LEIDSCH DAGBLAD. Tweede Blad. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. V an dei" W er ff en de Ruïne. De commissie van financiën kan zich blijkens haar door ons reeds vermeld rapport niet vereenigen met het voorstel van B. en Ws. om de kosten voor de plaatsing van het Gedenkteeken van Leidens ontzet, geraamd op f 3500, te vinden door geldleening. Zij is van oordeel dat deze uitgave moet worden gevonden uit do gewone inkomsten op grond dat, hoezeer eone bestrijding door geldleening voor deze buiten gewone uitgave alleszins zou zijn te rechtvaardigen, hot in deze geldt een geschenk aan de nazaten over te dragen en het niet passend wordt geacht dobe- groolingen van vele volgende jaren met de kosten voor de plaatsing te belasten. Ook na kennisneming van dit advies blijven B. en "Ws. met volle overtuiging hun voorstel handha ven. Zeer terecht wordt h. i. door de commissie erkend dat het hier betreft eone buïtengowone uitgave en B. en Ws. zien niet in waarom, nu het gedenk teeken zelf een geschenk is hetwelk aan de ge-, meente wordt aangeboden, de kosten verbonden aan eene behoorlijke plaatsing van dit gedenkteekeD, geheel moeten komen ten laste van de belasting schuldigen van één jaar, in casu van het jaar 1885, daar de commissie niet voorstelt de plaatselijke directe belasting van dit jaar met het benoodigd bedrag te verhoogon, maar daarvoor een andoren oatvangstpost in overweging geeft. Bij aanneming toch van zoodanig voorstel zal het eventueel batig saldo met gelijk bedrag worden verminderd of het eventueel nadeeïig saldo gelijke lijk worden vergroot, waardoor in beide gevallen de begrooting voor 1885 evenredig wordt gedrukt. In het systeem dor commissie ware het, naar hoi inzien van B. en Ws., rationeeler alsnog het te heffen pet. voor de plaatselijke directe belasting, waarvoor het kohier nog door den Baad moet wor den vastgesteld, voor zooveel noodig te vorkoogen, of wel later tot eeno suppletoire heffing over te gaan, dun do voorziening in de uitgaven voor de oprichting van het gedenkteeken in dit jaar te endos- seeren op de belastingschuldigen in het jaar 1835. Bij de eerstgenoemde wijze van handelen toch komen de kosten van hei geschenk geheel ten lasto van hen, die het geschenk aaubieden, hetgeen niet het geval is bij het thans door de commissie ge daan voorstel. Zooals overigens boven werd opgemerkt, blijven B. en Ws. van oordeel dat, zoo ooit, de bestrijding van de onderwerpelijke uitgave uit buitengewone inkomsten in alle opzichten is gerechtvaardigd, ver mits die uitgave ongetwijfeld is van geheel buiten- gewonen aard, en een blijvend voordeel oplevert, cok in de verre toekomst. Ook kunnen zich in den loop van dit dienstjaar nog tal van behoeften voordoen, waarin moet wor den voorzien en waarop bij de vaststelling der be grooting niet is kunnen worden gerekend. B. en Ws. achten het ook daarom hoogst ongeraden met deze nitgave do begrooting van dit jaar te be zwaren zonder gelijke verhooging der werkelijke ontvangsten, to meer nu hoogst zeldzaam zich een uitgave voordoet, die uit haren aard zoozeer in de termen valt om uit de opbrengBt van geldleeningen te worden bestreden als de onderwerpelijke. In de tweede plaats werd door hen voorgesteld cm in afwachting van de door den minister van binnenlandsche zaken te nemen beslissing aangaande eene tijdelijke beplanting der Ruïne voorwaardelijk to besluiten dat dit plein overeenkomstig het over gelegd plan voor bebouwing zal worden ingericht. Bij nadere overweging is het hun voorgekomen dat zoodanige voorwaardelijke