LEIDSOH DAGBLAD. iV. 7117. Dinsdag 1 Mei. A0. 1883. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per post1.40. Af2onderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER AD VERTESTIEN Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer f 0.17%. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incassee- ren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. ^voncl-eclitie. LEIDKS, 30 Ajiril. Eon geacht stadgenoot niet alleen, maar ook een uitstekend Nederlandsch. geleorde is ons en onzer hoogeschool weder door den dood ontvallen. In den ouderdom van 63 jaren toch overleed gisteravond de hoogleeraar dr. Reiohart Pieter Anne Dozy. Hij werd alhier geboren den 21sten Februari 1820, studeerde in zijne geboortestad in de letteren en word na zijoo promotie (1844) benoemd tot custos van het Warneriaansch legaat der bibliotheek alhier. Iu 1850 ontving hij zijne aanstelling tot buitengo- woon en in 1857 tot gewoon hoogleeraar in de Zijn geschrift „Dictionnaire détaillé desnomsdes vêtomonts chez les Arabes" werd in 1845 door het Nederlandsch Instituut met goud bekroond. Daarna gaf hij eene reeks van geschriften uit, die een Dieuw licht verspreidden over do gosehiedenis der Arabieren in bet noordwesten van Afrika en Spanje, zooals: „Scriptorum Arabum loci do Abbaditis" (1846 1863), 3 dln. Abdool-Wahid al- Maroekoshi's „History of the Almohades" (1847), Ibn-Badroens „Commentaire historique sur la poeme d'Ibn-Abdan" (1848) met eene inleiding, noten en woordenlijst, en Ibn-Adhari's „Geschiedenis van Afrika en Spanje" (1848—1852) 3 dln. Voorts schreef hij„Recherches sur Phistoire et la littérature d'Eapagne pendant le moyen-age" (1849 en 1860) 2 dln., Al-makkari, „Analectes sur Phistoire et la littóratare d'Espagne" (1855 1861) 2 dln. en vooral „Histoire des Musulmans d'Espagno jusqu'a la conquête d'Andalousie par les Almoravides" (1861) 4 dln. Van zijne overige wer ken dienen nog vermeld: „Catologuscodicumorien- talium bibliotecae LugduDo-Batavae" (1851) 2 dln. „het Islamisme" (1863), en de „Israëlieten te Mokka" (1864), zoomede de belangrijko opstellen van geschied- en letterkundigen aard, door Dozy in „De Gids" en in buïtenlandscho tijdschriften geplaatst. Hij onderscheidde zich niet alleen door eene grondige en uitgebreide kennis, maar ook door een fraaien stijl, en bekleedde eene eereplaats onder de Oriëntalisten van onzen tijd. Ook voor het aan staande, hier ter stedo te houden coDgres, is zijn overlijden te betreuren. Dat zijne verdiensten algemeen werden erkend, blijkt uit zijne benoeming tot commandenr, officier en ridder van verschillende binnen- en buitenlandsche orden. Niet dan met leedwezen vermeldden we eenigen tijd geleden dat Z. M. aan den heer J. Fichot, op diens verzoek, om gezondheidsredenen, tegen 1 Mei een eervol ontslag had verleend als directeur vun het postkantoor alhier. Heden is het dus de laatste dag dat hij als zoo danig werkzaam was. Met ons zullen velen hem, ofschoon de redenen die er hem aanleiding toe gaven billijkende, toch met smart zien heengaaD. De steeds hulpvaardige en actieve man zal ongetwijfeld door menigeen gemist worden, en niet het minst door zijne ondergeschikten. Verliest het Rijk in hem een ijverig en nauwgezet ambtenaar, de gemeente Leiden tcltr bij zijn vertrek naar de residentie een geacht ingezetene minder, wiens plaats, hopen we, op even waardige en wel willende wijze zal worden ingenomen door den nieuw- benoemden postdirecteur, den heer Nagell, wiens naam bij velen niet onbekend zal zijn. Immers, dezelfde betrokking