BUITENLAND. Frankrijk. Yolgens de „National" heeft de Fransche expeditie naar Tonkin in China znlk eene beweging verwekt, dat de Fransche regeering het raadzaam heeft geacht, verscheidene pantserschepen in de nabijheid van Shanghae en Hongkong te honden, zocdat lechts een gedeelte van het eskader naar Tonkin zon stevenen. Gustave Airaard is in het gesticht Sainte Anno overleden. Hij was in 1818 geboren, kwam op jong- fiigen leeftijd als scheepsjongen in Amerika, waar hij jaren lang rondzwierf; daarna reisde bij door Spanje, Tarkije en den Caucasus en keerde in 18-18 te Parijs terug. Na andermaal grooto reizen te hebben gemaakt, begon hij zijn bekende romans te schrijven. Duitschland. De commissie voor de suikerbelasting heeft het besluit bij eerste lezing, tot vermindering der uitvoer-premie mot 60 pf., verworpen, en met 10 tegen 8 stemmen het regeerings-voorstel onveranderd aangenomen. Naar men van goed onderrichte zijde ver neemt, heeft prins Yon Bismarck met Nederland, Engeland en Rusland onderhandelingen aangeknoopt over eene nienwe letterkundige conventie, waartoe het pas gesloten Duitsch-Fransche verdrag tot grond slag zal dienen. Gri'oot-Britannië. De beschuldigde Delaney heeft in de beken tenis zijner medeplichtigheid aan den moord, vol komen het getuigenis van de verklikkers Carey en Kavanagh bevestigd. Hij verklaarde dat lord Caven dish en de heer Burke door Brady en Kelly met dolksteken waren vermoord. Bij de behandeling van het Phoenixpark- proces te Dublin blijven zij, die opgeroepen worden om deel uit te maken van de jury, weinig lustge voelen zich die eer te laten welgevallen67 hun ner werden op grond van hun weigering elk tot 100 pd. st. boete veroordeeld. Lord DufFerin is vau Cairo naar Alexandria vertrokken en zal zich van daar naar Konstan- tinopel begeven. Rusland. Yolgens een gerncht zouden de ter dood veroordeel den in het laatste proces eerst na afloop der kronings feesten eene definitieve beslissing in hunne zaak kunnen verwachten. Eene kwijtschelding der dood straf is alleen dan te verwachten, wanneer de kro ning zonder aanslag afloopt en de nihilisten zich rustig houden. De broeder van den shah van Perzië zal met een gevolg van vier personen den 5den van Teheran vertrekken om Perzië bij de kroning te Moskou te vertegenwoordigen. Er zal ook een ver tegenwoordiger zijn van den koning der Sandwich eilanden. Telegramtnen. DUBLIN, 3 Mei. De beschuldiging tegen Tynan, "Walsh en Sheridan luidt: medeplichtigheid aan een complot tot vermoording van ambtenaren. Men zegt dat de Amerikaansche regeering bereid zou zijn hen uit te leveren. De beschuldigden Mullett en Mooney bekenden heden voor het hof dat zij aan het complot hebben deelgenomen. Fitz-Harris zal opnieuw wegens medeplichtigheid aan hetzefde feit terecht staan. LONDEN, 3 Mei. In het Lagerhuis las de onder secretaris van staat voor koloniën telegrammen voor van de regeeringen der Australische koloniën, waarin wordt aangedroDgon op do annexatie van Nieuw- Guioea. Het Iersche lid O'Kelly vroeg of Nederland zijne aanspraken op Nieuw-Gninea had laton varen doch de minister weigerde op deze vraag te antwoorden. De minister voor de posterijen, ue heer Fawcett, -deelde mede dat voorloopige stappen zijn gedaan voor de aansluiting van Engeland aan de pakket boot-postunie, doch dat feitelijke aansluiting eerst over eenige maanden mogelijk is, na wijziging van het binneDlandsch stolsel. Misschien zet hot Huis de tweede lezing der esds- wet nog voort. POTSDAM, 3 Mei. De begrafenis van Schultze- Delitzsch, den grondvester der coöperatie ia Duitsch land, had heden plaats. In den lijkstoet waren aan wezig het praesidium benevens deputaties der par tijen van den Rijksdag en den Landdag, vertegen woordigers van coöperatieve vereenigingen uit alle deelon van Duitschland, van talrijko werklieden en politieke vereenigingen. Yier kransen werden voor het lijk uitgedragenéén ven den groothertog van Hessen, één van den Rijksdag, één van den Landdag en één van het verbond der coöperatiove