beslissing omtrent Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. eene bebouwing van de Ruïne overeenkomstig het genoemde plan op dit oogenblik, hangende het overleg met de Regeering, nog niet noodzakelijk is en gevoeglijk tot later kan worden uitgesteld, in welk geval dan tevens, zoo noodig, omtrent de beschikbaarstelling van de voor de inrichting tot bouwterrein vereischte gelden eene definitieve be slissing kan worden genomen. Zij achten hot voldoendo dat thans alleen door den Raad worde besloten, dat, voor hot geval de Regeering niet genegen mocht wezen tot aanneming van hun voorstel om de gemeento door het toe kennen van een subsidie in staat te stellen het ge- heele plein tot park in te richten, de Raad zich voorbehoudt om over de Ruïne vrijelijk te be schikken en daaraan eene andere, bestemming te geven in het meeste belnng der gemeente. Mocht het nu onverhoopt blijken dat de met de Regeeriug aangeknoopte onderhandelingen het ge- wenschto resultaat niet opleveren, dan zullen B. en Ws. zoo spoedig doenlijk een voorstel bij den Raad aanhangig maken ten einde omtrent do aan de Ruïne te geven bestemming op definitieve wijze kunne worden beslist. Met wijziging van de conclusie van hunr.e vorige voordracht geven zij nu op grond van een en ander in overweging: lo. het gedenkteeken te aanvaarden; te bepalen dat het zal worden geplaatst op de Ruïae en voor de fundeering met bijkomende werken eene som van f 3500 beschikbaar te stollen, de gelden te vinden door geldleenicg, to wolken einde een suppletoire staat van begroeting ter vaststelling wordt aan geboden. 2o. Burg. en Weths. uit te noodigen om, wan neer de met do Regeering omtrent eone beplanting van de Ruïue aangeknoopte onderhandelingen hot gevren3chte resultaat niet mochten opleveren, zoo 6pcedig doenlijk aan den Gemeenteraad een voorstel te doen aangaande de alsdan aan de Ruïne te geven bestemming. Q- euaoaigrd N i o u w Door do pokken werden de vorigewoek neg aangetast te Delftshaven 5, Oud-Beierland 4, Hil- legorn 4, Hillogersberg, Zoeterwoude, Zwijndrecht, Oegstgeest, Voorhout, Lisse, Schoonhoven en Maas sluis 1 persoon. Do Haagsche politie heeft proces-ver- baal opgemaakt tegen een uitdrager, die militaire kleedingstukken (eon 20-tal jasseD) heeft gekocht, zonder vergunning der militaire autoriteit. - Door dezelfde politie is aldaar aangehoudon een persoon, die voor een wafelbakker wafels verkocht en het daarvoor ontvangen geld ten eigen bate heeft aan gewend. Door een Schever.ingschen visscher is opgevischt een sabelkoppel, afkomstig van een der schepelingen van de „Adder." Door de zorg der politie is het voorwerp naar het ministerie van marine gezonden. Te Dieraerbrug geraakten dekleertjes van een vierjarig knaapje, dat bij het vuur speelde, in vlam. Op het geschrei snelde de moeder toe en zag ze reeds de bovenkleoren in vlam staan. Door spoedige hulp kwam het kind, met hoewel ernstige wonden aan hoofd en handen, vrij. Te Rijsenerveen, omstreeks driekwar tier van het dorp Holten, heefc zulk een hevige veenbrand gewoed als men zich niet herinneren kan daar ooit gezien te hebben. Verscheidene monschen uit den omtrek kwamen daaraan, meenende dat het heele dorp een prooi der vlammen werd. Eenige honderdduizenden turven zijn tot asch ge worden. Te Gellekum zijn 5 huizen, 2 hooiber gen en een schuur afgebrand. De brand is ortstaan PRIJS DER ADYERTENTIEN Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer/ 0.1 Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasMXj- ren buiten de stad wordt f 0.10 