LEIDSCH DA GBLAI). K". 7111. Dinsdag 24 April. A0. 1883. Avond-editie. PRIJS DEZER COURANT: Toor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per postn 1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor liet incassee- ren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. OéBoiëo!© Itexmisfifevisififei*" Burgemeester en Wethouders van Leiden; Herinneren bij deze den ingezetenen der gemeente aan de bepaling van art. 20i der Algemeene Politieverordening van den 6den November 1879 (Gemeenteblad No. 9), hou dende dat len minste tweemaal in het jaar en wel één maal in het voor- en éénmaal in het najaar, op kennis geving van Burgemeester en Wethouders, schoorsteenen en stookplaatsen gereinigd worden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 23 April 1883. E. KIST. Secretaris. LEHiEN, 23 April. Evenals vorige jaren zal ook na weder eene merkwaardige tentoonstelling plaats hebben van de teekeningen on werkstukken der leerlingen van het genootschap „Mathesis Scientiarum Genitrix." Om trent deze bezienswaardige tentoonstelling, die in de Stfidszaal zal worden gehouden, komen meer bijzonderheden voor in eone in dit nummer voor komende advertentie. De voreeniging „Harmonie" alhier hield gis teravond hare laatste bijeenkomst in dit seizoen met introductie. Voor oea zeer goed bezette zaal werd eerst opgevoerd een blijspel in 2 bedrijven, getiteld „Gemeubileerde Kamers te huur", van den heer Nuyen, eerolid der vereeniging, dat zeer in den geest viel, niet alleen om het ving en levendig spel, maar ook om het stukje zelf. Na afloop van het stuk werd dan ook den schrij ver eone gepaste hulde gebracht, iu den vorm van een krans, hem door den president der ver eeniging overhandigd. Daarna word ten gehoore gebracht „De Werk man", 03U drama in verzeD. Do eigenaardige moei lijkheden, aan het voordragen van een stuk in verzen verbonden, werden door meestal de spolers vrij- goed overwonnen. Zonder twijfel spande de natuur lijke voordracht van „Jeanne" de kroon, maar ook de andere rollen bleken met zorg bestudeerd en het applaus aan het eïndo van het stuk kunnen wij niet anders dan welverdiend heeten. Na de panze werd ten tooneele gevoerd „De Matroos", tooneelspel in één bedrijf. Het stukje vormde een waardig slot aan de uitvoering. De titelrol was ontegenzeglijk in goede haBdon; ook Catharina en hare beide dochters droegen veel tot het welslagen van het stuk bij. Na afloop werd dezen drie dames onder het applaus van het publiek een fraaie bouquet overhandigd. Een zeer geanimeerd bal verhoogde het genoegen van den avond. Ongetwijfeld mag de vereeniging met voldoening op dezen dag terngzien. Eene vitrine met doodshoofden - 't klinkt zonderling, maar toch krijgt men die op de Am* sterdamsche internationale tentoonstelling te aan schouwen. Keurig, als flesschen in een winkelkast, zijn de bekkeneelen uit het Anatomisch Musenm te Leidea er naast elkander neergezet. Honderden grijnzende koppen zijn er bijeoD, geflankeerd door eenige volledige skeletten. Yoor de siudio van het verschil in gelaatshoek bij de bewoners van den Archipel is deze verzameling ongetwijfeld belangrijk, - bezoekers die niet aan gelaatshoeken doen, zullen haar wellicht griezelig vinden. '8 Rijks Herbarium alhier is er bezig eeu aantal gedroogde en opgeplakte cultnur-planten uit te stal len. Heden komt er ook de grootc Javaansche gamelang aanzetten, een reusachtige verzameling instrumen ten van allerlei maaksel en klank. Tevens worden zeventig schilderijen verwacht, die een reeks tafe- reelen uit de Javaansche natuur te genieten geven, en die aan 