KOLONIËN. BATAVIA., 14 Februari. Men verneemt dat door den gouverneur van Atjeh. onder dagteekening van 5 dezer per draad is bericht dat de voornaamste en invloedrijkste hoofden zich thans bij het bestuur geheel hebben aangesloten en de pacificatie verzekerd verklaren. Onder dagteekening van 24 Februari jl. zond de gouverneur van Atjeh een vervolg-rapport in, nopens den stand van zaken ia dat gewest, waaraan de volgende berichten worden ontleend: Van hoofden en bevolking uit de moekim Piëng kwam het bericht dat zij genegen waren te Kota- Radja te komen, maar dat zij daartoe niet gaarne overgingen, indien zij niet door den hoeloebalang Toekoe Tji-Kampong Baroe werden vergezeld. Den 20sten had aan de Kwala Ajeh het vol gend voorval plaats: De daar sinds maandon gevestigde Chineesche visschers werden in den namiddag van dien dag door Atjehers van verdacht allooi bezocht. Na gegeten en gedronken te hebben, vroegen dezen om geld en trokken, toen hun dit geweigerd werd, hunne klewangs, op welk sein nog andere Atjehers toeschoten, die de Chineezon van al hunne bezittingen beroofden, drie hunner verwondden en het huis in brand staken. Omtrent de geheele toedracht der zaak en de identiteit der roovers, mocht het nog niet gelukken zekere inlichtingen te bekomen, De aanvoerder der roovers schijnt een tot den Islam bekeerde Chinees te zijn geweest. De gouverneur had Telok Semawe bezocht, waar de hoeloebalaugs van Tjoenda, Bajoe, Nizam, Sa- wang en Kloempang-doea vereenigd waren. Met die hoofden werd in het belang van rust en veiligheid een nadere regeling gemaakt omtrent de grenzen van hun gebied en hunne onderlinge verhouding. Aangezien nog eenige kampongs in het Kloem- pang-doeasche door den radja van Pasangan worden bezet gehouden, kwamen de bondgenooten overeen gezamelijk eerstgemeld landschap te helpen, om den gemeonschappelijken vijand geheel te verjagen en zoodoende tegen nieuwe invallen verzekerd te zijn. Zr. Ms. kruiser „Koningin Emma der Neder landen" zou tot steun van de verbonden hoeloeba- langs naar Kloempang-doea gaan. De berichten van Samalanga luidden gunstig. Toekoe Tjihiq Boegies maakte zich gereed om Djanka Boeja binnen te trekken en den weerspan- nigen Toekoe Nja Perdan tot reden te brengen. Ook daar was de veiligheid om en bij de versterking verzekerd. Yan de Oost- en "Westkust werden geen nadere berichten ontvangen. Bali en Lombok. De politieke toestand inBoele- leng en Djembrana bleef gunstig. Een door den commandant der zeemacht van den commandeerenden officier 7an Zr. Ma. stoom schip „Koningin Emma der Nederlanden" ontvangen telegram, aangeboden te Penang den llden dezer, bevat het ondervolgende „Kruiser „Koningin Emma" beschoot gisteren verblijfplaatsen Pa9sangers bewesten strandkam- pong Kloempang-doea, waarna bondgenooten vijand aanvielenvervolgens gedei-Passangan beschoten tot tuchtiging en om Passangers te noodzaken uit eigen belang naar hunne woonplaatsen terug te kee- ren. Kruiser beschoot heden terreinen meer binnens lands gelegen. Kunstgobied Kloempang-doea thans bijna geheel van Passangers bevrijd." De „Soerab. Crt." deelt mede dat haar hoofd redacteur mr. P. Brooshooft wegens eene kwaal aan de oogen is gerepatriëerd, - naar het blad hoopt, slechts voor korten tijd. Men verneemt voor een jaar. De „Javabode" verneemt dat de heer Pruijs v. d. Hoeven op zijn vroeger gedaan verzoek om 's lands dienst voorgoed te verlaten, is teruggekomen. De Merapï, die de vorige maand a9ch en mod der braakte, schijnt tot rust te zijn gekomen. Door den gouverneur-geDeraal van Ned.