LEIDSCH DAGBLAD. J\°. 7137. Zaterdag 26 Mei. A0. 1883. Avond-eclitïe. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers,0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor liet incassee- ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Officieel© Hennisgeyingon. Admissie-examen Hoogere Burgerschool voor Jongens. Burgemeester en "Wethouders der gemeente Leiden brengen ter kennis van belanghebbenden dat het ad mis sie-examen voor de Hoogere Burgerschool voor Jongens, cursus 1883/84, zal plaats hebben in het gebouw op de Pieterskerkgracht op Donderdag, Vrijdag en Zaterdag 12, 13 en 14 Jali aanst. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 25 Mei 1883. E. KIST. Secretaris. LEIBEtf, 25 Biel. Heden is aan de universiteit alhier do heer M. P. H. Wiercx, geb. te 's-Hago, bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap, met academisch proefschrift, get.: „De voogdij van Regenten." In de commissie, welke gedurende oen jaar met ingang van 1 Aug. a. s. belast zal zijn met het afnemen van de practisohe examens van arts en tandmeoster is o. a. als lid benoemd dr. J. E. Van Iterson J.Az. en tot plaatsvervangend lid dr. A. E. Simon Thomasin de commissie voor de practische apothekersexamens tot plaatsvervangend lid dr. E. A. Van der Burg, allen hoogleeraar te Leiden. De jongsto algemeene vergadering van leden der Vereeniging tot instandhouding en bevordering van den bloei der Kweekschool voor Zeevaart alhier droeg, wegens de niet talrijke opkomst, een huis houdelijk karakter. De voorzitter dr. A. Rutgers Van der Loeff, emeritus predikant, wiens naam sedert de oprich ting der Kweekschool, in 1856, onafscheidelijk aan do inrichting verbonden is, verklaarde, met het oog op de moeite, die het spreken hem kostte, meer geschikt te zijn om voor „Muette de Portici" te spelen, dan eene vergadering te presideeren, maar opende deze niettemin met eene rede, waarbij hij, de Kweekschool bij een schip vergelijkende, kon besluiten met de verzekering dat „alles wel aan boord" was. Zijne vergelijking voortzettende, zouden zij, die met de geschiedenis der inrichting, en dus met het werkzaam aandeel van den voorzitter in den bloei daarvan, bekend zijn, kunnen constateeren, dat zoolang hij stuurman is geweest, Van der Loeff nooit een „loef op!" heeft moeten hooren, maar steeds, al woei er tegenwind, scherp bij den wind, zooveel mogelijk in den koers zeilde, en vaart in het schip hield. Na de inleidende rede bracht de secretaris, tevons directeur der Kweekschool, de luitenant ter zee lste klasse C. H. De Goeje, verslag uit van den toe stand der inrichting gedurende het afgeloopen jaar. De organisatie onderging eene wijziging, doordat werd bepaald dat, met ingang van 1 Juli 1882, twee luitenants ter zee 2de kl. bij de Kweekschool zouden worden gedetacheerd gedurende 6 maanden, om, na afloop van den cursus, met de jongens, die reeds hier aan hunne zorg waren toevertrouwd, over te gaan aan boord van de opleidingsschepen, en daarna door andere te worden vervangen. Gedurende 1882 was het getal jongens 615. In Januari verlieten 40, in April 192 en in October 197 de inrichting, terwijl 7 wegens lichaamsge breken, of te weinig aanleg, ontslagen werden. In 1883 werden er als kwoekelingen geplaatst 241, waarvan, na afloop van den proeftijd, 125 in dienst traden. Tot toelichting dezer onderscheiding in „kwee- kelingen en in dienst getredenen" diene, dat de Kweekschool wèl is de school van eerste opleiding voor alle aanstaande matrozen der Nederlandsche zeemacht, maar dat knapen, wier ouders of voogden ©en proeftijd voor hen verlangen, vóórdat eene vaste verbintenis wordt aangegaan, tegen betaling van