de heer Van Schilfgaarde te Amsterdam; tot ge meente-architect do heer Mulock Houwer, mede aldaar. De heer J. L. Beyers te Utrecht heeft een catalogus uitgegeven van by hem verkrijgbare boeken, gesobreven door hoogleeraren aan de Utrechtsche universiteit sedert 1800. Werken van 81 profes soren komen op deze lijst voor; de catalogus telt 1733 nummers. Naar het U. D. met zekerheid verneemt, zal het standbeeld van graaf Jan van Nassau niet op 5 Mei worden onthuld, daar men met het voetstuk niet gereed is. De juiste dag zal nader worden bepaald. Men meldt dat aan den heer Mieling, directeur van de Landsdrukkerij te 's-Hage, het ontwerpen van nieuwe muntbiljetten is opgedragen. Het stoomschip Jason", van Amsterdam naar Baltimore, passeerde Zondag-middag KaapHeory;- de -Limburg", van Java naar Rotterdam, vertrok gisteren van Marseille; - de „Utrecht", van Rotter dam naar Java, passeerde Sagres gisternamiddag- de „Zeeland", van Rotterdam, laatst van Padang, arriveerde gisteren te Batavia. De gewone audiëntie van den minister van justitie zal gehouden worden eiken Dinsdag te één uur, te beginnen met 1 Mei a. s.; die van den minister van binnenlandsche zaken eiken Zaterdag, te beginnen met Zaterdag a. s., des middags te twaalf uren; die van den minister van marine eiken Vrijdag, te beginnen met 27 April a. s., des voor middags te elf uren; die van den minister van waterstaat, handel en nijverheid eiken Donderdag, te beginnen met 26 April a. s., des middags te twaalf uren. Gemengd Nieuws. De „Narrenkop", van den Haagschen schilder P. H. Windt en onlangs bij den heer d'Hersigny op de Botermarkt alhier tentoongesteld, is door don Koning aangekocht. In de tapperij van V. aan den Stations weg kregen gisternamiddag om halfzes eenige per sonen twist, ten gevolge waarvan de metselaar J. N., alhier te huis behoorende, door twee Haagsche straatmakers werd mishandeld, door hem tegen den grond te werpen en te trappen. Tegen de daders L. B. en W. S., die door de politie in arrest zijn genomen, is proces-verbaal opgemaakt. Door do politie alhier is hedenmorgen aangehouden een 20-jarig manspersoon, genaamd J. H., die zich te Haarlem had schuldig gemaakt aan diefstal van juweelen, gouden en zilveren voorwerpen. Ook tegen hem is ter zake proces verbaal opgemaakt. Een jongetje, dat hedennamiddag om streeks één uur zijn dorst wilde lesschen, ging aan een trapje liggen van den wal aan het Steenschuur, doch schoot voorover in het water. Door de hulp van een voorbijganger werd hij behouden op het droge gebracht. Reeds is m el d i n g g e m a a k t v a n e e n schoorsteenbrandje dat ten huize van den heer E. Prins alhier heeft plaats gehad. Omtrent de zaak welke door genoemden persoon gedreven wordt, was men echter verkeerd ingelicht; in de plaats van „zuurhuishouder" toch is hij restaurateur, en als zoodanig gepatenteerd en zeker bij velen ook bekend. De vorige week zijn de volgende ge vallen van pokken voorgekomen: Oud-Beierland 1, Leiden 4, Oegstgeest 1, Schiedam 1 (eerste geval) en Rotterdam 55. Een tweede geval van pokken deed zich te Schie dam voor, ditmaal bij een volwassen persoon, slaap stedehouder van beroep. De mazelen zijn te Dordrecht epide- misch heerschende verklaard. De burgemeester van Rotterdam heeft het noodig geacht ter kennis der ingezetenen te brengen dat oen groot aantal lijders aan pokken, en de overgroote meerderheid dergenen die er aan bezwijken, kinderen zijn beneden de twee jaren, welke niet gevaccineerd zijn. Hij beveelt dan ook vaccinatie en revaccinatie ten zeerste aan. Bij vonnis van den zeekrijgsraad aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis, is de bootmansleerling J. G. A. Ch. vrijgesproken van de tegen hem ingebrachte beschuldiging van het verwonden van een marinier en is do boots- mansleerliog G. E., wegens het toebrengen van kwetsuren aan een marinier, onder aanneming van verzachtende omstandigheden, veroordeeld tot 14 dagen correctioneele geYangonisstraf en in de kosten. Bij Meppen, in Drente, zijn negen levende jonge vossen gevangen. Een gehuwd werkman, P., vader van een viertal kinderen, heeft zich