LEIDSCÏÏ DAGBLAD. JV°. 7136. Vrijdag 25 Mei. A0. 1883. Avond- e clitie. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per post.1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. FBIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17J. G^ootere letters naar plaatsruimte. Voor hel incassee- ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Voor de lnteekenaren daarop behooren bij dit nummer van het Leidscb Dagblad de Nos. 93 tot 96 der Ingekomen Stukken van den Gemeenteraad. Offleiëele KemnisgeTingen. KAASMARKT. Burgemeester en Wethouders van Leiden herinneren den belanghebbenden dat de Kaasmarkt aanvangt des voormiddags te halftien en dat alzoo het verhandelen van kaas in de Waag vóór dien tijd niet mag plaats vinden; inlusschen is het vergund de kaas vóór genoemden tijd in de Waag op te stapelen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, BE KANTER, Burgemeester. 23 Mei 1883. E. IQST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente LEIDEN Gezien art. 1 der Verordening op het Brandwezen van den 15den Juni 24slen Augustus 1871 (Gemeenleblad Brengen ter algemeene kennis dat door hen is benoemd tot brandmeester aan de stoombrandspuit E. J. F. VAN" DER. LINDEN, in de plaats van "W. L. LEGET, die de gemeente metterwoon heeft verlaten, en tot adjunct-brandmeester aan de stoombrandspuit N. W. LEGET, in de plaats van E. J. F. VAN DER LINDEN voornoemd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 24 Mei 1S83. E. KIST, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van Leiden, Gezien het adres van de GEBROEDERS VAN WIJK A' Co., houdende verzoek om vergunning tot plaatsing van een stoomketel en stoommachineen het inrichten van eene ververij en drogerij in hunne fabriek in de Vesteslraat No. 42; Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad n°. 95); Geven bij deze kennis aan het publiek dat genoemd verzoek, met de bijlagen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Donderdag den 7den Juni aanst., 's voorrniddags te elf uren, op het Raad- huis, gelegenheid zal worden gegeven orn bezwaren tegen dat verzoek in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 24 Mei 1883. E. KIST, Secretaris. EEIDEW, 24 Mei. De slag, welken men verwachtte, is gevallenmr. P. Dn Rieu is niet meer. Op 66-jarigen leeftijd werd hij aan de zijnen en aan de stad onzer inwoning door den dood ontnomen. Zoon van den bij het oudere geslacht bekenden burgemeester Paulus Du Rieu, voorganger van den Graaf Van Limburg Stirum, volgde hij met een zijner broeders den heer G. J. Du Riou, indertijd zijn vader in diens nu reeds ruim een eeuw bestaande uitgebreide commissie-zaak in wol op. In verschillende openbare en particuliere betrek kingen heeft hij zich verdienstelijk gemaakt. Be halve dat hem door de burgerij bij herhaling, door hem naar den gemeenteraad af te vaardigen, het vertrouwen werd geschonken, zóó dat hij onder de oudste raadsleden behoorde, was hij voor ons dis trict ook lid der Provinciale Staten, zoomede pre sident der Kamer van Koophandel en Fabrieken, regent van verschillende hofjes, secretaris der Wal- sche consistorie, langen tijd commissaris der stede lijke gasfabriek, enz. enz. Zijn heengaan zal door velen diep gevoeld worden. Het stoffelijk overschot zal Jlaandag-morgen op de begraafplaats aan de Groenesteeg worden ter aarde besteld. Tor aanvulling van het bericht omtrent de verkiezing van leden voor de Provinciale Staten te Alfen deelen we mede dat voor de gewone verkie zing waren uitgebracht 1220 stemmen, waarvan van mwaarde 5. Gekozen zijn de heeren S. Yan Beek met 07 en J. J. Duynstee met 685 stemmen. De heer T. Yan der Breggen