LEIDSCH DAGBLAD. N°. 7116. Maandag 30 April. 1883. Tweede Blad. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maandeo1.10. Franco per post3.40. Afzonderlijke Nominers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 1—6 regels ƒ1.05. Iedere regel meer ƒ0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incassee- ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Gemengd Nieuws. Heden is alhier door de politie aange houden een manspersoon, in deze gemeente niet te huis behooreade en G. S. B. genaamd, die zich aan bedelarij bad schuldig gemaakt. Hij is dientenge volge naar de gevangenis te 's-Gravenhage over gebracht. Een in den vroegen morgen in de stoom- broodfabriek „De Hoop", op de Hoogewoerd, ontstaan begin van brand in het plafond der machinekamer, veroorzaakt door de hitte van den schoorsteen der machine, werd door het aldaar werkend personeel en onder toezicht van den directeur van het brand- wezen, met eenige emmers water gebluscht. Gisteravond is hier aangehouden de 15- jarige knaap H., die een paar duiven, gewoon soort, wilde verkoopeD, van welke dieren hij de herkomst niet verklaren kan. Deze jongen heeft reeds verl. Maandag wegens duiven- en konijnendiefstal voor ffe Haagsche rechtbank terecht gestaan. Tegen hem werd toen een veroordeeling tot drie maanden ge vangenisstraf door hot O. M. geëischt. Zij die om trent bovenvermelde duiven inlichtingen kunnen geven of weten van wien ze zijn ontvreemd, wor den verzocht daarvan mededeeling te willen doen aan het commissariaat van politie. De werkzaamheden aan hotgebouw der Hoogere Burgerschool voor meisjes alhier zijn thans zoover gevorderd, dat men heden begonnen is het onder den kap te brengen. Het nieuwe Gymnasium zal binnen enkele dagen volgen. Te Katwijk aan den Rijn zijn deeerste asperges van den kondon grond gestoken. De koffiehuis- en stalhouder H.aan het Hofsingel te 's-Hage, is in zijne woning plot seling doodgebleven. Te 's-Gravenhage wordt in het begin van Mei eene badinrichting geopend, die op zeer ruime schaal is ingericht en met de beste etablis sementen in het buitenland kan wedijveren. Het groote gebouw staat aan de Mauritskade en is groo- tendeels gebouwd ouder leiding van den onlangs overleden aannemer Klomp. De procedure tegen N. J. K,wegenshet bedrieglijk namaken van bankbiljetten en het uit geven van dit valsch papiergeld, die eergisteren voor het Haagsche gerechtshof aanving, werd gis teren voortgezet. Nadat de twee en twintig getuigen waren gehoord, heeft het openbaar ministerie, waar genomen door den advocaat-generaal mr. J. L. Gregory, de schuld van K. volgehouden en uit d en hoofde een tuchthuisstraf geëischt van vijftien jaar. De ambtshalve toegevoegde verdediger van den be schuldigde, mr. C. A. Vaillant, heeft de feiten, welke ten laste van den besch. waren gebracht, niet rech tens bewezen geacht en op grond daarvan den Hove diens vrijspraak in overweging gegeven. De wijze waarop de Rotterdamsche politie, in het bijzonder de inspecteur de heer J. C. Theyssen, zich in deze zaak heeft gekweten, verdient alleszins met lof te worden vermeld en de advocaat-generaal liet dan ook niet na bij zijn requisitoir op die nauw gezette plichtsbetrachting, waaraan de maatschappij de onschadelijkmaking van een gevaarlijk sujet te danken heeft, te wijzen. Onder de gemeente Heesbeen is op den stal van de weduwe A. Van Gorcum, onder een koppel van 25 runderen, het mond- en klauwzeer uitgebroken. Vermoedelijk is de smetstof overge bracht door uit Zuid-Holland aangevoerde kalveren. De tuinbaas op Jacoba-hoeve zond den 20sten April de eerste nieuwe aardappelen aan den Koning. Dezer dagen ontving hij naar aanleiding daarvan, namens Z. M., een zeer vleiend schrijven. Te