LEIDSCïïjJJl DAGBLAD. N". 7135. Donderdag 24 Klei. A°. 1883. Eerste Blad. Avond-editie. PRIJS DEZER COURANT: Voer Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. Dit miner bestaat uit TWEE BLADEN. Met 1 Juni begint een nieuw kwartaal van bet Leidsch Dagblad. Zij die zich als dan op deze Courant abonneeren, ontvan gen de tot dien datum verschijnende num mers gratis. Offloiëelo Kenaisgevingen. Oproeping van de verlofgangers der Rationale Militie, tot het bijwo nen der IRSPJSCXÏE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gczie: het besluit vau deu lieer Commissaris des Koniogs in de provincie Zuid-Holland, van den 2fistcn April 18S3, A. N". 886/1 (-de afd.), Provinciaal blad N°. 33, houdeude regeling van bet onderzoek der verlofgangers van de Militie te land-, Roepen dieutengevolge op, al de binnen deze gemceutc geves tigde verlofgangers der Militie te land, van do lichtingen van 1879, 1810, 1881 en 18S2, die vóór den Jsten Aprill'l. in het genot v.n onbepaald verlof ziju gesteld, met uitzondering alléén van bei die in de maand Juni e. k. in werkelijken dienst moeten komen, om te verschijnen in bet INVALIDENHUIS ingang door de KOPPENHINKSTEEG aan de zijde der HOOGT.ANDSCHE KERKGRACÏIT), ten einde door den Heer Militie-Commissaris te worden geïuspecteerd, en wel: dc verlofgangers behoorendc tot de lichtingen vau IS 79 en 1880, op Woensdag den 6 Jen Juni 1883, des voorraiddaga te lialftien, en die bchoorende tot de lichtingen van 1881 en 1S82, op denzelfdeu dag, des namiddags te (56a uur; in nniform gekleed en voorzien van de kleeding- en uitrusting stukken. bun bij het vertrek met verlof medegegeven, alsmede van hnnuc zakboekjes en van huane verlofpassen. Burgemeester en Wethouders vermanen de betrokken verlof gangers. aan deze oproeping nauwkeurig te beantwoorden, te zorgen d .t hunne kleeding en uitrasting in goeden staat worden voor gesteld, alsook om zicb, bij bet gaan naar de plaats voor het onder zoek be 'eend, gedurende het onderzoek en bij het naar huis kcereo, ordelijk te gedragen en alzoo zich te vrijwaren vour de toepas sing dir strafbepalingen, vermeld bij de artt. 130, 141145 der Wi van 19 Augustus 1S61 Staatsblad n°. 72), daar ODge- regeldbe.'ien als anderszins, zoolang de manschappen in uniform zijn ge'-leed, worden gestraft volgens het Crimineel Wetboek en het Reglement van krijgstucht voor het krijgsvolk te laude. Burgemeester cq Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 23 Mei 1883. E. KIST, Secretaris. LEIBEN, 23 Mc!. De plaatselijke commissie van toezicht op de seholcu voor Middelbaar Onderwijs beveelt aan tot leeraar in de Hoogdnitsche taal- en letterkunde aan do H. B.-school voor Jougens den hoer E. A. II. Siepgens, leeraar aan de H. B.-school te Zutfen, en tot leeraar in de staatswetenschappen aan die voor Meisjes rar. H. Ter Haar, leeraar aan de H. B School te Sneek. - De inspecteur van het Middelbaar Onderwijs, dr. M. Salverda, kan zich vereer.igen met de aanbeveling in de eerst© plaats van bovengenoemde sollicitanten, doch is van oordeel dat mede eeue plaats op de aanbevelingslijst ver dienen voor het Hoogduitsch de heeren J. Oosting, leeraar aan de H. B.-S. te Deventer; H. M. Leopold, leeraar aan de Rijks H. B.-S. te Groningen, en J. Cb. Knoest, leeraar aan de H. B.-S. te Sneek, en voor de staatswetenschappen de heer C. J. De Bruyn Kops, leeraar aan de Rijks H. B.