en te Utrecht op Maandag 4 Juni a. s. en vol gende dagen. Het stoomschip „W. A. Scholten," van Nieuw- York naar Rotterdam, passeerde gisternamiddag Dover. Z. M. heeft aan P. Attema, gewezen bewaarder 2de klasse in het huis van opsluiting en tuchtiging te Leeuwardon, verleend een pensioen van 133 'ajaars en aan den eervol ontslagen commies bij de directie der marine te Willemsoord, C. H. Schooff, ter zake van moer dan 65-jarigen onderdom, met 1 April een pensioen van f 1846 's jaars. Gemengd Nieuws. Het is thans bepaald dat de zwem wedstrijd op „Rhynzigt", welke ten vorigen jare wegens het aanhoudend slechte weder moest worden uitgesteld, zal plaats hebben op Zaterdag den 7dec Juli a. s. - Het programma van verleden jaar blijft onveranderd en zal spoedig opnieuw worden be kend gemaakt. Door do politie alhier werd eergis- toren aangehouden de persoon van J. 't H., ver dacht van diefstal in een bewoond huis aan de Oranjegracht, waar men jl. Zondag-namiddag, door over een achtormuartje te klimmen, was binnen gekomen tijdens do bewoners eene wandeling maak ten. Thuisgekomen, ontdekten deze dat een paar oorbellen on f 7 aan specie waren ontvreemd. De bovenbedoelde aanhouding en de daarop gevolgde bekentenis waren het werk van den agent van politie 1ste klasse G. Yan Rijk, die daarbij met veel tact te werk is gegaan, en bovendien was die aanhouding t9 gewenschter, omdat al spoedig bleek dat 't H. geen onbekende bjj de justitie was. Tijdens het verdere verhoor bij den commissaris van politie bleek dat 't H. eene jas eu pet droeg, af komstig van een gepleegden diefstal bij nacht uit eene keet op het werk van den heer T. buiten de Morschpoort, gemeente Oegstgesst, op grond waar van eene zoeking ton huize van 't H. volgde, waarbij vele motselaarsgereedschappen en ook kleeding, zoo mede een boenen duimstok, gelast met koper plaatje, worden gevonden, waarna 't H. ook bekende schul dig te zijn aan gameiden diefstal, zoomede aan de inbraak in het kantoor der houtkooperij van den heer Y. aan do Oude Heerengracht, nu eenige dagen geleden gepleegd, alsmede aan eene poging tot dief stal in eene bergplaats van den kleermaker D. aan don Stationsweg. Enkele der in beslag gonomen goederen zijn reeds herkend. Mochten er werklieden of werkbazen zijn, tou nadeele van wie in den laatsten tijd gereed schappen zijn ontvreemd, dan worden zij verzocht zich aan het politieburcel aan te melden. In het Haagsche Bosch heeft een heer zich gistermiddag door e9n revolverschot in het hart van het leven trachten te berooven. Hce v/el niet terstond overleden, moet hij toch, door de politie per brancard naar het gasthuis vervoerd, spoedig daarna zijn bozweken. Zijn hond, die hem vergezelde, wierp zich treurend op het bloedend lichaam zijns meesters. Terwijl vrouw De B., te Hoofdplaat, bozig was een kind te kleedon, viel haar andere kleine, 16 maanden oud, voorover iu een waschtobbe en verdronk. BUITENLA N Frankrijk. Do Kamer der Afgevaardigden heeft gisteren de beraadslaging over het wetsontwerp op de rechter lijke hervorming voortgezet. Art. 4 werd met eenige wjziging goedgekeurd. Daarop zijn de artt. 5 tot 10 onveranderd aangenomen. De heer Brun heeft in den ministerraad medege deeld dat de kruisers „Tourville", „Bayard'' en „Triomphante" thans voor Tonkin uitgerust worden. Aan de Anaraietïscho werklieden zullen 1200 kara bijnen worden uitgedeeld. Iu de couloirs der Kamer werd gisteren verzekerd dat de heer Ordinaire, lid der commissie welke met het onderzoek der vervolging tegen twee afge vaardigden belast is, voornemens zou zijn aan de Kamer voor te stellen den afgevaardigden te ver bieden aan financiëele maatscbappijon deel te nemen. Omtrent de manifestatie op Père-Lachaiso verneemt men nader dat een groepje van 30 per sonen met Joft'rin en Chabert aan hot hoofd eenige oogenblikken op hot graf van Blanqui bleef. Een talrijker groep met Dijon, Crié, Pieron en Lissagaray bracht eon roode vlag rnedo; or was een derdo groep, waaronder men Eudes opmerkte. De drie groepen vereenigden zich op de plok, waardocom- murards begraven zijn. Dijon