LEIDSCH DAGBLAD. .V. 7/411 Donderdag 31 Mei. A°. 1883. Tweede Blad. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTESTIEN: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incassee- ren boiten de stad wordt/0.10 berekend. Gemengd Nieuwe. Op de Breestraafc, bij de sociëteit „Mi nerva", werd hedenmorgen omstreeks negen uren een knaap door zijn kameraad zoo hevig met het achterhoofd tegen de straatsteenen geworpen, dat het bloed er aan alle kanten langsliep. Bij den heer R. werd de joDgen in huis genomen. De dader had het inmiddels op een loopen gezet en vruchteloos beproefde men hem te krijgen. Bij den horlogemaker K., in de Frede- rikstraat te 's-Hage, die de vorige week het slacht offer was van een behendigen oplichter, die zich op naam van derden een paar horloges wist te ver schaffen, is nu weder van de toonbank een zilveren horloge ontvreemd. De dader is nog niet gevonden. - Van de uitstalling op de stoep van den manufac tuurwinkel van S. in de Schoolstraat aldaar is een stuk goed ontvreemd, waarvan verdacht worden drie jonge kerels, die te voren bjj den winkelier naar goed gevraagd hadden, dat hij niet had. Aan het Scheveningeche strand is het in de laatste dagen zeer levendig. Zestig a zeventig schuiten worden opgetuigd voor de haring visscherij en zullen over een paar weken vertrekken. Voor het omhoogtrokken der schuiten wordt weder gebruik gemaakt van de machine van den beer Vierling. Het verwonde lijk, uit de trekvaart by Delft opgehaald, is geschouwd, nadat de onmogelijk heid was gebleken om phorographische afbeeldingen van het lijk te nemen. Tevens is liet door een der bloedverwanten aan kleoding en sleutels herkend als te zijn van D. Beydewel'er, handelaar in steen kolen, oud 24 jaren, wonende te Rotterdam. Hij werd reeds elf dagen vermist. Men blijft aan een misdaad denken. Voor het gerechtshof te Amsterdam stond gisteren terecht een arbeider uit Zevenhoven, (laatst verbljjf houdende te Uithoorn en reeds vroeger tot tuchthuisstraf veroordeeld), die zija broeder en diens dochter heeft vergiftigd met rattenkruid, om een levensverzekering machtig te worden. Het meisje herstelde, maar do vader stierf. De eisch is levens lange tuchthuisstraf. Op het terrein van het nieuwe station te Amsterdam is een werkman van een stelling ge vallen. De oDge'ukkige was tersfcend een lijk. Een kindermeisje te Dronrijp liet gis- ternamïddag een kinderwagen Btaan, waarin zich een kindje bevond. Het schijnt dat het rijtuig zich op eene helling bevond, want in de afwezigheid van het dienstmeisje reed het achterwaarts in eene gracht, met het noodlottig gevolg dat het kindje verdronk. Dezer dagen is de nieuwe begraaf plaats te Renkum in gebruik genomen. Evenwel bleek, toen het eerste lijk ter aarde werd besteld, dat vergeten was een iDgaDg te makende kist is toen over de omsluiting - een doornenhaag - heen gedragen en naar het graf getransporteerd. Uit Ellemeet (Zeeland) wordt gemeld: het kind van den arbeider G. v. d. V. alhier, een jongetje van 4 jaar, was Vrijdag-ochtend, als naar gewoonte, zonder toezicht te huis, want ook de vrouwen arbeiden hier te velde. Of het was om vader en moeder te verrassen bij huDne terugkomst, dan of het tot de vervulling van zijn kinderplicht behoorde, hij meende te moeten zorg dragen, dat de kachel brandende eo misschien wel de koffie of thee gereed kwam. Brandstof wordt aangedragen, goed met petroleum besproeid en met lucifers aan gestoken. Alles gelukt, maar daar slaat de vlam uit de kachel op, komt in aanraking met zijne kleertjes, en toen do ouders te huis kwamen, vonden zij hun kind in deerniswaardigen toestand. Ha veel en smartelijk lijden stiert het aan de bekomen brandwonden. De feestdag, die heden tot sluiting der Amerikaan8che beurzen aanleiding geeft, is de „Decoration-day", de gedenkdag aan de in al de verschillende oorlogen gevallen burgers van Amerika. De dag wordt gevierd met optochten naar de kerk hoven, versiering der graven, toespraken, gebeden en liederen. Twee vrienden te Marseille, Olive en Blanc genaamd, gingen Zondag-avond te zamen wan delen buiten de 6tad. Toen ze uit een café kwamen, werd Blanc eensklaps gotroffen door een dolksteek in de borst. Hij was onmiddellijk dood. Olive zorgde voor het lijk van zijn vriend. Toen hij de politie van een en ander had ingelicht, ging hij weder naar de plaats, waar de moord gepleegd was. Hier werd hij zelf het slachtoffer van een tweeden aanslag. Er is een man gearresteerd, die verdacht wordt de dader van beide moorden te zijn. De groothertogin Alice van Toscane heeft door een val uit een rijtuig haar rochter- bovenarin gebroken. Maandag-ochtend vervoegden zicheen vijftigtal Poolsche Joden bij baron Von Rothschild te Parijs, geld en brood eischende e* dreigende anders alles kort en klein te zullen slaan. De heer Von Rothschild deed do politie halen, welke hem van dezo ongenoode gftston verloste. Een rentenier te Brussel, de heor Bar- banson, bladorde eens in zijne papieren, waarbij zich ook loten van de