vereenigingen. Een onafzienbare menigte menschen volgde don stoet. CAIRO, 3 Mei. Een telegram van Hicks meldt dat den 29sten April slag is geleverd aan 5000 opstandelingen, die met groot verlies werden terug geslagen. Zij hadden 500 dooden, waaronder de luitenant-generaal van den Mahdi (valschen pro feet), en vele gowoudou. D9 verliezen der Egyp tische troepen waren gering. Hicks prijst het dapper gedrag zijner troepen. Een telegram van Alaidin-pacha meldt dat de door Hicks behaalde zegepraal de uitwerking had dat de provincie Sennaar van rebellen is gezuiverd. Sir Edward Malet is hier aangekomen. ALEXANDRIE, 3 Mei. Lord DufFerin is te twaalf uren Daar Konstantinopel vertrokken, na een ge sprek met sir Edward Malet, dio hedenmorgen hier is aangekomen. Eene halve compagnie infanterie heeft last ont vangen om naar Port-Said te gaan. waar eene commissie van enquête is benoemd onder voorzitting van Rogers-Bey, tot het instollen van een onder zoek Daar de onlangs voorgekomen onlusten. WASHINGTON, 3 Mei. Het gerucht wordt tegen gesproken dat de regeering der Yeroenigde Staten de uitlevering van Tynan en de andere beschuldigden zou toestaan. BREMEN, 3 Mei. Kapitein Dunham, van de bark „Nicosia," bericht dat hij do „Habsburg," de boot van de Norddeutsche Lloyd, die de schroefas heeft gebroken, den 20sten April beeft gezien op 47° 37' NB. on 20° 16' WL. Het weder was mooi, het schip lag bij den wind en aan boord was alles wel. BERLIJN, 4 Mei. Behalve prins Albrecht bege ven zich ter bijwoning van do kroningsplechtigheden te Moskou derwaartsde opperceremoniemeester graaf Eulenburg, de commandeerendo generaal Tres- koff, generaal graaf Alten, drie oversten, waaronder de commandanten van het Oost Pruisische ulanen- regiment No. 1 en die van het Keizer-Alexander- regiment. LONDEN, 4 Mei. Het Lagerhuis verwierp met 292 tegen 289 stemmen de eedswet. Met groot ge juich werd deze uitslag door de oppositie begroet. ROME, 4 Mei. (Part. Tel.) De „Moniteur de Rome" polemiseert scherp togen het artikel der „Nordd. Allgem. Zeif."overde triple alliautie en noemt deze verbreekbaar omdat Oostenrijk en Italië geen ge meenschappelijke belangen met Duitschland hebben, dat alleen een aanval van Frankrijk te vreezen had. De verheffing van Rome tot hoofdstad van Italië heeft de kloof tusschen het Quirinal en het Huis van Habsburg veroorzaakt. Do alliantie heeft geeu kracht van solidariteit tusschen den heiligen Stoel en Oostenrijk, dat den eersten nooit zal doen be- lcedigen. Daarom bracht keizer Frauz Jozef aan koning Humbert te Rome geen tegenbezoek. Het artikel der „Norddeutsche" is niet tegen de „Moni teur", maar tegen Weenen gericht, waar men nog altijd voor een vredebreuk vreest. LKIIDICN. 4 Mei. Het weerbericht van hedonmiddag doet voor mor gen weinig verandering verwachten. Door de Leidscho kiesvereeniging „Nederland en Oranje" zijn voor de Provinciale Staten candidaat gesteld de heeren J. H. Donnor alhier, baron S. Yan Heemstra te Sasseoheim en J. D. baron Yan Wassenaer te 's-Hage. Als onderwijzeres zijn heden te 's-Hage toe gelaten de dames II. W. Buys en M. J. Van Dis hoek, beiden van Leiden. Dr. W. F. Koppeschaar te 's-Hage ontving heden van de leerlingen der Hoogere Burgerschool als geschenk een canapé, fauteuil en zes stoelen, bij het afscheid nemen als directeur dier inrichting. Hedennamiddag deed het gerechtshof te 's-Hage bij een zeer uitvoerig arrest uitspraak in de zaak van N. J. K. uit Delfshaven, beschuldigd van het bediieglijk namaken en -tntgeven van bankbiljetten, en heeft hem veroordeeld tot 12 jaren tuchthuisstraf en 38 boeten van f 50. Gisteravond omstreeks zes uren is in de Drie hoekstraat te Amsterdam een man van een huis gevallen en op de plaats dood gebleven. Hedenmorgen is er ook op de Rozengracht een vrouw dood gebleven. Zij was door eon beroerte getroffen. Rijnlandsclie Stoomtramweg-Maatschappij. Heden werd in het gebouw der Loge op den Fluweelon Burgwal te 's-Hage de jaarlijksche ver gadering gehouden van aandeelhouders der