BUITENLAND. Frankrijk. De heer Antonin Proust heeft zich aan het hoofd gesteld van een comité voor een Parijsche wereld tentoonstelling, te houden in 1889, ter herinnering aan de groote revolutie. De Parijsche accijnzen hebben tot 1 Mei la/4 millioen minder opgebracht dan het vorige jaar, zoodat men voor 1883 een tekort op het gemeen telijk budget verwacht. Daar de van diefstal beschuldigde candidaat voor de Kamer, De Bouteiller, blijft zwijgen, ver klaart de „Républiquo Fran^aise", dat zijne zaak is uitgemaakt. Laai er, zegt zij, van dezen persoon verder niet gerept worden; de republikeinsche partij kent hem niet meer. Opmerkelijk is het dat De Bouteiller, van wien beweerd was dat hem de ongewone eer stond te beurt te vallen van voor de derde maal tot voor zitter des Parijschen gemeenteraads verkozen te worden, in de den 9den dezer gehouden zitting van den Baad, op het oogenblik dat tot de stemming zou worden overgegaan, verzocht, niet in aanmer king te komen. Er is dan ook geene enkele stem op hem uitgebracht. De heer Mathé werd met 39 tegen 27 stemmen verkozen tegenover den heer Thorel. De heer Thulié, die bij de Zondag 11. gehouden verkiezing voor de Kamer minder stemmen verkreeg, niet alleen door De Bouteiller, maar ook door den conservatieven candidaat Calla, heeft deswege zijn lidmaatschap van den Raad nedergelegd. Luxemburg. De toebereidselen tot de schitterende ontvangst van den Koning-Groothertog en de Koningin-Groot- hertogin zijn in de hoofdstad in vollen gang. De „blijde intrede" van HH. MM. op Maandag 21 dezer zal er wezenlijk dien naam verdienen als het weder maar eenigszins medewerkt. In het gouver nementshuis zijn de vertrekken, die de vorstelijke bezoekers gedurende de acht dagen van hun ver blijf te Luxemburg zullen bewonen, reeds gereed. Voor de Koningin is een slaapkamer en een klein jalon in orde gebracht en wel op uitdrukkelijken 'i ast van H. M. met grooten eenvoud. Het ameublement is dan ook eenvoudig, maar 'imaakvol. Gordijnen, ledikanthemel, behang, alles 8 van granietkleurig cretonne vervaardigd, terwijl le canapé's, dormeuses, fauteuils enz. met diezelfde tof zijn overtrokken. Men zou zeker die kamers ijker hebben kunnen meubelen, doch onmogelijk net meer smaak. De Luxemburgsche behangers .ebben eer van hun werk. De andere zalen en salons van het paleis zijn ok zeer netjes en in uitnomenden toestand. In de j eceptiezalen zou men echter het oude, niet in den in van antieke, ameublement wel door een meer ïodern hebben kunnen vervangen. 'i B. en "Ws. van Luxemburg zullen HH. MM. den lsten aan do grenzen der gemeente opwachten en implimenteeren. Verder zullen 1000 schoolkinderen an welkomstlied zingen en zal een eereboog worden pgericht; aan Z. M. zal in naam der stad de eere- ijn, aan H. M. een bouquet en aan de kleine rinses een korfje met bonbons werden aangeboden, aarna zal er receptie ten hove zijn en des na- 'iddags een groote optocht worden gehouden. Des avonds zal de stad geïllumineerd zijn en .1 er een optocht met flambouwen plaats hebben. Duitsclilancl. Voor het gerechtshof te Berlijn is gisteren een heimzinnig socialisten-proces behandeld. De be- huldigde is de wetenschappelijke medewerker aan Koninklijke Bibliotheek. Hij heet Hugo Schmidt, 28 jaren oud en wordt van socialistische kui- rijen verdacht. Drie en twintig getuigen, onder >lke uitstekende personen, waren gedagvaard, o. a. beroemde hoogleeraar Lepsius, de opperhof- sdiker Kogel, de bekende biograaf van prins ïmarck: geheimraad Kahn, en de voormalige ad- U8 van prins Bismarck: geheimraad Wagener. het belang van de „openbare rust en orde", rd op voorstel van het openbaar ministerie de zaak it gesloten deuren behandeld. Zelfs die vertegen- ordigers der pers, welke anders bij geheime zit- gen worden toegelaten, werden ditmaal uitgo ten. Hugo Schmidt moet o. a. in werkplaatsen 'olutionaire geschriften onder do arbeiders ver beid hebben. Sedert vijf jaren reeds bekleedde hij aanzienlijken post aan de Koninklijk Bibliotheek, beschuldigde werd door het Hof na eene lang- 'ige beraadslaging tot zes maanden gevangenis straf veroordeeld, omdat hij tot een verboden ge heim bondgenootschap behoorde. De commissie van den Rijksdag, belast met het