LEIDSCH DAGBLAD. N\ 7138. Maandag QS Mel. A0. 1883. Eerste Blad. PRIJS DEZEIl COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PEIJS DEE ADVERTENTIES: Van 16 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incassee- ren builen de stad wordt 0.10 berekend. Dit ïiom mer bestaat uit DItlE BLADEN. OfRciëelo Ke»cisgeTicgen. Kostcsooze Inenting met stof afkomstig van Eiet half. Burger oester eu Weihouders der gemeente Leiden bren gen ter kennis van belanghebbenden, dat gelegenheid beslaat lot kostelooze vaccinatie en rovaccinatie, met slof afkomstig van het kalf, voor onvermogenden, in het lokaal dor Stadswaag en wel op de volgende dagen, als: Maandag 21 Mei, Dinsdag 29 Mei, Woensdag 6 Juni, Don derdag 't Juni, Zaterdag 23 Juni, Maandag 2 Juli, Dins dag 10 Juli, Woensdag 18 Juli, Donderdag 2G Juli, Zater dag 4 Augustus a. s, en zoo vervolgens met eene tus- schenrui'ule van acht, of als die dag op een Zondag of Vrijdag alt, van negen dagen, telkens des namiddags te één uur. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leid' n. DE KANTER, Burgemeester. 18 Mei 1383. E. KIST, Secretaris. Octrooien van uitvinding De v lag, of men voor oen tiental jaren wel heeft edaao mot de octrooiwet zoo maar ineens af te schaffen zonder eerst ernstig te onderzooken of zij niet voor verbetering vatbaar wa», on zelfs do billijk heid te verwegen van hot beginsel waarop zij ge grond vas, wordt van dag tot dag minder alge meen bevestigend beantwoord. Onderscheiden ver- eenigin: en die zich op het gebied van industrie en handel bewegen, en particulieren die bij de ont wikkel»- g van de-ze takken van volkswol vaart belang hebben, spreken do overtuiging uit dat het offer, toen a t v de vrije mededinging gebracht, inbreuk maakte op rechten van eigendom die, ofschoon ze minder astbaar zijn dan die gewoonlijk in notariëele aeten orden vastgesteld, niettemin geëerbiedigd moeten worden. Bij de afdeeiingingen der Maat- schappjter Bevordering van Nijverheid is het vraagstuk „Octrooien van Uitvinding" een onderwerp van lx racking, dat in de eerstvolgende algemeene vergadering in behandeling zal komen; de tegen woordig Minister van Binnenlandscho Zaken heeft, nies lorig geleden, in eono door hem uitgesproken redevoering zich als een voorstandor der weder invoering doen kennen. Wij kunnen dus met alle recht zeggen, een quaestiy van actueel belang tot onderwerp gekozen te hebben. Zoo el vóór als togen de octrooien van uitvinding zijn argumenten ingebracht die modegetold mogen werden - en de vraag is maar, aan welke het meeste gewicht te hechten. Het is waar, een octrooi belemmert de vrije concurrentie, en veroorlooft den uitvinc' t het door hem in hot aanzijn gebrachte voor werp riuur te houden. Maar dat is, zal men zeggGD, zijn rocht: het geldt hier een product van zijn geest, de vrucht van zijn nadenken, dikwijls ge paard met belangrijke geldelijke opofferingen, aan de bereiking van zijn doel ten koste gelegd. Mon kan toch niet vergen dat hij, die alleen het werk verrichtte, - een arbeid somtijds van een lange reeks van j i-en, onder moeilijke omstandigheden voort zet! die alleen de kosten droeg, die misschien nog wel bespot werd om zijn volharding en voor een monomaan uitgekreten omdat bij geloofde aan z n welslagen, - nu maar dadelijk Jan en alleman in de gelegenheid zal stellen munt te slaan uit het resultaat, door hem verkregen? Toegegeven - tot zekere hoogte. Men vergete evenw.1 niet, dat de meeste uitvindingen hot pro duct z jn van twee factoronden tijd waarin en don man door wien zij gesohiedde. Of is het niet wear, dat dikwijls