's Rijks Ethnographisch Museum te Leiden behooren. Dezelfde inrichting verzendt, tege lijk met de voorgaande verzamelingen, tachtig mu- ziekint8rumenten van Hindoeschen oorsprong, van Radja Tagora uit Calcutte afkomstig, terwijl ook uit genoemd Museum dezer dagen eeu wajang, het Javaausche schimmenspel, met 170 kunstig gesne den poppen, zal verzonden worden. Blijke s de opgaven betreffende de sterfte in eenige grooto gemeenten des lands in Maart 11., was de verhoudiRg der overledenen tot 1000 in- wonors per jaar: Amsterdam 2G.36, Arnhem 21.89, Dordrecht 29.25, 's-Gravenhage 25.49, Groningen 23.58, Haarlem 25.79, 's-Hertogonbosch 28.16, Leeuwarden 20.15, Leiden 27.65, Maastricht 24,45, Rotterdam 26.50, Utrecht 28.32. De Zuid-Hollandsche Gyranastiek-Vereoniging zal to 's Gravenhage haro jaarlijbsche algemeen© vergadering houden op Donderdag 3 Mei a. s. Alsdan zal het. jaarverslag worden uitgebracht, twee bestuursleden gekozen moeten worden in de plaats van de aftredende leden de heeren G. C. Bacrends en H. J. Steenbergen, en de plaats be paald worden waar de volgende vergadering ge houden zal worden. Het bestuur stelt daartoe voor: Leiden of Sliedrechf. Yoordrachteu zullen worden gehouden door do heeren T. F. Warffemius, C. A. Bader, J. Tuinenbnrg, J. Koopman, J. J. Sonne, G. J. Baeronds en W. F. A. Hij mans. Een open bare les aan meisjes door den heer Doeleman zal do vergadering besluiten. Bij de heden gehouden oponbaro verkooping van cokes in partijen van 100, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen 34.003.60 en ƒ1.75; de laagste 34.00, 3.50 en 1.75. Bij do Kamer van Koophandel te Groningen was ingekomen een verzoek van do heeren Brodie en Hoos te Amsterdam on Leiden, om ondersteu ning van het door hen bij de Tweede Kamer inge diende adres, dat aan de stationschefs het drijven van handel voor eigen rekening worde verboden. Dit verzoek was in handen gesteld eener commis sie, die in een gemotiveerd rapport voorstelde, be doeld adres niet te ondersteunen. Na breede beraad slagingen kwam de Kamer van Koophandel in hare jongste vergadering tot het besluit, dat Doch de publieke veiligheid, noch het publiek belang bij dat „handeldrijven" geschaad wordt; redenen, waarom zij omtrent het verzoek der heeren Brodio en Hoos overging tot de orde van don dag. De overeenkomst betreffende de exploitatie vau den stoomtramweg van Leiden naar Katwijk aan Zee komt hierop neder, dat de Hollandsche Spoorwegmaatschappij met do directie van den stoom tram eene associatie heeft aangegaan, waarbij de laatste do tramlijn inbrengt, en de Holl. Maatschappij de locomotieven en de wagens levert en de lijn exploiteert. Na 31 Dec. 1892 heeft elke partij recht van opzegging. Levert de exploitatie verlies op, dan komt dit uitsluitend ten laste der spoorwegmaat schappij. Het winstsaldo der winst- en verlies rekening wordt verdeeld in zekere verhouding. (H.) Het bouwen van eene school voor meer uit gebreid lager onderwijs te Katwijk aan Zee is aan genomen door de heeren G. De Best en Kr. Verloop. Te Hillegom is voor de nagelaten betrekkingen der in de jongste stormen verongelukte visschers gecollecteerd de som van 222.40. De koninklijke bewilliging is verleend aan de statuten van de „Maatschappij Noord wijk, tot exploita tie van duingronden", te Noordwijb. Deze naam- looze vennootschap heeft ten doel het in exploita tie brengen van gronden gelegen in en nabij de gemeente Noordwijk, het stichten, verhuren, verkoo- pen en voor zooveel noodig exploiteeren van bad hotels, villa's en andere gebouwen, van tram-we gen en verder al datgene