berekend. bij een schoenmaker. Twee menscheD, vader en zoon, zijn bij het redden van goederen verbrand, te-wijl een derde persoon zooveel brandwonden kreeg, dat hij niet buiten levensgevaar is. Dezer dagen viel oene 72-jarige vrouw te Deventer, terwijl zij naar boven wilde gaan, van de trappen, waarbij zij baar nekbeen brak en kort daarna aan de gevolgen overleed. Gisterochtend deed de rechtbank te Arnhem uitspraak in zake de rustverstoringen in Veenendaal. Do eerste vijf beklaagden werden ge heel vrijgesproken en de zesde en zevende - die van een gedeelte van het hun ten laste gelegde werden vrijgesproken - werden veroordeeldde zesde tot 21 dagen en de zevende tot 42 dagen gevangenisstraf. Een man in de veenkolonio Haulerwijk is wegens zware mishandeling van zijn zoontje door de rechtbank te Heorenveen veroordeeld tot een halt jaar gevangenisstraf. Door de politie te Haarlem is gearres teerd de 45-jarige kantoorbediende M. H. "Weys, wegens verduistering van f 50 ten nadeelo van zijn patroon Spincer Else te Hilversum. Vroeger reeds onderging hij te Zwolle 3 maanden gevangenisstraf. Bij do ontzegeling van do nalatenschap der vermoedelijk vermoorde huishoudster van den gefailleerden lederhandelaar J. Melis te Onderden- dam is ruim 2100 aan papior, goud-en zilvergeld gevonden. In hoeverre dit in verband kan staan met de vermoedens van bedrieglijke bankbreuk van genoemden Melis en met de tooneelen, die met den dood der huishoudster eindigden, alsmede wie door deze vondst zullen gebaat worden, de crediteuren van den gefailleerde of de erfgenamen van de doode, zal wellicht later blijken. Niemand is een profeet in zijn eigen land. Dat blijkt alweder uit het feit dat eoD maand geleden iemand in hot H. Dagblad een storm aan kondigde tegen 20 of 22 Mei. Tot dusver is die storm uitgebleven, althans hier te lande. Het zal echter waarschijnlijk wel ergens hebben gestormd, wellicht aan de Noordpool of bij onze tegenvoeters en dan heeft de profeet toch gelijk gehad. Als grond voor zijne voorspelling wees hij op een periodieken terugkeer om de 180 dagOD. Te Dreumol nabij Tiel is de hofstede van den landbouwer G. Storij geheel uitgebrand. Drie paarden en eenige varkens kwamen in de vlammen om. Do schade is aanzienlijk. Vrijdag kregen twee werklieden twist op den steiger van een in aanbouw zijnd huis te Parijs. Een opzichter kwam tusschenbeiden, om hen tot zwijgen te brengen. Een hunner voldeed aan dit bevel; doch de andere, Sarrot genaamd, werd zoo boos dat hij eensklaps een bijl opgreep, waarmee hij links en rechts als een wildeman in ?t rond zwaaide. De werklieden scholen toe, om hem tot bodaren te brengen. De eerste die hem naderde was juist degene, met wien bij ruzie gehad had. Sarrot verwondde bem met zijn bijl op vreeselijke wijze en wierp hem toen van den steiger. De onge lukkige kwam met verbrijzelden schedel op den grond neer. Met moeite maakte men zich van den woesteling meester. Aan het stationvanBcurgetnabijParijs is een wagen verbrand met twee paarden. De knecht, die als geleider mee was, bad in dronkenschap een brandende sigaar in 't stroo geworpeD. Hij kwam in de vlammen om. De paarden waren bestemd voor den vorst van Monaco. Do kassier der spaarkas te Annecy is in hechtenis genomen. Hij heeft niet minder dan 400,000 fr. zoek gemaakt. Te Par ij s heeft een man zijne vrouw bij ongeluk doodgescboton met eene revolver, die hij in zijn zak had en waarvan hij, al pratende, den haan deed afgaan. N°. 7135. Donderdag 24 Mei. A". S833.

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1