verkreeg 485 en de heer J. Ierrewijn 445 stemmen. Voor de vacatnre-Yan der Vlies waren uitgebracht 214 stemmen. Gekozen werd de heer J. J. Duynstee net 6G7 stemmen. De heer Herrewijn verkreeg er 445. Tot lid van den gemeenteraad van Noordwijk, in plaats van wijlen den heer W. Yan der Weyden, is gekozen de heer W. C. Balkenende. Onder goedkeuring van de ambachtsvrouw der gemeente Benthuizen is eerst heden tot predikant aldaar beroepen de heer K. Fernhout, te Smilde, candidaat tot den Heiligen dienst bij hot provinciaal kerkbestuur van Noord-Holland. Bij do herstemming voor de Provinciale Staten hebben te Leimuiden van de 74 kiezers slechts 54 aan hnn burgerplicht voldaan. De heer G. B. Boomer, candidaat bij het Provinciaal kerkbestuur van Zuid-Holland, heeft voor het beroop naar de Hervormde gemeente te Hoogmade c. a. bedankt. Tot directeur der gemeentelijke gasfabriek te Alkmaar is benoemd de heer S. Kenens, adjunct directeur der gasfabriek te Gouda. In haar rapport over de verslagen der Alge meene Rekenkamer brengt de commissie uit de Tweede Kamer aan dat college van controle den lof dat hare verslagen getuigen van de groote nauw gezetheid, waarmede dat college op de uitvoering der begrootingeD, zoover zijne bevoegdheid reikt, toeziet en van de onverbiddelijke gestrengheid, waar mede het waakt voor de stipte inachtneming der voor schriften, die in het leven zijn geroepen om, zooveel mogelijk, een ordelijk en eerlijk beheer van 's lands financiën te verzekeren, waarvan niemand het hooge belang zal in twijfel trekken. De commissie tot voorbereiding der Grond wetsherziening zal Zaterdag a. s. hare eerste bijeen komst houden. Na afloop der vergadering zal den leden door den voorzitter, den heer Heemskerk, een diner worden aangeboden. Yoor de akte als onderwijzeres werden gis teren te 's-Hage geëxamineerd 15 candidaten; er werden 8 afgewezen en 7 toegelaten. De examens zijn hiermede geëindigd. De vicaris capitularis van hot bisdom van Haarlem heeft benoend tot adsistent te Middelburg den heer J. F. G. Boedetot kapelaan te Amster dam, St.-Willebrordus buiten de veste, den heer W. C. Boerstot kapelaan te Haastrecht den heer J. G. H. Launspach; tot kapelaan te Ouderkerk a/A den heer P. A. Le Jeune, en tot kapelaan te Stompwijk den heer P. D. A. Zondag. De catalogus van de levende en gedroogde planten, afbeeldingen van planten en beschrijvingen der Flora, uitmakende de vijfde klasse der afdeeling Ncderlandsche Koloniën van de Amsterdamsche tentoonstelling, is thans verschenen. Deze afzonderlijke uitgave van het botanisch ge deelte heeft de gelegenheid gegeven tot eene critiek en gedeeltelijke verbetering van de gebrekkige opgaven der inlandsche namen, in de uit Indië ontvangen lijsten van botauische inzondingen voor komende, die in den algemeenen (nog niet versche nen) catalogus, met het oog op den gevorderden spoed, schier onveranderd waren behouden. Mr. S. C. J. W. Yan Musschenbroek, te Leiden, die eene uitgebreide kennis der inlandsche talen paart aan eene niet minder uitgebreide kennis der planten en dierenwereld van onze Oost-Indische bezittingen, heeft de welwillendheid gehad dit botanisch gedeelte te herzien. Zijne verbeteringen zullen ook in de Fransche vertaling van den catalogus worden op genomen. (D. u. IV.) De beschrijvingsbrief voor de jaarvergadering van het Noderlandsch Zendelinggenootschap voor 1883 is uitgeschreven. Do vergadering zal gehouden worden Dinsdag en "Woensdag, 17 en 18 Juli; al8 voorzitter is aaBgewezen prof. C. P. Hofstede De Groot te Groningen, als redenaar pref. P. D. Chan- tepie De la Saussaye te Amsterdam. Als punten van bespreking worden door het