onderzoek der wet op de verzekering van werk lieden tegen ongelukken, heeft van baron Von Hert- ling, namens het centrum, een voorstel ontvangen om van de regeering eene omwerking van het thans aanhangige wetsontwerp te verlangen. Vermoedelijk zal dat voorstel worden aangenomen en de behan deling dezer wet in de najaars-zitting van den Rijksdag alzoo niet kunnen doorgaan. Volgens een particuliere correspondentie van „La France" zou de gezondheidstoestand van prins Bismarck zeer verontrustend zijn. De bron, waaruit genoemde correspondent zegt geput te hebbeD, is zeer vertrouwbaar, t. w. uit de onmiddellijke om geving van prins "Wilhelm Bismarck, den oudsten zoon van den Rijkskanselier. Groot-Britannië. De instructie in de zaak der beschuldigden wegens samenspanning is gisteren in Bowstreet te Londen afgeloopen. Allen zijn naar do assises verwezen, behalve Dalton, die eerst op vrije voeten gesteld, maar onmiddellijk daarop weder gevangengeno men werd. Uit Dublin wordt gemeld dat O'Brien en Doyle hunne medeplichtigheid aan den moord in het Phoenix-park hebben bekend. De heer Bradlaugh heeft in eene groote bijeen komst van zijne kiezers het woord gevoerd. Hij verzekerde dat hij geen plan had, na de verwer ping der eedswet, zijn strijd met het Lagerhuis op te geven, en hij behield zich voor, zoo zijne kiezers hem althans bleven steunen, weder eene poging te doen om zitting te nemen. Hij zou dat doen op den dag, dien hij goedvond, en op de wijze, die hem het best zou toeschijnen. Hij verzocht dien genen onder zijne hoorders, die hem wilden blijven steunen, de hand op te steken. Een woud van han den - zegt de berichtgever der „Times" - ging aan stonds in de hoogte. De heer Bradlaugh consta teerde hierop, dat door het conservatieve lid Cross ten onrechte beweerd was, dat hij thans niet langer door zijne kiezers gesteund werd. Voorts verklaarde hij, het land te zullen doorgaan, overal klagende over het hem gedaan onrecht, totdat eindelijk de publieke opinie de wetsverkrachters in het Lager huis dwingen zou den strijd op te geven. Rusland. Voor de kroning te Moskou zijn nog meer strenge maatregelen door de politie afgekondigd. Bij den feestelijken optocht mogen geen daken beklommen worden en in de straten, waar de stoet passeert, mogen geen pakjes, parapluies, stokken, binocles of dergelijke voorwerpen in de hand gedragen wor den, omdat daarin dynamietbommen zouden kunnen verborgen zijn. Do czaar heeft besloten, naar aanleiding zijner kroning, drie weken te Moskou te blijven. De bij zetting van Gortschakoffs stoffelijk overschot, dat eerstdaags uit Baden verwacht wordt, zal alsdan in het beroemde klooster Sergius plaats vinden. Egypte. De rechtskundige commissie, door de Egyptische regeering belast met het onderzoek der quaestie van het monopolie der Suez-Maatschappij, heeft zich eenparig voor het monopolie verklaard. Uit Caïro wordt aan de „Reichs-Anzeiger" gemeld, dat de Egyptische regeering de sommen van schadevergoeding, die door de internationale commissie zijn toegekend, voor zoover zij het be drag van 5200 franken niet overtreffen, dadelijk ten volle uitbetalen zal. Ten aanzien van de hoo- gere sommen behoudt zich die Regeering het recht van proportioneele verlaging voor, indien het totaal de som van 3 millioen pd. st. aanmerkelijk overtreft. Perzië. De schah van Perzië is ernstig ziek: hersenljjden, duizelingen en neusbloeding. De reis naar Europa is dan ook afgesteld en men berekent de kansen der troonopvolgers, eene goede gelegenheid voor de naburen om zich in de zaken van Perzië te mengen. De erfprins of valhiat is tot heden als opvolger erkend door Rusland en Engeland, terwijl Frankrijk zich niet verzetten zal; de bevolking zelve echter is veel meer ingenomen met een ouderen hal ven broeder van dezen, prins Kelli-sultan, de zoon eener boerin, die daarom volgens de Perzische wet niet mag opvolgen. Te zijnen gunste zouden de rijksgrooten gaarne de wet veranderen. Hij is thans gouverneur van Ispahan, voert bevel over eene groote troepenmacht en heeft geheel Zuid-Perzië in banden. Een tweede broeder van den erfprins, de zoon eener prinses, thans gouverneur van Teheran en minister van oorlog, zal ook zijn broeder de kroon betwisten; zijn