KOLONIËN. BATAVIA, 11 April. In den avond van 5 April verwijderde zich - zooals de telegraaf berichtte - op geheimzinnige •wijze uit den kraton te Djokjokarta, Ratoe Kedaton, weduwe van den in 1855 overleden sultan Hamang- lcoe Boewino V, met haren zoon pangeran Soeringlogs en eecige gewapende volgelingen. Beide vorstelijke personen werden intusschon gevangengenomen. "Wat de weduwe tot die vlucht kan hebben be wogen laat zich slechts gissen. "Waarschijnlijk is het dat zij de onzinnige poging wilde doen, haren zoon pangaran SoesoDglogo, die een oud-pretendent voor den Djokdjaschen troon is, aan de regeering te brengen. Deze pangeran, halve broeder van den regeerenden sultan, is, omdat zijn verblijf gevaarlijk werd, in 1877 na de troonsbestijging van den tegen- woordigen sultan, voor enkele jaren naar Menado verbannen. Sedert teruggekeerd, had hij zich bij het volk en vooral bij de priesters in het Djok- djasche grooten aanhang verworven. Uit het „Alg. Dagbl. van Ned.-Indië" blijkt dat het naaste doel van de vlucht wae, het uitlokken van een cpstand in het gobergte. De resident, tijdig van de zaak onderricht, gaf te tien uren 's avonds aan den commandant der lijfwacht last de vluchte lingen met 25 dragonders na te zetten. Dicht bij de grens van Kodoe kwam het tot een gevecht met de gewapende bende; drie dragonders raakten zwaar, en zevon, waaronder de commandant, werden licht gewond. Do prios en de ratoe zijn, begunstigd door don donkeren nacht, de dessa's ingevlucht. De prins is den volgenden morgen door den resident Yan Baak gevangengenomen. De ratoe heeft Kadoo bereikt, maar den volgenden dag zich overgegeven aan den resident van Kadoc, Bohl. Inta86chen rukten troepen uit, zoowel van Djokja als van Magelang. Er worden nog elk oogenblik volgelingen en aanhangors gevankelijk binnenge bracht. Overigens is alles rustig. Dank zij de voortvarendheid van den resident en het flink go- drag van de lijfwacht, is alles goed afgeloopeD. Eon der gewonden is overledon. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de vol gende beschikkingen genomen Civiel Departement. Benoemd: tot Oden comm. op het res.-bureau te Muntok, de tijdel. élcvc bij de tinm. op Baoka E. B. Sauevbier; tot leeraar in ds slaatsinst., godsd. wetten eu volkstinst, en gebr. bij de taal-, land- en volkeak., van het Gym nasium Willem III te Bat., de ads.-resid. van Tjariugia (Ban tam) P. H. Van der Kemp, en zulks met intr. van het besl. van II Maart 18S4 No. 18, waarbij bij tijdelijk is belast met de waarneming dier betrekking tot adsi6t.-res. van Tjariugin tevens vendum. aid., de ambt. op wachtg. jhr. J. A. O. Van den Bosch, Jaatstel. contr. der 1ste kl. bij bet binnenl. bestuur op Java en Madura; tot Dot. te Tangeraug de id. te SeraBg Bantam L. A. M. Leraan; tot control. 1ste kl. bij id. B. L. Bepelius; tot id. 2de kl. R. M. Poortman. Verleend: Een 2-jarig verlof naar Europa, wegens ziekte, aan den directeur der financien L. J. J. Micbielsen, aaD den president bij den Evang. gemeente te Batavia P. J. N. Brouwer, aan den verific. lstc kl. bij de in- eu uitvoerr. en ace. J. A. Ondorp Kortcbraml, aan den control. 2de kl. bij het binnenl. best. enz. G. W. H. Peltzer, aan den id. 1ste kl. bij id. op Java en Madura G. Hogenraad en aan den ingeD. 2de kl. bij den waterstaat en 's lands bnrg. openb. werken L. H. Slunkcrs. Ontslagen: Eervol, de 2de werktuigkundige der Bat. ha venwerken M. E. Scheurleer; id. de 3de commies bij de alg. rekenk. E. Buyn; de id op het resïd. bureau te Muntok P. H. J. Beer; id. de gewezen onderwijzeres 1ste kl. bij bet openb. lager onderw. voor Eoropeanen A. J. Veltman, geboreu Moreau, en de posthouder te Memfcoro resideutie Timor A. L. N. De Sutter; id. de ambt. op wachtgeld G. C. F. E. Sessler; id. P. J. SicdeDburg. Departement, van Oorlog. Overgeplaatst: De 2de luit. der iof. J. C. Holland naar Padang; de kajts. der inf. F. W. Manitz naar Banjermassin en S. De La Parra naar Samarang. Departemeyit van Marine. Benoemd: tot 2dcn commits bij de fabriek voor de mariue en stoomwezen te Socrabaia J. Gorter; tot 2den opziener bij het vak van scheepsbouw aan bet marine-etablissemcDt te id. J. P. Krcnpeling; tot opz. bij id. J. Retemeycr. Belast: met de waarn. der betr. van 2deu machinist P. N. Boon. Gedetacheerd: Bij de bosch-exploitatie te Bajangan, de ben. 2Je