kostgeld, voorloopig als kweekelingen kunnen ge plaatst worden. Het bestuur wees naar aanleiding van de afkeu ring van een jongen, die door een civiel geneesheer was goedgekeurd, op de bijzondere veroïschten, waar aan joDgens, om voor den zeedienst geschikt te zijn, moeten voldoen, die het niet wenschelijk maken dat do keuring in hoogste ressort door andere dan marine-autoriteiten zou geschieden, en geloofde dat de RogeeriDg bezwaren, ook van administratieven aard, zou maken, maar verklaarde gaarne de zaak in ernstige overweging te zullen nemen. Na bet jaarverslag las de secretaris nog een door hem gesteld werkje voor, bevattende, onder meer, eene korte geschiedenis der Kweekschool, de midde len van onderwijs en opvoeding en de vereischten tot plaatsing en vooruitzichten der jongens. Dit werkje werd gevoegd bij do, reeds vroeger ook in ens blad beschrevene, inzending ter Koloniale Tentoonstelling te Amsterdam, bestaande uit: lo. bouwkundige teekeningen van het gebouw; 2o. pho- tographieën; 3o. een model der geheele inrichting op yi00 der grootte, - en is tor beschikking van belangstellenden. Dat het bestuur tot de Amsterdamsche Tentoon stelling medewerkte, geschiedde op uitdrukkelijk verzoek van bot Uitvoerend Comité, dat o. a. als reden opgaf dat de marine, door hare taak in de koloniën, in nauw verband staat tot de Tentoon stelling en dat dus eene inrichting als de Leidsche Kweekschool, die zooveel heeft lijeedragen en nog bijdraagt om het zedolijke cn inlodectueêïe p:il van de aanstaande matrozen en onderofficieren der zee macht te verhoogen, daar zeer op hare plaats zou zijn. Met den laatsten Augustas van dit jaar zal de pacht geëindigd zijn van de haardasch, de vuilnis en het puin, gepacht door J. en P. H. Hoos voor f 3972 ?sjaars, alsmede van het baggeren in de gemeentewateren, gepacht door H. en J. W. Filippo voor f 2883, zoodat eerlang eene beslissing zal moeten worden genomen of tot het uitschrijven van eene nieuwe verpachting dan wel tot gemeentelijke exploitatie in deze zal worden overgegaan. Bij de behandeling Yan de begrooting voor dit jaar heeft deze aangelegenheid reeds een punt van voorloopige bespreking uitgemaakt en B. en Ws. gaven in hunne Memorie van Antwoord te kennen dat, ook met het oog op de ondervinding in andere gemeenten opgedaan, van hun college geen voorstel was te wachten om deze zaken in eigen beheer te nemen. Sedert is in deze hunne overtuiging ook na nadere overweging en overleg met de commissie van fabricage geene verandering gebracht en zijn zij met die commissie van oordeel gebleven dat eigen exploitatie ten zeerste moet worden ontraden. Yoor eene eigen exploitatie toch is noodig dat door de gemeente worden verstrekt de vereischte localiteiten en het kapitaal voor de onderneming en bovenal een voldoend deskundig personeel, terwijl de uitkomsten van dergelijke gemeente-inrichtingen op verschillende plaatsen van ons vaderland over het algemeen niet te zeer tot navolging strekken. Daarentegen leert de ervaring in deze gemeente dat aan eene openbare verpachting niet te mis kennen voordeelen verbonden zijn, hoezeer die voor- deelen van zeer afwisselenden aard zijn. De verpachting van de haardasch en vuilnis kostte de gemeente in 1883 f 1000 en bracht later een voordeel op van f 2000 in 1834, f 4800 in 1848, f 3310 in 1868 en f 3972 in 1883. Die van het baggeren kostte in eigen beheer de gemeente in 1836 f 629.07, later f 800 'sjaars, en bracht bij verpachting esn voordeel op van f 775 in 1856, f 450 in 1859, f 810 in 1864, f 3375 in 1874 en f 2883 in 1883. B. en "Ws. aarzelen alzoo niet den Raad in over weging te geven wederom tot het uitschrijven van eene