LEIDSOH DA GBLAD. 7132. baandag £1 XVTei. A°. 1883. Eerste Blad. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven- PRIJS DS3 ARYERTENTIEJf: Van 1—6 regels 1.06. Iedere regel meer 0.11\. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor bet incassee- ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Dit v miner bestaat uit TWEE BLADEN. Oitloiëelo KonnisgeyingeiL Kostrlooze Inenting met stof afkomstig van liet Half. Burgemeester en "Wethouders der gemeente Leiden bren gen ter kennis van belanghebbenden, dat gelegenheid beslaat tot kostelooze vaccinatie en revaccinatie, met slof afkomstig van het kalf, voor onvermogenden, in het lokaal ;er Stadswaag en wel op de volgende dagen, als: Maandag 21 Mei, Dinsdag 29 Mei, Woensdag 6 Juni, Don derdag 14 Juni, Zaterdag 23 Juni, Maandag 2 Juli, Dins dag 10 uli, Woensdag 18 Juli, Donderdag 26 Juli, Zater dag 4 Augustus a. s, en zoo vervolgens met eene tus- senenruiente van achtof als die dag op een Zondag of Vrijdag valt, van negen dagen, telkens des namiddags te één uur. Burgemeester en -Wethouders voornoemd, Lei Jon, DE KANTER, Burgemeester. 18 Mei 1883. E. KIST, Secretaris. Nogmaals de Krankzinnigenverpleging. De quaestie der krankzinnigen verpleging of - wil men liever - bewaring binnen onze gemeente is een andere phase ingetreden. Naar aanleiding van het adres van den heer A. W, Sijthoff hier ter stede, waarbij verzocht werd door oprichting van een barak of wel op andere wijze ide dringende behoefte aan gelegenheid tot opneming van die ongelukkigen te voorzien, had in de gemeenteraadszitting van 15 Maart jl. een uitvoe ge discussie plaats, welke eindigde met afwijzing van des adroseants verzoek en ook met verwerping van het door den heer Van Dissol voorgestelde amendement om aan de voordracht van Bnrg. en Weths. om afwijzend te beschikken, too te voegen de woorden: „en Burg. en Weths. uit te Jioodigeu omtrent do inrichting van meerdere tijdelijke bewaarplaatsen voorstellen te doen met dien spoed, dien het gewicht der zaak zal toelateü." Volgde het verzoekschrift van den hoogleeraar G. D. L. ITuot, waarvan de hoofdstrekking was dat op een wettige on betere wijze zou warden voorzien in de tijdelijke verpleging der behoeftige krankzinnigen. Dat ook op dit request afwijzend werd beschikt, in de gemeenteraadszitting van den 19det dezer, was vrij verklaarbaar voor hen, die letten op het hoofdmotief, dat bij de meerderheid der raadsleden geldende was. Op het Rijk, zoo ongeveer laidde die redenoeriog, rust de verplich ting ia in de verpleging der krankzinnigen te voorzicD. De gemeente bezit alleen de bevoegdheid gevaarlijke krankzinnigen in bewaring te stellen tot tijd en wijle zij krachtens bevelschrift van het openbaar ministerie in een gesticht kunnen worden opgenomen. Nu bestaat de gelegenheid tot opneming in een krankzinnigengesticht feitelijk althans voor belioeftigen wel niet, omdat het Rijk in dozo niet voldoet aan zijn verplichting, maar dat is voor do gemeente geen reden om datgene te volvoeren, waarin het Rijk te kort schiet en wat zij eigenlijk niet -Joen raag, althans voor zoover betreft douit- broiding van het tijdelijk in bewaring stellen. Volkomen juist geredeneerd, maar het brengt ons geen stap verder om uit den inderdaad oühoud- barer. toestand te geraken. „Wat heeft iemand", zoo werd terecht in een raadszitting gezegd, „in zulk een geval zich bevindende, er aan wanneer de patient niet tijdelijk beschermd kan worden, voor zichzelven en voor anderen, dat een ander kan betoogen dat de hoofdschuld in doze volgens alinea zooveel van art. zooveel niet ligt bij de gemeente, maar bij het Rijk F Het is zeker een magere troost daarmede te werden afgescheept." Inderdaad, zoo kan de toestand niet blijven. Met de