-S. te Groningen. Door den heer A. L. Hagel, directeur der posterijen alhier, is wegens schoolgeld voor vier kinderen, leerlingen der scholen 1ste klasse, over het tweede kwartaal 1883 betaald een bedrag van 45. Vormits hij zich eerst met 1 Mei hier ter stede metterwoon heeft gevestigd, kan hem krachtens de bestaande verordening op de heffing van school geld over de maand April restitutie van school geld worden verleend tot een bedrag van 15, zijnde een derde van het betaalde kwartaal, zoodat B. en W8. in overweging geven tot het verleenen van de gevraagde restitutie te besluiten. Onder overlegging van de verzoeken van C. L. Van Dooren ter bekomiDg in eigendom van een ge- Deze Oonrant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven- dcelte sloot langs het Delftsche trekpad onder Zoe- torwoude on van C. Blansjaar om vergunning tot het dempen van een gedeelte 6loot langs den Zijl- singel, geven B. en Ws. in overweging, overeen komstig do conclusie van do rapporten der com missie van fabricage gunstig te besluiten. Ter vaststelling wordt don Raad aangeboden het door B. en Ws. opgemaakt, kohier der plaat selijke directe belasting, dienst 1883. Het belast baar inkomen bedraagt f 5,664,630, tegen 5,612,530 in 1882 en alzoo f 52,100 meer dan in het vorig jaar. Op de begrooting is bij de vaststelling de plaat selijke directo belasting uitgetrokken op ƒ135,000, welko som bij raadsbesluit van 19 April jl. met f 4000 is verhoogd, alzoo 139,000, waarbij inge volge de vorordenirg op de heffing moet gevoegd worden een bedrag van 5 pet. voor kwado posteD, ad 6950, zoodat bonoodigd is 145,950. Uit dien hoofde is bet nu te heffen pet. bepaald op 2.60 en bedraagt het eindcijfer van het kohier een som van f 147,269.86. Het onderzoek van de rekening der Stads bank van Leening over 1882 heeft bij de commissie van financiën tot geen bedenkingen geleid, weshalve zij in overweging geeft die rekening goed te keuren in ontvangst ad 227,599.73, in uitgaaf ad 201,452.8s1/,, alzoo opleverende een saldo van 26,146.90'/,. Door dezelfde commissie werd in dien geest rap port uitgebracht omtrent de rekening en verantwoor ding der inkomsten en uitgaven van het Gerefor meerde Minne- of Arme Oudemannen- en Vrouwen huis alhier over don dienst 1882; zij stelt alzoo voor die goed te keuren in ontvangst op 13,565.95 en in uitgaaf op 10,750.511/,, sluitende alzoo met een batig saldo van 2815.431/,. Ook omtrent die der dd. schutterij heeft zij mede geene bedenkingen, zoodat ze voorstelt haar voor- loopig vast to stellen, in ontvangst en uitgaaf tot een bedrag van 8869.35. Met leedwezen vernemen we dat in den ge zondheidstoestand van het geachte raadslid mr. P. Dn Ricu, die reeds sedert oenigon tijd lijdende is, niet alleen geene beterschap is waar te nemen, maar dat die toestand nu zelfs zeor zorgelijk is. Hedennamiddag ontvingen we per Engelsche mail de Indische bladen van 12 tot on met 18 April. Beroepen is naar Benthuizen de heer V. Fern- hout, cand. to Smilde. Prinses Marianne bracht den afgeloopen nacht iets minder rustig door. De algemeen© toestand is dezelfde. Mr. S. M. S. Modderman wordt genoemd als toekomstig burgemeester van Groningen, en jhr. Speelman, commandant van de „Argus", als idem van Harlingen. In do gisteren gehouden vergadering van den gemeenteraad van 's-Gravenhage is o. a. aange nomen het afwijzend praeadvies van bnrg. en weths. betrekkelijk een verzoek om aan do openbare lagere scholen werkplaatsen te verbinden, tot het aanleeren van ambachten. Dit advies was hoofdzakelijk daarop gegrond, dat naar het oordeel van B. en Ws. do inwflligiog van het verzoek niet zou zijn in het belang der kinderen, daar de tijd, dien zij op de lagere school doorbrengen, in den rogel zóó kort is, dat die hoog noodig is om hun oenige vaardig heid te doen verkrijgen in de vakken, die de wet als verplichtend heeft voorgeschreven. Onderwijs in andere vakken zou niet kunnen geschieden dan ten koste van datgene, waaraan in de eerste plaats behoefte bestaat. Over hot voorstel van de heeren Bloem c. s., tot het