voerde het woord, daarna Crié, die namens do revolutionairen van Brest een krans op het graf neerlegde, vervolgens Lis8agaray, Eudes, Joffrin, Pióron. Al die redevoe ringen kwamen hierop neer: „Dood aan de bur gers. Eer aan de Commune!" E9n der sprekers zeide dat er geen vaderland was, waarop een ander riep: „"Weg met hot vaderland!" Een der manifes tanten, een koetsier, begon een vors te declameeren, dat hij zelf had gemaakt. Maar men vond het te lang en ontnam hem het woord. De politie liet Be heeren rustig hun gang gaan, die zich ten slotte naar oen koffiehuis in de rue dos Amandiers be gaven, waar de speeches werdon voortgezet. GJ-root-Britaniiiö. In do gisteren door het Lagerhuis gehouden zitting heeft lord Fitz Maurice, op eene vraag van den heer Bartlett, geantwoord dat de regeering niet heeft geprotesteerd tegen Frankrijks aanval op Madagascar. Na eene beraadslaging, welke zeven uren duurde, is het wetsontwerp op het pachtrecht, zonder stem ming, voor de tweede maal gelezen. Generaal Goldsmith, dio vroeger in Egypte eene hooge betrekking bekleedde, heeft den verkoop der overige gronden van de Daïra voorgesteld, ten einde de Egyptische schuld met zeven millioen pond sterling to vermindoren. Do nederzetting der „North-Borneo-Company" te Sabah, onder bescherming van de Engelsche regee- ring, gaat met reuzenschreden vooruit, zegt het „Journal dos Débats." De kolonie heeft reeds haar dagblad „The North-Borneo and Official Gazette", waarvan het eerste nommer te Koodaf is versche nen het zal gewijd zijn aan het publiceeren van de offieiöole stukken der Maatschappij. De Maatschappij heeft verder een postzegel inge voerd, voorstellende een Maloieche prauw in volle zoilen, met een kruipenden leeuw daarboven. Dit postzegel, ter waarde van 2 centimes, hetwelk aan de goedkeuring der algemeene post-veroeniging is ondorworpen geweest, moet geldig zijn voor de nederzettingen aan de Straat van Malacca, Laboean, Hongkong, China en Sïara. Men ziet hieruit dat de Noord-Borneo-Maatschappij geen tijd verliest om de souvereine rechten, haar door hot moederland verleend, in toepassing te brengen. Kusland. Het gebed, door den Russischen czaar bij zijne kroning in do Usponski-kathedraal overluid uitge sproken, laten wij hier volgen: „Heer, God mijnor Yaderen, Czaar der Czaren, wiens woord het heelal heeft geschapen en Wiens wijsheid hot lot der menschen bestuurt, Gij regeert de wereld door rechtvaardigheid en heiligheid! Gij hebt mij tot czaar eu rechter over uwe schep selen gesteld. Ik geloof in Uwo oneindigo goedheid jegens mij. Ik zeg U dank en buig mij neder voor Uwe almacht. Gij, mijn Heer en mijn God! geleid mij in de zending, die Gij mij hebt toevertrouwd, geef mij de weteaschap van het goede, versterk mijne krach ten voor deze groote taak. Moge de wijsheid, die van Uwen troon straalt, mij doordringen! Moge zij op mij nederdalen uit de hoogteD, waar Gij zetelt! Doe mij erkennen wat volgens Uwe geboden, wat U welbehaaglijk is! Mijn hart zij in Uwe handen, opdat mijn arbeid den menschen. die aan mijne zorg zijn toevertrouwd, ten goede kome en bevorderlijk zij aan de verheer lijking van Uwen naam; opdat ik mij op den dag des oordeels zender wroeging moge verantwoorden door do genade en de weldaden van Uweneenigen Zoon, Wiena naam ik zegen met den Uwen en dien van den barmbartigeu, levenwekkenden Heiligen Geest tot in allo eeuwigheid." Bij verordeuing van den minister van oorlog worden de straffen voor alle militaire misdrijven verzacht. Onder de telegrammen is dezer dagen molding gemaakt van ernstige ongeregeldheden te liostoff, den 22sten daar voorgevallen naar aanleiding van een twist tusschen Christenen en een Israëliet. Yolgens de „Indépendance Beige" zijn denzelfden dag dergelijke ongeregeldheden voorgekomen te Charkoff en to Kieff. In laatstgenoemde plaats zouden do soldaten op het volk gevuurd hebben, maar voor do woedende menigte hebben moeten wijken, nadat vele personen gekwetst en gedood en verscheidene huizen vernield waren. Peru. Yolgens berioht uit Nieuw-York van 27 Mei, heeft Montero, tijdelijk