LEIDSCH DAGBLAD. N°. 7119. Vrijdag A Mei. A0. 1SS3. Eerste Blad. Avond-editie. PRIJS DEZER COURAST: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per posl1.40. Afzonderlijke Nommcrs0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. TRIJS DER ADVERTENTIES: Van 1—6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17 Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incassee- ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Dit Nommcr bestaat uit TWEE BLADEN. Uithoofde van den Blemelvaarisdag i.al Donderdag-avond geen courant worden uitgegeven. Voor de Inteekenaren daarop behooren bij dit nummer van het Leidsch Dagblad de Nos. 73 lot 76 der Ingekomen Stukken van den Gemeenteraad. LEIDEN, 2 Mei. Op 28 April 11. werd te Leiden de algemeene vergadering van aandeelhouders in do Leidsche Duin water-Maatschappij gehouden. Uit het uitgebracht verslag bleek, dat het buizennet gedurende het jaar 1882 was vermeerderd mot 1234 meters, terwijl voor de gemeente tegen garantie nog werden gelegd 5345.75 meters in wijken door miDgegoeden be woond, aldu3 gezamenlijk 6579.75 meters, zoodat dsnu do lengte van het geheele buizennet in de jemeente bedraagt 29,951.75 meters. Het aaütal contracten voor waterlevering werd met 379 vermeerderd, waarvan 358 voor huiselijk Bn 21 voor industrieel gebruik, zoodat op uit0. De- ember 1882, 212S contracten in werkiug waren. Het duinwater bleef steeds van de beste hoe- lanigbeid, zoodat door de directie nimmer klachten over de qualiteit werden gehoord, dat ook door het cheikundig onderzoek van den heer dr. D. De joos werd bevestigd. De stand van het water in de reservoirs en kana len was ongeveer dezelfde als op uit0. December 1881, niettegenstaande het waterverbruik per etmaal met 99.18 kub. meters is verbeterd; er bestaat dus ;eon reden om tot uitbreiding der kanalen over te gaan De gebouwen en werktuigen waren in voortroffe- ijken toestand, zoodat slechts in het gewone onder- loud dezer moest worden voorzieD. Ook het financiëele gedeelte der exploitatie gaf eden tot tevredenheid, daar niettegenstaande de zeer lehoorlijke afschrijvingen een saldo van ƒ11,822.02 verblijft. - Op don lston Mei jl. is de heer J. D. Van Vijk gedurende vijf en twintig jaar als hoofd eener chool binnen deze gemeente werkzaam geweeBt. In eene door do Katholieke Kiesvereeniging Recht voor allen" te Delft gehouden vergadering tot candidaat voor de Provinciale Staten gesteld nr. S. Le Poole, aftredend lid. Hij is ook de can- idaat der anti-revolutionairen. Naar men verneemt, wordt door de studenten- fdeeling der vereeniging tot bevordering van 's lands weerbaarheid „Frederik Hendrik" te Delft bij ge- igenheid van het aldaar in het begin der maand uli a. 8. te vieren 35-jarig lustrum, aan de stu- enten-weerbaarheidseorpsen te Leiden en te Utrecht en schietwedstrijd aangeboden. Het garnizoen, de chutterij en de te Delft bestaande schietvereeni- ;ingen zullen worden uitgenoodigd aan dat concours leel te nemen. De schietwedstrijd zal worden ge- louden collegiaal, personeel en op vrije baan. De bij zijne gemeentenaren algemeen geachte urgemeester van Rijnsburg vierde dezer dagen iet zijne echtgenoote het feest hunner 25-jarige clit vereeniging. Hoewel een dergelijk feest meer ten huiselijk karakter draagt, zoo bleef ook ditmaal e gemeente niet achter in vriendschapsbewijzen egens haar hoofd. Gedurende de feestdagen was an ook het getal bezoekers om het zilveren paar e gebruikelijke gelukwenschen aan te bieden over- root en het aantal stoffelijke bewijzen van belang- telling daaraan evenredig. De leden van den ;emeenteraad, die van de kerkeraden der Herv. Christ.