hoofdbestuur aan de orde gesteld: De beteekenis van onze inzending ter Amsterdamsche tentoonstelling. - Wat kan ver richt worden tot versterking van onze kracht hier te lande? - Dit laatste zal een voornaam punt uit maken, daar tegenover uitgaven ter som van f 70,412 de inkomsten over 1882 niet hooger klom men dan f 58,806, of f 12,100 minder dan in 1881. De gemeenteraad van Amsterdam heeft op verzoek eervol ontslag verleend aan prof. dr. W. Berlin, als hoogleeraar in dierkunde, vergelijkende anatomie en physiologie aan de universiteit aldaar, en besloten dat het nieuwe gymnasium op het ter rein aan de Weteringschans en de Ziezeniskade naast de Industrieschool voor de vrouwelijke jeugd zal worden gebouwd. Het plan hoeft bestaan dat de koningin van Zweden gisteren Amsterdam verlaten en naar Neu- wied vertrekken zou. Daar zij zich de laatste dagen minder wel gevoelde, heeft de koningin haar ver blijf in het Amstel-hotel nog oenigen tijd verlengd. Dezen zomer zullen de oefeningstochten op de Zuiderzee met de adelborsten gedaan worden met de stoomkanonneerbooten „Ever" en „Gier", onder commando respectievelijk van de luitenants ter-zee 1ste klasse Tadema en Kraakman. Blijkens een bij het departement van marine ontvangen telegram, is Zr. Ms. schroefstoomschip lste kl. „Leeuwarden," onder bevel van den kapt. ter zee C. F. T. Yan Woelderen, van zijne reis naar Oost-Indië, in den namiddag van 22 dezer, ter roede van Te8sel teruggekeerd. Den 18den Mei 11. heett te Bucharest do uit wisseling plaats gehad van de akten van bekrachti ging der tusschen Nederland en Rumenië op 13 Sept. 1881 te 's-Gravenhage gesloten overeenkomst tot wederkeerige uitlevering van misdadigers. Het stoomschip „Gelderland", van Java naar Rotterdam, passeerde gistermiddag Ouessant. Z. M. heeft dr. I. Yan Dijk, pred. te Arnhem, benoemd tot hoogleeraar in de faculteit der god geleerdheid aan de Rijks-universiteit te Groningen, om onderwijs te geven in de geschiedenis dor leer aangaande God, de geschiedenis der godsdiensten in 't algemeen en de wijsbegeerte van den godsdienst- de aanstelling van dr. M. Weber, lector aan de Rijks-universiteit te Utrecht, tot buitengewoon hoog leeraar in de vergelijkende anatomie, de zcötomie en het zoölogisch deel der palaeontologie aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam bekrach tigd - in het college van curatoren van de Rijks universiteit te Groningen benoemd, tot voorzitter jhr. mr. J. iE. Yan Panhuys, commissaris des Konings in de provincie Groningen, en tot lid mr. J. H. Geertsema Cz., commissaris des Konings in de prov. Overijsel- met ingang van 1 Juni a. s. aan C. Maris Hz., op verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Willemstad; - G. F. Penning, thans directeur van het postkantoor te Gorkum, als zoodanig be noemd te Schiedam; - benoemd: lo. met 1 Juni a8., tot leeraar aan de R. H. Burgerschool to Roermond H. Bingen, met toekenning van eervol ontslag als leeraar aan de R. H. Burgerschool te Helmond; 2o. voor het tijdvak van 1 Juni 1883 1884, tot leeraar aan de R. H. Burgerschool te Helmond P. Vlaanderen, te Haizcn; - met 1 Oct. a. s., aan J. W. Kaiser, op verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrekkingen van directeur van 's Rijks Museum van Schilderijen en van hoogleeraar bij de Rijks-Academie van Beeldende Kunsten te Amsterdam. O rja e si sr <1 Nieuws. Tal van schutters kon men hedenna- middag togen óén uur zich naar de Stadswaag zien begeven, om, volgens de door hen ontvangen bil jetten, het brandpiket aan eene andere compagnie over te geven. Het bleek echter dat een abuis de

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1