te Amersfoort door ophanging van het leven beroofd. Verleden jaar poogde hij tevergeefs op andere wijze dat doel te bereiken. Fidós De Vries en Faure krijgen elk 7500 fr. voor het concert te Amsterdam op 1 Mei. Bij een brand te Burgwaldniel vond een bejaarde vrouw den dood in het vuur, terwijl haar man zware brandwonden bekwam. Er wordt een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van den brand, die Donderdag avond op de Rijthoeven onder Tilburg twaalf won?Dgen heeft vernield, daar men vermoedt dat hier kwaadwilligheid in het spel is. In dezelfde buurt immers hebben binnen het jaar vijf branden plaats gehad, waardoor 32 woningen in de asch zijn gelegd. Men schrijft uit Leuven: 't Kindt De Roodebeke zal binnenkort zijne straf ondergaan hebben, 'tKindt houdt de boeken der gevangenis; hij is een der beste boekhouders en een der ver standigste klerken. Verscheidene malen reeds heeft hij een uitmuntenden raad gegeven voor de comp tabiliteit en het houden der boeken van de gevange nissen, raadgevingen waarnaar men luisterde en die men opvolgde. Sedert hij te Leuven is, eet hij het zelfde als de andere gevangenenmen heeft natuurlijk in dat opzicht geen onderscheid gemaakt. Al degenen die 't Kindt vroeger gekend hebben, zullen hem thans voorbij gaan, zonder hem te herkennen. Zijne haren zijn grijs geworden, zijn gelaat is ingevallen het oog alleen hoeft zijne vroegere levendigheid behouden. Onder de zestien met het stoom schip „Prinses Marie" uit Indië teruggekeerde militairen was er een, wien de Atjehneezen vijftien wonden hadden toegebracht; een diep litteeken van een klewanghouw over het voorhoofd was zichtbaar, terwijl hij van beide handen slechts de drie ach terste vingers van de linkerhand gebruiken kon. Een ander hunner, die in 1871 officier bij het leger der Parijsche commune was, had het bij het Indisch leger niet verder gebracht dan gewoon soldaat. De sergeant-majoor, commandant van het detachement, zeide dan ook van hem dat hij „een bovenste beste" was. De soldaten klagen algemeen over den zwaren en gevaarlijken dienst, die thans in „vredestijd" op Atjeh moet gedaan worden, en over bekrompen voeding. Uit Weesp wordt gemeld dat aan den Klompweg onder de gemeente Weesperkarspel, twaalf woningen in korten tijd geheel zijn verbrand en even zooveel gezinnen zonder dak waren, zonder dat de noodige bijstand tot blusschen kon worden verleend. Het grootste gedeelte, men zegt 10 van de 12 gezinnen, was verzekerd. Bij eene keuring der miliciens in den Pfaltz ontdekte de officier van gezondheid op den arm van een boerenjongen het door inbranding voort gebracht devies, in tamelijk groote letters: „Doodt de rijken". Op de hem gestelde vraag antwoordde hij dat hij sociaal-democraat en dat het genoemde „brandmerk" zijn levensspreuk was. Te Kothen is een 12-jarige knaap ge arresteerd die de brutale baldadigheid had van herhaaldelijk bij 't aankomen of vertrekken van treinen, zich dicht bij het station met het hoofd op de rails te leggen, om de machinisten te dwiDgen te remmen. Als de trein dan werkelijk stopte, nam de kwajongen de vlucht. In Frankrijk, tusschen Marvejol* en Neus8argues, is men op dit oogenblik bezig met de laatste hand te leggen aan de hoogste viaduct der wereld, die van Garabit namelijk. Het hoogste punt van den grootsten boog is 124 meters. De lengte van deze viaduct is 564 meters en zij dient om twee heuvels met elkander te verbinden. Het geheel is, uit metselwerk en ijzer, in minder dan vier jaar tijds gebouwd. Hoeveel heeft eene elegante Parijsche dame per jaar voor haar toilet noodig? Dienaan gaande verkreeg een Fransch blad uit goede kringen de volgende inlichtingen. Eene dame, die tot de groote wereld behoort en volkomen naar haar stand gekleed wil gaan, betaalt jaarlijks 12,000 fr. aan haar japonnen-naaister, 3000 fr. aan de modiste, 4000 fr. voor haar waschgoed, 1500 fr. aan den schoenmaker. Handschoenen, kousen, linten, dasjes en andere kleinigheden kosten haar het bagatel vau 6000 fr., kanten 3000 fr., parfumerieëa en kappor 4500 fr., parapluies en parasols 500 fr. Daarbij komen nog 600 