Naar men vernoemt, moet er gister- nacht een moord zijn gepleegd te Onderdendam; althans er is daar in de woning van den onlangs in staat van faillissement verklaarden leerkooper Melis diens huishoudster geheel bebloed en verwond dood gevonden. Op last van den kantonrechter te Onderdendam is genoemde Melis in bewaring ge nomen, en is de justitie dos morgens onvorwijld naar dat dorp vertrokken, ten einde hot noodige onderzoek te doen. In 1881 bracht de heer Dronsard, voorheen prefect van Straatsburg, zich in een badhuis te Nizza om het loven. Yan den dag af, waarop dit geschiedde, werd, volgens verzekering van den directeur der inrichting, zijn huis door velen ge schuwd, zoo zelfs, dat de ontvangsten, welke drie weken vóór den zelfmoord 2000 fr. bedroegen, in de drie weken daarna slechts 800 fr. beliepen. Hij vervolgde derhalve de weduwe en deze is thans veroordeeld tot eene schadeloosstelling van 150 fr. In een dorp bij Tomsk, in Siborië, werd dezer dagen eene verschrikkelijke misdaad begaan. De bondgenoote van den beruchten nihilist en millioenendief Jurkowsky, alias „ingenieur Sa9cbka" te Cherson, is door haren minnaar, den drie jaar geleden naar het gouvernement Tomsk wegens onderscheiden politieke en andere misdaden levenslang verbannen nihilist B., dien zij gedurende de ballingschap had leeren kennen, verraderlijk ge worgd. De vermoorde heet Jnschakowa, was eerst negentien jaar ond en is de dochter van een Rus sisch generaal. Hare eerste opvoeding genoot zij in het ouderlijk huis te Odessa en hare universitaire opleiding in Zwitserland. Haar minnaar was slechts een jaar ouder dan zij, en na van een gymnasium weggejaagd te zijn, eerst kellner, daarna huisknecht en ten slotte arbeider geworden. In hard werken had hij echter weinig lust, zoodat hij al spoedig besloot, zich maar liever bij de nihilisten aan te sluiten. De aanleiding tot den moord was ijver zucht. B. kwelde haar voortdurend, tot hij eindelijk de misdaad beging. Keizerin Augusta van Duitschland had gedurende haar verblijf te Baden-Baden den wensch te kennen gegeven, de keizerin van Oosten rijk - zooals men weet eene uitstekende rijderes - te paard te zien zitten. De beide keizerinnen deden daarom dezer dagen per wagen een tochtje door de Lichtorberger-Allee naar Geroldsau, waar keizerin Elisabeth een gereedstaand paard besteeg en hare buitengewone geoefendheid als rijderes toonde, door haar paard de verschillendste, deels zeer gewaagde, bewegingen te doen uitvoeren, waarbij keizerin Augusta, in den wagen haar achterop rijdend, tel kens op de levendigste wijze hare bewondering te kennen gaf. BUITENLAND. Frankrijk. De minister van oorlog, generaal Thibaudin, in de Kamer eene interpellatie van den heer Desroys beantwoordende, legde het door de regeering voor de leverantiën voor het leger aangenomen stelsel uit, volgens hetwelk die leverantiën voor de helft bij aanbesteding, voor do helft naar kenze geschie den. De heer Desroys trok eene door hem inge diende gemotiveerde motie in. De minister-president Ferry stelde voor, aan de motie om over te gaan tot de orde van den dag zonder meer, waarmede generaal Thibaudin zich vereenigd had, toe te voe gen dat de regeering het toepassen van het stelsel van aanbesteding in overweging zou nemen. Deze motie werd met 423 tegen 15 stemmen goedgekeurd. Luxemburg. Gelijk men weet, zijn de Koning-Groothertog en zijne gemalin raet liet prinsesje Wilhelmina den 2don dezer in het kasteel Borg aangekomen, ten einde aldaar voor het minst eene maand door te brengen. De Koning had den wensch te kennen gegeven dat er geenerlei officiëele begroeting aan de grens zou plaats hebben en alles er zich toe bepalen zou, dat de leden der regeering in burger- kleeding Z. M. aan het station Colmar-Berg zouden verwelkomen. Dit verhinderde echter niet dat aan alle stations, die met groen en vlaggen versierd waren en waar muziekcorpsen zich deden hooren, eene menigte volks was samengestroomd, welke niet ophield de levendigste toejuichingen aan te heffen. Aan het station van Trois-Yierges werden HH. MM. door de autoriteiten