twee of meer personen, zonder iets van elkander te weten, dezelfde induotriëelo verovering makenbijna gelijktijdig, of dezelfde nieuwe toe passing eener natuurwet beproeven? De uitvinder maakt voor ziehzolf gebruik van al de mensche- lijke kennis, die binnen zijn bereik ligt, en uit deze ontmoeting tusschen den geest des tijds en den man die in de voorwaartsche richting zich beweegt, ont slaat de nieuwe arbeid. De vruchten, eerlijk toe gewezen, komen dus voor een deel don uitvinder toe, voor een ander deel zijn tijdgenooten. Deze overweging pleit alzoo vóór het octrooi, maar over een niet al te langen termijn. Nog meer gronden zijn daarvoor aan to voeroü. Ieder herinnort zich, uit den tijd die de afschaf fing der octrooien voorafging, hoe vaak ze werden aangevraagd voor soms vrij onbeduidende „verbete ringen". Op die manier kon men elk oogenblik zich van een door anderen verkregen recht meester ma ken, want do Hooge Regeering of hare adviseurs waren niet altijd in staat tc? booordeolen of werkelijk de aanvraag voldoende gemotiveerd was. En al gelukte het niet in Nederland, men vroeg buitons- lands octrooi voor eene zoogenaamde verbetering, voerde de op dien groöd vervaardigde concurree- rende artikelen in tegen lagere prijzen dan diodes oorspronkelijken u:tvindcrs, en deze word, hoe ver dienstelijk hij ook ware, het kind van de rekening. Nog op óén zijde van het vraagstuk dient te worden gelet. Wat onlangs in de Tweede Kamer gezegd i3 van verleende concessies voor spoorweg aanlog, namelijk dat zij niet zelden worden mis bruikt als voorwerpen van do grofste speculatie, geldt ook vau sommige octrooien, gelijk men dik wijls kan waarnemen in het land waar zij het we- Jigst tieren, de Vereonigde Staten van Noord-Amerika. Octrooi wordt gevraagd Gn verkregen, bijv. voor een nieuw model van rivierstoomboot. Er vormt zich een maatschappij tot exploitatie der uitvinding; in haar aaudeelen wordt handel, later windhandel gedrevoD, belangrijke sommen worden er in ver speeld, on van de uitvinding hoort men later niets, ofschoon do octroci-aanvrager niot in gebreke is ge bleven aan ziju verzoek bet door de wet gevorderde verkleind model toe te voegen. Er is over deze quaestio nog veel to zeggen, waarop wij later waarschijnlijk zullen terugkomen. Thans wilien we nog do conclusie opteekoneü, tot welke een ernstig nadenken ons heeft gebracht, ge formuleerd in stellingen waarover we gaarne in discussie willen treden. De weder-invoering dor octrooien van uitvinding verdient aanbeveling. De wet waarbij zij geschiedt trede niet in to veel bijzonderheden. Zij re gele de uitvoering, doch drage die op aan eon college van deskundigen, dat elke aanvraag om octrooi op zichzelf kan beoor- deelen ter bepaling van den duur en de voorwaarden. Bij het bekomen van octrooi wordt door den be langhebbende een geldelijko bijdrage gestort, en tot aan den afloop een jaarlijksche recognitie, door den Raad van octrooien te bepalen. Geen octrooi tot verbetering wordt verleend dan in overleg met den oorspronkelijken rechthebbende. Het maximum van den duur is vijf jareo. Do leden van den Raad van octrooien worden benoemd door de Regeering, na ingewonnen advies van do Kamers van Koophandel en Fabrieken. Zij leggen eed of verklaring van geheimhouding af. Esn octrooi dat aan het eind van eon door den Raad te bepalen tijd niet in exploitatie is gebracht, vervalt. Zoo spoedig mogelijk worde beproefd, tot een internationale regeling van de octrooieu van uitvinding te komen. IiSai»BaT, 26 Bïcl. Heden is aan de universiteit alhier do heer H. Louis Israëls, geb. te