Krachtens oen overeenkomst, gesloten tuBSchen Frankrijk en den vorst van Monaco, moe ten personen door de rechtbanken van het vorsten dom veroordeeld hnn straf ondergaan in de gevan genis van Nice. Nu verhaalt Aurelien Scholl daar omtrent de volgende vermakelijke geschiedenis. Een beschuldigde wa9 door het plaatselijk gerecht tot drie jaren gevangenisstraf veroordeeld. De vorst vond dat allerinteressants, zoo'n gevangene van Monaco; dat was nog nooit voorgekomen; maar wel dra veranderde Z. II. vau meening, toen de minister van justitie, tevens zegol bewaard er, voorzitter van het gerechtshof, griffier en cipier, hem voorrekende dat de inrichting van eon lokaal tot gevangenis 250 fr. kostte, klcoding p9r jaar 100 fr., voeding per maand 35 fr. Dat was to duur; dan moest men don veroordeelde maar laten ontsnappen. Doch deze, die spoedig begreep hoe de vork in den steel zat, eisohte dat hy zou worden opgesloten, indien hij zich in het tegenovergestelde geval uit MoDaco moest verwijderen want de luchtgesteldheid daar ter plaatse was hem voor zijne gezondheid al te veel waard om zich elders heen te begeven. Hij moest en hij zou drie jaar laog op kosten van don vorst gehuisvest en gevoed worden. De vorst bleef wei geren in de kosten te voorzien en het gevolg is dat men thans den „gevangene van Monaco", zooals men den veroordeelde algemeen noemt, frank en vrij van den morgen tot den avond ziet rondwandelen, zijn pijpje rookende cn aan de vreemdelingen een aalmoes vragende om in zijne dagelijkeche bohoeften te voorzien; want do man schijnt het niet breed te hebben. Uit eene herhaaldelijk in de Soorabaia- Oourant voorkomende advertentie blijkt dat onze oude bekende Mina Kruseman zich tegenwoordig toelegt op het verhuren van kamers met den kost „voor heerea alleen." Onze visscher meisje 8, die de ten toonstelling te Londen hebben „opgeluisterd" door daar hare nationale kleederdracht te vertoonen, zijn teruggekeerd. Zij waren zeer ingenomen met het geen zij gezien hebben, maar schijnen zei ven niet minder hot voorwerp der algemeeno belangstelling te zijn geweest. Voortdurend waren zij door eene dichte menigte omringd. De Londenaars schijnen dus al niet anders te zijn dan de Amsterdammers, en even verbaasd te wezen als deze, dat niet alle menschen uit alle doelen van den aardbodem dezelfde kleeding dragen. Het bericht aangaande achttien sterfgevallen aan pokken op het Amerikaansche schip „Arabia" is, volgens een ingesteld onderzoek, onjuist. Slechts drie storfgevallen zjju voorgekomen, en wel vóór de aankomst van het schip ter reede van Heval. Het schip ligt in quarantaine, maar van verdere gevallen van pokziekte is niets gebleken. Te Marion (Iowa)isoone vrouw, ter ver vanging van haren overleden echtgenoot, benoemd tot president van de bank. In een dorp bij Oporto sprong eon bom met dynamiet, die voor een vuurwerk diende; 4 personen kwamen om, 20 werden gewond. Vijf districton van de stad Samara, in Rusland, zijn door brand vernield. Een bewoner van Oran is dezer dagen voor de derde maal begraven. In 1848 viel hij in een diepen slaap, die hem volkomen gevoelloos maakte en van den dood niet te onderscheiden was. Men maakte toebereidselen voor de begrafenis en de stoet begaf zich naar het kerkhof. Halverwege echter hoorde men regelmatig kloppen in de kist .en het bleek dat de man, wakker gewordeD, gezond en wel voor zijne bloedverwanton en vrienden behoudon was. Eenige jaren later, in den tijd dat de cholera in Oran heerschte, werd bij voor de tweede maal schijndood en reeds in de kist gelegd, waaruit hij, toen die nog in zijn woning stond, zelf opstond om weer naar bed te gaaD. Thans had men zekerheid, dat de man werkelijk overleden was. Een ongeveer vijftigjarige vrouw viel dezer dagen te Parijs op de straat neer. Voorbij gangers brachten haar naar een politiepost, waar het bleek, dat de vrouw gestorven was... van honger! Een vreeselijk offer aan menschen- levens heeft de Oka, een zijrivier van de Wolga, in de vorige week geëischt. Niettegenstaande het ijsschuiven nog voortduurde, had een bark met 200 personen een tocht ondernomen. Een groote ijsschots stortte mot zulk een goweld tegen de