ji»rm -i -^---.^ kan uitmaken van eene vruchtbare gedaehtenwisse- ling. Het Hbl. geeft in overweging, of het voordo bereiking van het gewenachte doel niet gewenacht ware, ook de liberale leden der Tweede Kamer tot bijfroning der vergadering nit te nooöigen. De opbrengst van het vervoer over den spoor weg LeidenWoerden in de vorige maand was als volgt: reizigers (11,547) f 6,057.48'/a, bagage (18 ton) f 122.55, bestel-, ijl- en vrachtgoederen (2661 ton) f 2,263.25, levende dieren en rijtuigen f 93.08, diverse ontvangsten f 74.20; totale ont vangst f 8611.461/a. Totale ontvangst van 1 Januari 1883 af f 32,216.12, tegen f 32,726.21 in 1882, zijnde per dagkilometer f 7.45 tegen f 7.57. er is dus weer achteruitgang merkbaar. Ds. Ham te Boskoop heeft voor het beroop naar Simonshaven en Biert bedankt. Naar het Yad. verneemt, hebben de hoeren mr. Vissering, oud-minister van financiën, Van Kerkwijk, lid der Tweede Kamer, en dr. Ondemans, hoogleeraar te Utrecht, bedankt vour het lidmaat schap der jury voor de internationale koloniale en uitvoerhandel-tentoonstelling te Amsterdam, waartoe zij benoemd waren door don minister van koloniën. De Koning en de Koningin zullen op Donder dag 17 Mei hunne plechtige intrede in Luxemburg doen. Het bal, dat de stad aan HH. MM. zal aan bieden, zal den 24sten plaats hebben. Daartoe coor den Koning gemachtigd, heeft de minister van binnenlandscho zaken de bij de Tweede Kamer aanhangige wetsontwerpen tot census verlaging en tot herziening dor kiesdistricten-icdoeling ingetrokken. De te Rotterdam heerschende pokziekte heeft, ten gevolge van de daaruit voortvloeiende uitgaven voor onteigening ten laste van 's Rijks schatkist, het beschikbaar gestelde bedrag van f 2100 uit geput. Reeds nieuwo vorderingen zijn bij het depar tement van binnenlandache zaken ingekomen tot een gezamenlijk bedrag van ruim f 2000. Tor be strijding van deze nog te verwachten uitgaven, die waarschijnlijk vrij aanzienlijk zullen wezen, doch waar van hot bedrag uit den aard der zaak nietmet juist heid kan geraamd worden, zijn door den minister van binnenlandsche zaken bij de Tweede Kamer de noodige voorzieningen aanhangig gemaakt. In de gisteren gehouden vergadering van deelhebbers der Rotfcerdamscho gasfabriek is be sloten hare eigendommen enz. voor f 1,015,000 aan de gemeente over te dragen. Indien de gemeenteraad dit cijfer toestaat, zal de exploitatie van 1 Mei af voor rekening der gemeente geacht worden. Mevrouw AdlerFidos De Vries, die met haar scboouen zang zooveel heeft bijgedragen tot den luister van het gala-feest op 1 Mei jl., heeft aan den burgemeester van Amstordam 2000 franken gezonden voor de armen aldaar, de stad, waaraan voor haar en de haren dierbare herinneringen zijn verbonden. Zijn wij wel ingelicht, dan zou uit de uit Indië thans ontvangen cijfers gebleken zijn dat hot tekort van de Indische administratie over 1881 nog plus minus drie millioen meer beloopt, dan laat stelijk berekend was. (N. R. Crt.) Door vriendelijke tusschenkomst ontleent de „Z. Crt." aan een particulier schrijven uit Atjeh het volgende: Den lsteu Maart was ik op patrouille in de richting van Gighen - noordelijk van Pakan Kroeng Tjoet - met 40 Javaanscho soldaten, toen ik op 600 a 800 passen hevig hoorde vuren. Ik ging er onmiddellijk op af en redde den lsten lui tenant Franken met eene patrouille van 50 maü, die leelijk in het nauw zat en niet anders had ge dacht dan in de pan gehakt te zullen worden. Hij had op dat oogenblik 1 doode en 4 gewonden. Het gelukte mij nog 9 kerels levend in handen te krij gen; het waren meest Pedireezen, die naar hunne schepen waren gevlucht en zoo gauw niet meer konden wegkomen. Franken was in dien tusschen- tijd afgetrokken, anders hadden we nog meer suc ces gehad: nu kon ik mij niet te lang daar op houden met die 40 inlanders. Hot stoomschip „Burgemeester Don Tex", van Amsterdam naar Batavia, vertrok gisteren van Suez. BUITENLAND. Frankrfik. De minister Raynal heeft gisteren in don minis terraad aangekondigd dat er spoedig eene spoor weg-conventie met Lyon er Orleans zou moeten ge- teekend