ontvangen. In antwoord op de tot hem gerichte toespraak gaf Z. M. zijne iogenomen- heid er mede te kennen, dat hij zich te midden zijner geliefde Luxemburgers bevond. In alle plaatsen, welke do trein voorbijkwam, luid den de klokken, en op het oude, onlangs gerestau reerde kasteel van Elperdonge deed de eigenaar kanonnen lossen, hetgeen, zegt de „Indépendance Lnxembourgeoise," eene treffelijke uitwerking deed. Te Ettelbruck, waar men het station met voel smaak versierd had, was het enthousiasme bijzonder groot. Te Colmar-Berg eindelijk heette de minister Yon Blochausen het vorstelijk echtpaar in korte woorden welkom, betuigende hoe gelukkig het land zich gevoelde, het koninklijk gezin in zijn midden te zien. Z. M. antwoordde met aandoening, dat in goede zoowel als in kwade dagen de Luxemburgers het Koninklijk Huis steeds getrouw waren geweest, en voegde er bij dat zijn eigen hart warm voor Luxemburg klopte. Yoorts betuigde Z. M. zijnen dank voor de trouw en gehechtheid des volks, waarvan dit zoovele blijken gegeven had. Door de ingezetenen van Berg was een zegeboog opgericht. Yerleden Donderdag hebben HH. MM. zonder eenig gevolg een uitstapje gedaau naar het kasteel Schoenfels. Het gemeentebestuur van Luxemburg bad eene audientio gevraagd, ten einde HH. MM. een bal aan te bieden. Duitschland. Het Huis van Afgevaardigden is gisteren tot 25 Mei uiteengegaan. De Rijksdag heeft in eerste en tweede lezing het consulair tractaat met Servië en het handels verdrag met Mexico aangenomen. De zitting was overigens zeer opgewekt en ein digde met eene onverwachte volledige overwinning voor den heer Richter. Op zijn voorstel werd de geheele staatsbegrooting naar de budgetcommissie verzonden, omdat aan het Huis do gegevens voor eene beraadslaging in plenum ontbraken, nadat eerst vóór weinige maanden de vorige staatsbe grooting was behandeld en vastgesteld. Yóór den beer Richter stemden al de groepen der linkerzijde als één man. Ook de nationaal-liberalen, die vroe ger een ander voorstel hadden gedaan, werden door de staatsrechtelijk absolutistische grondstellingen in de redevoeringen der ministers van financiën en oorlog, overgehaald om togen de regeering te stem men. Sporen van een conflict waren in het Huis merkbaar. Omtrent den algemeenen toestand van den handel in Duitschland in hot afgeloopen jaar han gen de tot dusver verschenen jaarverslagen der kamers van koophandel uit de belangrijkste indus- triëele plaatsen geen gunstig tafereel op. Zoowel te Stuttgart als te Offenbacb, te Baden als te Frankfort is men hot daaromtrent eens, dat overal bij uiterste krachtsinspanning slechts zeer matige verdiensten konden worden verkregen. Vooral in de branche der verschillende manufacturen wordt algemeen geklaagd; wat beter daarentegen luiden de berichten omtrent mijn-industrie en laken- fabricatïe. Prins Wilhelm van Pruisen, de oudste zoon van den kroonprins, is uit WeeneD, waar hij de hartelijkste ontvangst genoot, te Berlijn terugge komen. Te Praag deed de Oostenrijksche kroonprins hem tot aan het station uitgeleide. Groot-Britannië. Uit Nieuw-York wordt aan de Engelsche dag bladen geseind dat de bekende spoorweg-koning Yan der Bilt het voorzitterschap zijner verschil lende maatschappijen heeft nedergelegd. Zijne zonen zullen echter in verschillende betrekkingen aan de leiding der zaken verbonden blijven, waarover de vader het oppertoezicht zal blijven houden. Het vermogen van den heer Yan der Bilt, die thans op reis naar Europa is, wordt, volgens do „Daily News", op 175,000,000 dollars geschat. Sommigen zeggen dat Tynan (No. 1) naar San Francisco is gegaan, anderen dat hij nog te Nieuw-York is. - Het bericht van de arrestatie van "Walsh en Sheridan wordt tegengesproken. - Lawrence Hanlon is wegens den aanslag op den rechter Field tot levenslangen dwangarbeid veroordeeld. Brady en Kelly waren ook hier degenen, die feitelijk den dolk gevoerd hebben, en de heer Field is indertijd den dood alleen ontkomen doordat hij, reeds zwaar gewond, de tegenwoordigheid van geest had, den schijn aan te nemen van dood te