bark, dat deze omsloeg. Aan 70 menschen gelukte het slechts het leven te redden. De overigen waren onder de schotsen geraakt en vordronkon. BUITENLAND. FrankrtJ k. De Lesseps verklaarde aan een correspondent van do „Figaro", dat de Suez-kanaalmaatschappij vau plan is oen tweede kanaal te maken; zij had dat reeds lang noodig geacht met het oog op het toenemen van den handel. De minister van oorlog heeft bij hot verslag der legercomrai8sie een schrijven gevoegd, waarin hij verklaart dat Frankrijk bij hot tegenwoordig stelsel slechts 480,000 volledig gevormde soldaten bezit. Te Parijs is do Amerikaansche mijnen-koning Mackay aangekomen. Hij is lid van hot gezant schap, dat Amerika bij do kroning te Moskon zal vertogenwoordigen, en maakt de reis van Parijs verder in een prachtvollen bijzonderen spoortrein. Als zyne reis-maarschalken houdt hij er een Port- tugeeschen baron, een Franschen graaf en een Eogelschen mark'es op na. Vóór zijn vertrek naar Moskou nam hij van Parijs wissels mee, voor een bedrag van 300,000 roebels. In "Yün-Nan, bij Annam, is vóór eenigon tijd een Fransch zendeling, de heer Terrasse, in 1874 derwaarts vertrokken, met veertien inboorlingen vermoord. Omtrent de aanleiding en de omstandig heden is nog geenerlei bericht ontvangen. Dn! tschland. De verkiezing te Dortmund van den heer Lenz- mann - van de Fcrtschritt-partij - tot lid der Ka mer, is te danken aan de ondersteuning van het Centrum. De heer L9nzmann is een der meest radi cale leden van genoemde partij. Naar men verneemt, is prins Von Bismarck voornemens om in de najaarszitting, met de sociaal- politieke hervormingswetten, een ontwerp tot ver lenging der socialistenwet in te dienen. Mocht de Rijksdag de voordracht verwerpen, dan zou eeno ge schikte aanleiding tot ontbinding voorhanden zijn. Het gezantschap van Madagascar heeft Berlijn verlaten, na het gewenschte handelstractaat met Duit8chlnnd gesloten te hebben, en is over Wei- mar naar do fabriek van Krupp te Essen gegaan. Te Weimar werd het door don heer Roblfs, den welbekenden ontdekkingsreiziger, aan het station opgewacht cn naar den groothertog geleid, die zijn verlangen te konnen gegeven bad, het gezantschap te ontvangen. De gezanten, vooral hun woordvoerder, de gemaal der koningin van Madagascar, hebben te Berlijn een zeer goeden indruk achtergelaten. Zij schenen zich van de Europeescho beschaving moer dan do uiterlijke vormen eigen gemaakt te hebben. De herderlijke brief van den Paus aan de Ier- sche geestelijkheid heeft niet de uitwerking gehad welke men er van verwachtte. Niet slechts vallen geen leden vaa de Landliga af, maar de inzendin gen voor Parnell's zoogenaamd „Agitaiiefonds", welke in den laatsten tijd verminderden, nemen zelfs toe. Het failiissemeut van Surtou Handdoek wordt aan specuiatiën in Amerikaansche spoorwegactiën toogeschrevcn. Tusschenpersonen moeten voor 250,000 pd. st. bij dit faillissement betrokken zijn. In eene gisteren to Londen gehouden vergade ring vau Mexicaansche fondsenhouders gaf de voor zitter een overzicht van de omstandigheden, waar door Mexico met het betalen zijner schuld in ge breke was gebleven. Hij deelde verder mede dat de Mexicaansche regeering voorstelde de schuld van bijna 20 millioen te vervangen door obligation tor waarde van 20 millioen, waarvan 4,700,000 zou afgezonderd worden om andere vorderingen te vol doen. Het gerucht betreffende eene leening van 5 millioen was van grond ontbloot. De vergadering nam met algemeene stemmen oen voorstel aan, strekkende om de conversie buitenlansche schuld goed te keuren. Omtrent het Suez-kanaal geeft de conserva tieve „St.-James-Gazette1' der Engelsche regeeriDg den raad, te trachten het monopolie van do Fran- scbe aandeelhouders te koopen, en dan met onbe twistbaar recht aan 't graven te gaan. De koetsier Fitz Harris, die van deelneming aan den moord in het Phoonixpark vrijgesproken was, is nu, nadat een tweede aanklacht tegen hem was ingediend, tot levenslange tuchthuisstraf ver oordeeld, daar hij na de misdaad van het gebeurde op de hoogte was en niets hiervan heeft uitgelaten. Da commissie voor do schadeloosstellingen te Alexandrië hoeft 2194 eiselicn toegestaan, tot een gezamenlijk bedrag van 937,000 pd. st. Otistenr.