aan ior. M. W. baron Du Tour Yan Bellinchave, op verzoek, eervol ontslag verleend als lid van <3en Hoogen Raad van Adel; - benoemd tot rechter in de arr.-rochtbank te Alkaar, mr. Th. A. Sannes, thans substituut-griffier bij die rechtbank; - benoemd tot rechter in de arrondissements-rechtbank te Am sterdam, mr. J. H. Yan Goor, thans rechter-plaata- vervaoger in die rechtbank en advocaat aldaar; - tot notaris bionen het arrond. Middelburg, standplaats AxelP. Dregraans, candidaat-notaris te Ter Neuzon Binnen het arrond. Dordrecht, standpl. Papendrecht, P. K. Bos, cand.-not. te Sliedrecht; binnen het arr. Haarlem, standplaats Beverwijk, M. J. De Lange, candidaat-notaris te Alkmaar, en in het arr. Middel burg, standplaats Colijnsplaat, C. J. Huvers, can didaat-notaris te Utrecht; - benoemd tot surnume rair bij de posterijen: A. J. Vergroosen, C. G. A. Janssen, W. Yan Rijn, A. T. BuDge. J. Hoeth, G. J. Yan Gortel, A. J. Stoop, A. H. "NVillinge, F. Yan Twisk, G. T. H. Frederikse, J. Key Gz., H. H. Duraoulin, W. Huisman, H. J. Yan Ooster- wijk en A. J. F. Wouters- benoemdtot com mies der posterijen lste kl. J. H. A. K. Yan Weezei, W. H. Moll on H. H. Oosting, commiezen 2dekl.; tot commies dor posterijen 2de kl. A. J. A. b3ron Mulert, H. Helling Wz. en G. Brucb, commiezen 3de kl.; tot commies der posterijen 3de kl. G. Giltjes en H. F. Do Bruya Teogbergen, commiezen 4de kl.; tot commiezen dor posterijen 4do kl. S. Reyndors, H. J. Huiskes, C. Schreuder, E. H. M. Steenhuizen, B. Yan dor Linden, A. L. Haremaker on P. J. B. B. Wakkers, surnumerairs. Gemengd Nieuws. Door de politie alhier is aangohou- den de jongen, die er zijn werk van maakte in onderscheidene winkels geld te wisselen en dan met het geld op den loep te gaan, zonder van zich zelf er geld voor in de plaats te laten. Hij gaf op genaamd te zijn W. B., is 18 jaar oud en van beroep grofsmid. Er is proces-verbaal tegen hem opgemaakt. Tusschen Leiden en Katwijk werden gedurende de maand April door den Rijnlandschon stoomtramweg vervoerd 15,052 personen met. eene opbrengst van f 2993.12, zijnde per dag en per K.M. f 11.7 377/l00. In de afgeloopen week kwamen do vol gende nieuwe gevallen van pokken voorSchie dam 1, Barendrecht 1, Loidea 3, Delfshaven en Hillogom elk 4. Te Roelofarondsveen, gemeente Al kemade. zijn twee gevallen van pokken geconstateerd, een o. a. bij don hoofdonderwijzer dor openbare school, zoodat de school is moeten gesloten worden. Yoor het gerechtshof te Amsterdam werd Maandag in hooger beroep behandeld de zaak van den machinist bij de Hollandsche Spoorweg- Maatschappij W. A. J., die door de rechtbank te Haarlem, ter zake van de bekende botsing op Zon dag 4 Februari aan het station Veenenburg tus schen een goederentrein on don uit Rotterdam komenden sneltrein, tot eene celstraf vau twee maan den was veroordeeld. Beklaagde had dienst gedaan op den goederentrein en was op een verkeerd spoor gekomen. Hij beweerde dat het bevel daartoe hem door den stationschef was verstrekt, nadat doze eerst een ander bevel had gegeven; dat bij in elk geval had hooreu roepon: „Naar het derde spoor." De chef ontkende dit laatste ten stelligste. Drie getui gen werden gehoord. Het openhaar ministerie eischte bevestiging van bet vonnis. De advocaat, mr. S. Katz, trachtte aantetoonen dat beklaagde gcene schuld had en dat ook do Hol landsche Spoorweg-Maatschappij van dit gevoelen was, daar zij hem anders wel had ontslagen, het geen niet is geschied. Er was misverstand geweest en beklaagde was in elk geval niet de eenige schul dige, daar or seinen waren verzuimd en de botsing door het omgooien van den wissel had kunnen ver meden worden. Pleiter vroeg dus vrijspraak. - Uit spraak Maandag a. s. Te Arnhem en in de Graafschap heeft een zich Oscar Meunier noemend persoon als handig arrangeur van feesten zekeren naam verworven. Onlangs echter heeft hij een ander bewijs van zijne handigheid gegeven door zich te „verwijderen". Eenige daardoor benadeelde personen hebben nu besloten, dat een adres aan den Duitschen consul zal worden gericht raet verzoek van opsporing van Miiller's - alias Ooscar Mounier's - tegenwoordige verblijfplaats, om daarna zijn portret en frauduleuze haudelingon in de daarvoor geschikte bladen publiek to maken. SUITE NLAND. Frankrijk. Ia