Groningen, bevorderd tot doctor ki de rechtswetenschap, met academisch proefschrift, get.: „Internationaal Huwelijksgoedo- renrecht". Het stoffelijk overschot van wijlen mr. P. Du Rieu zal Maandag-morgen tusschen elf uren en hal f- twaalf op de begraafplaats aan de Groenesteeg worden ter aarde besteld. Do lijkstoet zal daartoe op eerstgenoemd uur het sterfhuis verlaten. Niet do heeren J. en P. H., maar de heeren E. J. en P. H. Hoos zijn alhier pachters van do haardasch, de vuilnis en het puin. Per Nederlandsche mail, via Marseille, ont vingen we hedennamiddag do Indische bladen van 19 en 20 April. Wij vestigen de aandacht op eene advertentie in deze courant, waarin de hoer J. C. Yan Lommei, eigenaar van hot hotel-restaurant „De Wykerbrng" te Voorburg, deze inrichting opnieuw, ook tot het geven van gelegenheidspartijen, aanbeveelt. Algemeen bekend is 'f, hoe uitstekend geschikt zo daartoe is. Gedurende de tweede helft der maand April zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, welke wegens onbekendheid der geadres seerden niet besteld konden worden: B. Metthorst, moj. Kuhn, Amsterdam; mevr. J. C. Mond Van Os, Baarn; Delsman, 's-Gravenhage mevr. J. Van Oordt, mej. C. De Groot, Leiden; Th. De Bock, De Steeg; H. Pak, Waddingsveen; wed. J. Du Marchio Servaas, Wageningon; mej. H. Borgers, Zwolle; F. Yan Huet, niet vermeld. België: Mm. Storm Brak Van Oosteljons, Ster- rebeek. Briefkaarten: J. L. Van Egana, Arnhem. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgeuomeu van 4462 volwassen personen en van 48 kinderon. De Commissaris de6 Konings in deze provincie heeft gisteren een bezoek gebracht ter secretarie der gemeente Zoeter woud© en bij dio gelegenheid tevons de nieuwgebouwde school in de Heerenstraat on die in de Zuidbuurt in oogenschouw genomen en met alles zijne hooge ingenomenheid betuigd. Tot onderwijzer aan de bijzondere school te Raamsdonk is benoemd de hoer W. C. Uittenbroek te Katwijk aan don Rijn. In de met de vorige mail aangekomen Soe- rabaiasche Courant van 9 April leest men het vol gende: „Wij vernomen dat de heer Pruys v. d. Hoeven, gewezen gouverneur van Atjeh, indertijd zijn ontslag uit 's lauds dienst heeft gevraagd, maar dat do Rogeering het ontslag niet heeft willen aan nemen. En nu zegt men dat de Regeering voor nemens is om hem het bestuur der residentie Sa- marang op te dragen. Samarang is, zoo men weet, eoQ residentie eerste klasse, dio geassimileerd is aan den rang van Gouverneur. Eone vermindering van positie en financiën is dus voor den heer Pruys v. d. Hooven die betrek king niet. Wat men dan echter met den tegenweordigen resident van Samarang, den hoer Wegner, voor heeft, weten wij niet. Het ambt, van directeur van financiën wordt door don heer Wegner, dit weten wij uit goede bronnen, volstrekt niot geambieerd, want reeds vroeger heeft men hem die betrekking aaDgeboden. Anderen weten te vertellen dat de heer Wegner met verlof zal gaan. Wat hiervan zij, zeker is het dat do Regeering gaarne den heer Prnys Van der Hoeven nog in haren dienst wil houden". Volgens een particulier telegram uit Oleh- Leh, via Penang, to Amsterdam gisteren ontvan gen, is do controleur Th. Yan der Lith dezer dagen vermoedelijk op eene verkenning gesneuveld. (Hbl.) Toen te Apeldoorn het telegram werd ont vangen dat do subsidie van 8 ton ten dienste van den Locaalspoorweg Willem III door de Tweede Kamer gevoteerd was, waren in een oogwenk van vele particuliere huizon do vlaggen uitgestoken. De vreugde over het feit was dan ook algemeen»

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1