water, en wel één nur voordat het zijn gewoon voedsel krijgt. De kalveren nemen het medicament gaarne in; zeer spoedig ontwaart men beterschap. In zeer ernstige gevallen zelfs is het voldoende 6 keeren het genoomde toe te dienen. buitenland. Frankryk. Er wonen in Parijs 45,281 Belgen; 81,090 Duit- schers; 21,577 Italianen; 20,810 Zwitsers; 10,789 Engelschen; 9,250 Nederlanders5,927 Amerikanen 5,786 Russen; 4,982 Oostenrijkers en 3,616 Span jaarden. De overeenkomst met de Lyonsche Spoor weg-Maatschappij is bijna geteekend, die met de Orleanser Maatschappij is gevorderd en met de Znidermaatschappij wordt ijverig onderhandeld. De verschillende overeenkomsten zullen gelijktijdig bij de Kamer worden ingediend. De Kamer der Afgevaardigden heeft gisteren beraadslaagd over het voorstel betreffende bet kre diet voor Tonkin. De minister van buitenl. zaken Challemel-Lacour verdedigde het ontwerp. Hij gaf een geschiedkundig overzicht der zaak en verklaarde dat het niet in de bedoeling der regeering ligt, om afgelegen ongezonde streken te bezetten. Het voorstel in zijn geheel word daarop met 358 tegen 50 stemmen aangenomen. De tiende lijst van bijdragen tot het oprich ten van een standbeeld voor Gambetta beloopt 6,833.01 fr., zoodat de commissie thans te beschikken heeft over 143,655.06 fr. Yolgens de opgaven in het „Journal Officiel", is gedurende de eerste vier maanden dezes jaars voor 1,585,386,000 fr. in- en voor 1,133,305,000 fr. uitgevoerd, tegen 1,551,139,000 en 1,137.943,000 fr. gedurende hetzelfde tijdperk in het vorige jaar. Durfcsdiland.. Eene officiëele verordening bepaalt dat in- en doorvoer van rundvee uit Nederland en België slechts dan zal mogen plaats vinden, wanneer voor het be doelde vee door de gemeentelijke overheid een nauw keurig certificaat van oorsprong is afgegeven, waarin verklaard wordt dat het gedurende zes maanden niet in eene streek is geweest, waar destijds de longziekte heerschte, of twintig kilometer in den omtrek daarvan zich die ziekte openbaarde. De rechtbank te Mülhausen heeft Vrijdag 11. uitspraak gedaan in de zaak der jongelieden, die zich van den krijgsdienst hadden laten vrijstellen door valscho verklaringen van geneesheeren. Die genen, welke eene openhartige bekentenis hadden afgelegd en gunstig bekend stonden, kwamen er met drie a vijf maanden gevangenisstraf af; één werd tot negen maanden en één tot drie jaren ge vangenisstraf veroordeeld. De vaders der veroor deelden ontvingen ieder zes weken gevangenisstraf, als medeplichtigen aan het gepleegde misdrijf. Hoe wel do veroordeelden allen togen een vrij aanzien lijken borgtocht - één hunner b. v. had 20,000 mark moeten storten - tot dusver op vrije voeten gebleven waren, eischte het O. M. dat zij óf on middellijk in hechtenis genomen zouden worden, óf hun borgtocht verhoogen. De verdedigers wezen op de onwaarschijnlijkheid dat de veroordeelden voor een korte vrijheidsberooving zoo aanzienlijke sommen in den steek zouden laten, maar de rechtbank be val hunne onmiddellijke arrestatie. De heer WaddingtoD, Frankrijks vertegen woordiger bij de kroningsfeesten van den czaar, heeft op zijne reis naar Moskou eenige dagen te Berlijn vertoefd en audientiën gehad bij den keizer en den kroonprins, alsmede een onderhoud met