honden in den schoot blijven zitten in afwachting der in uitzicht gestelde opening van het rijkskrank- zinnigengestiebfc te Medomblilc, dat bovendien al heel spoedig, zoo niet reeds terstond geheel zal gevuld zijn met het meer en meer toenemende aan tal ouverzorgde krankzinnigen - 't mag niet zijn. Wie zal zoggen of niet de genezing van menig ongelukkige, dio thans öf in het geheel niet, óf op onvoldoende wijze wordt verpleegd, daardoor voor goed werd verijdeld? Immers, do deskundigen zijn het daarover eens, dat een doelmatige behandeling in het eerste stadium der zielsziokto de meeste kans op herstel aanbiedt. Langer uitstel om op afdoende wijze in onmiddellijke verpleging te voor zin, ook al is er geen sprake van wettelijke ver plichting, zou ee:i zwaro verantwoordelijkheid zjjn tegenover die toch reeds zoo deerniswaardige onge- lukkigeD. Met instemming werd dan ook van vele zijdon konnis genomen van hot adro3 van de inspecteurs der gestichten voor krankzinnigen aan den Gemeen teraad, waarbij zij, na op de hoogst onvoldoende verpleging der tijdelijk in het Caecilia-gasthuis geplaatste krankzinnigen te hebben gewezen, als hun mcening te kennen geven, dat de lokalen van dat gebouw zonder groote kosten zouden kunnen worden icgericht tot een geneeskundig gesticht, waarin 100 tot 120, misschien moer krankzinnigen behoorlijk verpleegd kunnen worden. Gelijk onze lezers zich zullen horicnoreD, worden door genoemde adressanten een vijftal voordooien opgesomd, aan dergelijke inrichting verbonden, nl. spoedige doelmatige behandeling der behoeftige krankzinnigengelegenheid voor do betrekkingen der hier ter stedo te hais fcohoorendo lijders om hen te bezoeken, een voordeel, dat wel eenige, ja groote geldelijke opoffering rechtvaardigt; onafhan kelijkheid der gemeente ten aanzien van do plaat sing der behoeftige krankzinnigen (om niet te zeggen: eenig middel voor het oogenblik om hen geplaatst te krijgen); baten voortvloeiende uit de verplegingskosten, met inbegrip van rijks- en pro vinciale subsidiëo, en uit do opneming van krank zinnigen uit andore gemeenten; mogelijkheid ein delijk van clinisch onderwijs in de psychiatrie aan de universiteit. Wat de kosten betreft, bij do begrooting daarvan dient in het oog te worden gehouden, dat in inin- deriög daarvan moeten worden gebracht de betrek kelijk hoogo uitgaven, thans verbonden aan de zoo genaamd tijdelijk, maar feitelijk reeds ruim zeven maanden verzorgde krankzinnigen, terwijl bij B. en Ws. bovendien in overweging is hot door den heer Buys aangegeven denkbeeld om te trachten de voorloopig verpleegden in een hoogero klasse van één of ander gesticht geplaatst te krijgeD, wat natuurlijk een zo3r aanzienlijke verhooging van uit gaven zou ten gevolge hebben, zonder dat de gemeente in voorkomende gevallen van de kostbaro voorloopige verpleging van lijders zou ontheven zijn. Eindigen wij met te herinneren aan de woorden van een geacht raadslid, die verklaarde er zeker van te zijn, dat ieder ingezetene van Leiden het zou toejuichen, indien hier voor onze krankzinnigen een betore gelegenheid lot verpleging werd verschaft, zoodat zij niet meer in krotten behoefden te worden opgesloten. Het is hier niet in de allereerste plaats een quaestie van geld, ook niet eene van verplichting, maar vóór alles van humaniteit, van voegzame verpleging van onze krankzinnigeu, de oDgoluk- kigsten onder de ongelukkigen. De huidige toestand strekt het land tot schande, maar ook onze gemeente niet tot eer. Ongetwijfeld zou aan een algemeen hier ter stede gekoesterden wensch worden gevolg gegeven, indien het door meergemelde inspecteurs aanbevolen plan tot uitvoering werd gebracht. Gelijk mea weet, is zulk eene pogiag met Delft reeds mislukt. LEISiEN, 19 