Schermorhorn is een kind aan tongblaar gestorven, terwijl een ander er ziek aan ligt. Het Vliegend Blad meldt dat een in- woner van Heerenveen het feit heoft herdacht dat hij, in den tijd van 30 jaren, meer dan 50,000 tanden en kiezen getrokken heeft. Of hij dien dag de 50,000 kiezen om den hals had hangeD, meldt het blad er niet bij. Te Parijs zijn vóór eenige dagen twee telegrafisten, Treye en Poquet, in hechtenis genomen, die h9t geld voor telegrammen herhaal delijk in hun zak gestoken en de telegrammen ver nietigd hadden. De zaak werd ontdekt doordat men, ten gevolge van de vele ingekomen klachten, scherp toezicht hield. Onder de verduisterde telegrammen was er een van het Japansch gezantschap van hoog belang en waarvoor 233 franken was betaald. Eenige dagen geloden is een koopman uit Berlijn op den St.-Gothard om het leven ge komen. Trots ontvangen waarschuwingen wilde hij alleen den borg te voet overgaan en vermoedelijk is hij door de gevallen sneeuw het spoor bijster ge worden. Zijn lijk werd gevonden door een boer nit Airoio. INGEZONDEN. Een standbeeld met hindernissen. Mijnheer de Redacteur Hoeveel water (Iee3 papier) is er al niet vuil gemaakt over het standbeeld van Pieter Adriaans- zoon Van der Werf, - eerst om het te krijgen;en nu het er eenmaal is, om de plaats waar het moet komen te staan! De een wi! hot hier en de ander wil het daar hebben, en ieder meent dat zijn denk beeld het beste is, en zoo gaat het voort totdat men eindelijk, geslingerd van het kastje tot den muur, niet meer weet waar men zal aanlandeD. Hierbij valt duidelijk in het oog hoe oppervlakkig er wordt te werk gegaan. Zoo is er b. v. éêa die het wil plaatsen op do Papenstraat, aan en met het front naar de Bree9traat. Die plaats zou uit muntend wezen als er maar mogelijkheid toe be stond, maar die bestaat niet, want de Papenstraat is eeo overwulfde gracht, waarvan de oorspronkelijke naam Papengracht nog afkomstig is. En een fon dament te maken in of boven een overwulfde gracht of riool dat gaat niet. De kunstenaars nit Den Haag willen het plaatsen op de Hoogstraat (dat zou ook heel mooi zijn) en nog wel door uitbouwing daar waar de Oude en Nieuwe Rijn zich vereenigen. Maar hebben die heeren wel bedacht dat de meeste hnizen van de Hoogstraat hunne sousterrains hebben onder de Hoogstraat, welke uitkomen aan het water waar het standbeeld zou moeten komen? Die nitgangen kannen nimmer worden weggenomen, omdat zij bij de haizen behooren en de eenige wegen zijn waar door proviaiën van allerlei soort in die huizen kunnen worden verkregen. Het is zeker dat de Haagsche kunstenaars uithoofde van hunne mindere bekend heid met de Leidsche toestanden, dat alles niet hebben geweten, anders zouden zij niet met dat denk beeld voor den dag zijn gekomendaarvoor zjjn zij te scherpzinnig. Maar bovendien, veronderstel dat de sousterrains niet bestonden en men das van dien kant geheel vrij was, welke enorme kosten zouden er niet aan verbonden zijn, die plaats aan te plem- peD, met een kade te omgeven en te fondeeren? Nu weet men wel dat de kunstenaar daarnaar niet vraagt, als maar aan de eischen der kunst is vol daan; maar een gemeentebestuur, dat de belangen van 40,000 zielen heeft te behartigen, zal er wel anders over denken. Nu wordt er voorgesteld het standbeeld te plaat sen op de Ruïne over de Langebrng. Ja, dat zou het prachtigste denkbeeld van de drie zijn, nl. als er een nieuwe academie op de Roïne waa gekomen, en het standbeeld werd geplaatst op een voorplein voor dien tempel der wijsheid. Dan hadden vreemdeling en nazaat kannen zien wie eenmaal de man was aan wiens moed, beleid en trouw Leiden zijne hooge- school had te dankendit zou treffend schoon zijn geweest. Maar nu de gelden die