president van Peru, aan het te Arequipa zetelende congres eene boodschap gezonden, waarin hij de politiek van Chili afkeurt, de vredesvoorwaarden voor Peru onbillijk en onaan nemelijk verklaart en er bijvoegt dat er op dezen oogenblik weinig hoop op het sluiten van den vrede bestaat. (Dit is lijnrecht in strijd met een vroeger ontvangen telegram uit Nieuw-York, meldende dat bij do rogeering der Unie de mededeeling van het oudorteekenen van het vredestractaat is ingekomen.) Algerië. In eenige steden in Algerië hebben voor een paar dagen hevige onlusten plaats gehad tusschen de Joden en de andere bewoners. Te Tlemcen is de beweging begonnen; er hadden zich in verschillende wijken van de stad samenscholingen gevormd, van lieden die steenen zijn gaan werpen op de huizen der Joden. Deze hebben zich op hunne terrassen begeven en van daar den aanval met iets dergelijks beantwoord. Er viel eeu schot, en men vreesde voor een moordtooneel. Do procureur der Republiek, de onder prefect en de maire hebben toen een tocht door de straten gedaan, om tot kalmte te noodigen. Do man, dio het schot gelost had, is in arrest genomeD, maar den volgendeu dag zijn de vijande lijkheden te Tlemcen en in andere steden hervat. De huizen dor Israëlieten waren toen in volledige arsenalen herschapen; een twaalftal Europeanen van verschillende nationaliteiten werden gewond. In vijftig of meer Joodscke huizen zijn deuren eu vensters verbrijzeld. Alle troepen zijn bijeengeroepen, patrouillos heb ben de straten doorkruist en nieuwe verstoringen der ordo voorkomen. Omtrent de aanleiding tot de onlusten moldt de „Ageuce Havas" dat zij tusschen de Joden en do Europeanen ontstaan zijn. Het gemeentelijk muziek corps had een publiek bal aangekondigd; maar do maire, vernemende dat men de Israëlieten wilde uitsluiten, weigerde zijne toestemming. Te gelijk hoorde men dat voor het Israëlietisch consistorie een aantal candidaten waren gekozen, wier keus door de dagbladpolemiek als eene mani festatie togen de Franschen was voorgesteld. Toeu volgden de bovenvermelde tooneelen. Een aantal personen zijn gekwetst. Telegramsnen. BERLIJN, 29 Mei. De Rijksdag nam heden in derdo lezing hot wetsontwerp op de ziekenfondsen voor werklieden aan. ST-PETERSBURG, 29 Mei. Wegens de groote storing, welko ten gevolge van de illumiuatiën der laatste dagen in hot openbaar verkeer is ont staan, wordt in een buitengewoon nommer van het officiëeïe regeeringsblad aangekondigd dat do illu minatie voor hedenavond achterwege zal blijven. Ter gelegenheid van de illuminatie gisteravond zijn hier eenige ongeregeldheden voorgevallen, ten gevolge waarvan do politie beden alle kronings- fe9stel|jkheden verboden heeft. ETTELBRUCK, 29 Mei. (N. B. C.) De Koning en de Koningiu zijn heden te 2 uren alhier door den burgemeester en den gemeenteraad ontvangen. De Koning was in burgerkleeding, de Koningin droeg eene rose geruite japon. Na eene toespraak van den burgemeester werden door drie meisjes aan de Koningin bouquetten aangeboden. HH. MM. reden de landbouwtentoonstelling rond en begaven zich vervolgens naar eene tent, waar alle bekroonde beesten voor hen de revue passeerden. Z. M. be giftigde den burgemeester met de orde van de Eikekroon. Te 3 uren keerden HH. MM. naar het kasteel Berg terug. Zij werdon overal mot geestdrift begroet. ST.-PETERSBURG, 30 Mei. (Part. Tel.) De on geregeldheden worden hoe langer hoe omvangrijker. Het fatsoenlijke publiek wordt door het gepeupel aangevallen. Dit alles geschiedde onder het zingen van het Russische volkslied. De politie, die groo- tendeels tijdelijk naar Moskou is overgeplaatst, is te zwak. Daarom zijn alle verdere feesten te St.- Petersburg verboden. LONDEN, 30 Mei. (A.) In een gisteren gehouden bijeenkomst der liberale parlementaire party legde do heer Gladstone de verklaring af, welke hij des avonds in het Lagerhuis herhaalde, dat de Regee ring de wet op het bestuur der stad Londen wilde laton varen; doch met de behandeling der overige gewichtige wetsvoorstellen zou voortgaan. Zij zou

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 2