LEIDSCH DAGBLAD. N°. 7131. Zaterdag 19 Fvlei. A0. 1883. Avond-editie. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. Deze CouTant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PBIJS DER ADVERTENTIES: Van 1—6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.I7J.'1 Grootere letters naar plaatsruimte. Voor hel incassee- ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. 1 OiBLoiëel© Keianisjg'eviKi^oii. INSCHRIJVING SClIliTIERIJ, Burgemeester en Wethouders van Leiden noodigen hen, die verzuimd mochten hebben zich op de door het Ge meentebestuur bepaalde dagen ter inschrijving voor den Schutterlijken dienst aan te melden, uit zich daartoe als nog te vervoegen ten Raadhuize, op Dinsdag den 22sten Mei e. k., des voormiddags tusschen 9 en 12 uren. Zij herinneren wijders den belanghebbenden, dat de registers van inschrijving op den lsten Juni aanstaande worden gesloten en dat zij, die zich niet vóór dat tijdstip hebben doen inschrijven, by ontdekking, ambtshalve inge schreven en door den schuttersraad tot eene geldboete verwezen zullen worden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 18 Mei 1883. E. KIST, Secretaris. Hostelooze Inenting met stof afkomstig van het Half. Burgemeester en Wethouders der gemeente Leiden bren gen ter kennis van belanghebbenden, dat gelegenheid bestaat tot kostelooze vaccinatie on revaccinatie, met stof afkomstig van het kalf, voor onvermogenden, in het lokaal der Stadswaag en wel op de volgende dagen, als: Maandag 21 Mei, Dinsdag 29 Mei, Woensdag G Juni, Don derdag 14 Juni, Zaterdag 23 Juni, Maandag 2 Juli, Dins dag 10 Juli, Woensdag 18 Juli, Donderdag 26 Juli, Zater dag 4 Augustus a. sen zoo vervolgens met eene tus- schenruimte van acht, of als die dag op een Zondag of Vrijdag valt, van negen dagen, telkens des namiddags te één uur. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 18 Mei 1883. E. KIST, Secretaris. LEIOEN, 19 Mei. Io het Remonstrantsche kerkgebouw alhier had gisteravond eene bijeenkomst plaats van belang stellenden in eene verbetering van hot kerkgezang. De predikant der gemeente, dr. J. A. Boyerman, die de samenkomst inleidde, motiveerde baar door als zijne meening uit te spreken dat de Psalmbuudel en de Remonstrant6cho Gezangboeken öf verouderd zijn öf niet meer voldoen aan de eischen des fcijds en de behoeften des harten, terwijl bij er tevens op wees hoe weinig fraais en stichtelijks in het kerk gezang gelegen kan zijn wanneer men voortging met zoo langzaam en slepend te zingen, dat er geen onderscheid merkbaar was tusschen een loflied en een boetpsalm. Spr. wilde een voorstol doen om daarin ver betering te brengen en opperde het denkbeeld, een nur per week op nader te bepalen dag en tijd, eene oefening te honden in hot zingen van liederen uit den nieuwen vierstemmigen bundel, uitgegeven door het Protestantenbond, welke bundel, naar zijne mee ning, beter aan de hedendaagsche eischen voldeed, en noodigde allen, die van hunne belangstelling wilden getuigen, uit, hnnne trouwe medewerking toe te zeggen. Eene lijst, welke daarna ter teekening werd aan geboden, bevatte weldra 42 namen, en nadat spr. den aanwezigen dringend verzocht had hen, die niet in de gelegenheid geweest waren deze bijeen komst bij te wonen, tot medewerking alsnog aan te sporen, ging de vergadering, onder dankzegging voor de reeds nu betoonde belangstelling, uiteen. In de gisteravond gehouden vergadering der kiesvereeniging „Het algemeen Belang" alhier, be legd naar aanleiding van de circulaire der kiesver eeniging „Arnhem", werd door den voorzitter mede gedeeld dat ten gevolge van de door „Arnhem" reeds getroffen