LEIDSCH DAGBLAD. N°. 7116. Maandag 30 April. A0. 1883. Derde Blad. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. Gemengd Nieuws. De tulpenvelden staan thans in vollen bloei. Niet alleen boven Haarlem, maar ook tus- schen Leiden en de Spaamestad trekken zo dezer dagen de bijzondere aandacht. Yelon maken er een uitstapje heen, en het zal hun daarom zeker welkom zijn uit eene in deze courant voorkomende adver tentie te vernemen dat men het hun tevens zoo aangenaam mogelijk wil maken. Morgen namiddag, Zondag, zal er te Bonnebroek door Grentzius' kapel eene muziekuitvoering gegeven worden. Donderdag-avond brak te Catsop, ge meente Elsloo, een hevige brand uit, waardoor 4 huizen en een schuur met een groote partij graan in de asch werden gelegd. Ook 3 koeien en een varken kwamen in de vlammen om. De schade is vrij aanzienlijk; slechts een-gedeelte van het ver brande was verzekerd. De oorzaak van den brand is onbekend. Gistermorgen brak aan den „Vaartweg" te Hilversum een hevige brand uit in de villa „Chambéry." In weerwil van den stevigen wind bleef het vuur zich bij het aangetaste perceel be palen, dat evenwel tot den grond toe afbrandde. Te Yenloo schrikte dezer dagen een paard voor een voorbijsnellenden spoortrein. Het dier ging op hol en het voertuig sloeg om. De voerman geraakte er onder en schoot er het leven bij in. In de kandij-fabriek te Rozendaal van den heer C. had do werkman H. S., die de leiding voor electrisch licht had aangebracht, het ongeluk met zijn kiel te dicht bij een der assen van de machine te komen, waardoor hij gegrepen en een vijf-en-twintigtal keeren rondgeslingerd werd. De ongelukkige werd vermorzeld en was onmiddellijk een lijk. De ongelukkige was pas uit Antwerpen gekomen en slechts eenige dagen in de fabriek werkzaam. De reeds vermelde wervelstormen, welke verleden Zondag in Mississippi en Georgia gowoed hebben, blijken volgens den berichtgever der „Times" in het geheel aan 83 menschen het leven te hebben gekost. Bovendien zijn nog 300 anderen gekwetst, waaronder velen ernstig. [Andere berichten, onder de telegrammen vermeld, gewagen van veel hoogere cijfers.] Te Beauregard alleen kwamen er 31 om en werden 60 gekwetst; te Wesson werden er 22 gedood en 31 gewond. De eerste plaats, welke door den storm getroffen werd, was Georgetown, waar de Methodistenkerk, in welke juist dienst gehouden werd, vernield werd. Den predi kant werd de schedel verbrijzeld, doch zijne hoorders vielen op de knieëo en de meesten werden door de banken tegen de nederstortendo balken enz. bevei ligd. Eén hunner kwam echter om en drie werden zwaar gekwetst. In eene Negerkerk, waar ook dienst was, verloren drie personen het leven en werden tien gekwetst. Te Aberdeen werd eene geheele door negers bewoonde wijk verwoest, waar 5 personen omkwamen en 25 anderen gewond werden. In het Engelsche kanaal kwamde „County of Aberdeen" in botsing met de „British Commerce." Dit laatste schip zonk met 25 van de 27 man, die aan boord waren. - Door een brand is een groote oliefabriek te Rotherhite vernield; de fabriek bestond uit elf gebouwen, drie verdiepingen hoog. - Te Liverpool viel de bovenverdieping van een magazijn in, waarop vier mannen aan het werk waren. Twee kwamen in den val om en twee wer den gevaarlijk gewond. Men leest in een correspondentie uit Nieuw-YorkSinds veertien dagen heeft de politie met de grootste gestrengheid de Zondagswet toe Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. gepast, aan wier bepalingen niemand gewoon was zich te houden. Alle winkels zonder uitzondering moesten worden gesloten, courantenjongens en schoe nenpoetsers werden in hechtenis genomen en twee directeuren van concertzalen, die hot verbod hadden getrotseerd, zagen zich gedurende eenige uren van hun vrijheid beroofd. Ettelijke neringdoenden had den door het plaatsen van opschriften achter hunne winkelramen uiting gegeven aan hun gevoel van teleurstelling. Zoo las men bij den een„Gesloten wegen8 het overlijden eener vrije republiek. Laat ons haar beweenen!" Bij een ander: „Verloren de burgerlijke vrijheidWie haar terugbezorgt zal goed beloond worden." 15 TJ 11? E IV L A. IV I). Duitschl and. Volgens de „Post" is de den erfgenamen van prins Frederik der Nederlanden behoorende heer lijkheid Muskau door de te Berlijn aangekomen executeurs-testamentair aan graaf Herman Von Ar- nim verkocht. Bij KabiDet8-order is een crediet aangevraagd voor de instelling van een Koninklijk Rood Kruis van verdienste, voor het verplegen van zieken en gewonden in leger en vloot. Het „Berliner Tageblatt" deelt den hoofdin houd mede der besluiten, door het socialistisch congres te Kopenhagen genomen. Deze besluiten hebben voornamelijk betrekkiog op de houding der partij bij de verkiezingen. De partij wenscht minder het winnen van zetels, dan de mogelijke verbreiding harer leerstellingen, om daardoor bij de volksmenigte beweging gaande te maken. Melding verdient dat het congres een oogenblik voor ontbinding door do Deensche politie beducht was en in het even- tueelo geval besloot in Zweden te vergaderen. De vrij-conservatieve partij, tot welke Bis- marcks zoon en de heer Tiedeman - de vertrouwde van prins Bismarck - behooren, heeft uit hare fractie den heer Flisse verwijderd, omdat deze met het centrum en do conservatieven voor het besluit ten opzichte van het voorstel Windthorst stemde. Men wil hierin een duidelijk bewijs zien hoe prins Bis marck over de conservatief-clericalen denkt. Volgens de „Kreuzzeitung" zal het geheele Duit6che leger, met inbegrip van den landstorm, van het verbeterd Mauser-geweer worden voorzien. Nog dit jaar zal deze maatregel ten uitvoer wor den gelegd. ot-BritanmliA In de te Philadelphia gehouden zitting der Iorsche conventie is een telegram van den heer Parnell voorgelezen, waarbij deze de aanneming aanbeveelt van een programma, hetwelk delersche Nationale Liga zou in staat stellen, bij voortduring de medewerking van Amerika aan te nemen en tevens aan Engeland elk voorwendsel te ontnemen om de Iersche nationale beweging geheel te onder drukken. Te Northampton is gisteren een geheime fabriek van nitro-glycerine ontdekt. Drie fenians (Kington, Gibney en Healy) ver schenen gisteren voor de rechtbank van correctio- neele politie te Dublin, onder beschuldiging van den toeleg om andere fenians te vermoorden, die zich onte vreden toonden over de besluiten van het besturend comité. De aanbrenger Devine legde verklaringen in dien geest af. De verdere behandeling dor zaak is tot over een week uitgesteld. In het Lagerhuis is door den heer Bourke gevraagd, of de regeering aan die der Yoreenigde Staten vertoogen gericht had betreffende de samen zweringen, die in Amerika tegen leven en eigendom van velen in Engeland gesmeed worden. De heer Gladstone antwoordde dat de regeering het geven PRIJS DER ADYERTENTIEN: Tan 1—6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.171. Grootere letters naar plaatsruimte. Yoor het inc«Me«- ren buiten de stad wordt f 0.10 berekend. van inlichtiogen dienaangaande op dit oogenblik niet wenschelijk achtte. De hoofddirecteur van de postkantoren te Dublin heeft een anonymen brief ontvangen, waarin hem werd medegedeeld dat er een complot bestaat om de postkantoren in de lucht te doen springen. De „Pali Mall Gazette" zegt, naar aanleiding van lord Derby's verklaring in het Hoogerhuis, dat de niet-officiëele zending van dr. Jorissen bij de Engelsche regeering met een onverwacht goeden u:tslag is bekroondhet schijnt dat lord Derby overtuigd is geworden door de argumenten van den bezadigden „Dutchman" en dat de uiteenzet ting der bedoelingen van de Transvaalsche regeering het Engelsche gouvernement er toe geleid heeft, zich tot een wijziging der laatste conventie geneigd te toonen. Het is niet meer dan billijk, zegt de „Pall Mali", dat Engeland aan de Transvaal de vrijheid toekenne zich zelf te regeeren, een vrijheid die de Kaapkolonie en alle andere koloniale onder- hoorigheden van het Britsche rijk bezitten. Misteur.-Hong.-Monarchle. In het Oostenrijksche Parlement vielen gisteren opnieuw stormachtige tooneelen voor. De tot dusver als candidaat-minister beschouwde gematigde afgevaardigde, baron Yon Plener, ver klaarde aan de ultramontaansch-czechisohe meer derheid en aan de regeering, dat nog nooit een buitenlandsche vijand aan Oostenrijk zooveel kwaad had gedaan als zij. Ofschoon tweemaal tot de orde geroepen, hand haafde de heer Von Plener zijne uitdrukking, on danks den storm, welke aan de rechterzijde los barstte. Het artikel der Oostenrijksche schoolwet, waario wordt voorgeschreven dat de onderwijzers den godsdienst moeten belijden, waartoe het grootste deel hunner leerlingen behoort, is aangenomen met een kleine meerderheid van 169 voorstanders tegen 163 tegenstanders. Het debat was levendig. Spanje. In den Spaanschen Senaat heeft zich 11. Dins dag een niet alledaagsch geval voorgedaan. Op verzoek van do leden der oppositie werd vernie tigd het Zaterdag te voren (met 112 tegen 38 stemmen) genomen besluit, tot goedkeuring van de schadevergoeding aan de Franschen, die door de burgeroorlogen van Spanje benadeeld zijn geworden. De reden der intrekking van dit besluit is dat zes stemmen ontbraken om de wettelijke meerderheid te vormen. In antwoord op een artikel in „Le Jour" van de hand des heeren Andrieux, verklaart de „Epoca" dat Spanje niet toegetreden is tot het Drievoudig Verbond. Rusland. Bij keizerlijke ukase, aan den dirigeerenden Senaat gericht, wordt bevolen dat een gedeelte van dit lichaam tijdeljjk naar Moskou zal worden overge plaatst, ten einde gedurende de kroningsplechtig- hedon de manifesten, ukason en keizerlijke verorde ningen uit te vaardigen en ter behandeling der loopende zaken. Men houdt het thans te St.-Petersburg voor niet waarschijnlijk dat keizer Alexander HI, met het oog op zijne aanstaande kroning te Moskou, het doodvonnis zal wijzigen, waartoe de 6 hoofd schuldigen der 17 nihilisten dezer dagen door het gerechtshof aldaar veroordeeld zijn. De Russische minister van binnenlandsche zaken heeft aan de uitgevers van dagbladen in Rusland en in Polen verboden gewag te maken van de ongeregeldheden, welke dezer dagen aan de Warechauer universiteit plaats vonden, terwijl de buitenlandsche dagbladen, die iets daarvan melden, verbeurd verklaard of onleesbaar gemaakt worden,

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1