zijn. Hierdoor bleef hem de laatste stoot gespaard. Telegrammen. KONSTANTINOPEL, 7 Mei. Bij irade van den sultan is de overeenkomst betreffende de tabaks regie bekrachtigd. PARIJS, 7 Mei. De Kamer van Afgevaardigden heeft de artikelen 4 tot 14 van het wetsontwerp tegen de recidivisten aangenomen. KONSTANTINOPEL, 7 Mei. De irade waarbij de tabaksregie wordt ingevoerd, is nog niet aan de Porte toegezonden. De mogendheden hebben heden verklaard de benoeming van Wassa-Effendi tot gouverneur van den Libanon goed te keuren. Morgen wordt het pro tocol onderteekend. LONDEN, 8 Mei. De „Times" en de „Standaard" bevatten telegrammen, gisteren uit Konstantinopel verzonden en berichtende dat bij irade van den sultan de tabaksregie is ingesteld. OPORTO, 8 Mei. Het „Jornal do Commercio" bevat een brief uit Congo, gedateerd 30 Maart, waarin het bericht der bezetting van Ponta Negra in Loango door de Franschcn wordt bevestigd. De kanonneerboot „Sigittaire" kwam zonder vlag onder een anderen naam aan en ontscheepte troepen. Eenige dagen later hebbon de commandant der Portngeescbo kanonneerboot „BeDgo" en dePortu- geesche kooplieden te} Ponta Negra aan den com mandant der „Sagittaire" een protest tegen de be zetting overhandigd. LEIDEN, 8 Mei. De verwachting voor morgen is: goed weer. De Kroonprins heeft de jaarlijksche donatie ad f 50 aan de Amsterdamsche Maatschappij „het Diamantwerkers-Weezenfonds" doen toekomen. Het stoomschip „Amsterdam", van Nieuw-York naar Amsterdam, passeerde hedenochtend Lizard; de „Prins Frederik", van Batavia naar Amsterdam, passeerde gisteren Kaap Rocca; de „Gelderland," van Java naar Rotterdam, arriveerde gisteravond te Suez. Het gemeenteverslag van Den Haag over 1882 bevat meldenswaardige mededeelingen, ont leend aan het verslag van den waterschout te Sche- veningeD, omtrent de werking van de wet hou dende strafbepalingen tot beteugeling van desertie van zeevis8chers. Daardoor werd, zooals velen hoop ten, de mogelijkheid geboren om onder de bevol king van de uitgebreide visschersvloot te Schevenin- gen meerdere orde te verkrijgen en aan willekeurige handelingen van schepelingen, die zich op het on verwachts aan hunne verbintenis onttrokken en daardoor hunne medeopvarenden tot werkeloosheid doemden en geldelijke schade berokkenden, een einde te maken. Aan de andere zijde deed zich ook het voordeel op, dat de rechten der schepelingen beter dan tot nu toe zouden zijn gewaarborgd, wan neer ten overstaan van een openbaar ambtenaar het contract, waarop gevaren wordt, werd op gemaakt. Aan den commissaris van politie te Scheveningen werd, zooals men weet, opgedragen de functie van waterschout aldaar uit te oefenen ter vervanging van den heer F. J. Behr, die, gelijk mede bekend is, meer dan het vierde eener eeuw en ondanks zyn hoogen leeftijd de functie vervulde met eene nauwgezetheid en ijver, welken menig jeugdiger ambtenaar den oud-commissaris zou hebben benijd. De vloot bestond uit 196 bomschepen, waarop werden aangemonsterd circa 1900 personen. Door den waterschout werden opgemaakt 17 processen- verbaal wegens desertie. In 1882 vergingen van de Scheveningsche visschersvloot 9 schepen. Z. M. heeft H. G. R. Ellens, ontv. der dir. bel. en acc. te Hazerswoude c. a., benoemd tot ontvanger derzelfde middelen te Cbarlois c. a. Onder het afdrukken woedt boven deze stad een hevig onweder, waarbij de bliksem in den korenmolen „De Oranjeboom" bij het Plantsoen sloeg. De kap stond weldra in brand en de vlammen nemen in omvang toe. De brandweer rukt uit. KOLONIËN. BATAYIA, 4 April. Yolgens de „Penang Times" van 28 Maart jl., heeft Toekoe Imam Longbatta Gemalah verlaten en is naar de XXU moekims getogeD, het volk tot eene nieuwe campague opruiende, onder belofte voor hen te zullen zorgen. Hij wacht eene bende van Toekoe Omar af, met wien hij zich reeds ver staan heeft. Volgens bericht, hebben de Nederlanders Toekoe Omar voorslagen gedaan, indien hij van verdere vijandelijkheden wil afzien. Maar hij heeft geweigerd en is besloten tot vechten.

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 2