don Senaat vroeg de hertog De Broglie welk doel het Drievoudig Yerbond heeft. Bedreigt het Frankrijk? Is het een of- en defensief verbond en ziet de regeering in de toekomst geene aanleiding tot verwikkelingen? De minister Challerael-Lacour antwoordde dat hij de interpellatie over eene zaak welke nog in diepe duisternis gehnld is, niet be grijpt. Hij zou, evenals de heer Gladstone, kunnen verwijzen naar do verklaringen, welke te Rome en te Budapest zijn afgelegd, maar zal zich daarvan onthouden, omdat die verklaringen niet identiek zijn. De minisler gelooft niet dat eene toenadering zoo zeker is als men meent. Hij vertrouwt do op rechtheid der verklaringen van de heeren Mancini en Tisza, dat geenerlei vijandige bedoeling jegens Frankrijk bestaat. Bij geen staatsman zal het denk beeld opkomen dat Frankrijk van het Enropeesch concert kan uitgesloten worden. Niemand zal ge- looven dat, indien een aanval op Frankrijk van welken kant ook, beraamd wordt, de tenuitvoer- legging daarvan gemakkelijk zou zijn. (Toejuiching). De minister verklaarde vorder: „Het Drievoudig Verbond zal, naar ik geloof, geene verandering hoegenaamd brengen in do betrekkingen van Frank rijk tot de mogendheden, ncch in onze gedragslijn. Wij zullen ons Eaar de noodzakelijkheid voegen, geen bondgenoot nastreven, maar oprechtelijk in goede termen met. alle mogendheden verkeeren. Wij zullen in goede verstandhouding met allen blijven, doch zoover dit met onze waardigheid is overeen te brengen. Frankrijk moet voorzichtig zijn, want eon overwonnen land, dat zich herstelt en door zijne positie genoodzaakt is eene aanzienlijke defensieve legermacht te onderhouden, kan zich niet er over verwonderen, dat het aan ijverzucht ten doel staat. Ik hoop dat, dank zij onzer wijsheid en oprechtheid, die stemming in den vreemde eene wijziging zal ondergaan. Wij moeten oplettend zijn, on zijn dit werkelijk." Na eeno repliek van den hertog De Broglie, die het antwoord niet voldoende achtte en verklaarde geen vertrouwen te kunnen stellen in eene regeering, welke sedert 1888 een slechte politiek en een slecht financieel beheer gevoerd heefr, werd het incident gesloten verklaard. In do Kamer der Afgevaardigden werd gis teren de discussie over hot wetsontwerp op de reci divisten voortgezet. Een amendement van den heer Clémenceau, houdende dat de straf van transportatie nooit op recidivisten zal kunnen toegepast worden, werd met 403 tegen 39 stemmen verworpen. Het eerste deel van het amendement-Marcou, bepalende dat do verbanning bestaan zal in levenslange inter fering, werd goedgekeurd, maar het tweede deel - houdende dat do straf van transportatie facultatief zal zjjn - werd, op verzoek van den heer Waldeck- Rousseau, met 268 togen 196 stemmen, verworpen. Do Kamer nam daarop do twee eerste artikelen van het ontwerp aan. Op art. 3 steldo de heer Gatineau een amendement voor, dat van dien aard was om verwarring te brengen tusschen delicten togen hot gemeene recht, en staatkundige vergrijpen. De rapporteur vroeg do verdaging der discussie, om dit amendement nader te onderzoeken. Dit voorstel werd aangenomen en de volgende zitting op Maandag bepaald. Duitschland. Bekend is het geschenk, dat prins Bismarck elk jaar op zijn geboortedag uit Jever ontvangt. Dit maal heeft de prins de volgende dankbetuiging ge schreven „De Getrouwen te Jever" dank ik har telijk voor de kievitseieren en de goede wenschen, waarmede zij mij ook dit jaar op mijn geboortedag verblijd hebben. Yergun mij, mijn dank ten minste door één ei uit te drukken, door een Berlijnschen kievit gelegd. Ik verzoek u het vriendelijk in ont vangst te nemen ten gebruike bij dezen of genen feestdisch der „Getrouwen" en ik zou mij verheugen, als ik een lid van uw vriendelijken kring mijn dank bij gelegenheid mondeling te Berlijn betuigen kon voor de mij gedurende tien jaren betoonde welwil lendheid". - Bij dezen brief was een prachtige zil veren bokaal gevoegd, in den vorm van een kievitsei, 22 cM. hoog en 30 cM. in omvang, van buiten in de kleur van eon kievitsei geoxydeerd, van binnen verguld met hst wapen der familie Bismarck, met de prinsenkroon. Op voorstel van het Staatsminister!