prins Bismarck. Groot-Britannië. De „Globe" maakt de opmerking, dat, daar bij het geding togen Kelly zoovele getuigen voor een „alibi" zijn opgetreden van hem, die nu als moor denaar van den heer Burke veroordeeld is, die ge tuigen onder 6terke verdenking liggen van een valschen eed te hebben afgelegd. De „Globe" acht het in bet belang der maatschappij, dat hun ge legenheid worde gegeven om zich voor eene recht bank nopens die verdenking te rechtvaardigen. Tegen Mathias Brady, den broeder van Joseph Brady, den moordenaar van lord Cavendish, is eene vervolging ingesteld, omdat hij aan deu „voorman" der jury, die over zijn broeder uitspraak doen moest, oen brief heeft geschreven, waarin hij bedreigd werd met een nog erger dood dan die van lord Cavendish, zoo de jury het waagde Joseph Brady schuldig te verklaren. Aan de „Times" wordt uit Durban geseind dat in Zooloeland nog steeds regeeringloosheid beor8cht. Cetewayo heeft eenige regimenten bijeen gebracht, waarmode hij opnieuw Usibepu wil aan vallen, maar toch zou hij over niet meer dan 6000 man te beschikken hebben. Uit Afghanistan wordt gemeld dat Abdur- Rahman, emir van Kaboel, eeDe groote overwinning op den oproerigen stam der Shinwarri's heeft be haald. De Eogelsche bladen achten dit van veel belang voor de ook door Engeland gewenschte be vestiging van des emirs heerschappij. De emir heefc er van de Shinwarri's een 200-tal gedood. De oogst en negen hunner sterkten zijn verwoest door de overwinnaars. Een blad, dat te Lahore uitkomt, deelt mede dat 132 hoofden van verslagen vijanden zijn medegevoerd naar Jellalabad, en daar, op be vel van den emir, in den vorm van eon minaret zullen worden opgestapeld. Rusland. Een der loden van het Russisch gezantschap te Parijs zegt dat gedurende drie maanden reeds alle mogelijke voorzorgsmaatregelen zijn genomen opdat bij de kroning te Moskou geen ongelukken zullen plaats hebben. De gewelven onder do cathedraal zfin doorzocht en geheel ontruimd. Maar een oud gebruik wil, dat gedurende de feesten d© czaar zich tot driemalen toe onvergezeld onder het volk vertoone, en dat wekt bezorgdheid. In eene circulaire van het Russische hof wordt medegedeeld dat de kroningsfeesten zich uitsluitend tot Moskou zullen bepalen. Tevens is de wenscb geuit dat de vertegenwoordigers dor vreemde mogendheden de feestelijkheden op 9 Juni als afgeloopen zullen beschouwen en na dien datum zullen vertrekken. Soi'vië. Het hof van cassatie te Belgrado heeft den 11 den dezer het doodvonnis bekrachtigd, dat uitgesproken was over Helena Markovic, die verleden najaar een pistoolschot op koning Milan loste, toen hij, uit het buitenland teraggekomen, zich naar de kathe draal der hoofdstad begaf. De veroordeelde heeft geene gratie willen vragen, maar hare zuster heeft een smeekschrift ingediend en de koning heeft daarop de doodstraf aan de veroordeelde kwijt- Telegrra m men. NIEUW-YORK, 15 Mei. Volgens bericht uit Valparaiso is het vredesverdrag tusschen Peru en Chili gesloten. Pern 6taat daarbij aan Chili de pro vinciën Tacua en Arica af, gedurende een tijds verloop van tien jaren. Na verlooop van dion termijn zal er een plebisciet plaats hebben om nit te maken aan wie voortaan die provinciën zullen behooren; het land dat ze dan