werd geruimen tijd door zijn vader vervuld, en waar nu zijn voorganger [eene goede herinnering heeft achtergelaten, daar al het den opvolger niet moeiolijk vallen zich poedig bij onze stadgenooten een goeden naam te lier werven. Blijkens rondgezonden circalaire heeft het be stuur der vereeniging de Practische Ambachtsschool alhier besloten, do lessen yan deze school te doen beginnen met morgen, 1 Mei, terwijl het de plechtige opening eerst later zal doen plaats hebben omdat alsdan al het materieel en de gereedschappen, noodig bij het onderricht en welke gedeeltelijk door do leerlingen zelf zullen vervaardigd worden, gereed zullen zijn. Wij weaschen het bostuur geluk met de aanstaande opening van eene school, die, wij twijfelen er niet aan, do stad onzer inwoning tot zegen zal verstrekken. Wij stellen ods voor om later onze lezers het een en ander over den onder- wijsgang en de hulpmiddelen bij het onderwijs in gebruik, mede te deelen. Door burgemeester en wethouders dezer ge meente is heden ten raadhuize alhier aanbesteed: het plaatsen van twaalf stootpalen, het maken van twee sluisdeoren, het verniouwen van een schoeiing en het maken van walburrus, in vier perceelen, waarvan als laagste inschrijvers aannemers zijn ge worden: de heer A. T?. Planjer, timmerman alhier, van perceel 1 voor 737, de heer M. N. Lange- zaal, timmerman alhier, van de perceelen 2 en 3 voor 187 en ƒ388 en de heer J. De Vos, timmer man alhier, van perceel 4 voor 760. Daarna werd aanbesteed het verrichten van eenige herstellingen en vernieuwingen van eenige bruggen, in vijf perceelen. Laagste inschrijvers waren: van de perceelen 1 en 4 de heoren M. Largozaal en Zn., smeden alhier, voor 829 en 753; van de perceelen 2 en 3 de heer M. N. Langezaal, timmer man alhier, voor 598 en 266 en van perceel 5 de beer P. L. Neuteboom, metselaar alhier, voor 575, aan welke inschrijvers de werken zijn gegund. Tot lsten onderwijzer aan de openbare kosfo- looze school te Hilversum is benoemd de heer A. J. Duyvelaar te Leiden. Bij de heden gehouden openbare verkooping van cokes in partijen van 100, 10 en 5 hectoliters, waron do hoogsto prijzen 34.00, 3.70 en ƒ1.75; de laagste 34.00, 3.50 en 1.75. Door de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Hengeloo is een adres van adhaesie gezonden in zake 't adres Brodie en Hoos Zonen te Amster dam en Leiden over de wenschelijkheid om aan de stationschefs het drijven van handel in steenkolen enz. te verbieden. Heden herdenkt ds. N. Osti, thans pred. te Warmond, onder vele blijken van belangstelling, den dag waarop bij vóór 40 jaar zijn ambt als predikant der Ned. Herv. kerk aanvaardde. Ds. A. De Vlieg te Noordwijk aan Zee is bereepen naar Kamperveen. Naar nit Den Haag wordt gemeld, is de oud-minister van jastitie, mr. Modderman, benoemd tot minister van Staat. Het gerucht gaat - doch slechts onder reserve maakt het Vad. er melding van - dat de minister van koloDiën zijn ambtgenoot van justitie, den heer Du Tour, heefc uitgenoodigd om in verband met de gevolgen, die aan hot votum der Tweede Kamer zullen moeten gegeven worden, alsnog een rechts kundig advies over het Billiton-contract te willen uitbrengen. Bij het regiment grenadiers en jagers zijn do bestaande patroontasscheo buiten dienst gesteld en vervangen door de nieuwmodel zakken voor patronen. Naar wij uit goede bron vernemen, is 't het streven van den nieuwen minister van marine om, tijdens zijn bestuur over de zeemacht, te trachten tot verwezenlijking te brengen zijn reeds in een brochure ontwikkeld denkbeeld