-Geref. gemeenten, de leerlingen der open bare scholen, kortom, iedere instelling bijoa ver eerde hun met geschenken. Ook had men school feest, zoowel op de bewaarschool als op de openbare, bij walke gelegenheid de leerlingen toepasselijke liederen zongen on door den jubilaris en zijne echt genoote werden onthaald. Uit den boezem der gemeente-zelve had zich eone commissie gevormd tot het aanbieden van een cadeau in zilver op den eigenlijken huwelijksdag (30 April). Nevens haar bestond er eene commissie vaD jonge lieden, die tijdens de aanbieding van het gemeente cadeau eene serenade zouden brengeD, waarna een klein vuurwerk volgde. Dank zij de uitstekende wijze waarop de firma Van Kempen te Voorschoten zich bij dergelijke gelegenheden van bare taak kwijt, was het cadeau raar aller genoegen. Eene toepasse- lijke inscriptie vermeldt daarop bij welko gelegen heid de gemeente Rijnsburg dit haren burgemeester don heer J. C. Meyboom en echtgenoote schonk. Met een gepaste toespraak bij monde van haren president overhandigde de commissie namons de gemeente hot geschonk, dat mot bolaugstelling be schouwd en met dankbaarheid aanvaard werd, eene dankbaarheid die zich het best uitte, met een voch tig oog en warmen handdruk. Muziek, vnurwork, zang enz. alles slaagde Daar wensch en liep in do volmaaktste orde af en onze correspondent sluit dit bericht met de vermelding dat, wat de gemeente ook deed, het nog slechts een gering bewijs was van hare ware belangstelling en hoogachting. Tot onderwijzer te Katwijk aan Zeo is benoemd de heer A. Bakker, onderwijzer aan de openbare school A te Rijnsburg. Burgemeester en wethouders van Bodegrave hebben gisteren aanbesteed het verbouwen van school A, staande in het dorp aldaar. Ingeleverd waren 14 inschrijvingsbiljetten, als van: J. J. Van Deth te Zwammerdam voor f 4784.31; W.Bootte Woubrugge voor f 4569; W. Strookman te Wou- brnggo voor f 4356; W. Lamkamp te 's-Graven- hage voor f 4300; B. Hoogerwaard te Gouda voor f 4100; W. C. Reuhl te Gonda voor f 3983; E. Jansen te Bodegrave voor 3833; H. Hoogendoorn te Bodegrave voor f 3678; gebrs. G. en S. Bode graven te Nieuwkoop voor f 3485. Aan den minsten inschrijver is het werk opge dragen. De kapt. J. Joha, vaa het lsto bat. 4de reg. inf. in garnizoen te Delft, is overgeplaatst bij het lste reg. inf. De kapt. van het 8ste reg. inf. J. M. Camp bell, do lste luit.-adjudant vaD hot 4de reg. inf. R. G. Moerbeek en de l6te lnit.-ingonieur M. Onnen worden met 1 October a. s. gedetacheerd op het bureau van den generaal majoor, chef van den generalen staf. Zelden nog zag men in Amsterdam zulk eeD menigte rijke uniformen, ambtsgewaden en prachtige toiletten bijeen als gisteravond in den Parkschouw burg, waar do gemeente Amsterdam een concert had georganiseerd. Een uitgelezen publiek was tegenwoordig. Z. M. droeg de admiraalsuniform, de Koningin was gekleed in een rijk rose satijnen toilet, terwijl een vorstelijke diadeem haar coiffure en een rivière van brillanten haar hals tooiden. Tien minuten over achten verschenen do hooge gasten in do zaalhet publiek stond op en het orkest speelde het „Wilhelmus." Daarna klonk de ouverture „Wilhelm Teil-' - een lievelingswerk van den Koning - gedirigeerd door den heor Kos. Ver volgens zong mevrouw Fidès De Vries, die gevolgd werd door de heeren Faure eD Sivori. Laatstgenoemde werd door Z. M. tot officier in de orde van do Eikckroon benoemd. Na het zingen van het „Wien Neerlandsch bloed" door mevrouw Fidès De Vries werd er - niettegen staande de etiquette het verbiedt - lang en aan