bestemd waren voor de nieuwe academie zijn verzonken in het Danaïdenvat van Atchin (want dat boudt er ook nog zoo'n vat op na, en nog wel een heele groote) en nu wij, noch onze kinderen, noch onze kindskinderen daar ooit een nieuwe academie zullen zien, is het de vraag of de Ruïne nu nog wol de rechte plaats is. Onder de plaatsen die van verschillende zijden zijn aangewezen worden er echter nog twee gemist, die, zoo er geen bezwaren van overwegend belang bestaan, ieder op zich zelf beter aan het doel zouden kunnen beantwoorden dan de plaatsen die zijn aan gegeven nl. het pleintje voor de academische biblio theek op het Rapenburg over de Kaiserstraat, en het hoofd tegenover de Mandemakerssteeg bij de Boter waag, waar vroeger de kraan heeft gestaan. Yan het pleintje voor de academische bibliotheek wordt gezegd dat het aan het Rijk behoort, maar zou er zooveel bezwaar bestaan dat gedeelte grond van het Rijk voor genoemd doel te verkrijgen Het is niet denkbaar, te meer omdat het gebouw daardoor in het geheel niet zon lijden, maar integendeel worden verfraaid, door bet sierlijk standbeeld van een man, wiens naam in zoo nauw verband met de stichting der academie staat; maar tevens zou bet standbeeld daar strekken als historische berinnering voor vreemdelingen en geleerden die de bibliotheek bezoeken. Zijn er evenwel bezwaren dien grond te vorkrijgen, of kan die plaats om de een of andere reden niet in aanmerking komen, zon dan het hoofd voor de Mandenmakerssteeg bij de boterwaag, waar vroeger de kraan heeft gestaan, niet de meest geschikte plaats zijn Daar heeft men te beschikken over een oppervlakte van 9 X 12 108 M.2, die plaats is geheel vrij, staat genoegzaam zoo hoog als de Hoog straat en loopt van alle kanten in het oog. Het zou moeielijk zijn in de geheele gemeente een plaats aan te wijzen waar het standbeeld gunstiger zou voorkomen en minder in den weg zou staan als daar. Ook de grond zou er uitmuntend voor ge schikt zijn, want de plaats waar eenmaal een ijzeren kraan van eeuige duizenden kilo's heeft gestaan en zich bewogen, zal denkelijk wel de capaciteit hebben het standbeeld te dragen. Leiden, 26 April 1883. P. Leiden, 28 April. Heden aangevoerd: Tarwe 10 hectoliter. Win tertarwe 9.a f 10.Zomertarwe f 8.a 8.50. Rogge 9 H. L. Winterrogge f 6.50 a 7.Zomerrogge f 5.60 a f 6.Gerat 9 H. L. Zomergerat f 5.a f 6.50. Chevalier-gerat 6.a f 6.60. Haver 8 H. L. Zware Haver f 4.25 a 4.76.Lichte Haver f 8.a f 8.50 Dnivenboonen 6 bectoL f 8.a f 8.50. Paardenboonen 7 hectoL 7.— a 7.50. Boter10520 kilogr., late qoalit. vat f 48.a 54.- 2de qaalit. 1/-4 va* f *0.a f 46.Boter late qua'it. per kilogr. f 1.20 o /1.85, 2de qaalit. per kilogr. f\.s 1.16. Lange Zwarte Turf 14000 dnbb. hectol., 0.27 a 0.30 Londen, 27 Apr 1. Friesche Boter 96/ a Nienw-York, 27 April. Petroleum raw a/d. bronnen (per barril) 88, dito gerat tin. (per gallon) 7%. Suiker, Moecovadoa, Ö15/l6- Meel 425.Maïs 68.Roode Wintertarwe 122. per Maart 120, per April 120%, per Mei 122%, roode voor- jaara dito ncm. Vracht voor Granen n. Liverpool 1 d.t idem voor Katoen Ylf Amsterdam, 28 April. Prijzan dar Coupons. Oostenr. papier 20.97%; dito Zilv. f 20.97 diverse in f 11.571/s; dito dito roet affidavit 11.87%Portogeeache 11.57%; Framche 47.40, Belgische 47.40; div. Keichsmark f 38.40 HambargRnslaod 1.14 Ross. zilv. Roebela ^1.16%dito papieren Roebels Poolsche per zilv. Roeb. f Spaansche piasters bnitenl. 47-40; dito dito Jal», in franken - dito dito binnenL dito dito Joli f 2Aï9; Amerik. gooden Dollars dito pap. Dollars 2.45%. RIJNLAND, 27 April. Boezemstanden morgens 8 uren: Oade-Wetermg 61, Katwyk 60, Spaarrjam 60, Halfweg 0>, Gouda Lelden 56,

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1