-Indië zijn de vol gende beschikkingen genomen: Civiel Departement. Ontheven: Eervol, w. ziekte van de tijd. waarn. der fanctie van mach. te Samarang A. Trappenburg. Geplaatst: Bij den post- en telegraafdienst te Buiten zorg en Weltevreden de benoemde cemm. der 3de kl. H. Van Thienen en J. Frölichin de res. Oostkoat van Sumatra, de herbenoemde contr. 2de kl. W. W. Van Weelderen; in het gonv. Samatra'8 Westkust de ben. contr. 1ste kl. A. K. Derx; in het gonv. Celebes, de ben. ada.-contr. C. Van de Velde en J. De Gruytcr. Belast: Met de waarneming der betrekking van opz. 2de kl. bij den waterstaat, H. Brauns. Benoemd: Tot opz. 2de kl. bij den waterstaat A. Leger- steel; tot pres. van de Jav. Bank voor den tijd van vijf jaren, mr. N. P. Van den Berg, thaD9 die betrekking beklèedende. T ij d e 1 ij k belast: Met het onderwijs in de staatsinstellin gen, godsdienstige wetten en volksinstellingen en gebruiken van Ned.-Indie bij de afd. taal-, land- en volkenkunde van bet Gymn. Willem III tc Batavia, de ads.-res. van Tjeringin (Bantam) P. H. Van der Kemp en znlks met behoud van dien rang en titel. Ontslagen: Eervol uit 'slands dienst, de commies 1ste kl. bij den post- en telegraafdienst J. F. Scheltema. Beooemd: Bij het dep. van binuenl. bestunr, tot lsten comm. G. W. Ungeren; tot 2den comm. A. H. Zeemeyer; tot 3den eoram. C. Th. Van Domburg; tot verif. 3de kl. J. Spaan derman, met bepaling dat hij te Soerabaia blijft geplaatst. Verplaatst: Van het gouv. Celebes en onderhoorigheden Daar dat van Sumatra's Westkust de ben. contr. 2de kl. Th. J. H. Van Driessche. Bepaald: Dat geplaatst blijft in de res. Bali en Lombok, dc contr. 2de kl. D. C. Rietbergen. Gesteld: Tijdelijk ter beschikking van den res. der Prean- ger-reg. voor de reg. en braodm. van bet vee, de ambts. voor den burg. dieDat C. L. Thierae, J. Dunewold, F. H. D. H. Von Ende, J Einthoven, J. J. Verwijk, G. F. Van Wijk, A. Van Wetering en F. C. N. Van der Moore. Verleend: Een 2-jarig verlof n. Europa, w. ziekte, aan den tolk voor de Chin, taal in de Westerafd. van Borneo J. J. M. De Groot, aan den opz. 1ste kl. san den waterstaat L P. Luyks, aan den 2den ondcrw. aan de kweekschool voor inland- sche onderwijzers te Makassar H. W. Bosman, aan den ontv. der in- en nitvoerr. en acc. te Grissee (Soerabaia) J.NiesteDen aan den dir. der gourernements-kina-onJernemingin de residentie Preanger-Reg. J. C. Bcrnelot Moens. B e n o e md: Tot notaris te Buitenzorg, Th. H. Jsds tot dir. der gonvernements-kina-onderneraing in de res. Preanger- reg., R. Van Romunde; tot opz. 1ste kl. bij den waterstaat, J. Pasman; tot opz. 2de kl. G. HcutT; tot halpoDderwijzeres H. C. L. Kiersch. Geplaatst: Als lsfe huipond. san de op. lag. school te Malang (res. Passoeroean Jdc benoemde ond. 2dekl. A. Verdam; aan de op. lag. school tc Tondano (res. Menado), de tijd. hulp onderwijzeres J. A. G. Arndt. Departement van Oorlog. V e r 1 e c n dEen 2-jarig verlof n. Enropa, w. ziekte, aan den lsten luit. der inf. J. M. P. Lacculle cn wegens vijftien jaren onafgebrokeo dienst in Ned.- Indië aan den off. van gez. 1ste kl. J. D. L. Harders. V ergund: Aan den van het leger in Ned. hij dat in Ned.- Indië als 1ste luit. gedet. kapt. der inf. T. W. J. Buijs, naar Nederland terug te keereD. Geplaatst: Bij de 1ste comp. veldbatt. te Batavia, de 2de luit. P. J. C. C. Kern. Overgeplaatst: De 1ste luits. der inf. C. F. H. Cam- pen naar Samarang, W. S. Grnijter naar Samarang en G. A. Gennet naar Buitenzorg; de 2de luit. der inf. K. Van der Maateu bij het 13de bat. (Soerabaia); de luit. der inf. Verkouteren naar Djokdjokarta. Geplaatst: De milit. apoth. 