LEIDSCH DAGBLAD. N°. 7120. Zaterdag 5 Mei. A0. 1883. Avond-editie. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lcideo per 8 maandenf 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES' Van 1—6 regels 1.06. Iedere regel meer 0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incassce- ren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. Bij dit nommer van het Leidsch Dagblad behoort voor de inteekenaren daarop het officiéél Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad: zitting van Donderdag den 19den April, bladz. 19 tot 26. Officieel© Kennisgevingen. Rampen van Paescns en Moddergat cn van Urk. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen bij deze ter algemeene kennis dat sedert de laatst gedane opgaven, bij hen nog is ontvangen voor de nagelaten be trekkingen te Urk van de Scherm- en Gymnastiekver- eeniging sSparta" f 7.26V» en voor die te Moddergat, Paesens en Urk van de Israëlielische tooneelvereeniging «Eendracht" f 44.35, zijnde de opbrengst van eene ge houden tooneelvoorstelling. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 4 Mei 1883. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 4L Mei. De eerste alhier heden gehouden kaasmarkt, door het gemeentebestuur ingesteld op advies van de afdeeling Leiden der Hollandsche Maatschappij van Landbouw, is in alle opzichten goed geslaagd. Zoowel handel als aanvoer waren zeer bevredigend en wettigen de meening dat deze eerste proef de aanvang kan worden van een bloeienden handel in een artikel, dat voor Leidena omstreken zoo be langrijk is, maar waarvoor tot dasver geen markt bestond. Reeds nu betuigden de aanvoerders hunne te vredenheid over de goede gelegenheid dezer markt, aangezien zij hier eene overdekte marktplaats hebben, die op vele andere markten niet bestaat. Onder de vele belangstellenden, die op de markt eon kijkje kwamen Domen, merkte men o. a. op den burgemeester, benevens den gemeente-architect, die beiden met veel belangstelling informeerden naar de gebreken, welke de inrichting der markt nog mochten aankleven, ten einde daarin zooveel mogelijk te voorzien. Te dezer stede is onverwacht overleden de heer L. C. Meyer, emeritus predikant, eerst te Voorschoten en sedert een jaar alhier metterwoon gevestigd. Van welwillende zijde ontvingen we eenige regelen aan zijne nagedachtenis gewijd, - te laat echter om ze nog in dit nommer te kunnen opnemen. De tweede huishoudelijke uitvoering door Leidens Mannenkoor, nu in Zomerzorg gegeven, was druk bezocht. De verschillende koornommers werden alle zeer verdienstelijk, zuiver en met warmte gezongen. Mej. H. K. oogstte veel bijval en zong het reci tatief en aria uit „die Schöpfang" van Haydn met veel voordracht. Minder gelukkig was zjj in de liederen- De heer Strieuing speelde de Komanze van Beet hoven mede zeer verdienstelijk; hij behaalde er echter op verre na niet zooveel succes mee als met de Fantaisie Caprice vau "Vieuxtemps. Vooral hierin toch toonde hij eene sterk ontwikkelde techniek en warme voordracht te bezitten, twee eigenschappen die zoo zelden gepaard gaan. Leiden bezit in hem eea violist, die een sieraad is van de Muziekschool. Jammer evenwel dat de accompagnateur de rol van begeleiden niet geheel verstond. De heer Taylor toonde zich een ijverig dirigent. Hij bracht gloed in de voordracht van het koor, dat zeker onder zijne gewaardeerde leiding alle krachten zal inspannen, om te zamen nog dikwijls een sohoon geheel te vormen. Met den heer A. J. Davelaar alhier is ook de heer J. Teune te Winschoten benoemd tot onderwijzer te Hilversum. Gedurende do tweede helft der maand Maart zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, welke wegens onbekendheid der geadres seerden niet besteld konden worden S. Ter Beek, AmsterdamW. Mulder, Arnhem wed. Salm, D^lft; A. JanseD, Lent; Leidelraeyer, Nieuwcdiep. - Briefkaarten Smulling, A. Gude, Am sterdam; W. Bakkor, Bleiswijk; wed. Hnurman, Delft; R. Plijsier, niet vermeld. Duit8chland: Reiffenberg, Mainz; D. J. Coronel, Weenen. FrankrijkA. Bascon et fils, Nizza. Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Noord-Amerika door middel van het stoomschip „Rotterdam", van Rotterdam ver trekkende. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. uiterlijk Vrijdag-nacht te twaalf uren bezorgd zijn. De machinist-leerlingen 2de klasse, oudste studiejaar, te Hellevoetsluis, zijn allen geslaagd in hun examen voor den rang van machinist-leerling lste klasse, en wel naar onderstaande volgorde: Van der Harst, C. M. Pleyte Mz., Carpentier, Van der Ben, Kersbergen, Drost, Burger, Ouwer- kerk, Van der Pijl, Nepveu, Flik, Stooker, Dassel, De Jong, Werner, Van der Ban, Knaap, Constance en Boogert. De leerling Van der Harst komt na afloop van den practischen cursus voor den prijs in aanmerking, terwijl dan tevens beslist wordt aan wien de premie ten deel zal vallen: aan den leerling Pleyte of aan Carpentier. Door het gemeentebestuur van Lisae zijn den lsten dezer nitgereikt 13 vergunningen tot verkoop van sterken drank in het klein, tegen 16 in 1882. Het recht doorvoor ontvangen bedroeg in 1882 f 360 en in 1883 f 340. Z. M. heeft herbenoemd tot burgemeester van Oegstgeest den heer Terwee, secretaris di?r