houdend geapplaudisseerd. Na afloop van het concert stonden de gonoodigden op om de vorstelijke familie nogmaals te groeten. Z. M. keerde zich om ©d verliet met zijne gemalin de prachtig gedecoreerde loge, om, na nog eenige oogenblikken in den Parkschouwbnrg te hebben ver toefd, naar het Koninklijk Paleis terug te keeren. Het bal was schitterend. Het feest in het Paleis van Volksvlijt, denzelfden avond den werklieden aangeboden, elaagde uitste kend. Vroolijkheid on tevredenheid blonken op ieders gelaat en do ververschingcu die op de uitgereikte bons gedrukt wareD, strekten tot welkome aanvul ling cn verpoozing. Kortom, het ging er vroolijk en gezellig toe onder de ruim vijfduizend gasten. Tegen elf uren was het feest, waarop zangers, acrobaten, Spaansche klokkenspelers, dansers enz. enz. zich deden zien of hooren, afgeloopen. De lampions- en gasillumiDatio, aan het gebouw aangebrucht, mislukte gedeeltelijk, daar een tamelijk hovigo wind de lichtjes telkens uitblies. Tijdens 's Konings bezoek aan de tentoonstelling nam hij ook de vitrine met paradijsvogels in oogen- schouw en vroeg bij deze gelegenheid naar den heer Van Musschenbroek, die indertijd een nieuw soort van deze vogels naar Z. M. noemde en aan hem het eenige paar daarvan ten geschenke gaf. Door den heer Veth word hierop geantwoord dat deze afwezig was, mcar zich door zijne schoone collectie vogels had doen vertegenwoordigen. De Koning gaf aan prof. dr. P. J. Veth zijü© inge nomenheid to kennen met de inrichting vado koloniale afdeeling an den aangenamen aanblik dien het geheel opleverde. Terwijl de Koning met den heer Pels do wandeling door de groep voortzette, bleef prof. Veth aan de zijde van de Koningin. Na afloop hiervan bezichtigden HH. MM. het reusachtig vel van de Python-slang, terwijl ze iu de Tropische Plantenkas door prof. dr. W. F. R. Suringar, voorzitter der commissie voor dit gedeelte der tentoonstelling, werden ontvangen. Na nog do Indische kampong betreden te hebben, ging de stoet naar het hoofdgebouw en de Planien- kao, waar hun door mej. Duivené een bouqnot vverd aangeboden. Ook accepteorde de Koning welwillend een pot met aardbeien van den heer Beekman te Oegetgeest. In de middelgalorij vau het hoofdgebouw werd gistermiddag een Chineescho vaas van f 3000 door iemand uit de menigte gebroken. De eigenaar wa9 eenigszins ontstemd. Veel is er dat nog niet in orde is of ontbreekt; Enkele gebouwen vertoonen zelfs nog een geraamte. Hot terrein is hier en daar moeilijk begaanbaar; men moet nu eens door het malle zand waden en dan weer over hoopen steen springen. Sommigen meenen dat het nog wel een paar maaoden kan duren eer alles is zooals het wezen moet. Het paviljoen voor de pers, dat gisteren zulke uitstekende diensten had kunnen bewijzen, was onbruikbaar. Men vond er noch stoelen noch tafels, alleen ruwe houten beschotten, zelfs geen ruiten in de ramen. Ook op het eigenlijke feestterrein waren de verslaggevers aan hun lot overgelaten en moesten ze al heel zonderling te werk gaan om hanne taak te kunnen volbrengen. Van de beloofde gereserveerde plaatsen, zij het dan ook maar voor enkelen, was volstrekt geen sprake. Aan madlle. Sarah Bernhardt werd gisteravond eene serenade aan haar hotel „Brack's Doelen" ge bracht door het muziekcorps van don Schouwbarg. Z. M. heefc tot voorzitter van de Internationale Jury voor de toekenning der bekroningen op de internationale koloniale en uitvoerhandel-tentoon stelling te Amsterdam benoemd jhr. C. Hartsen, oud-lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal-

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1