opz. J. P. Kreupeling. buitenkan ij. Frankrjjk. De Kaïuer der Afgevaardigden heeft bij de be raadslaging over den postpakketdienst, art. 1 van hot tegenontwerp des heeren Faure, betreffende don dienst tusschon Frankrijk en de Yereenigde Staten, de Antilies en Mexico, met 413 tegen 47 stemmen verworpen, aangezien alle ondernemers zich met de gestelde voorwaarden vereenigen. Volgens de „Franco" heeft de minister van marine eene depeche ontvangen, waarin gemeld wordt dat De Brazza het gebied van Loango bezet heeft. De legercommis8ie heeft des heeren Reille's voorstel aangenomen betreffende do vorming van een koloniaal leger, dat uit 75,000 man met 30 batterijen zal bestaan. Duitsohland. Sedert menschenheugenis is het thans voor de eerste maal dat verduisteringen in het geldelijk beheer der hoofdstad ontdekt zijn. Twee beambten zijn voortvluchtig. Het bedrag der verduisterde gel den is nog niet bekend. Voor hot „Seeamt" te Hamburg heeft de zaak der „Cymbria" gediend. Do advocaat Stammann verklaardo, namens den gezagvoerder der „Cymbria", dat op de plaats der botsing een derde stoomboot aanwezig moet geweest zijn en dat door het uitwijken voor deze boot de „Sultan" op de „Cymbria" inliep. Het „Seeamt" besloot, op voorstol van den rijks commissaris, drie deskundigen te benoemen, tot onderzoek van de ijzerdeeleD, welke van de „Cym bria" in de „Sultan" gevonden zijn, ten einde daar door te kunnen nagaan, of gebrek in den bouw en de uitrusting der „Cymbria" tot de ramp heeft kunnon bijdragen. Rusland. In eene straat van Moskou vonden een paar knapen een springbus, bij welker ontploffing ver scheidene kinderen zwaar gewond werden. Ofschoon de politie verzekert dat het hier slechts een zoek geraakte springbus betreft, welke voor spoorweg signalen bestemd was, heorscht onder het publiek toch ernstige vrees voor nihilistische aanslagen. Volgens berichten uit goede bron, zal het keizerlijk paar op 21 dezer zijn intocht binnen Moskou houden. De kroning is nu bepaald op den 27sten Mei en de terugkeer naar de hoofdstad op 10 Juni. Telegrammen, ERUSSEL, 12 Mei. De „Etoile" meldt dat, daar het verblijf in de gevangenis van den anarchist Didier weldra ten einde loopt, den gevangene het vonnis, waarbij hij over de grenzen verwezen wordt, is beteekend geworden. KAAPSTAD, 12 Mei. Den 2Ssten April heeft de regeering besloten aan do Ba-Suto eene regeling voor te slaan, waarbij bun zelfregeering werd toe gekend. Een algemeeno opstand is in Ba-Sutc-land ont staan; overal hebben gevechten plaat3 gehad, en Jonathan Motappo is van alle zijdon aangevallen. De Earopeanen verlieten het land. Thans is de toestand minder verontrustend, de gevechten hebben opgehouden en do rust is hersteld. Toch is het be houd van den vrede onzeker. President Brand vraagt van den gouverneur der Kaapkolonie de nakoming van het verdrag door Engeland mot den Vrijstaat gesloten. PARIJS, 12 Mei. De „Moniteur" zegt dat het stilzwijgen van de laatste nota van het Pruisisch gouvernement over de herziening der Mei-wetten te Rome zeer kwalijk wordt uitgelegd. Het blad voegt er bij dat het laatste votum van den Land dag vóór deze nota dat stilzwijgen nog onbegrijpe lijker maakt. BERLIJN, 13 Mei. Volgens do „Norddeutsche Aïlg. Zoitung" is het gerucht dat de „Elisabeth," van de Duitache Rijks-Marine, op hare terugreis uit dc Oost-Aziatische zeeën Madagascar zouaandoeD, ongegrond. Volgens de zeilorder der „Elisabeth" gaat het schip van Singapore rechtstreeks naar Kaapstad on van daar naar do Westkust van Afrika. KAAPSTAD, 13 Mei. De Brazza is den 21sten April te Gaboon geland. Men meldt niets van een verzet van Stanley. LONDEN, 14 Mei. Volgens berichten van gis teren uit Whydah (havenplaats van Dahomé, West kust vau Afrika), is het resultaat der onderhan delingen tusschon Portugal en Engeland ten opzichte van het Congo-gebied zeer onwelkom aan do han delaars in die streken. Het schijnt dat de koning van Dahomó daardoor achterdocht heeft opgevat en verklaard heeft dat de Portugeezen geen recht hadden Whydah af te staan, on dat hij, gebruik makende van zijn koninklijk recht, bevolen heeft dat alle blanken binnen hunne huizen zouden opgesloten blijven, zoodat de handel volkomen stilstaat. KONSTANTINOPEL, 14 Mei. Mahmoud-Nedim ie overleden. LONDEN; 15 Mei. Uit Kenstantinopel word£ dd. 14 dezer gemeld dat een irade van den