maatregelen, aan het te Leiden ge nomen besluit om een samenkomst van liberalen te organiseeren tot gezamenlijke bespreking van de toekomst en de belangen der liberale partij, voorloo- pig geen gevolg is gegeven. Wel is waar had de wijze, waarop do zaak door het bestuur van „Arnhem" op het getouw gezet was, de sympathie van het Leidsche bestuur niet kunnen wegdrageD, maar toch was dit bestuur van oordeel geweest dat het houden van twee soortge lijke bijeenkomsten aan het bereiken van het be oogde dool zeker niet bevorderlijk zou kunnen zijr. Het mislukken van hot Arnhemsche plan, zij 't dan ook ten gevolge van de wijze waarop de zaak daar was aangevat, maakt nn echter het slagen van eeue tweede dergelijke poging hoogst proble matiek. De vergadering besloot derhalve, op voorstel van het Bestuur, dat althans vooralsnog de uitvoering van haar besluit zou worden verdaagd. Op de oesterbanken van den heer Wagtto te Tholen wordt een zoölogisch station opgericht. Dr. P. P. C. Hoek uit Leiden zal zich met de waarnemingen belasten. De kiesvereeniging „Burgerplicht" te Alfen, Bodograve en omstreken heeft tot candidaat voor de Tweede Kamer gestold tor. Verniers Van dor Loeff, lid van den Raad van State. De vicaris capitularis van het bisdom van Haarlem heeft benoemd tot deservitor te Nieuwveen den heer L. Ten Brink; tot kapelaan te Amster dam S. Nicolaas, buiten de veste, den heer A. P. Snelleman; tot kapelaan te Zoeterwoude den heer H. C. M. A. Puf kus; tot kapelaan te Heiloo den heer F. A. W. Ahout; tot adsistent te Wester blokker deu heer A. Van Aalst; tot kapelaan te Noordwijkerhout den heer A. B. Trautwein, en tot adsistent te Zwaag den heer N. A. De Groot, De Prins van Oranje heeft, naar de Haagsche kroniekschrijver van de „N. Gron. Crt." meldt, het plan in Juni naar Amsterdam te gaan, om de ten toonstelling to bezichtigen. Den kroonprins zou wor den verzocht, de bekroningen uit te reiken. Prinses Hendrik zal waarschijnlijk na hare terug komst uit Engeland, waar zij gedurende drie weken de gast is van bare zuster, de hertogin van Con- nanght, eenige dagen in Amsterdam vertoeven. Het Nederlandsch gezantschap, dat, op weg naar de kroning van czaar Alexander III, te Berlijn vertoefde, is door den Duitschen kroonprins in audiëntie ontvangen. De late luit. L. C. Van der Brandeler, van' het 5de reg. infanterie, gedetacheerd aan de 2de afdeeling der krijgsschool te 's-Hage, wordt 1 Oct. gedetacheerd bij het 2de reg. veld-artillerie. Vanwege de secretarie der mairie van het 10de arrondissement van Parijs, is aan den burge meester van Amsterdam de uitnoodiging gedaan om in de maand Augustus a. s. aldaar logies te verschaffen aan een groot aantal schoolkinderen, die met hunne onderwijzers en onderwijzeressen de internationale tentoonstelling komen bezichtigen. Aan het gymnasium to Utrecht is benoemd tot hoogleeraar in de oude talon de heer J. H. Gunning, tijdelijk leeraar aldaar, en tot idem in de Ncderlandsche taal, de heer F. Albers, leeraar aan de H. B.-S. te Breda. De Algemeene Synodale Commissie der Ned. Herv. kerk heeft gisteren hare voorjaarsvergadering aangevangen. Z. M. de Koning der Nederlanden en Hein- rieh Schliemann zijn te gelijkertijd door de univer siteit te Oxford met het doctorsdiploma vereerd ge worden. De plechtige uitreiking aan den laatstge noemde zal met grooten praal plaats hebben op 13 Juni, op welken dag Schliemann te Oxford zal aankomen. Alzoo leest men in de „Tiiglicho Rund schau". Z. M. heeft benoemd met ingang van 30 Mei a. s., tot burgemeester van Barwoutswaarder, Waar der en Rietveld, den heer A. Knijff Hzn.met ingang van 1 Juni