LEIDSCH DA DDL AD. Tweede Blad. N°. 7127. Dinsdag 15 Blei. A0. 1883. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maandenf 1.10. Franco per postn 1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17^. Grootere letters naar plaatsraimte. Voor het incassee- ren baiten de stad wordt 0.10 berekend. OflSeiëele Keunïgevingen. KAAI9IARRT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN" brengen ter algemeene kennis, dat voor het vervoer der kaas van de wagens en vaartuigen naar de Waag en voor het terugbrengen der niet- verkochte kaas uit de Waag naar d9 wagens en vaartuigen geene kosten in rekening worden ge bracht, alsmede dat het aan belanghebbenden, des verlangd, vrij staat do kaas ook buiten het Waag gebouw te verkoopen, in wolk geval, evenals bij verkoop in de Waag, geen marktgeld verschuldigd is. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leide::, DE KANTER, Burgemeester. 12 Mei 1883. E. KIST, Secretaris. Gemengd Nieuw». Hedennamiddag om halfdrie ontstond er een schoorsteenbrand ten huize van den heer V. d. L. aan het Rapenburg, welke brand door middel van kardoezen is gebluscht. Do brand schijnt ontstaan te zijn ten gevolge een in don schoorsteen zich bevindend kraaiennest. Te dezer stede is door de politie aan gehouden zekere H. J. B., die een door hom ge- huurden handwagen alhier verkocht heeft en een niet hem toebehoorenden trekhond heeft willen verkoopen. Aanvankelijk een valschen naam opge vende, bleek hij al spoedig een oude bekende der justitie te zijn, die kortelings geleden uit de ge vangenis ontslagen was. Door de politie al hier is proces-verbaal opgemaakt tegen H. T., die tusschen het Haagsche- schouw en Valkenburg eene portemonnaie met ƒ23 gevonden hebbende, het geld gedeeltelijk ten eigen bate had aangewend en de portemonnaie vernietigd. Een en ander was verloren door een ingezetene dezer gemeente. Terwijl de moeder voor eenigeoogen- blikken de woning had verlaten, is aan de Yeenkade te 's-Hage een jongetje van omstreeks twee jaren, dat tegen de stampkuip (waschlobbe) was opge klommen, daarin gevallen en in het zeepsop gestikt. Hedenmorgen te halftien bralc brand uit in het gebouw der Europeesche Tuinbouwtentoon stelling, achter het Hoofdgebouw, te Amsterdam. Uit de machine voor de warmbegeleiding was een vonk, door eene opening in een der pijpen, naar buiten gekomen. Spoedig stond het doek aan de zoldering in de vlam. Doch niet minder spoedig was de brandweer er bij, aan welke hot binnen korten tijd gelukte 't ge- .vaar te bezweren en den brand te blusschen, nadat alleen aan het plafond en de wanden eenige schade was gedaan. De planten leden gelukkig zoogced als geen letsel. Het koude weder bevordert het be zoek aau de Amsterdamscho tentoonstelling natuur lijkerwijze niet. De eerste huurder van een stoel om de muziektent wordt nog verwacht. De uitste kende kapel bepaalt zich voorloopig dan ook tot het geven van matinées. Met 1 Juni wordt het café-concert geopend; aan het gebouw er voor is begonnen. Yan 2 tot 5 en van 8 tot 11 uren zullen er gemengde „uitvoeringen": muziek, zang, gym nastiek enz., plaats hebben. De aanvoer van goederen voor do tentoonstelling gaat nog onafgebroken voort. Zoowel aan het station aan de Nieuwe Yaart als aan hot goederenstation van den Ne dorian dschen Rijnspoorweg staan tal van wagens, die op lossing wachten. Men veronderstelt dat dit minstens nog do geheele maand Mei zal voortduron. De hoeveelheid goederen, die gedurendo deze week door de gezamenlijke expediteurs aan gebracht werd, kan zonder overdrijving op 170 was- gonladingen daags gesteld worden. Wanneer 's nachls doorgewerkt kon worden, zou het expediteurs-con sortium 80 waggonladingen por dag meer kunnen aanvoeren. Aan de spoorweg-stations komen nog dagelijks goederen aan, doch steeds in verminderde mate. Aan de Nieuwe Yaart waren gisterochtend vier kra nen in werkiog voor het overladen van goederon op zolderschuiten. Yan deze platboomde vaartuigen lagen er niet minder dan 22. Men vaart er onver moeid af en aan. Te Pa rij 8 had in de rue St.