worden. De minister Waldeck-Rousseau kondigde aan dat er eene vervolging tegen sommige spaarbanken in Marne, Cóte d'Or, Maine en Loire zou worden ingesteld. De voorzitter van de begrootings-commissie heeft in eene installatie-rede zijne collega's tot werkzaam heid aangespoord, daar de begrooting zoo laat was ingediend. Hij erkende de bezwaren, aan de begroo ting verbonden, achtte het wonschelijk de groote werken aan particulier initiatief over te laten en zuinig te zijn met kredieten. In de Kamer van Afgevaardigden werd het amendement van den heer Gatineau, strekkende om hen die politieke misdaden en misdrij ven begaan, te vrijwaren tegen do straf van verbanning, ver worpen met 248 tegen 192 stemmoD. Art. 21, waarbij de verbanning van vrouwelijke recidivisten verplichtend wordt gesteld, is eveneens afgewezen. Al de andere artikelen werden daarop ongewijzigd aangenomen. De Kamer besloot, met 460 tegen 51 stemmen, tot de tweede beraadslagiog over te gaan. De commissie voor de suikerbelasting heeft reeds den llden Augustus 1882 eene resolutie aangeno men, waarin zij besloot hare enquête tot het nagaan van alle in aanmerking komende verhoudingenden beetwortelbouw, de suikerfa'oricatie en conaumtie en den handel in suiker in alle belastbare vormen uit te strekken, alsmede den kring van zaakkun- digen uit te breiden, en ook de industriëelen, wier beroep het is, de suikermelasse te verworken, te hooren, en de enquête zoodapig te bespoedigen, dat de nieuwe suikerbolastingwet reeds in de campagne van 1884/85 in kracht zou kunnen treden. De Rijksdag heeft het wetsontwerp tot ver hooging der rechten op hout, in tweede lezing, met 177 tegen 150 stemmen verworpen. Grroot-J3i*itaimïë. Men verkeert te Halifax, in Nieuw-Schotland, in ongerustheid, ten govolge van geruchtoD, volgens welke Fenians zouden besloten hebben, den 14don dezer, zijnde de bepaalde dag voer de voltrekking van de doodstraf aan de moordenaars in het Phoeuix- park te Dublin, moordaanslagen te doen. Voorts heeft de gouverneur een brief ontvangeD, waarin hij wordt gewaarschuwd tegen het bezoeken van twee Amarikaanscho schepen, waarvan de houding verdacht voorkomt. Volgens andere geruchten waren bedoelde schepen, vertrokken uit Boston met eene Feniansche-equipage, voorzien van torpedo's om de handelsvaartuigen in de haven van Halifax te ver nielen. Er zijn voorzorgsmaatregelen genomen. Hot jury lid Field, die verleden jaar, naar men zich herinnert, door leden van het moordcom plot zwaar gowond en bijna vermoord is, heeft thans, met beroep op de bepalingen der strafwet, eene schadevergoeding van 10,000 pd. st. gevraagd. Zijn advocaat betoogde dat de heer Field zijne betrekking in Ierland moest opgeven en dat hem niets anders overschoot dan, zoo hom althans het geld werd toegewezen, naar eeu ander land te gaan en eene nieuwe carrière to beginnen. Telegramsue», VENETIE, 8 Mei. De „Tempo" bericht dat de Duitsche kroonprins morgen zal vertrekken en over Verona zijne terugreis naar Duitschland zal aan vaarden. De prinses zal Donderdag naar Florence vertrekken. ROME, S Mei. De heer Von Schlözer heeft het Vaticaan eene nota der Pruisische regeering over de godsdienstquaestie doen toekomen. ALEXANDRIE, 8 Mei. Er hebben te Tantahin het binnenland nog steeds openbare terechtstellingen van misdadigers plaats. KONSTANTINOPEL, 8 Moi. De irade betreffende de tabaksregie is nog niet uitgevaardigd, maar Riza-pacha, de secretaris van den sultan, deelde aan de Porte mede dat de sultan den grondslag der regio had goedgekeurd. LEIDEN, i> Mei. De verwachting voor morgen is: goed weer, nu en dan regen. Van de twee personen, die bij den onder de gemengde berichten vermelden molenbrand alhier iD het nokje van „De Oraojoboom" met den heer Koolo de vlammen trachtten te blusschen, heet de een B. A. Van Hartoveld, meesterknecht aan de Melkinrichting op het Levendaal, en was de ander do huzaar Werstra. Ofschoon er geen persoonlijke ongelukken voor vielen, rolde toch een der molenaarsknechts, waar schijnlijk door den schrik, cenige raaien over den grond en bekwam hij daardoor eene verwonding