verkrijgt, zal aan het andere eene schadeloosstelling betalen. DUEBAN, 15 Mei. Do vergadering van den Volksraad van de Transvaal is door den hoer Krüger geopend. In zijne redevoering drukte deze alB zijne meening uit dat thans het oogenblik gekomen was om met Engeland onderhandelingen aan te knoopen tot het wijzigen der conventie van 1881. LONDEN, 16 Mei. (Part. Tel.) Berichten uit Nieuw-York melden dat de Iersch-Amerikaansche bladen de bedreiging bevatten dat voor den tereebt- gestelden Brady hooggeplaatste Engelsehe personen als offers van weerwraak zullen vallen. Genoemde bladen zinspelen daarbij op den onderkoning van Canada, Marquis, of graaf Lome, schoonzoon der koningin. LKIDKN, 16 Mei. De verwachting voor morgen is: aanwakkerende wind, goed weer. Morgenavond te zeven uren zal in de Eemon- strantsche kerk eene bijeenkomst plaats hebben van lidmaten en belanghebbenden ter bespreking van de middelen, die zouden kunnen strekken tot ver betering van het kerkgezang. In hare laatste vergadering heeft de afdeeling voor de wis- en natuurkundige wetenschappen der Koninklijke Academie van Wetenschappen te Am sterdam tot leden dier Academie benoemd dr. P. P. C. Hoek, prof. Kamerling Onnes, beiden te Leiden, en prof. A. A. "W. Hubreeht te Utrecht. In de hedennamiddag gehouden zitting der Tweede Kamer is de candidatenlijst voor raadsheer bij don Hoogen Eaad der Nederlandon opgemaakt. Gekozen zijn de heeren De Jonge, president der rechtbank te 's-IIage; Van Blom, idem te Heeren- ■arm rm iiwwii uthmw—iiii ii n lii wxBÊuetmwua? veen; Mom Visch, raadsheer te ArnhemVan Itter- sum, vice-president der rechtbank te Utrecht, en Roest, officier van justitie te Rotterdam. Morgen komen verschillende ontwerpen aan de orde. Van de 174 officieren, die deelgenomen hebben aan de roemriike verdediging van de citadel van Antwerpen, zijn, sedert het overlijden van den ge pensioneerden kapitein der artillerie J. W. Van Klinkenberg Dozy te "Wageningen, nog een elftal overgebleven. Wij laten hieronder de namen van die oud-officieren, met geboortejaar en woonplaats volgen: luit.-generaal A. Engelvaart, geb. Juni 1812 te '8-Hage; generaal-majoor L. A. C. De Bock, geb. Juni 1804 te Utrecht; generaal-majoor graaf W. D. Van Limburg Stirnm, geb. Nov. 1807 te 's-Hage; kolonel L. G. Worbert, geb. Jan. 1807 te 's-Hage; kolonel A. C. Camerlingh, geb. April 1800 te Amsterdam; majoor A. Van Tuinen, geb. Mei 1806 te Utrecht; majoor L. F. N. Dröher, geb. Juni 1808 te Barneveld; kapitein E, H. Bach- man, geb. 1809 's-Bosch; kapitein E. J. A. Tim merman, geb. Mei 1805 te Eelde; lste luit. D. A. Hendriks, geb. Oct. 1810 te Leiden; lste luit. C. G. A. Van Essen, geb. Maart 1804 te Leeuwarden. In den toestand vau prinses Marianne is nog geene verandoriDg gekomen. De zwakte blijft aan- houdeD. Te Schiedam verkocht dezer dagen iemand, die voorgaf de zoon van een Utrechtsch bloemist te zijn, zwart en wit vogeltjeszaad als bloemzaden met Dame als Lobelia Viktoria, Clarkia Pnrple, enz. Men zij op zijn hoede! Een 7- a 8-jarig knaapje zag hedenochtend op de Brouwersgracht te Amsterdam in de verte eeu grooten hond aankomen en liep op hot dier toe om het te streelen. De hond scheen daarmede weinig gediend, viel het knaapje op eene onbarmhar tige wijze