2de kl. L. Van Dissel te Weltevreden Ingetrokken: De overplaatsing van den 2den luit. der inf. A. Jonker naar Amboina. Ingedeeld: De kapts. der inf. D. Brakel bij het Sste bat. (KeboDg Kebo) en W. A A. Visser bij het 2de depot-bat. (Wil lem I); de 1ste lnit. der inf. E. Van Dijk bij het 6de bat. (Banjoe Biroe); en de kapt. der inf. W. F. O. Hojel te Wel tevreden. Ontslagen: Op verzoek eervol w. volbrachten diensttijd met bcb. van recht op pens. de kapt. der inf. H. M. Mahnc. Benoemd: Tot magazijnm. 3de kl. (2de lnit.) bij de genie, L. Kranendonk. V ergund: Aan den van het leger in Ned. bij dat in Ned.- Indië gedet. lsten luit. der inf. J. Van der Schroeff, naar Neder land terug te keeren. Ingetrokken: De overplaatsing bij het hosp. te Weltevre den van den off. van gez. 2de kl. J. Visser. Departement van Marine. Ontsl agen: Eervol, de loods 2de kl. bij het loodswezen te Soerabaia J. A. Gephart. Benoemd: Tot havenmeester te Soerabaia, jhr. C. G. J. Barnaart; te Samarang, P. H. Van der Wed Jen; te Padang, S. Roelofs. Vertrekkende passagiers per st. Primes Marie", van Batavia naar Nederland, op 14 Maart: J. D. Douw Van der Krab en 4 kinderen; D. J. Pont, echt- genoote en 2 kinderen; P. Van Oers en dochter; adj.-landmeter F. H. Kroon; mr. P. Dijckmeester, echtgenoote en 4 kinderen; mevronw S. J. Heijting, geb. Batten en 8 kinderen; mr. P. Brooshooft; civ. ingenieur; F. A. De Jong, echtgenoote en 2 kin deren kapt. inf. A. M. Winkel en echtgenoote; C. D. Pött- ger; mevrouw C. E. Van Dam, geb. Fischer; jongeheer J. A. Mackenzie; Zr. Ms. troepen en schepelingen. J. J. Goldie, naar Padang. Te Padang embarkeeren nog: Klaramet, echtgenoote en 3 kin derenBienfait en echtgenoote; Kappclmann; mevronw Kluijt en kind. BUITENLAND. Duitschland. De keizerlijke boodschap heeft alle partijen ver rast. Ten gevolge van de tu9schenkomst des heeren "Windthorst werd eene onmiddellijke discussie over dit staatsstuk in den Rijksdag verhinderd, en de regeering heeft daardoor tijd gewonnen om tot aan staanden Donderdag (vroeger komt de Rijksdag niet weder bijeen) de boodschap, zonder parlementaire toelichting, in het land bekend te doen worden. De liberale partijen hebben besloten om de bood schap in den vorm van een adresdebat in discussie te brengen. Aangezien de heer Von Bennigsen af wezig is, weet men nog niet met zekerheid, of de nationaal-liberalen zich bij het plan der Fortschritt- partij en der secessionisten zullen aansluiten. Op het publiek maakt de boodschap een diepen indruk. De goede bedoelingen van den keizer wor den naar waarde geschat, doch bij de toespeling op den hoogen ouderdom van den grijzen monarch hoort men de meening verkondigen, dat het den schijn heeft alsof de Rijkskanselier niet zeker is van den steun des toekomstigen keizers ten opzichte zijner sociaal-politiek, en zich daarom haast haar zoo spoedig mogelijk door te zetten. Buitendien zou hij, door zekere pressie te oefenen ten opziohte van de begrooting 1884/85, een precedent voor de twee jarige budget-periode willen stellen. In liberale krin gen wordt verzekerd, dat men zal trachten do moeielijkheid om te zeilen, door afdoening nog in deze zitting van het „Krankenkassen-" en „Unfall- gesetz" .en het uitstellen van het budget 1884/85 tot de najaarszitting. De toestand van prinses Marianne der Neder landen is zoozeer verbeterd, dat de prinses Alexan dria eerstdaags naar Berlijn zal terugkeeren. Groot-Brltannië. De „Observer" verneemt dat de LondenBche politie uit België bericht heeft ontvangen dat