stad Brussel bovonden. Tot zijne verbazing bemerkt# de man dat er een bij was dat in 1881 was uitgeloot met den prijs van 100,000 fr. Te Parijs heeft men weor eene oude vrouw dood gevonden op haar zolderkamertje, waar ze van gebrek was omgekomen. Intusschen vond men een waarde van 60,000 fr. in den stroozak, waarop zo sliep, 't Mensch was 82 jaar oud en be hoefde dus niet meer te sparen voor den ouden dag. Eene jonge moeder, omringd van haar kinderen en in haar armen een zuigeling van een paar maanden dragende, liep voor eenige dagen te Parys in de nabijheid van het Luxembourg. Eensklaps wierp een straatjongen eea steen en raakte het jongste kind zoodanig, dat het na eenige oogen- blikken stierf. Te Xeres is het proces van de mannen van de Zwarte Hand begonnen. De procureur des Konings eischte de doodstraf voor vier der beschul digden, die bekenden schuldig te zijn aan den moord van den herbergier Vasquez. De „Etoile beige" spreekt van eene financieel© inrichting te Brussel, die op de flesch zou zijn. Het kapitaal, 20 millioon fr., is geheel verloren, maar de commanditaire vennooten zijn verantwoordelijk en gefortuneerd, zoodat de schnld- eischers gerust kunnen zijd. Een flegmatieke reporter. - Een reporter van een Engelsch blad, zoo verhaalt een Fransch schrijver, dwaalde door een groot woud, aan welks einde het doel van zijn reis gelegen was. Eensklaps wordt hij door den verschrikkelijken uit roep tot staan gebracht: De beurs of uw leven! Een glinsterende dolk flikkerde in de scherpe zon nestralen. Met een bewonderend flegmatisme haalde de reporter een zakboekje voor den dag, trok er het potlood uit en vroeg bedaard aan den verbluf ten struikroover: Uw naam? Deze stotterde onwillekeurig zijn naam, die met het feit der aanranding en het signalement van den boef in het notitieboekje werd opgeteekend. De bandiet scheen door die zeker niet verwachte handelwijze totaal in de war gebrachtde dolk zeeg langs het schamel gekleede lijf neer. Opeens knalde er een schot, dat uit de goed aangelegde revolver van den Engelschman vloog! Zijn aanrander sloeg mors-dood tegen den grond. Zonder te blikken cf te blozoD, vulde do flegma tieke reporter den verderen loop der aanranding en outknoopiDg bij hot eerst geschrevene aan en vervolgde, in langzamen tred, zijn minder benijdens- waardigen weg. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur Ik kan mij voorstellen dat het geduld van „iemand die veel houdt van kijken" op een harde proef wordt gesteld. Daarin sympathiseer ik met hem volkomen. Hiemand verlangt meer dan ik naar den dag der openstelling. Het is hier de plaats niet om eene opsomming te geven van wat er al zoo dient te gebeuren voordat een museum in orde is gebracht; welke bezwaren ik te overwinnen heb gehad om het zoover te krijgen als het nu ishoe de toelagen voor verbouwing c« aanmaak van meubilair over meerdere jaren zijn moeten worden verdeeld, zoodat die toelagen slechts bij gedeelten konden worden verwerkt. Geloof mij, het rangschikken is het allorminste. "Wanneer uw briefschrijver, wiens belangstelling ik overigens zeer op prijs stel, zich in persoon eens van den stand der zaken wi! overtuigen, dan noodig ik hem uit bij mij te komen en verklaar mij bereid hem alle mogelyke inlichtingen te geven. In het begin van de vorige maand kreeg ik de beschikking over het rijksgebouw op het Rapenburg Ho. 69. Ik bracht toen daarheen over het grootste gedeelte van het Koninklijk Kabinet van Zeldzaam heden te VHago in ongeveer 130 kisten verpakt. Ik had toen tevens gelegenheid het Museum op de Hoogowoerd te ontlasten van een groot aantal voorwerpen, die daar in den weg stonden en don gang der werkzaamheden belemmerden. Mijn plan is om het Rijksgebouw op het Rapenbnrg uitsluitend voor de afdeeliogen China en Japan in te richten. Over eenige weken komen die afdeelingoo in orde en zullen dan voor bezoekers worden toegankelijk Intusschen wordt op de Hoogewcerd voortgewerkt en indien er geen buitengewone hindernissen in den weg komen, dan zal ook daar de verzameling bij gelegenheid van het Orieutalisten-congres voor het publiek worden geopend. Leicen, 26 Mei 1883. Serruiheb. Mijnheer de Redacteur 't Staketsel om de bad- en zwominriohting aan den Heerensingel is zoodanig gesteld dat aan eenige Singelbewoners en voorts aan ieder, die er van profiteeren wil, (en zoo zijn er!) een blik gegund wordt, niet zoozeer op de aldaar gegeven voorstol lingen in de edele zwemkunst zelve, als wel op 't kostuum, daarbij gebruikelijk. - Om 't aesthetisch gevoel van zeker publiek niet in eene verkeerde richting te ontwikkelen, sou 't wenschelijk zijD, 't privaat karakter dier voorstellingen, al was 't maar door 't aanbrengen van enkele latten, zooveel mogelijk te verzekeren. W. Vertrek der mails naar Ncd.-Indië. Yia Amster dam: Vrijdag 1 Juni12 aren 's nachts. Via Marseille: Zaterdag 2 Juni5 u. 30 m. 'fl middags. Via Brindiei: Vrijdag 1 Juni. 12 u. 15 m. 'e middags.

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1