wat daarmede in ver band staat. Het maatschappelijk kapitaal wordt be paald op vijfhonderd duizend galden, verdeeld in aandeden iéder groot duizend guldon. De Koning, hoezeer na zijne zeereis in wel stand in de residentie aangekomen, gevoelde zich kort na zijne terugkomst op het Paleis, waarschijn lijk ten gevolge van vermoeienis der reis, die, ofschoon voorspoedig, met een vrij hovigen tegenwind te kampen had, onwel. Z. M. heeft dan ook zijn lijfarts geraadploegd, die den Koning in den loop van den dag eenige malen bezocht. Tegen den avond was Z. M. nagenoeg geheol hersteld van de gevolgen van een minder aangooamen zeetocht. Des avonds werd de staatsraad mr. J. Heemskerk Azn. in onder hond ontvangen. De afreis van het koninklijk gezin naar Amster dam is bepaald op a. s. Woensdag-namiddag om halfcwee per Holl. Spoor. - Hedenochtend ging vroeg tijdig een transport paarden en hofnjtuigen naar de hoofdstad. Naar het D. v. N. verneemt, is do Koning vrij ornstig ongesteld en zou hij aan nierziekte lijden. Uit vertrouwbare bron wordt medegedeeld dat in den gezondheidstoestand van prinses Marianne sedert eenige dagen wederom vcoraitgang merk baar is. Een buitengewoon nummer der Staatscourant bevat de samenstelling van het nieuwe ministerie, zooals zij hier ter stede reeds gisteravond bij bul letin aan ons bureel is bekend gemaakt. De offieiëele mededeeling luidt als volgt: Het he:ft den Koning behaagd bij.besluit van 22 April 1883, No. 4, met ingaDg van 22 April 1883: lo. Op hot daartoe door hem godaan verzoek, aan den heer mr. C. Pijnaoker Hordijk eon eervol ontslag te verleeneü als minister van binnenlandsche zaken, onder dankbetuiging voor de vele en ge wichtige diensten door hem aan den Koning en aan den lande bewezen; 2o. te benoemon: tot minister van binnenlandsche zaken, don heer mr. J. Heemskerk Azn., lid van den Raad van State; alsmede bij besluit van 22 April 1883 No. 5 met ingang van 23 April 1883: lo. op het daartoe door hen godaan verzoek een eervol ontslag te verleenen aan de heerenmr. C. Th. graaf Yan Lijnden Yan Sandenburg, als minister van fiaanciën; mr. A. E. J. Modderman, als minister van justitie; jhr. G. J. G. Klerck, als minister van waterstaat, handel en nijverheid; A. E. Reuther, als minister van oorlog, W. F. Van Erp Taalman Kip, als minister van marine en als minister van koloniën ad interim; en jhr. mr. W. F. Rochussen, als minister van buitenlandsche zakenonder dank betuiging voor de vele en gewichtige diensten door hen aan don Koning en aan den lande bewezen. 2o. te bencemen: tot minister van buitenlandsche zaken, jhr. mr. P. J. A. M. Van der Does De Willebois, oud minister van dat departement; tot minister van justitie, mr. M. W. baron Du Tour Van Bellinchave, wethouder van 's-Graven hage en lid der Staten van Zuid-Holland; tot minister van marine, F. L. Geerling, gepens. vice-admiraal tot minister van fiaanciën, W. J. L. Grobbée, oud-hoofdinspecteur bij het depart, van financiën; tot minister van oorlog, den gepensioneerden genoraal-raajoor A. W. P. Woitzel, oud-minister van oorlog; tot minister van waterstaat, handel en nijverheid, J. G. Van den Bergh, hoofd ingenieur bij de Staats spoorwegen; tot minister van koloniën, F. G. Van Bloemen Waanders, oud-directeur van binnenlandsch bestuur in Ned.-Indië. In de maand Dooember 11. vertrok van Am sterdam het stoomschip „Prins Hendrik" van de maatschappij „Nederland" met eene bezending ver duurzaamde levensmiddelen, bestemd voor de a. s» internationale tentoonstelling en die, alvorens ten-*

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1