., op sigaren en sigaretten tot 300 fr.; de invoerrechten op buitenlansche bran dewijnen worden bepaald op 100 fr. Deze nieuwe belastingen en rechten zullen 22,300,000 fr. opbrengen, een bedrag dat met het tekort gelijk staat. De minister heeft tevens een voorstel ingediend, waarbij de regeoring gemachtigd wordt, om de nieuwe rechten onmiddellijk en voorloopig toe te passen, ten einde de manoeuvres der speculanten te verijdelen. De centrale afdeeling der Kamer concludeerde met 5 tegen 2 stemmen tot de aanneming van het regeeringsontwerp en het onmiddellijk toepassen van het nieuwe tarief. De Kamer heeft daarop, met 50 tegen 39 stemmen, de voorloopige onmiddellijke heffing der nieuwe middelen van inkomst goedgekeurd. Spanje. De koningen van Spanje en Portugal hebben giste ren de mineralogische tentoonstelling te Madrid geo pend. Eerstgenoemde hield eene redevoering, waarin hij verklaarde dat Spanje en Portugal steeds met el kander bevriend zouden zijn. De ecnïg mogelijke worsteling tusschen de twee volken kan alleen van vredelievend en aard zijn, namelijk op het gebied van nijverheid en vooruitgang. Beide natiën zijn zusters. De redevoering werd met de kreten„leve Spanje! leve Portugal 1" beantwoord. Rusland. De nihilistische volkskalender „Narodnaja Wolja" is, naar uit Genève wordt gemeld, verschenen. Hij bevat o. a. dertig photographieën van „beroemde Russische martelaars", onder welke benaming ook de moordenaars van den vorigen czaar en anderen verstaan worden. Uit een statistiek blijkt dat onder de regeering van Alexander H 103, en onder die van den vorigen czaar reeds 21 nihilisten-processen gevoerd zijn. Onder den vorigen czaar zijn 31 nihi listen opgehangen en 10 doodgeschoten; onder den tegenwoordigen keizer 8 opgehangen en 1 doodge schoten. Buitendien zijn nog 74 nihilisten „op ver schillende wijzen als offers gevallen", b. v. zij, die bij een botsing met de politie, in den kerker of in hun verbanningsoord den dood vonden. Telegrammen. ROME, 30 Mei. De heer Depretis verklaarde heden in de Kamer dat het nieuwe Kabinet de politiek van het vorige zal voortzetten; hij hoopt dat de Kamer het ministerie haren steun zal blij ven verleen en. Het hof van assises heeft de manifestanten van de Piazza Sciarra vrijgesproken, uitgezonderd een drietal, die tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld zijn, wegens oproerige kreten of persdelicten. CAIRO, 30 Mei. Een niet onderteekend, doch algemeen verspreid geschrift kondigt het bestaan aan van een vaderlandsch verbond, met het doel om de buitenlandsche soldaten weg te jagen. Men verwacht manifestaties op den jaardag van het bombardement van Alexandrië (11 en 12 Juli). Er heerscht algemeene ontroering en groote opgewon denheid onder de inboorlingen. PARIJS, 31 Mei. (Part. Tel.) Officieus wordt gemeld dat China geneigd is tot het compromis betreffende Tonkin. China verlangt de souvereini- teit en het protectoraat in An am met Frankrijk te deelen. WARSCHAU, 31 Mei. De generaal-gouverneur Albedinsky is heden overleden. NIEUW-YORK, 31 Mei. Toon heden een tal- looze massa menschen zich bevond op de nieuwe brug tusschen Nieuw-York en Brooklyn, riep iemand: „De brug valt in!" Eene paniek ontstond, waarbij velen onder den voet geraakten. Ze veroorzaakte den dood van 12 personen; 26 anderen werden gekwetst. LEIDEN, 31 Mei. De verwachting voor morgen is opnieuw goed weer; In de hedennamiddag gehouden gemeenteraads zitting waren tegenwoordig de heeren De Kanter, voorzitter, De Fremery, Hartevelt, Bool, Bredius, Juta, Wilhelmy Damsté, Zaayer, Van Dissel, Land, Dercksen, Donner, Knappert, Zaalberg, Quant en De Goeje, later ook de heeren Cock en Verster. Tot leeraar in da Hoogduitsche taal en letter kunde aan de H. B. S. voor jongens werd benoemd de heer E. A. H. Seipgens, leeraar aan de H. B. S. te Zutfen, en tot leeraar in de Staatswetenschap pen aan de H. B. S. voor meisjes mr. H. Ter Haar, leeraar aan de H. B. S. enz. te Deventer, ieder met 15 st., terwijl 1 biljet in blanco was. Naar aanleiding van het verzoek van den heer A. L. Nagel om restitutie van betaald schoolgeld was de heer Damsté van meening dat op grond der verordening het verzoek niet kon worden toe gestaan het zou z. i. iets van een gunstbewijs hebben; adressant, die een goede promotie gemaakt heeft, komt hier en wil reeds tusschentijds van on6 onder wijs profiteeren, terwijl hij zelf een kind, dat ziek was geweest, na herstel niet dadelijk weer op school kon krijgen. De heer De Goeje kon zich met het eerste niet vereenigen, doch gaf over de laatste uitlegging der verordening zijne verbazing te kennen. De Voorzitter meende dat door het voorstel van den heer Damsté aan te nemen, de Raad tegen zijn eigen verordening zou reageeren. Het voorstel van B. en Ws. om gunstig op het verzoek te beschikken, werd met 17 tegen 1 stem (die van den heer Damsté) aangenomen. Op een gelijk verzoek van F. H. Ritman werd zonder hoofdelijke stemming gunstig beschikt. Ook tegen het verzoek van C. L. Van Doorn ter bekoring in eigendom van een gedeelte sloot

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 2