aar rug; terwijl van een ander de hcofdharon en wenkbrauwen eenigszins geschroeid moeten zijn. De minister van justitie heeft aan de Tweede Kamer eene nota van wijzigingen ingezonden op het wetsontwerp, houdende aanwijzing der gestichten waar hetzij gevangenisstraf, hetzij hechtenis wordt ondergaan en van aanverwante gestichten. Onder deze wijzigingen komt o. a. voor om in art. 7 sub. 1*. (levenslange en tijdelijke gevangenisstraf van meer dan 5 jaren) in plaats van „nabij Leiden", te lezen „te Leeuwarden." De Tweede Kamer hoeft heden hare werk zaamheden hervat. Alle ministers waren tegenwoor dig. De heer Heemskerk stolde het nieuw ministerie aan de Kamor voor als extra-parlementair, doch lang geen anti-parlementair ministerie, dat wol- willonde medewerking verwacht bij de behartiging dor landszaken. De kiosrechtontwerpen zijn ingetrokken als voeg zaam noch nuttig te behandelen met het oog op de periodieke verkiezingen. De belangrijke kies recht vraag vordert echter oplossiüg door onderzoek eener staatscommissie naar eene grond wets-hernieu wing, dio, tot het noodzakelijke beperkt, toch ook andere hoofdstukken der grondwet zal raken. Hangende dat onderzoek moeten eenige onder werpen blijven rusten, echter niet do aanhangige financiëele ontwerpen, noch die tot invoering van het Strafwetboek. De toestand der financiën eischfc volle aandacht. Eeae dringende rogeeiingstaak is te arbeiden tot herstel van het evenwicht indestaats- begrooting. Daarnaar zal de Regeering streven door zelfbeperking in de uitgaven en desnoods door ver sterking der middelen. Natuurlijk moet de uitzetting dor uitgaven in Indië worden getemperd. De Regee ring dringt aan op behandeling van vele onder werpen van admïnistratieven aard. Morgen-middag om één uur zal het debat aan vangen. Hot bestuur dor Koninklijke Zangvereniging „Cscilia" te 's-Hage biedt hedenavond na afloop van het concert den gevierden barytonzanger Maurits De Vries eon souper aan in het Hotel Paulez. Aan het departement van waterstaat werd heden o. a. aanbesteed het vorgrootcn van de haven te Stavoren, het maken van het stations terrein en een gedeelte aardebaan beneven eenige andoro wer ken aldaar ten behoeve van den spoorweg Sta voren Leeuwaiden. (Raming f 894,000). Minste inschrijver de heer J. De Klerk te "Werkendam, voor f 850,000. Wegens den regen is de parade, die ter ge legenheid van den geboortedag van Prinses Mari anne bevolen was, in Den Haag niet doorgegaan. II. K. H. bevindt zich op dit oogenblik in het buitenland. Hare bsido kinderen, prins Albert en de hertogin-weduwe vau Mecklenburg-Schworin, bevinden zich bij hunne moedor ter viering van haren geboortedag. Ter verkiezing van een lid voor den Haagschen gemeenteraad, in plaats van mr. W. M. baron Du Tour Van Belliuchave, benoemd tot minister van justitie, waren ingeleverd 1438 biljetten, vau on waarde 15, geldige 1423. Gekozen is jhr. G. J. G. Klerck, oud-minister van waterstaat, met 1054. Mr. H. graaf Van Hogenöorp verkreeg 327 stemmen. Naar aanleiding van den moord te Onderden- dam schrijft men van daar dat de vermoedelijke dader Melis, r.a het ingesteld onderzoek, overgebracht is naar de gevangenis te Groningen. Het stoomschip „Amsterdam", van Nieuw* York naar Amsterdam, passeerde hedenmorgen Dover; de „Prins Alexander", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde te Port-Saïd en vertrok heden do „Prins van Oranje", van Batavia naar Amster dam, arriveerde gisteren te Aden. Per stoomschip „Prinses Wilhelmina" worden gisteren to Amsterdam uit Ned.-Icdië de laatste goederen voor do koloniale afdeeling op de ten toonstelling aangebracht. Verkiezing Provinciale Staten. Leiden. Ingeleverd 693 stembiljetten. Van onwaarde 11. Alzco geldig 682. Volstrekte meer derheid 342. Herkozen de heeren mr. J. T. Buys met 476, mr. P. Du Rieu met 476 en P. I. De Fremery met 472 stemmen. Verder waren uitgebracht op de heeren J. H. Donner alhier 205, J. D. baron Van Wassenaer te 's-Hage 192, S. baron Van Heemstra te Sasscnheim 186 en op diverse personen 23 stemmen.

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 2