bedroegen ƒ3,401,700. Het batig saldo ad 1,168,620 laat eene uitkeering van 7'/j pet. dividend toe even als het voorgaand jaar. Te Utrecht zal eene nieuwe studentensociëteit gebouwd worden. De daarvoor noodige golden, 60,000, zijn bijeengebracht. Tegen den heer P., leeraar aan de Rijks Hoogere Burgerschool te Yenloo, is door de com missie van toezicht, na den heer directeur de noo dige inlichtingen gevraagd te hebden, eeDe klacht bij den heer inspecteur van hot M. O. ingediend. Hij zou het bestaan van God in twijfel getrokken hebben. Dientengevolge is de heer P. vcor twee maanden geschorst. De minister van waterstaat handhaaft het ontwerp zijns voorgangers tot het verleeuen vai hnlp van staatswege, ten bedrage van 8 ton, voor bet overbruggen van don IJsel bij Deventer. De tegenwoordige minister van oorlog is niet voorne mens voor een sperfort te Deventer, ontworpen tot bescherming dor brug, geldon aan te vragen. Z. M. heoffc den laten luitenant C. A. baron Bentinck, van het 3de rog. huzaren, vergunning verleend tot het aannemen en dragen der versier selen van ridder dor militaire orde van Onzen Heer Jezus Christus, hein door dou Koning van Portugal geschonken. Gemengd Nieu -w a. In d e n af ge 1 o o p en n acht is in het kan toor dor houtkooperii van den heer "V. aan de Oude Heerengracht ingebroken. De dieven hebben echter niets naar hunne gadiüg gevonden, zoodat er dan ook geen ontvreemding geconstateerd is. Op plechtige wijze werd giste r n a- middag voor het front der alhier in garnizoen liggende bataljons infauterie uitgereikt de bronzen medaille met brevet voor twaalfjarigen trouwen en eerlijken dienst aan den sergeant-schrijver P. J. W. Pranger, welke plechtigheid op de jongere militairen blijkbaar een bijzonderen indruk maakte. Door hem, zijne colloga's en vrienden werd deze dag recht feostelijk gevierd. Yoor den ongelukkigen koetsier, die bij het ongeluk aan de "Wagenbrug zijn paard ver loor, wordt in de Haagsche bladen de hulp vau het publiek ingeroepen. Te Schev6ningen is telegraphisch be richt ontvangen uit Mdnster dat aan het strand aldaar is aangespoeld het lijk van den Scheveaing- schen matroos Jacob Den Heyer, oud 30 jaar, in Maart jl. verongelukt. Het lijk, dat in vergevorder den staat van ontbinding verkeerde, kon alléén aan het merk op de kieeren herkend worden. De vorige week zijn te Dordrecht twee en te Delft ook twee personen aan mazelen overleden. Toen inden laten avond te Arnhem twee personen langs de Hommelstraat naar huis gingen, werden zij onverwachts door drie onbeken den aaü ge vallen. Een der beiden werd door de aan vallers met een mes eene diepe snede aan den rech terslaap toegebracht, zoodat geneeskundige hulp noodzakelijk wa3. De laatste der Zaterdag jl. bij Nijmegen gehouden wedloopen was do „Gelderland Cup." Slechts twee paarden waren daarvoor ingeschreven te weten „Factor", van luit. Metelerkamp, en „Eol Amour", van luit. Romer. Na een fraaien, merk- waardigen rit won eerstgenoemde den prijs. De luit. Metelerkamp, bij den vorigen rit van het paard gevallen, bleek daarvan gecne nadeelige gevolgen behouden te hebben. Eene merkwaardige bijzonderheid van deze wed loopen is dat bij de internationale harddraverij dit maal een Hollandsch paard op de buitc-nlandsche, vermaarde, zoogenaamde Pruisische paarden de zege behaalde; tot grooto teleurstelling zeker van de „bookmakers", die daardoor eeoe groote streep door hunne rekening gehaald zagen. De heeren Willem Smit en Co., te Slik kerveer, zullen vermoedelijk alle booten der maat schappij „Zeeland" van electrisch licht te voorzien krijgen. Althans de eerste proef daartoe met twee booglampen en 80 gloeilampen, genomen aan boord der „Prinses Marie", heeft uitnemend voldaan. Men zal zich herinneren dat we in zeer gunstigen zin bericht konden geven van de door diezelfde heeren geleverde verlichting aan boord der „Merwede I" van de firma Fop Smit on Co. (R N.) Do heer B. te Tilburg had eergister avond het ongeluk, terwijl hij in eou der wagens van deu vertrekkenden stoomtram naar Waalwijk wilde klimmen, er onder te geraken, zcodat hij deer lijk aan armen, ü^,z;iekt en Loofd werd gekwetst. Op de lijn Eindhoven Luik, tnsschen LiersGlons, is ccne vrouw, die nog haastig den overweg wilde passeeren, door den trein overreden; zwaar gekneusd werd zij naar