-Hong.-Monarchie. In Oo8teDrijk8ch-Polen zijn ter onderteekening manifesten in omloop, waarin do Polen van Rusland worden aangemaand, de kroning to Moskou niet bij te wonen, „omdat zij bij deze Aziatische han deling slechts do rol vau geketende gehangenen aan do zegekar van den Imperator bunnen t.pelen." Feitelijk tracht de hoogero Poolsche adel zich van deelneming aan de kroning onder allerlei uitvluch ten te onttrokken, zoodat daarover aan het Russische hofministerie reeds onstuimige tooneelen moeten hebben plaats gevonden. Het Hoerenhuis heeft gisteren de wetsont werpen van het Lagerhuis aangenomen en is over gegaan tot de verkiezing der delogatiën, waarna de minister-president, in naam des koizers, den Rijksdog voor verdaagd heeft verklaard. Turkije. Uit Konstantinopel wordt aan de „Standard" het volgende geseind: Op de laatste audiëntie, die de sultan aan lord Dufferin verleende, betoogde deze laatste mot nadruk, dat het nie t-uitvooren der be loofde hervormingen in Armenië onvermijdelijk het verlies dier provincie voor de Porte na zich zou sleepen. Hij beval den sultan aan, onmiddellijk artikel 61 van het tractaat vau Berlijn ten uitvoer te leggen. De sultan heeft dairover Said-pacba en Aarifi- pacha geraadpleegd. Eerstgenoemde ondersteunde don raad van lord Lufferin, de laatste bestreed dien, de Oostonrijksche en do Duitsche gezanten ver klaarden echter ten volle in to stemmen met lord Dufferins advies, om welke reden de sultan een beslissing ter gunste der horvormingen nam en nog denzelfden avoud aan Said-pacha opdroeg daarmede eon begin te maken in do Aziatische provinciën. INGEZOND EN. KijnlenilachcS^oomtrRmweg-MaaiscFiapjjIj. Mijnheer de Redacteur, Door bijzondere omstandigheden beu ik niot in de gelegenheid geweest do algemeene vergadering van 4 Mei jl. bij te wonen on heb dus eerst later, o. a. ook uit uw blad van Zaterdag 5 Mei jl., het daarop verhandelde vernomen. In het jaarverslag van commissarissen, uitge bracht bij monde van den heer P. C. Evers, komt de navolgende mededeeling betreffende de Bel 1-Punches voor: Slaagt de poging van commissarissen niet „o»i het bezvjarend contractdat door den directeur Crans met de firma Crans Co. als agenten der Engelsche Maatschappij voor den tijd van vijf jaar „is gesloten, af te koopen ten einde de exploitatie- rekening van die uitgaven te ontheffen, dan blijft nde Maatschappij nog drie jaren met dat kostbaar middel van contrölé belast De mededeeling is onjuist on onvolledig. Onjuist: omdat niet door den directeur P. Crans met de firma Crans Co., maar door hem met de Bell-Punch Cy. direct de overeenkomst is gesloten en de Rjjnlandsche Stoomtramweg-Maatschappij der halve geene andere voorwaarden zijn opgelegd, dan die door de Boll-Puuch Cy. zelve bedongen en goedgekeurd. Onvolledig: omdat bj deze mededeeling ver zuimd of weggelaten is de toelichting dat deze over eenkomst door den directeur gesloten i6 met goed keuring en medeweten van commissarissen. Ten bewijze van het eerste punt ligt het origi- neele contract, voor het tweed e een copie van mijn 3/m. verslag, uitgebracht overeenkomstig art. 17 der statuten in de commissarissen-vergadering van 18 Maart 18S1 en waarvan het origineel bij de Maat schappij berust, voor een ieder ten mij oen kantore ter inzage. Mij van eenigen commentaar onthoudende, ver meen ik ter voorkoming van verdere voor mij kren kende gevolgtrekkingen, waartoe deze zonderlinge voorstelling van zaken aanleiding heeft gegeveD, een en ander niet beter dan op deze wijze ter ken- nisse van aandeelhouders en uwe lezers te kunnen brengen, daar mijDe pogingen bij commissarisson, om hunnerzijds dezen ongunstigen en onverdienden indruk weg te nemen, tot geen gewenschtresultaat hebben geleid. U bij voorbaat dankzeggende voor de verleende plaatsruimte, heb ik de eor met alle achting te zijn 's-Hage, UEd. dw. Dienaar, 17 Mei 1883. P. Cr aks. Bladen die het verslag der Algemeene Vergade ring der Rijnlaudsche Stoomtramweg-maatschappij liobben geplaatst, worden beleefd verzocht dit stuk over ts nemon.

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 2