fr. maandelijks voor de „fijne" waschvrouw, 300 fr. voor het verven en wa8schen van zijde, kousen enz. en 200 fr. voor reparaties, in het geheel dus 47,700 fr. Eene courant te Baltimore bevat de volgende advertentie: „Ik wensch mijnen papa uit te huwelijken. Hij is 5 voet 7 duim lang, heeft blond haar, zwarte oogen, is nog in het bezit van al zijn voorste tan don, heeft een Romeinschen neus en is een voor treffelijk kleedermaker. Ik beloof mijne toekomstige stiefmoeder, mits zij mij goed bevalt, eene goede be handeling. Jonge dames met vermogen en zonder familie kunnen hun adres inzenden bij miss Sarah Simple, poste restante Baltimore." BUITENLAND. Frankrjjk. De heer Naquet las gisteren in de Kamer het rapport over de conversie voor. De heer De Cas- sagnac bestreed de conversie lang en levendig en verweet aan den minister Tirard, dat deze eerst had verklaard dat hij de conversie niet wilde tot stand brengen. De woorden van den heer De Cas- sagnac werden door de rechterzijde dikwerf toege juicht, door de linkerzijde met luide protesten be groet. De heer Rouvier verkondigde den lof van zijn eigen plan en spotte met het regeeringsontwerp* Ook de heer Haentjens critiseerde dit ontwerp. De minister Tirard wees in levendige woorden de insinuatie af nopens de hem aangewreven ver andering van meening {toejuiching) en weerlegde de critiek op de wijze en de opportuniteit der con versie. Hij herinnerde aan zes achtereenvolgende conversiën in Engeland en drie in Frankrijk. Aan den heer Haentjens antwoordde hij dat de terug koop der schuld tegen den beurskoers den koers bovenmatig zou doen rijzen, en hij verzekerde dat de voorstelling, gegeven aangaande eene te ver wachten geldcrisis, overdroven was. De Republiek zal alleon leenen voor groote openbare werken, niet voor gewone behoeften. De minister besloot zijne rede met de verklaring dat de regeering, de con versie niet kunnende uitstellen, het verleugen tot tien jaren van den termijn, binnen welken geene nieuwe conversie zal worden volbracht, overneemt, en eveneens met voorbehoud der rechten harer op volgers, de verdeeling in serieën aanneemt. Groot^Britannlë. In het Lagerhuis deelde de minister Fitz Maurice gisteren mede dat de Portugeesche regee ring had verklaard dat de gezondheidsraad te Angola een gedelegeerde to Banana had benoemd, niet als daad van souvereiniteit, maar alleen om de gezond heids-certificaten der Portugeesche pakketbooten te viseeren. Zoo bestaat, eveneens alleen voor Portu- geezen, sedert eenigen tijd te Banana een post kantoor. De gouverneur van Angola heeft strenge order geen duimbreed gronds te bezetten van het betwiste gebied en om, zoolang de onderhandelingen met Engeland duren, zich strikt te houden aan het status quo. De minister James stelde voor om over te gaan tot de tweede lezing der wet op den parlementairen eed. Sir Richard Cross bestreed dit voorstel, wijl het hier niet te doen is om vrijheid van godsdienst, doch om de toelating in het Huis van iemand die openlijk belijdt geen God te kennen. Het Huis heeft ten slotte de debatten tot Don derdag verdaagd. Telegrammen. ROME, 23 April. Mermillod heeft heden afscheid genomen van den Paus en vertrekt morgen naar Freiburg. BERLIJN, 23 April. De beroemde Egyptoloog Lepsius vierde heden, onder groote deelneming, zijn vijftigjarig jubileum als leeraar. De kroonprins nam aan het feest deel. LONDEN, 23 April. Naar men verneemt, wil de regeering, bij de behandeling van het wetsontwerp op den facultatieven parlementairen eed, van een eventueel votum van wantrouwen eene kabinets- quae8tie maken. De lord opperrechter te Londen sprak gisteren het vonnis uit in de actie, ingesteld door Bradlaugb tegen Newdegate, het bekende orthodoxe parlements lid voor "Warwick, wijl deze de kosten had betaald voor eene door een handlanger tegen Bradlaugh ingestelde rechtsvordering wegens het onbeëedigd zitten en stemmen in het Parlement. Bradlaugh's actie berustte op eene oude wet, welke verbiedt dat men voor anderen de kosten eener rechtsvordering zal betalen. De feiten waren

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 2