hare woning ver voerd. Dezo vrouw oefent het bedrijf nit van bedelares, in weerwil dat zij vior kapitale huizen in eigendom bezit. Thans is berekend dat het bekende spoorwegongeluk te Hugstetten oen schade van 5 millioen mark heeft veroorzaakt. Het grootste gedeelte van het sta dj e Nouenkirchen, in het Hannoversche, is in de asch gelegd. Omstreeks 50 gebouwen, waaronder de scholen, de pastorie en het postkantoor, zijn afge brand en 150 gezinnen zijn daardoor zonder dak. Neuenkirchen telde slechts 3300 inwoners. Van al de beschuldigdon in zake den moord op den Hongaarschen opperrechter gepleegd, had tot du toe geeu enkele oenigo bekentenis afge legd, eene omstandigheid, die de taak der instructie niet weinig verzwaarde. Met zorg had men thans echter zoovele bewijzen bijeengebracht dat een der beschuldigden, Johaun Javor, het onnoodige inzag om langer te loochenen. Hij erkende dat het ge vonden mes ingevolge eene opdracht, van Spanka gekocht is; hij gaf tevens op wéar, - eene opgave die intnsschen overbodig kon geacht worden, aan gezien de verkooper zelf dit mes reeds had herkend. Nog andere bijzonderheden heeft de moordenaar intusschen bekend, waarouder er zijn die moer ge wicht hebben. Hij pleegde de misdaad onder mede werking van Pitely, die insgelijks gevangen zit, en in o verlog met den lijf huzaar Berccz. Het plan werd ontworpen door Sponga en deze had de twee anderen weten over te halen het uit te voeren. Don avond voordat de moord bedreven werd, had Berecz, terwijl de portier afwezig was, Sponga en Pitely in het paleis binnengelaten en in een der kamers verborgen. Toen zij hoorden dat Berecz, na den graaf ontkleed te hebben, de slaapkamer verlaten had, verschenen zij, Sponga het eerst, met een mes gewapend, in het vertrek. Onder het uiten van de woorden: „wij moeten geld hebben", zette Sponga het mes op de keel van zijn slachtoffer. Hajlath greep het mes, doch Sponga ontrukte het hein en toen wierp Pitely zich met zooveel hevig heid op de worstelaars, dat beiden op den grond vielen. Daarop knevelden Sponga en Piteley den graaf en wurgden hem totdat hij dood was. Zij stalen vervolgens zijn beurs eu zijn horloge. De sleutel der kas vonden zij niet. De moordenaar ver klaarde dat hij het horloge van den verslagen© in een partïcalïero beleenbank te Weenen had verpand. Ook had hij het grootste deel van het geroofde gold gehouden. BUI T E: N 2, A IS 1>. XJTUL: caïilbiii'S'. De intocht van den Koning Groothertog en de Koning in-Groothertogin had gisteren onder begun- tiging van schoon weder plaats, geheel overeenkom stig het deswege uitgevaardigd programma. De geestdrift der bevolking was buitengewoon groot. Een ware bloemenregen daalde op HH. MM. neder. Te halftwaalf des morgens verlieten RH. MM. het Kasteel van Berg. De districts-commissaris van Luxemburg vergezelde don kon ink'ijken trein. Te "Wolferdange werd het vorstelijk echtpaar door het gemeentebestuur ontvangen en ging do stoet in rij tuigen over. Ook op den verderen weg hadden ovaties plaats en bood mee der groothertogin bou- quetten aan. Do stad Luxemburg was vol vreemdelingen en had een feestelijk aanzien. Op den welkomstgroet antwoordde Z. M. dat hij gelukkig was, zich te midden eener bevolking te bevinden, die op zoo hartelijke wijze blijken gaf van haar trouw. Zoowel het kinderkoor als de muziekuitvoeringen voldeden zeer goed. Het enthousiasme der bevolking was groot, en herhaaldelijk betuigde Z. M. dan ook zijne tevredenheid over de ontvaDgst, hem in de hoofd stad van het groothertogdom bereid. In het Paleis schonk Z. M. een prachtigen zil veren prijsbeker aan de Boogschuttersvereeniging. Dit prachtstuk voor „la Compagnie dos Francs- archers de Luxembourg" bostaat uit een zware zilveren bokaal op voetstuk ter hoogte van 75 cm. De bokaal is ontworpen in zuiver Oothieken stijl en rijk in vermeil en oxidé gedecoreerd. Op het deksel prijkt bet ruiterbeeld yan Jean l'Aveugle, den beroemden stichter van voornoemde compagnie, in volle wapenrusting. Maliënkolder, overkleed en dekkleed van het strijdros zijn fraai geciseleerd, do helm gedekt met de toenmalige koningskroon, waar uit zich drie struis vogel veeren verheffen, terwijl 's vorsten wapenspreuk „Ich dien" in fraaie. letters is gegraveerd. De rotsachtige grond is omgeven van een blauw geëmailleerdea band, waarin