tot vormiog van een marine-reserve, waaruit het personeel der zee macht in oorlogstijd zou worden aangevald. De vereeniging van boterfabrikanten in Neder land heeft zich onlangs tot de Regeering gewond, om vrijdom van accijns te verkrijgen voor het ..out, dat verwerkt wordt in boter, voor uitvoer bestemd. In hot belang onzer boterindustrie, welke tegenover die van België, waar hoegenaamd geen belasting op het zout wordt geheven, door bovenbedoelde be lasting in eene zeer onvoordeelige verhouding is geplaatst, is het to hopen dat do Regeering aan den billijken wensch spoedig moge voldoeD. De ministor van binnenlandsche zaken heeft de waarneming der betrekkiug van inspecteur van hot M. O., opengevallen door het overlijden van dr. D. J. Steyn Parvé, tot en met 30 Juni a. s. opgedragen aan den hoogleeraar dr. M. Salverda, inspecteur van het M. O. te VGravenhage. De gewone audiaDties van de ministers van oorlog en van waterstaat enz. zullen uithoofde van den Hemelvaartsdag op Donderdag 3 Mei a. s. niet plaats hebben. Z. M. heeft benoemd tot burgemeester der gemeente Hemelumer Oldephaert en Noordwolde N. J. Yan den Worm, onder toekenning van eorvo ontslag als burgemeester der gemeente Schier monnikoog, en der gemeente Helmond A. FT. Yan Hoeck; - aan dr. J. W. Fockens, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Leek; - aan den lsten luit.-adj. W. C. G. Yan Wel deren baron ReDgers, van het 3de reg. huzaren, op zijn verzoek, een eervol ontslag uit den milit. I'eost verleend; - benoemd tot ridder der Orde van don Nederl. Leeuw den heer G. O. Daum, lid van den Raad van Beheer der N.-Indische Spoorweg- Maatschappij. Gemengd Nieuw8. De kantonrechter alhier heeft heden don diaken der christelijk gereformeerde gemeente te Katwijk, tegen wien eene vervolging was inge steld wegens het bjwonen eener godsdienstod?uing nadat een zijner kinderen aan pokken wa over leden en terwijl drie anderen herstellende waren, vrijgesproken. Gelijk men weet, bad liet openbaar ministerie tien gulden boete of twee dagen gevan genisstraf tegen C. Yan Z. goëischt. Men schrijft ons uit Katwijk aan Zee: Zaterdag zijn hier 54 bommen met een mooie vangst aangeweest, welke bosomden van 70 tot 150 in vijf dagen, de gi-oote zeilboot 98 aan I abel- jauw en schelvisch. Er werd besteed voor tarbot 6 a 10, tong 0.60 a 1, kabeljauw 1.50 a 3, schelvisch 0.20 a 0.30 en bunschol 0.80 a 1.10 per stuk; levende kleine schol 3 50 a 4.50 en droogscharren 2.75 a 3.25 per mand. Een tweede geval van pokken komt in de Haarlemmermeer voor, doch in een ander deel der gemeente; de eerst aangetaste is overleden. In de afgeloopen week werden te Rotterdam 53 personen door de pokken aaugetast en stierven aldaar aan die ziekte 11 personen. Zooals reeds gemeld, is de mil- lioen en juffrouw sedert eenigen tijd vrij ernstig on gesteld en lijdt zij aan verzwakking. In de laatste dagen is haar toestand zoo verergerd, dat haar overbrenging naar het ziekenhuis is wenschelijk geacht. De behandeling der zaak zal dus vooreerst nog wel eenigen tijd moeten uitgesteld worden. Als haar verdediger noemt men advocaat Haas uit Amsterdam. Mr. Yan Gigch zal voor Consen- hoim pleiten. Omtrent de ontploffing te Bessèges verneemt men nader dat 9 personen zijn omgeko men en 9 gewond. De oorzaak wordt toegeschrevea aan de onvoorzichtigheid van een der slachtoffers, een mijnwerker. Yan Turijn tot Milaan is het geheole land met sneeuw bedekt. Mon vreest voor do zijde wormen en voor den vruchtenoogst.

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1