a. s., tot burgem. van Alfen, den heer A. P. Zaalberg; met iDgang van 5 Juni a. s., tot burgem. van Koudekerk, den heer M. Crommelin- den ritmeester op non-activiteit jhr. L. C. Quarles Van Ufford, van het wapen der cavalerie, op zijn verzoek, een eervol ontslag nit den militairen dienst verleend; - met ingang van 1 September a. s.,be noemd tot leeraar in de Engelsche en Fransche talen aan de Koninklijke Militaire Academie den heer J. N. Van Beek, thans leeraar aan het gym nasium te Doetinchem. Gemengd Nieuws. Niettegenstaande de herhaalde waar schuwing in verschillende couranten is hier ter stede een bewoner uit Haarlemmermeer, die 'de lammerenmarkt had bezocht, de dape geworden der kaartspelers, waarvan er een steeds een kwartje vindt en daarvan deze of gene wil tracteeren, die dan in kennis gebracht wordt met een paar van des vinders vrienden, die hier of daar zitten te kaart spelen. Bevreesd voor de indertijd door do politie alhier genomen maatregelen, is hot feit thans niet in eene herberg maar op een bank aan den Zijl singel geschied, waar do benadeelde persoon een som van f 100 heeft verspeeld, waarna de valsche spelers het hazenpad kozen. Hedenmorgen is aan de Haarlemmer straat door eigen onvoorzichtigheid een 7-jarig jon getje door een turfwagen aangereden, waardoor een zijner beenen en handen licht gekneusd werden. Naar de ouderlijke woniug overgebracht, gingen de ouders van het joDgctje met dat kind ter ge neeskundige behandeling naar het academisch zie kenhuis. De persoon vermeld in het Leidsch Dag bladdie te Delft door de politie is aangehouden als hebbende zich aldaar schuldig gemaakt aan poging tot oplichting bij ds. Van der Valk en zich aldaar Blanken noemende, heeft onder den naam van v. d. Ven en door te zeggen rechercheur te Rotterdam to zijn, een der ingezetenen alhier eveneens vcor een som gelds opgelicht. Een feit, dat zelden in ons vaderland voorkomt was gisteren aan de kennisneming der Haagsche rechtbank onderworpen. De zaakwaar nemer Roest, vroeger veroordeeld tot celstraf van langer dan zes maanden, stond terecht ter zake van beleedigende uitdrukkingen tegen Z. M. den Koning. In den avond van 12 April zou bij in een koffie huis in de Herderstraat aldaar aan bezoekers verhaald hebben dat de Koning een hond was voor zijne ondergeschikten, daar hij een postiljon, die niet hard genoeg reed, met doodschieten had be dreigd. Onder de bezoekers was de hoornblazer Ketting van de grenadiers en jagers, die R. aan maande zich in zijne uitdrukkingen te matigen. Deze weigerde en riep: „ik hebaan den Koning 1" Toen de hoornblazer vroeg of hij dat op schrift durfde geven, zei P. ja en schreof op een stak papier onder zijne handteekening de boven aange haalde woorden. De hoornblazer begaf zich daarmee naar de politie en deed aangifte. Vier getuigen werden gehoord. R. ontkende de bedoeling om te honen en beweerde bedoeld te hebben een vroegeren knecht die De Koning heette. De voorzitter merkte op dat beklaagde gezegd en gescheven had den Koning, waarmede niemand dan het hoofd van den Staat bedoeld kan zijn. Verder beweerde beklaagde dat niet hij, maar een ander onbekend bezoeker het verhaal van den postiljon' had opgedischt. Het O. M. requireerde schuldigverklaring aan majesteitschennis en veroordeeling tot een jaar celstraf. Over acht dagen zal de rechtbank uitspraak doen. Uit een sloot aan den Noord-Westbui- tensingel te 's-Hage is opgevischt het lijk van een sjouwerman, die vermoedelijk in beschonken toe stand daarin was geraakt, daar hij eenige ureu te voren in dien toestand was gezien.

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1