in gou den Gothieke karakters het inschrift „Johannes Dei gratia Boemia rex: Coaies Luxemburgensis" prijkt. De beker zelf is in vier afdeoliugen verdeeld door raüko Gothieke pijlers en haut relief, gekreu nd met fijn bowerkto kapiteelen eu eindigende in spitsbogen, die mot verheven distelbladeu den rand omgeven. Deze vier afdeelingen zijn op uitdrukkelijk verlan gen van Z. M. den Koning versierd mei; kunstig bewerkte voorstellingen: lo. van de overreiking der stichtingsbrieven van de voornoemde compagnie, 2o. de stichting der kerk van het dorp Ham bij Lnxcmburg door Jean l'Aveugle, 3o. eu 4o. de deel name der meergemelde compagnie aan de verdedi ging van Luxemburg tijdeus verschillend: belege ringen. De jaartallen zijn op Gothieke schilden onder iedere voorstelling in emailie aangebracht. De voet van deu beker is zeer rijk georaamon- teerd en versierd aan de eene zijde met he.r wapen van Luxemburg, ter andere zijde met da^ van Ne derland en Luxemburg vereenigd, alles met de wapenkleuren in emailie aangebracht, terwijl daar onder op een rondgaan deu blauw geëmailleerdea band in gouden letters de inscriptie prijkt: ..Guiliel- mus ni D. G. Neerlaudiae Rex Luxemburg! Magnus Dux D. D. Ao. 1883." Ruiterstandbeeld en voorstellingen zijn ontworpen naar met zorg verzamelde geschiedkundige beschei den, en de kleederdrachten en wapenrut:'ng voor ieder tijdperk naar de beste bronnen gevolgd. Dit gevoegd bij den streng Gothieken stijl in u'l eonder- deeleu doorgevoerd, geeft aan de bokaal /oor de „Compagnie d9s Erancsarchers de Luxem bourg", eene bepaalde geschiedkundige waarde, Ivrwijl de kunstwaarde der zeer artistieke uitvoering lierdoor zeker niet weinig wordt verhoogd. Zij is ontworpen en vervaardigd in de Koninklijke Nederlandscho fabriek van gouden en zil v ren wer ken der heeren J. M. Yan Kempen en Zonen te Yoorschoten. Na do aanbieding van dezen beker lic.d de optocht plaats; 70 vercenigingcn en 3000 personeQ namen cr aan deel. Daaronder waren 300 brandweermannen van Schleifmübl Palfermiihl. De tallooze ontrolde banieren maakten een zeer aardig, vroolijk effect. De presidenten dor defileerende gezelschappen wer den vervolgens ten paleize ontvangen en de Ivouing- Groothertog sprak velen hoogst minzaam toe. Des avonds hadden cr groote illuminut ën in de goheelo stad, volksconcerten op de pleinen en groote feestelijke bijeenkomsten plaats. jy ttit SCCitlftïKl. Met betrekking tot den inhoud der laatste Pruisische nota aan de Curie, meldt de „Nordd. Allg. Zeitung" het volgende: Ia dit stuk wordt betoogd dat de regeeriug daarom bijzondere waarde aan de verplichting tot aangifte hecht, omdat zij gelijke behandeling als aan andere regeeringen te beurt valt, hierbij ah eene quaestie van eer be schouwt; en verder omdat dergelijke medewerking eene voorwaarde is voor den gemeenscbappelijken arbeid der geestelijke en wereld'jke overheid. De regeering is bereid, de bevoegdheid van het ker kelijk gerechtshof met betrekkking tot de verplichte aangifte bij de wet op to heffen, en van de ver plichting tot aangifte voor niet-gebeneficiëerde gees telijken af te zien, zoodat d8 geestelijkheid, zonder medewerking dor regeeriDg, in gebrek aan zielzorg kan voorzien, en zoowel het toedienen der sacra menten als het opdragen der mis door niet-gebene- fieiëerde geestel jkon kan geschieden. Met verwijzing naar de tegemoetkoming, waarvan de regeering tot dusver blijk gaf, wordt iu do nota de overtuiging uitgedrukt dat de bestaande geschillen gemakke lijker zouden te vereffenen zijn, iudien do Curie, door aanneuiing van de beperkte verplichting tot aangifte, het terrein van practisehe verstandhouding betrad. Groot-Brita xiiiië. James Carey, de vorklikker van demoordenaars in het Phoenixpark, is thans op vrije voeten ge steld en hij heeft, tot verwondering van velen, geenszins terstond, vreezende voor de wraak en de verontwaardiging der Ieren, de vlucht genomen uit Dublin en uit zijn vaderland, maar is naar zijne vrouw en zijn gezin te Dublin teruggekeerd. Hij werd door twee geheime politio-agenten raar zijne woning gebracht en do politiewacht voor zijne woning werd verdubbeld. In hoever de bevolking hom verder ongemoeid zal laten, zal moeteu blijken. De I:rscho nationalistische bladen bij ven zich

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 2