FtScl. Golijk men weet, zal van 10 tot 15 Septem ber alhier het zesde internationale congres der Oriëntalisten bijeenkomen. Toon dit in de slotzitting van het vorige congres te Berlijn was besloten, meenden de Nederlandscho afgevaardigden aan de modedeeliDg, dat de kenze van Leiden door de Nederlandsche Regeering werd goedgekeurd, de verzekering te mogen toevoegen dat de Oriëntalisten in onze stad hartelijk welkom zouden zijn. Zij had den hiervoor grond in do herinnering aan de hulp door velo ingezetenen bewezen tijdens het eeuwfeest onzor hoogeschool, in de verzekering van een drietal in Berlijn aanwezige etadgenooteD, maar bovenal in de wetenschap dat do eer onzer stad onzen mede burgers na aan het hart ligt en dat zij het op prijs stellen dat aan Leidon deze hulde bewezen wordt. De commissie tot regeling van het zesde inter nationale congres der Oriëntalisten vraagt nu of de burgers den wissel in Berlijn op hunne gastvrijheid getrokken, willen honoreeren. En wel in de eerste en voornaamste plaats door zich bereid te verklaren, ingeval het noodig zal zijn, oen of meer leden van hot congres ten hunnent te willen herbergen. De ruimte die de hotels aanbieden is geheel ontoereikend en dwingt do commissie tot buitengewone maatrege len. Door aan het verzook gevolg te geven, zullen onze stadgenooten bewerken, evenals dit in 1875 geschied is, dat do leden van het congres mot voel aangenamer indruk huiswaarts zullen keoren, dan anders het geval zal kunnon zijn. De commissie bestaat uit de heeren: M. J. De Goeje, H. Kern, A. Kuenen, J. P. N. Land, C. Lee mans, P. A. "Van der Lith, H. Oort, W. Pleyte, J. Pijnappel, G. Schlegel, L. Serrurier, C. P. Tiele, P. J. Veth, A. C. Vreede en T. C. L. Wijnmalen. Zoo nu en dan kan men gevoelen dat de zomer in aantocht is, ofschoon weder andere dagen zonden doen veronderstellen dat we meer achter- dan vooruitgaan, doch zien doet de bereids ontlui kende natnur het eerste geheel en al. Het frissche groen en de in vollen bloei staande vrucht - en andere boomen lokken - hoe kil de wind ook heden mag zjjn - tot genieten nit. Maar ook op andere wijze wordt ons hot zomersoizoon aangekondigd. Do eigenaar van het eenige en zoo gezochte „Zomerzorg" maakt opnieuw de bepalingen bekend, volgens welke hij voornemens is do kapel der grenadiers in zijn prachtigen tuin een serie van acht concerten te doen geven. Die voorwaarden zjjn als andere jaren bijzonder gunstig en als men daarbij in aanmerking neemt den goeden indruk, welken Völlmars muziek corps van vroeger hier moet hebben achtergelaten en de geriefelijkheden, waarvoor de beer Couvée tegenover do bezoekers zorg draagt, dan zal het niemand verwonderen of ook nu zal het niet aan eene ruime deelneming ontbreken en zal men - indien moeder Natuur zich over ons onlfermt - menigmaal Leidons lusthof met wat Loidens burgerij schoons en edels aanbiedt, onder de bezielende macht der reine accoorden, zien prijken. Het diner van eenige Kamerleden, dezer dagen te 's-Hage gehouden, was - blijkens de Std. - een eoremaaltijd, door „de anti-revolationaire Kamer- club," onder leiding van ror. L. W. C. Keuchenins, aangeboden aan haren voorzitter, den afgevaardigde voor LeideD, O. baron Yan Wassenaer Yan Catwijck, die zijn presidium heeft neergelegd. De voorzitter van het Centraal-comité, dr. A. Kuyper, was als gast tegenwoordig. De oe8terbanken van den heer Wagtho te Tholen liggen in de Schelde. Het Zoölogisch station der Nederlandscho Dierkundige YereenigiDg wordt dan ook niet op deze, maar op het terrein van de oesterput van genoemden hoer W. gevestigd. Aan de aldaar in te stellen onderzoekingen zal door ver schillende leden der Vereeniging deelgenomen worden*

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1