© heeft de Keizer de ontbinding van den Berlijnschen ge meenteraad gelast tegen Nieuwjaar 1884, ten einde de doelmatige vaststelling van nieuwe gemeentelijke kiesdistricten mogelijk te maken. De begrafenis van het stoffelijk overschot van Schultzo-Delitzsch zal van bijzonder plechtigen aard zijn. Reeds hebben honderdon vereenigingea zich aangemeld, om den overledene de laatste eer te bewijzen. De leden van den Rijksdag zallon zich per extratrein naar Postdam begeven. Prof. Möll8r, vau de Fortschritt-partij, zal de lijkrede honden. Naar men van goed onderrichte zijde verneemt, heeft prins Bismarck met Nederland, Engeland en Rusland onderhandelingen aangeknoopt over eene nieuwe letterkundige conventie, waartoe het zooeven gesloten Duitsch-Fransche verdrag tot grondslag zal dienen. TelegramnieD. LONDEN, 1 Mei. Het Lagerhuis heoft heden, met 157 tegen 105 stommen, het voorstel van den heer Gladstone aangenomen, om aan de wetsvoor- dracht betreffende den parlementairen eed de pri oriteit te verleenen. De heer Gladstone heeft heden voorgesteld om aan Alcester on Wolseley geen lijfrente, maar eene som in eens te verleenen. Het Pink3ter-recec zal van 11 tot 21 Mei duren. WEENEN, 1 Mei. De vereenigde linkerzijde van het Oostenrijkscho Parlement heeft bij da debat ten over do nieuwe reactionnaire schoolwet ernstig de vraag in overweging genomen, of men niet door algemeene mandaatsnedcrlcgging den weg van lij delijk verzet zou betroden. Op den aandrang van verscheidene gematigde leiders werd dit voorstel evenwel afgewezen. PARIJS, 1 Mei. Ia do couloirs der Kamer wordt verzekerd dat, aangezien het ontwerp op do reci divisten niet het budget voor het dienstjaar 1883 raakt, do begrotingscommissie er van heeft afge zien, het te onderzoeken. WEENEN, 1 Mei. Premieleening 1860. Serie 12522 No. 2, hoofdprijs; Serie 9437 No. 17 fl. 50,000; Serie 19159 No. 17 fl. 25.000; Serie 1G539 No. 1 fl. 10,000; Serie 1338 No. 3 fl 10.000; Serie 1814 No. 8, 10330 No. 13, 708 No. 13, 15801 No. 3, 10963 No. 19, 11805. No. 14,12522 No. 17, 119G15 No. 2, 19399 No. 4. 4004 No. 2; Seiio 19875 No. 2, 10871 No. 10, 410 No. 12, 16489 No. 18, ieder fl. 5000. Oostenrijkscho CredietloteD. Trokking op he- don der volgende hooge prijzen Serie 481 No. 8£ hoogste prij38. 37 No. G2 fl. 30,000; e. 1188 No. 68 fl. 15,000; s. 553 No. 96 fl. 5000; s. 1331 No. 26 fl. 5000. Voorts zijn de volgende serieën uitgekomen: 44, 80, 232, 70S, 1427, 1581, 1711, 1807, 2229, 2365, 2813, 2919, 3471 on 3969. DUBLIN, 2 Mei. Delaney en Caffrey, de zesde en zevende beschuldigden van den moord in het Phoenix Park, hebben beden hunne achuld bekend en zijn ter dood veroordeeld. LEIDEN, 2 Mei. De verwachting voor morgen is: noordwestelijke of noordelijke wind. Aan don doodenakker opgewacht doo* eene aanzienlijke schare en bedekt met twee fraaie kran sen van levende bloemen, één van zijne dankbare leerlingen en één van het Lsidscho studentencorps, werd hedeumorgen het stoffelijk overschot van wijlen den hoogleoraar dr. R. P. A. Dozy aan het einde der Groonesteeg grafwaarts gevoerd. Alvorens do kist nederdaalde, bracht de rector- magnificus, dr. P. Van Geer, een rechtmatige hulde aan de nagedachtenis van den man, daarbij her innerende dat het nauwelijks een jaar geleden was toen mede een sieraad onzer universiteit, prof. Goud smit, ha&r door don dood ontviel. Een plicht was 't te dezer plaatse hulde aan don overledene te bren gen, en woorden van troost tot de familie te spreken. De herinnering aan hem zal blijven voortleven, want zijn naam is verbonden aan de geschiedenis der Leidsche hoogeschool, tot welker bloei bij zoo veel heeft bijgedragen. Met die van andere beroemde mannen, zal zijn naam steeds in eere worden ge houden. De hoogleeraar dr. M. J. De Goeje herdacht Dozy als een man van buitengewone gaven, waar door hij tot stand heeft gebracht wat men niet van één man zou verwacht hebben en zijn naam ook in hot buitenland bekend werd. Wel had hij slechts den leeftijd van 63 jaren bereikt, waarvan er nog 2 wegens zijne ziekte af moeten, doch hij heeft met zijn tijd gewoekerd. Nu eerst gevoelt men, wat in hem verloren wordt. Ilij had maar een kleinen vriendenkring, waartoe ook spr. behoorde, doch die daarin eenmaal waren opgenomen, ze waren hem dierbaar en trouw. Ook over de grenzen zal zijn naam mot roem bekend blijven.

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 2