aan, sleurde het met zich mee en knauwde het over het geheele lichaam. Dit duurde geruimen tijd, want niemand had den moed zich met het groote beest te moten. Eindelijk is het eenigen per sonen gelukt het kind, dat er erg gehavend uitzag, te bevrijden. (D. v. N.) De heer W. Maria, burgemeester te Klundert, heeft wegens aanhoudende ziekte ontslag gevraagd aau Z. M. den Koning. In de gemeente Zuid- en Noord-Schermer verkrijgt de tongblaar meerdere uitbreiding. Er zijn veel beesten ziek. Te St.-Jansteen is een schuur totaal verbrand, waarbij twee paarden en een schaap in de vlammen omkwamen. Tegen den hotelhouder B. van het Zwit- sersch hotel te Diomerbrog is proces-verbaal opge maakt wegens het tappen van sterken drank zonder vergunning. Het stoomschip „Prins van OraDje," van Ba tavia naar Amsterdam, arriveerde gisteren te Suez eu ging denzelfden dag hot Kanaal in; de „Voor waarts", van Amsterdam naar Batavia, vertrok heden van Southampton; de „Conrad," van Am sterdam naar Batavia, passeerde heden Point de Galle, BURGERLIJKE STAND VAN LEEQEN, van 9 Mei tot en met 10 Mei. BEVALLEN H. Sierag geb. Heykoop Z. W. J. Muserj geb. Cnijle D. M. v. d. Linden geb. Tarenhout D. J. G. Koawenberg geb. Bakker Z. J. C. Neateboom geb. Martiju 1). C. VV. Bolstier geb. v. d. Zecnw Z. C. Brouwer geb. Crama Z. G. Sirag geb. Huge Z. M. H. Rietmeyer geb. Stentzler D. J. Teljeur geb. De Vos Z. J. S. v. Ulden geb. Poeliejoe Z. W. II. Korswagen geb. Florijn Z. C. M. Aruoldus geb. Kooreman Z. E. v. d. Keur geb. Mole naar Z. M. M. v. d. Mark geb Burgerjon Z. J. Turen- hout geb. Erades D. J. Brouwer geb. Gordijn D. J. Keyzer geb. De Koning D. C. De Boer geb. Hageraaos Z. J. J. v. Erkel geb. Horstman Z. E. v. d. Waals geb. Lug- tigheid D. M. Wijntjes geb. Piers Oord D. A. v. Riju geb. Selier D. J. J. M. v. d. Kemp geb. Montagne D. GEHUWD. J. J. C. Van Leeuwen van Duiveobode jm. eu C. C. Van Leeuwen van Duivenbode jd. J. J. A. A. Frant- zen jm. en E. Loba jd. W. Van der Glas jm. en J. Klink hamer jd. A. Dn Prie jm. en J. Segijn jd. C. Noest jm. en W. Stekweg jd. P. De Boer jm. en F. De Ruiter jd. T. Woudenberg jm. en J. M. Kruit jd. J. B. Van Galen jm. en M. C. Laaken jd. T. J. Schild jm. en H. Regeer jd. J. Wagemaker jm. en II. Jansen jd. II. J. Geenjaar jm. eo .1. Kreft jd. L. Van Hoorn jm. en P. S. Meijeringh jd. H. Walraven jm. en M. H. Van Oijen jd. M. J. Raad- schelders jm. en J. Ellermaun jd. C. H. Kubne jm. en M. G Ouyman jd. M. J. Weijers jm. en M. J. G. Smit jd. W. F. Hofkes jm. en A. M. Boekwijt jd. OVERLEDEN. A. J. Verboom Soamain Z. 25 j. D. J- Van der Togt geb. Timmer V. 76 j. M. T. Lips geb. Rozisr W. 85 j. J. Van Eygea geb. Rygersveer W. 72 j. K. Moors geb. Coster V. 40 j. J. Siraeh M. 63 j. J. C. M. Van Os Z. 7 j. P. J. Jansen D. 13 m. G. Pa»'3 geb. Van der Reek V. 65 j. M. Erades D. 3 m. C. C. De la Bije geb. De Baas V. 34 j. .T. M. Smit D. 3 ra. J. A. Sirag D. 5 j. M. G. De Groot geb. Eikerbout Z. levenl. M. Daalmeyer D. 77 j. J. Raar Z. 11 m. A. Van Houten M. 47 j. H. Van der Wijngaard M. 67 j. J. Van der Veld# D. 41 j. J. H. Vermeulen M. 44 j. E. Van Babel geb. Van den Berg V. 47 j. W. Jansse gek Bernard V. 70 j. E. A, Fiolet D. m. - G« Ds Hai*

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 2