-Denis een vree8elijk drama plaats. Eene trouwpartij zou naar de kerk rijden, toen een neef van de bruid den bruigom, zijn medeminnaar, doodschoot; de moor denaar vergiftigde daarop zich zelf. - Een landbou wer, in de buurt van Avignon woonachtig, heeft in een aanval van dronkenschap zijne vrouw met een bijl de hersens ingeslagen. - Op het kerkhof van Avignon heeft de 26-jarige ontvanger der registratie zich met een pistoolschot van het leven beroofd. - Te Roddgs verscheen een koopman, beschuldigd van misbruik van vertrouwen, voor den rechter van instructie. Hij vroeg vergunning zich even te verwijderen; een dienaar vergezelde hem tot het ge mak en wachtte daar op hem. Toen hij na een kwartier niet verschoen, opende men de deur en vond men den ongelukkige badende in zijn bloed. Hij had zich met een mes, dat hij bij rich droeg, negen wonden in de hartstreek toegebracht. - Te Esting in Beieren kwam de barbier Emmerl den schoolmeester Johann Kann 'a morgens scheren terwijl de vrouw en de dochter zich uit de kamer verwijderden om warm water te halen, plaatste de barbier den schoolmeester in postuur en sneed hem mot één slag den hals af. Toen de politie den moor denaar vroeg waarom hij dit gedaan had, ant woordde hij dat hij den schoolmeester niet mocht lijden. Vermoedelijk is de man krankzinnig. De brieven en couranten der Zuid- Afrikaansche Republiek zijn eindelijk van hun En- gelschen stempel ontdaaD. De nieuwe postzegels zijn laDg niet mooi, maar het eigen nationaal karak ter zal dit zegel in de oogen van den Transvaal- schen boor schooner maken dan de fijnst gegra veerde beeltenis van koningin Victoria. Op een schild, bewaakt door een adelaar en geflankeerd door vaandeltropeeên, ziet men een leeuw, een anker, een zittend man (een Boer of een Mercurius) en een wagen. Onder het schild slingert zich een lint met de oud-Hollandsche spreuk: „Eendracht maakt macht." In den rand leest men bovenaan „post zegel", onderaan „Z.-Afr. Republiek", ter weers zijden de betaalde waarde in „pence." De nieuwste vorm van een helsche me» chine is, volgens een Amerikaansch blad, een hooge zwart zjjden hoed, die voor een kwart van zijn volu me met nitroglycerine gevuld is. Een valsche bodem verbergt den inhoud, en als men een zakdoek uit den hoed neemt, begint de machine te werken. Drie heeren en eene dame uit Brussel, die een roeitochtje maakten op het kaDaal van Laeken, werden bij een kromming door een stoom bootje aangevarenhun boot sloeg om en het vier tal geraakte te water. Twee broeders, Verbeylen genaamd, sprongen oogenblikkelijk in de vaart en slaagden er in drie der drenkelingen boven water te houdeD, totdat men hen van den wal te lialp kwam. De vierde van het gezelschap had al zwem mende zich zelf gered. Een buitenkansje. - Een paard, voor een vigilante gespannen, stortte op den straatweg van Rijsel plotseling neder. Eoa der personen, dio j in het rijtuig was gezeten, wilde toen haastig zijn I weg te voet vervolgen, maar zijn metgezel had daar erg veel tegen en wist het hem te beletten. Men zal dit