openbare verpachting voor den tijd van tien jaren te besluiten, terwijl de bestaande voorwaarden door hen na overleg met de commissie van fabricage zijn herzien en ter vaststelling worden aangeboden. Op 1 Mei 1879 is de heer J. J. A. A. Frantzen tijdelijk in functie getreden als leeraar in deFran- sche taal, waartoe bij bij raadsbesluit van den 14den December 1882 definitief is benoemd. Deze leeraar is dus reeds in het vorige jaar drie jaren aan het Gymnasium alhier als zoodanig werkzaam geweest, waardoor hij aanspraak heeft op de eerste verhoo- ging zijner jaarwedde ad f 200 bedoeld bij art. 3 der verordening van 5 Juni 1879 en wel van af. Vermits hiervoor geen gelden op de begrooting beschikbaar zijn, zal eene verhooging van den post moeten plaats hebben. Over het eerste half jaar van 1882 is \oor verpleegkosten van behoeftige personen, die voor rekening dezer gemeente'in het Ziekenhuis waren opgenomen, betaald f 2363.25. Uit een door cura toren van 's Rijks universiteit ingedienden staat blijkt dat over het tweede half jaar tor zake nog verschuldigd is eene som van f «207.25, samen f 4570.50, en aangezien hiervoor slecuto oou ..rag van f 4000 is bestemd, zal eene verhooging vuj den post met f 571 moeten plaats hebben. B. on Ws. stellen alsnu voor in het tekort to voorzien door overschrijving van oenige posten der begrooting. Omtrent de rekening en verantwoording van het Evangelisch Luthers Wees- en Oudeliedenhuis en die der Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier, deelt de commissie vun fluanciën medeuui, beider onderzoek tot geene bedenkingen heeft geleid, zoodat zij den gemeenteraad voorstelt beide reke ningen goed te keuren, de eerste in ontvangst en uitgaaf tot een bedrag van f 4969.52l/2, de tweede in ontvangst ad f 475 en in uitgaaf ad f 434.34, sluitende alzoo met een batig saldo van f 40.66, hetgeen den rendanten in korting zal strekken van de toelage over 1883. Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Noord-Amerika doo? middel van het stoomschip „Amsterdam", van Amsterdam ver trekkende. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. uiterlijk heden Vrijdag-nacht te twaalf uren bezorgd zijn. Tot onderwijzer te Zaandijk is benoemd de heer P. T. Van der Meulen te Aalsmeer. De retourbiljetten der Holl. IJzeren-Spoorweg maatschappij van en naar Amsterdam zijn tot den 15don Oct. a. s. 4 dagen geldig. Gelijke maatregel is op den Haarlem—Zandvoort-spoorweg genomen. De Tweede Kamer heeft in hare avondzitting van gisteren aangenomen de ontwerpen tot wijziging der wetten, regelende de bevordering enz. der mili taire officieren bij de zeemacht. Door de heeren De Casembroot en Van der Hoop werd nogmaals de pensionneering van vier vlagofficieren ter sprake gebracht en nogmaals gevraagd of die pensionnee ring in eenig verband stond met de „Adder"-zaak. De minister van marine verklaarde dat de pension neering geschied was overeenkomstig de wet. Wat de „Adder"-zaak betreft, zonder een oordeel te vellen over de oorzaken der ramp, was zijne overtuiging toch stellig dat de gewezen commandant der marine te Hellevoetsluis in geen geval schuldig is, daar de „Adder" had moeien worden begeleid door een con- vooischip uit Amsterdam. De commissie tot onderzoek der bezwaren van de vereeniging van leeraren voor het middelbaar onderwijs tegen de uitsluiting van leerlingen der Hoogere Burgerscholen voor eene verbintenis met subsidie voor den militairen geneeskundigen dienst, heeft gerapporteerd dat do tegenwoordige minister van oorlog in zoover met het gevoelen van zijn voorganger verschilt, dat hij di© stelselmatige uit-

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1