eene groote hoeveelheid dynamiet geladen is in een de vorige week uit Antwerpen nitgeloopen Eogelsch schip. Men verzekert dat na identificeering van het portret van „Nommer één" vier officieren der ge heime politie naar Mexico zijn vertrokken. In het graafschap Galway heeft de politie het spoor ontdekt van eene nieuwe geheime moorde naarsbeo de. Uit de in beslag genomen papieren moet, naar men zegt, blijken dat zij met de Land- League in gemeenschap staat. Tel egr a m men. LONDEN, 15 April. (IV. R. CEen groot aan tal te Londen woonachtige Nederlanders waren heden in Austin-Friars opgekomen. Precies te 11 uren kwamen de Koning en de Koningin der Neder landen ter bijwoning der godsdienstoefening. De predikant wees in zijne leerrede op h9t feit, dat dit het eerste koninklijke bezoek was daar ter plaatse. Bij het koninklijk gevolg waren de Neder- landsche legatie en consulaten vertegenwoordigd, terwijl ook de heer Jorissen aanwezig was. HH. MM. vertrekken Vrijdag regelrecht naar Amsterdam. BERLIJN, 15 April. De groothertog Friedrich Franz II van Mecklenburg-Schwerin is hedenmorgen te halfelf te Schwerin overleden. KONSTANTINOPEL, 15 April. De Porte heeft tegen Maandag eene bijeenkomsls der ambassadeurs bijeengeroepen, ter bespreking van de Libanon- quaestie. GENT, 15 April. Do „Flandre Libérale" bevat een telegram uit Brussel, waarin bericht wordt dat de koning, die heden een bezoek zou brengen aan de Gentscho tentoonstelling van tuinbouw, niet naar Gent zal gaan wegens ongesteldheid der koningin. De graaf en de gravin van Vlaanderen met prinses Clementine zullen een bezoek aan Gent brengen. LONDEN, 16 April. Het „Court Journal" zegt dat de knieverstuiking, waaraan de koningin sedert eenïgen tijd lijdende is, kenteekenon van beterschap vertoont. De genezing zal echter langzaam voort gaan en het zal eenigen tijd duren, alvorens H. M, weder zal kunDen staan of loopen. BERLIJN, 16 April. (Part. Tel.) Onder de Ber- lijnsche werklieden heerscht groote beweging ter verkrijging van loonsverhooging. Gisteren hielden de schrijnwerkers, schilders, timmerlieden, kleer makers, een gedeelte der schoenmakers, draaiers, naaimachinenmakers en zetters in gilden afgescheiden eene vergadering, waarin over eene loonsverhooging werd beraadslaagd. Duizenden werklieden waren daarbij tegenwoordig. ST.-PETERSBUBG, 16 April. (Part. Tel.) In het Dihilisten-proces eischte de officier van justititie de doodstraf tegen alle aangeklaagden, uitgezonderd Boreischa en Diejuschowa. De eerste heeft alles bekend, waarom verzachtende omstandigheden voor hem werden toegepast; de laatste heeft slechts in geringe mate aan de misdaden deelgenomen. Het kroningsfeest te Moskou is tot 10 Juni uit gesteld. LONDEN, 16 April. De Koning en Koningin der Nederlanden bezochten dezen morgen Kew-Gar dens en gebruikten daarna den lunch te Richmond. Dezen namiddag keeren HH. MM. terug naar Gros- venor-Hotel en zullen na het diner den schouwburg bezoeken. LEIDEN, 16 April. De verwachting voor morgen iswestelijke wind, goed weer, weinig of geen regen. Tot deurwaarder bij de arrondissements-recht- bank te 's-Hage, ter standplaats de gemeente Leiden, is benoemd de heer J. F. Tennis, procureursklerk te Haarlem. Kort voor het ter perse gaan van dit nommor wordt ons per telegraaf uit Den Haag gemeld dat in de geldleening ten behoeve van den Staat, ten bedrage van 60 millioen, voor ruim 748 millioen is ingeschreven. Wegens oproer te Veenendaal zijn uit Arn hem troepen ontboden, ter bewaring van de rust.

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 2