Rijn- landsche Stoomtramweg-Maatschappij. De vergadering werd geleid door den president der vennootschap, den heer T. A. O. De Ridder, burgomeester van Katwijk. Er waren vertegenwoor digd 172 aandeeleD, recht gevende op 163 stemmen. Na opening der vergadering werd door den heer P. C. Evers een duidelijk overzicht gegeven van den toestand der Maatschappij. Het met vele bijzon derheden toegelicht verslag vangt aan met de mede- deeling, dat de uitkomsten over het afgeloopen jaar niet bevredigend zijn. Bohalvo don nadeeligen invloed, dien de gevolgde wijze van exploiteeren uitoefende en waarvan nader in bijzonderheden blijkt uit de overgelegde rekeniDg, bleven ook hot ODgunstige weder, gedurende Juni, Augustus en September, zoomedo het concurreerend verkeer der stoombootjes tusscheu Leiden en Katwijk niet zonder gevolg. Die omstandigheden hadden tot resultaat dat de ontvangsten door de u:tgaven werden overtroffen en dat niet alleen hot uitkoeren van eon dividend achterwege moest blijven, maar dat zelfs de mid delen ontbreken ter voldoening aan geldelijke ver plichtingen. Do ontvangsten hebben in het geheel bedragen f 43,198.64, dus gemiddeld per maand f 3599.86 tegen f 4323.41 iu 1881, dus gemiddeld f 723.55 per maand minder. Ia 1831 werd echter niet geëx ploiteerd gedurende do minder voordeelige maanden Januari tot Mei. Hot totaal van passagiersvervoer wijst aan f 39,58i.07I/1 6d dat van het goederenvervoer f 3263.541/2; do overige inkomsten ad f 354.02 zijn van verschillenden aard. Er werden 274,840 passagiers vervoerd. Tot 1 Juli werd het tarief gevolgd, gebaseerd op de concurrentie met de bestaande stoombootjes. Na het op de exploitatie-rekening geleden verlies werd het tarief verhoogd; uit den aard der zaak oefende het nieuwe tarief nadeeligen invloed uit op het verkeer, dat van 35,606 reizigers in Juni tot 29,212 in Juli daalde. De inkomsten stegen nochtans in die maanden van f 4704.07 tot f 5769.16'/.. Het totaal gewicht aan vervoerde goederen be droeg 439,651 kilogram. De uitgaven bereikten het cijfer van f 44,612,68. Er worden 9730 ritten gedaan uitmakende 82,705 treiukilomoters, zoodat do exploitatie-kosten 52.38 cents en de ontvangsten 50.67 cents per treinkilo- meter bedragen. Zulke resultaten waren het onvermijdelijk gevolg van de inderdaad weelderige organisatie, welke in het verslag in bijzondorheden wordt geschetst. De uitkomst van een en ander is dan ook dat de exploitatie-rekening een tekort aanwijst van f 1414.04, verhoogd met f 451.3C1/. aan diverse rekeningen. Commissarissen zijn van oordooi dat de waar schuwing door de commissie voor het nazien der rekening over 1S81 gedaan, „dat de meest mogelijke matiging in de uitgaven en aanhoudend strenge controle voor de toekomst de waarborgen moeten geven, om het bestaan der vennootschap te ver zekeren", daarmede maar al te zeer gerechtvaardigd is. Met inbegrip van eene telegraphische verbinding tusschen Leiden en Katwijk en eene pomp machine is aan weg en gebouwen f 190,973.97,/2 besteed en aan locomotieven, rollend materiëel en toebe- hooren f 113,422.92 en welke thans bestaan uit: 5 locomotieven, 10 rijtuigen lste, 2de en 3de kl., 3 open goederenwagens, 2 gesloten idem en 2 vee wagens. Behalve den post „crediteuren", thans tijdelijk ver vangen door het kapitaal van f 15000 als prefe rente schuld door commissarissen verstrekt tegen j een rente van 5 pet., heeft de maatschappij nog eenige andere posten ton haren laste, te zamen f 21,293.69'/, bedragende. De wijze om daarin blijvend te voorzien zal nader aan het oordeel der vergadering worden onderworpen' Slaagt do poging van commissarissen niet om het bezwarende contract, dat door den directeur Crans met de firma Crans Co. als agenten der Engelsche maatschappij voor den tijd van 5 jaren is gesloten, af te koopon, ton einde de exploitatie rekening met die uitgave to ontheffen, dan blijft de maatschappij nog gedurende drie jaren met d«' kostbaar middel van controle belast.

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 2