begrijpen, wanneer men weet dat de eerste een gevangene en de laatste een politie agent was. Door een Italiaan is een inwoner van Nivolle8 met een parapluie zoo ernstig verwond, dat hij op de plaats dood bleef. De punt van dat zonderlinge wapen was het slachtoffer door een der oogen acht centimeter in het hoofd gedrongen. De wereld heeft al verschillende soor ten van regen beleefd; het heeft in den loop der tijden zand, padden, kikvorschen, ja bloed geregend van een regen zooals onlangs te Parijs voorkwam, was tot dusver echter nog niemand getuige; het regende er nl. slaapmutsen, en dat wel van allerlei model en kleur, roode, witte en blauwe slaapmut sen, gestreepte slaapmutsen, slaapmutsen met en zonder pluimpjes, tot in het oneindige. Uitbundige vrengd bij de lieve jeugd en ook bij de voorbij gangers. Wat was het geval? Een jonkman, die zijne verloofde op wat al te vertrouwelijken voet met een slaapmutsenkoopman in diens winkel had aangetroffeo, had zich in zijn woede gewroken, door den geheelen winkelvoorraad van zijn mededinger op straat te werpen. Er moet dientengevolge een belangrijke daling in het artikel zijn ontstaan, even als in Fransche rente na de conversie. De instructie heeft in zake den moord op den opperrechter Majlath, te Buda-Pest gepleegd, reeds heel wat licht bekomen. De moord werd begaan door Spanka, Berecz en een derden kamer dienaar dio nog gezocht wordt. Op den dag van de misdaad heeft Majlath voor ongeveer 21,000 florijnen coupons ingewisseld en de bare specie naar huis gebracht. Berecz zag dat hij de contaöten in een© ijzeren kast wegsloot. Na den opperrechter gekneveld te hebben, pij nigden zij hem zoolang, tot hij hun mededeelde waar de sleutel van die kast te vinden was. Zij poogden vervolgens met behulp van bedoelden sleutel de kast te openeD, doch vergeefs. Uit woede daar over verwurgden zij vervolgens hun slachtoffer. Daarop nam Spanka de brioventasch met 1200 florijnen weg en liet zijne kameraden in den steek, die zich troostten met de verdeeling van riDgen, horloges en andere voorwerpen van waarde. Noch Spanka, noch Berecz waren tot nu toe tot eone bekentenis te bewegen. Te Rijsel had onlangs het volgende vermakelijke tooneel plaats. Eene vrouw, die bezig is de voorpui van hare woning schoon to maken, staakt eensklaps den arbeid op het zien van een deftig in het zwart gekleed heer, die op het trottoir aan de overzijde nadert, loopt met haar met zeepsop ge- vulden emmer op hem toe, stort den geheelen in houd over hem uit en begint hem vervolgens met komische woede te schuieren met den borstel, dien zij in de hand heeft. De politie, dio eindelijk tus- schenbeide kwam, vernam van de vrouw dat de „deftige" heer den vorigen dag een bij haar te huur staande kamer was komen zien en zich toen aan onvoegzame handelingen tegenover haar elfjarig dochtertje had schuldig gemaakt, die daarvan eerst na zijn vertrek had durven spreken. De gezeep- sopte heer werd dienvolgens met zijn geschuierd toilet naar een politiebnreel overgebracht onder een onafzienbaren toevloed van nieuwsgierigen. Voorzorg. - Een bruidegom in alleen spraak, terwijl hij de laatste hand legt aan zijn trouwtoilet„Ik geloof dat ik nu gereed ben ik heb niets vergeten mijn zakdoek, mijn hand schoenenalles in orde!" Reeds wil hij het ver trek verlaten, toen hij, eensklaps zich bezinnende, naar een lade van zijn schrijftafel stapt: „'t Is waar ook, ik zou mijn revolver vergeteD, en dat terwijl ik op het punt sta in het huwelijk te treden!"

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1