sultan, waarin de regie op de tabak is goedgekeurd, met alle noodige bescheiden is verzonden. Lord Dnfferin vertrekt heden naar Weenen. Hij had gisteren een onderhoud met den Armen;- schen patriarch en den bisschop van Erzerum. Hedenochtend vroeg is Brady binnen de ge vangenis to Kilmainham opgehaügen. Eene groote volksmenigte was bijeen buiten hot gebouw, dat door een sterke afdeeling grenadiers en dragonders beschermd was. De rast is niet gestoord. De menigte ontblootte het hoofd toen de zwarte vlag aankon digde dat het vonnis voltrokken was. LONDEN, 15 Mei. (A.) Te Lockerbie, in Schot land, is een spoorwegongeluk gebeurd. De van Glas gow komende sneltrein botste met een goederentrein, die van Carlisle kwam. De personentrein is geheel vernield. Zeven personen werden gedood en vele gekwetst. PARIJS, 15 Mei. De „Gaulois" moent te weten dat in do vergadering van aandeelhouders van het Suez-kanaal, dio den 4den Juli zal plaats hebben, deze zei ven het aanleggen van een tweede kanaal zullen voorstellon, waartoe do Fransche Maat schappij het initiatief zou nemen. De kosten zouden niet meer bedragen dan 125 millioenhet eeno kanaal zou dan dienen voor de schepen die het kanaal opvaren, het andere voor de afkomende. WEENEN, 15 Mei. Volgens oen tologram uit Triëst aan de „Wiener Allgemeino Zeitung" i3 do toestand van den graaf van Chambord hoogst zor gelijk. Do prinsen van Orleans worden te Goerz verwacht LEIDEN, 13 Mei. Vooralsnog is er geene aanleiding veel verande ring in het weer te verwachten. De verwachting voor morgen ia: zwakke wind, goed weer. Do miliciens der lichting 1880 van hot 4de reg. inf., 1ste, 3de en 4de bat., zullen van 10 Aug. tot 8 Sept. onder de wapenen moetan komen; die van hel 2de reg. veld-artillcrie, lste en 3de batterij en lste trein-comp. van 3 Juli tot 11 Aug.; 2de, 4de, 5de en 6de bat. en de 2de treiu-comp. van 16 Aug. tot 24 September. Do lste luit. W. N. Roldanus van hot lste reg. inf., die den intendance-cursus bij do Ilde afd. Krijgsschool heeft doorloopen, wordt op den lston Oct. a. s., ter vermeerdering zijner practische ad ministratieve kennis, werkzaam gesteld op het bureel van den kapt.-kwartierm., van het 4de reg. inf. te Leiden. Da lste luit. G. P. Cho.iex, van het 4de reg. inf., wiens detacheoring bij de Ilde afd. Krijgs school op den lsten October a. s. is afgeloopen, wordt op gemolden datum voor den tijd van een jaar gedetacheerd bij het 2do reg. veld-artillerie te 'a-Ilage. Door pokken werden de vorige week aan getast te Leidon en Delfshaven vier personen, te Vlaardingen, Leiderdorp, Charlois en Oegstgeest één persoon. -- Het was dit jaar gedurende de Pinkstordagen niet zoo druk op Scheveningen als andere jaren. De Rijnspoor-stoomtramwagens brachten nu pl. m. 11,000 bezoekers naar Scheveningen over tegen het dubbele aantal op do Pinksterdagen ten vorigen jaro. De afsluiting van het terras op het Badhuis was Zondag- en Maandag-avond, toon de eerste en tweede soiróes musicales door het muziekcorps onder directie van den heer Bolten werden gegeven, zichtbaar van invloed op het getal bezoekers. De Haagsche kermis was gisteren in vollen gang; duizenden menschen verdrongen zich op straat en in de spellen. Oscar Carré overtrof zich zeiven met den Arabischen hengst Mahmoud, een geschenk van de keizerin van Oostenrijk. Het glanspunt van den avond was in den circus de vertooning van de vijf gedresseerde ossen. Zij liepen trappen op en balanceerden op een wipplank. Aan het bureel der IJsel-Stoomtramweg- Maatschappij werd heden aanbesteed het maken van een stationsgebouw met rijtuig- en locomotief remise en bijbehoorende werken te Gouda, met de levering der benoodigde materialen. Minste inschrijver was de heer C. P. W. Dessing te Gouda voor f 16,959. Een koetsier bij 'sKonings stallen heeft zich gisteren in die gebouwen door ophanging van het leven beroofd. In den Dacht van Zaterdag op Zondag zijn te Amsterdam twee personen van de kettingboot in het Open Havenirout gevallen en verdronken. Op de Amsterdamsche Beurs werden Beden de Holland8che 4-pcts. 1883 verhandeld tot 99l/v Z. M. hedft benoemd tot administrateur van de registratie, hypotheken en het kadaster bij het dep. van financiën, den heer J. H. Winkelman, directeur der registratie en domeinen te Maastricht.

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 2