LEIDSCH DAGBLAD. N°. 7118. Woensdag Mel. A0. 1883. Eerste Blad. Avond- editie. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PBIJS DER AD VERTESTIEN Van 16 regels 1.06. Iedere regel meer f 0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor hel incassee- ren bniten de stad wordt f 0.10 berekend. Dit Nommer bestaat uit TWEE BLADEN. Ofiaeiëele Keuuisgevingen. Burgemeester en Wethouders der gemeente Leiden Gezien art. 8, 1ste alinea der wet van 2 Juni 1875, (Staatsblad No. 95), tot regeling van het toezicht bij het oprichten van inrichtingen, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken; Brengen bij deze ter algemeene kennis dat door hen op heden vergunning is verleend aan Z. J. H. GREEVE en zijne rechtverkrijgenden, tot het oprichten van eene sige- rendrogerij, in het perceel aan de Langebrug No 63. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 30 April 1883. E. KIST, Secretaris. LEISEV, 1 Mei. Heden is aan de universiteit alhier de heer M. M. De Lange Boom, geb. te Tholen, bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap, mot academisch proefschrift, get.: „De Dnitscho wetgeviüg op den burgerlijken stand, vergeleken met het Neder- landsch B. W." Het Zangcollege „Liedorkrans" alhier gaf gisteravond onder directie van den heer A. A. Peltenbnrg, eene tweede uitvoering uitsluitend voor introducés in de Stadszaal. De zaal was zeer goed bezet. Ongetwijfeld komt het koor een woord van lof toe, terwijl ook de solisten zich zeer verdien stelijk van hunne taak kweten. Door welwillende medewerking van eenige musici werd ook een prachtig viool- en pianospol ten gehoore gebracht, dat terecht door de hoorders ten zeerste werd Door de ingezetenen van Rijnsburg werd gisteren aan den burgemeester dier gemeente, den heer J. C. Meijboom, bij gelegenheid van diens zilveren huwelijksfeest, een zilveren theeblad met toepasselijke inscriptie benevens dito servies aan geboden. Allerwege wapperden in het dorp de vlaggen, terwijl er hier en daar versieringen met groen on bloemen waren aangebracht. Des avonds was er muziekuitvoering en eenig vuurwerk. Bij de gisteren gehouden aanbesteding te Zegveld, voor het bouwen eener openbare lagere Bchool, waren 10 inschrijvingsbiljetten ingekomeD. Het hoogst was ingeschreven door den heer M. Kapteyn den Bouwmeester te Leiderdorp, voor f 15,887 en het laagst door don heer A. Yan Selms Jr. te Woerden voor f 12,688. Naar aanleiding van 2 Tess. 216 „de Heer zij met u allen", nam de hulpprediker Weidner Zondag-namiddag een hartelijk afscheid van de gemeente Kaag. Bij het einde der godsdienstoefening zong men hem het 4de vers van Psalm 121 toe. Voor het rioleeren en bestraten van een ge deelte der Prins-Hendrikstraat, een gedeelte der straat om het Prins-Hendrikplein en een gedeelte der Zoutman- en Witte de Withstraten te 's-Hage was minste inschrijver de heer H. Jongenburger te Waddingsveen voor f 6400. De ond-minister van justitie, da heer mr. A.E. J. Modderman, en de oud-minister van financiën, de heer M. C. Th. graaf van Lijnden Yan Sandenburg, zijn door den Koning benoemd tot minister van Staat. Naar men verneemt zullen de muziekuit voeringen aan de tent in het Bosch te 's-Hage bij gunstig weder een aanvang nemen op Hemel vaartsdag, Donderdag 3 Mei e. k. De heer Cordes heeft gisteren voor professor Harting, die door ongesteldheid verhinderd word dit persoonlijk te doen, aan den Koning aangeboden een geschenk, dat een denkbeeld geeft van den rijkdom dor mineralen in