ontwerpen van plannen tot demping en rioleering van eenigo binnengrachten, werd wel gediscussiëerd, maar tot eene beslissing kwam het niet. Overeenkomstig een voorstel van den heer Mouton werd de behandeling ten slotte verdaagd, PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 10 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17|. Grootere letters naar plaatsrnimte. Voor hel incasse ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. in afwachting van een eerlang in te komen rapport omtrent de vraag, ia hoever watervorversching zonder kanaal mogelijk is. In de zitting der Tweede Kamer van heden is een ingekomen adres voor den leerplicht ter griffie neergelegd, nadat de heer Clercx sterk den leerplicht had bestreden. Hot adres van Van Vlijmen over de misbruiken bij den bouw der koninklijke stallen is naar den minister van waterstaat ver zonden om inlichtingen. Aangenomen is het crediet voor long- en pokziekte. Da minister beloofde scher per toezicht in het spoelingdistrict te zullen over wegen. Een ontwerp tegen het vervoer van ont plofbare stoffen is bij den ministerraad in over weging. Opheffing van vaccinedwang voor het schoolbezoek kan de minister aan den heer Keuche- nius niet toezeggen. Ook is aangenomen het ontwerp tot onteigening ter verbreeding van een straat te Nijmegen en dat tot aanleg van een straat te VHage. Morgen komen do andere ontwerpen aan do orde. Z. M. heeft pensioen verleend aan den heer J. Fichet Jr., gewezen directeur van het postkan toor te Leiden, ten bedrage van 2147 'sjaars; aan A. Recourt (ook genaamd Rekoert), gewezen brievengaarder te Wilnis, een ten bedrage van 86 's jaars. Herstemming Provinciale Staten. Leiderdorp. Uitgebracht 1021 stommen. Van onwaarde 5 biljetten, die in blanco waren. Herkozen zijn do aftredende leden jhr. mr. H. A. Steengracht Van Duivenvoorde te Voorschoten met 540 en mr. C. W. Hubrecht te 's-Hage met 534 stemmen. Op dr. A. C. Van Ewjjck te Lisse waren 479 en op den heer A. Van der Burg, landbouwer te Hazorswoude, waren 472 stommen uitgebracht. Alfen. (Vacature ontstaan door het overlijden van mr. C. Van der Vlies). Gekozen de heer J. J» Duynstee, hoofdingeland van Rijnland en grondeige naar te 'e-Hage. (Periodieke aftreding van de heeren J. Van der Broggen Az. en mr C. Van dor Vlies). Gekozen de heeren S. Van Beek, landbouwer te Ilazerswoude, en J. J. Duynstee. Amsterdam. Bij de 1005 uitgebrachte stemmen waren er 3 van onwaarde. Gekozen werd jhr. P. Hartsen met 630 stemmen. Mr. Th. Heemskerk verkreeg er 372. BUITENLAND. Frankrjj k. De heer De Lesseps heeft aan de „Académie des Sciences" te Parijs een brief medegedeeld van den admiraal Fleuriot De Langle, meldende dat door oen Fransch zendeling op Samoa, pater Vidal, blijkens een bericht van 2 October 11. van hem zelven, het overschot is teruggevonden van Do Langle, den metgezel van La Pérouse en verschei dene anderen, die aan de door dezen ondernomen expeditie van 1785 deelnamen. Lord Dufferin is, op zijne reis van Egypte naar Londen, gisteren te Parijs aangekomen. Naar men verneemt, is in den gisteren ge houden ministerraad besloten dat de minister-presi dent Ferry heden in de vergadering der begro tingscommissie zich tegen het schrappen van den post voor de Beurzen aan de Seminarien verzetten, maar zich met do overige door de commissie aan genomen verminderingen betreffende de begrooting van eeredienst vereenigen zal. üultsclilaii<l- In de gisteren gehouden vergadering van den Rijksdag heeft do minister Scholz geweigerd de interpellatie van den heer Johannsen, betreffende het weder opnemen der Noord-Sleeswijksche optan ten in het staatsverband, te beantwoorden. Ook zou

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1