invloed is echter niet groot, en hij heeft, door zich met Europeesche avonturiers t© omgeven, zich bij de bevolking gehaat gemaakt. De j,KvFartje9,,-Tcntoonstelllng. Een huisvader in het algemeen en een Neder- landsch huisvader in het bijzonder wil, wanneer hij met zijn gezin uitgaat, gaarne weten hoeveel geld hij bij zich moet steken. Hij wil weten „voor hoeveel hij er af is." Er komt altijd iets bij voor vertering, voor rijtuig of tram, dat spreekt van zelf - daarop is hij niet karig - de vraag is alleen wat kost de toegang? En wij vreezen dat menig huisvader die de Amsterdamsche tentoonstelling be zoekt omtrent dit punt droeve ervaring zal opdoen. Dat de restaurants duur zijn - altijd bij uitzon dering - is verklaarbaar, maar die wil, kan voor een zeer matig bedrag honger en dorst stillen; er is bier èn melk èn brood voor billijken prijs te verkrijgen. Dat andere gelegenheden, o. a. de audi tions telefoniques, een kleine vergoeding vragen is nu eenmaal niet anders, maar alles wat de expositie raakt, moet men kunnen zien voor den entrée-prijs. Men heeft 50 ets. of f 1 betaald - alnaar den dag dien men treft - maar daar behoort het dan ook bij te blijven. En dit is - jammer genoeg - het geval niet. Wij spraken reeds van de Suriuaamsche inboorlingen. Daar kan men voor een kwartje toegang verkrijgen, 't Geldt hier een bijzondere onderneming, op het touw gezet - naar 't schijnt - door personen buiten de directie van de tentoonstelling en door hen ge ëxploiteerd. De eenige bedenking die zich voordoet is dat de tent op het terrein der expositie staat, het terrein door de gemeente beschikbaar gesteld, en de expositie waarvoor van rijkswege (indirect) subsidie wordt gegeven. Er is bezwaar, maar men troost zich met de overweging dat deze tent slechts als aanhangsel van de tentoonstelling is te be schouwen. Iets anders is het met de Zondag geopende ethno- graphische verzameling, 't Rijk stelt zijn musea en het terrein beschikbaar, de Koning en onderscheidene gemeenten hun schatten, de prins van Wales zijn prachtige collectie, de rajah van Tagore zijn heer lijk schoone voorwerpen - en het bestuur heft 25 ets. entree van elk bezoeker. Is dit in overeenstemming met de bedoeling der hooge eigenaars? De heffing van een kleinen entréeprijs is, naar wij vermeenen, noodig om de niet onbelangrijke uitgaven te dekken. Maar de vraag rijst of die uitgaven niet door de ondernemers der tentoonstelling hadden moeten worden gedragen. De meerdere aantrekke lijkheid die deze cenige verzameling aan het geheel geeft, is toch wel eenige opoffering waard. Wij klagen niet ovor 't bedrag der entree, dat is onbeduidend en voor hem, die werkelijk deze expositie wil bezichtigen, van geen de minste be teeken is. Maar dat telkens betalen ontstemt den bezoeker, het wekt ontevredenheid. - 't Is toch niet duur, die tentoonstelling - zegt een goedhartig Am sterdammer: maar twee kwartjes. - Pardon, twee kwartjes entrée, en één kwartje voor de bosch negers in de tent, en één kwartje voor do collectie in 't museum, en één kwartje voor de gamelan, en één kwartje voor de telephoon en één kwartje voor de camera obscura, dat is één gulden vijf en zeventig cents en dan met mijn vrouw en mijn dochters - dat loopt mij te veel in de papieren, luidt het antwoord. - Maar je behoeft immers niet overal naar te kijken! - Alsof mijn familie uit de Surinaamsche tent zou te houden zijn! En ik zelf wil graag die collectie in 't museum zien, u be grijpt - 't is mij voorloopig te duur! Ongelijk kan men dezen huisvader niet geven. Er kunnen wellicht redenen bestaan die nopen tot de kwartjes-exploitatie, ook voor een verzameling als die in het rijksmuseum, en wij nemen gaarne na inlichting of verklaring ons oordeel terug, maar voorloopig achten wij de heffing verkeerd. En de wijze waarop te werk wordt gegaan, is ook alles behalve in overeenstemming met de hoogere eischen die men aan een wereld-expositie stelt. De onderste ruiten der ramen, die op de binnenplaats van het rijks-museum uitzien, zijn Zondag wit geschilderd om toch vooral niemand in de gelegenheid te stellen „voor niemendal" een blik op de heerlijk heid te slaan. {Amst.)

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 2