de Transvaal, namelyk een stuk gedegen goud, dat aan prof. Harting voor Z. M. wa8 gezonden. Het geschenk werd aangebo den namens de regeering der Zuid-AfrikaaDsche Republiek. Do Koning heeft het geschenk met bijzondere ingenomenheid aanvaard. Als een bewijs dat de Amsterdamsche inter nationale tentoonstelling ook bij de buitenlandsche pers veel belangstelling ondervindt, kau dienen dat in eene vergadering, gisteravond in het café „Kras- napolsky" te Amsterdam gehouden, vertegenwoor digd waren: „Daily Telegraph", „NeueFreiePresse", „Budapester Correspondent", „The Scotsman," „Tbo Yorkshire Post", „Jeune Lausanne", een blad nit Gent, een colle?a uit Antwerpen, „Journal du Jura", „Etoile", „Indépendance", „Manchester Guardian", een blad uit Stockholm, „de Soir", „III. London- News", „Berl. Tageblatt", „Saltlake-Tribune", „British Ind. Journal", „Berl. Nat. Zt.", „Mel bourne Argns", „Graphic", „Australia Star", „Vol taire", Gaulois", „Frankfurter Zt.", „Euphemeres" uit Athene, „Times", „El Liberal" uit Madrid, „Rép. Fran$aise," „Commercial Advertiser" uitNieuw-York, een blad uit Samarang, een uit de Transvaal en nog eenige bladen. En in verscheiden talen werd or getoost ook. De president van den Journalisten kring, de heer Van Duijl, opende de rij met een weisprekenden speech in het Fransch en op hem volgden tal van andereD, die in het Hollandsch, Ylaamsch, Fransch, Dmtscb, Engelsch, ja in het nieuw- Grieksch het woord voerden; om te ver wol komen, om te bedanken, om vriendelijke, van broederzin en waardeering getuigende woorden te spreken: om alle aanstaande drukten en zor gen en ook alle „jalousie do métier" te vergeten bij zóóveel vroolijkheid en zóóveel gezelligheid. Te Oostorbeek is in den ouderdom van 82 jaron overleden de heer R. Daniel Wolterbeek, oud-lid van den gemeenteraad aldaar en van de Provinciale Staten van Noord-Holland, tot 1882 commissaris van de Noderlandscho Bank en van d9 Indische Handelsbank. De Nederlandsche kunstschilder J. F. P. Portielje is door den koning van België benoemd tot ridder der Leopoldsorde. De kerkoraad der Nederlandsche Hervormde gemeente te Breda hoeft een adres aan den mi nister van oorlog gezonden, waarin bij verklaart niet in te stemmen met hot verzoek om het kerk- gaan der leerlingen van do militaire academie aan de vrije keuze van dezen of van hunne ouders over te laten. Gemengd Nlenws. Als eigenaar der door den 15-jari gen D. F. H. verkochte duiven heeft zich bij de politie alhier aangemeld zekere M., boerenarbeider, wonende Haarlemmertrekvaart, onder do gemeente Leiderdorp, wien die dieren jl. Vrijdag-avond zijn ontvreemd. Gisteravond te halfelfisdewerk- man v. O., bezig met het dragen van kalk in eene put, door het breken der plank over die put ge legen, in de ongeblnschte kalk gevallen, ten ge volge waarvan hij zich vooral aan de beenen vrij ernstig heeft gebrand en naar het academisch zie kenhuis is overgebracht. De politie heeft in bewaring gesteld zekeren v. C., gepensioneerd lsten luit., wegens ken- nelijken staat van dronkenschap. Doorhet openbaar ministerie bij de rechtbank te VGravenhage is drie dagen cellulaire gevangenisstraf geëischt tegen den student G. S ter zake van verzet tegen de politie alhier. De politie alhier waarschuwt de inge zetenen, vooral de winkeliers, tegen een onbekend jong man van 18-jarigen leeftijd, het uiterlijk heb bende van een smid, middelmatig van lengte; die er zijn werk van maakt om op bedrieglijke wijze aan geld to komen, door, den