gemeente benoemd tot kapt. van hot vierde reg. inf. den lsten luit. Francke, van hot reg. gren. en jagers. Prinses Hendrik der Nederlanden wordt heden uit Berlijn ia do residentie terugverwacht. Het Haagsche Dagblad van heden meldt: „Ruim f 5300 verlies is er in 1882 geleden op de openbare reiniging te Zaandam." (Eigen beheer!) Door de geneeskundige staatscommissie is tot arts bevorderd de beer C. M. Veenonbos, doc torandus, en werden toegelaten tot het eerste ge deelte de heeren: A. Folmer, doctorandus, en P. J. A. Van Balgoyea De Jong. Het vertrek van de „Willem Barendsz" is niet op heden, maar op morgen bepaald. Dr. J. Baart De la Faille heeft zijn 25-jarige ambtsbediening gevierd als geneesheer in het In stituut voor doofstommen te Groningen. Het stoomschip „Limburg," van Java naar Rotterdam, passeerde Woensdag-namiddag bij Dover; de „Maas" vertrok dien dag van Nieuw-Vork naar Rotterdam, en de „Jason" van Baltimore naar Amsterdam; de „Prins Alexander," van Amsterdam naar Batavia, vertrok gisteren van Marseille; de „Prins Frederik," van Batavia naar Amsterdam, arriveerde gisteren to Marseille; de „Prinses Wil- helmina," van Batavia naar Amsterdam, passeerde gisteren Kaap St.-Vincent; de „Conrad," van Am sterdam naar Batavia, vertrok Woensdag van Suez. Gemengd Nieuws. De Jiefdadigheidsvoorstellingderlsra- eiietische tooneelvereeniging „Eendracht" alhier heeft, na aftrek der onvermijdelijke kosten, opge bracht f 44.35, welk bedrag is overgemaakt aan den burgemeester ten behoeve der weduwen en weozea van Urk en Moddergat. In de laatate dagen zijn door de politie ^lhier opgemaakt enkele processen-verbaal wegens mishandeling op dieren gepleegd, o. a. tegen een sjouwer J. v. F., die twee jonge en levende geitjes met de koppen tegen een urinoir aansloeg en ze daarna met zijn voet trapte. De puinvaarders J. K. en H. v. P. hebben zich schuldig gemaakt aan diefstal van metselsteenen, toebehoorende aan een te maken werk op de grof smederij. Proces-verbaal wordt tegen hen opgemaakt. Hedenmorgen om kwart over elven is ten huize van de weduwe Yan der B. aan de Lange Mare een petroleumtoestel in brand geraaktde vlammen werden gebluscbt door het toestel in het water te dompelen. Ter hoogte van Zandvoort heeft een aanvaring plaats gehad tusschen de Scheveningscho bomschuit „Vrouw Jakoba", reeder A. De Mos, stuurman Corn. Zier Pronk, en de „Jakob Yan Lennep", van Batavia naar Amsterdam. De bom schuit heeft een gedeelte van haar vischtuig en een zwaard verloren. De mazelen heerschen te Delft in zoo hevige mate, dat de openbare bewaarschool aan de Moslaan voor onbepaalden tijd is gesloten. Te Amsterdam is een vigilante bij hot keeren in de Rozengracht gevallen. De koetsier bekwam geen letsel, maar het paard werd levenloos op het droge gebracht. Het brniloftsvrachtj© was eenige minuten te voren uitgestapt. - Door een vigilante is aldaar een achtjarig meisje nabij de Palmbrug overredenhet kind heeft slechts weinig oogeDblikken na het ongeval meer geleefd. Te Werkendam is een meisje van onge veer 9 jaar gostorven, doordien zij op aansporing van haar zusje dronk uit een flesch met olie. Ongeveer 6 maanden geloden verdween uit Pernis een persoon zonder dat men het minste spoor van hem ontdekte. Thans heeft hij echter een brief aan zijn familie geschreven, waarin hij zijn behouden aankomst in Amerika meldt. Naar uit Hardenberg wordt gemeld, is in het op vijf uren van daar verwijderd stadje Neuenhaus in PruiseD, een vreeselijke brand uit gebroken, waardoor een massa huizon vernield zijn. Maandag 11. heeft in eene steenkool- mijn te Ashland, in Pennsylvanië, eene ontploffing plaats gehad, waarbij drie mannen het leven ver loren en twee gekwotst werden. De consul van Italië te Rustschuk is in den nacht van 13 op 14 April op gruwelijke wijze in zijne woning vermoord. Drie vermomde mannen drongen het huis binnen, bonden en geesel-*- den de bedienden en staken den consul, den hoer Facchini, die op het gerucht uit zijn slaapkamer kwam tooschieten, overhoop. Toen giDgen zij naar mevrouw Facchini en vroegen haar met het pistool in de hand naar haar geld en jnweelen. Toen zjj niet dadelijk antwoordde, greep een der moordenaars haar kind uit de wieg en verbrijzelde het hoofdje met één slag tegen den muur. De arme moeder verloor daarop het bewustzijn en werd in dien toe stand met een kogel door het hoofd geschoten, toen do moordenaars kleiner buit vonden dan zij verwacht hadden. Er zjjn eenige personen in hech tenis genomen, maar of de justitie de schuldigen in handen gekregen heeft, is nog niet bekend. Te Sawade(Duitschland) hing zich iemand op; in oen briefje, dat men op do tafel vond, had hij geschreven dat hjj zich hot leven benam om zijn gezin, dat hem steeds geërgerd en hem niets gegnnd had, van de 30 Thaler te be- rooven, die de sterfkas hem schuldig was, maar in geval van zelfmoord niet betaalt. Een negentienjarige kappersbediende te Parijs, die van zijn ouders geen vergunning kon bekomen om te trouwen met eene zeventienjarige Italiaansche, die den kost verdiende als model voor schilders, heeft zich met zijne geliefde door ver stikking met kolendamp van het leven beroofd.

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1