winkel binnen tredende, te vragen om een guldon of rijksdaalder te wisseleD, waarna hij zich ijlings met het gewis selde geld verwijderd, zonder groot geld daarvoor in de plaats te geven. Te Amsterdam vierde dezer dagen een echtpaar een viervoudig feest, nl. den geboortedag van een meisje, de kerkelijke aanneming van een zoontje, de geboorte van een nienwen spruit en de koperen bruiloft. Eene vrouw te Zuid-Beiorland, die zon der vergunniog tapte, is tot een geldboete van f 25 veroordeeld. In eene herberg in de Piusstraat, te Tilburg, heeft eene hevige vechtpartij plaats gehad, waarbij niet alleen de strijdenden elkander met messen vreeselijk toetakelden, maar ook do dochter des huizes met een mes gewond word. Door de politie is proce3-vorbaal opgemaakt. In verband met de aardschudding van 17 Maart deelt men aan de H. C. het volgende mode: Een opmerkelijk, hoewel niet onbekend verschijn sel iB dezer dagen bij eene grondboring in Zuid- Holland voorgekomen. Toen men met de pijpen tot op eene diepte van 19 meter in den bodem was doorgedrongen, sprong er bij tusschenpoozen eene krachtige straal water en slijk wel 15 meter hoog op, die telkens eene belangrijke hoeveelheid uitwierp. Hij wisselde af met een sterken stroom stinkend veengas, dat, aangestoken, met eene flinke vlam brandde, maar door nieuwen aandrang van water en veenslijk ook weder uitgedoofd en verbroken werd. Het is te begrijpen dat, wanneer dit gas, zich door eigene persiüg ergens onder den grond in be langrijke hoeveelheid verzameld hebbende, door scheuring van den bovonbodem gelegenheid vindt tot plotselinge uitbarsting, in den omtrek vrij wat schudding en luchtverplaatsing kan worden teweeg gebracht. Daar onze duinen op eene veenlaag rusteD, die zich in zee uitstrekt, zon zulk eene uitbarsting ook aan het zeestrand kunnen plaats hebben. De vuur- en de water-theorie kunnen in allen gevalle door de „gas-theorie" aangevuld worden, ter ver klaring van hevige aardschokken en luchtpersing, welke laatste ook bij de éérstgenoemden veelal eene hoofdrol speelt. Allen, die piano spolen, weten dat de 4do vinger van do rechterhand het meest te stellen heeft. Nu heeft prof. Forbes te Philadelphia op een zij oer leerlingen een operatie volbracht, (het door snijden van zenuwstrengen, die de zenuwen van den vinger verbinden met die van den 3den en 5den vinger), waardoor men den vinger in quaestie, in plaats van '/4 duim, l1/^ duim hoog kan oplich ten. De operatie is niet pijnlijk en de vinger ver liest daardoor niets van zijn kracht, zegt men. In het hospitaal te Montargis werd onlangs een jong soldaat, die een liter brandewijn achter elkander gedronken had, voor dood binnen gebracht. Er werd daar met hem een zonderlinge proef genomen. Men pompte den brandenwijn uit zijn maag, wiesch deze met zniver water schoon en vulde haar toon met melk. Daardoor werd de bewusteloozo een oogenblik in het leven terugge roepen, maar hij wa9 reeds te ver heen, dan dat de kunstbewerking kon helpen, en hij stierf kort daarna. Een nieuwe dans is in Parijs ingevoerd, „de babbel-quadrille." Al danseade moeten de hee^ ren en dames een druk, levendig gesprek voeren, eenigszin8 in harmonie met de opgegeven figuren en meestal van te voren nit het hoofd golee/d. De tekst wordt meestal vervaardigd door een fier be trokken personen, en deze quadrille kan fiau aar dig dienst doen als gelegenheid3vertooMng by brui loften en andere feesten.

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1