LEIDSCH jS|| DAGBLAD. N°. 7105. Dinsdag 17 April. A0. 1883. Avond- eclitie. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommcrs0.05. OfKeiëelo Keuiiisigjevïixjjeii. De Burgemeester, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, brengt bij deze ter algemeene kennis dat door hem op heden aan den ontvanger der directe belastingen alhier is ter hand gesteld een op den ldden April jl. executoir ver klaard kohier voor de belasting op het personeel, diensl 1882/83, No. 14 en herinnert voorts de belanghebbenden aan hnnne verplichting om den aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 16 April 1883. DE KANTER. LE1DES, ÏO April. Heden is aan de universiteit alhier de heer H. R. A. Boonen, geb. te Noordwijk-Binnen, bevor derd tot doctor in de rechtswetenschap met acade misch proefschrift, get.: rArt. 828 B, W." Ten raadhuize dezer gemeente had hedenmorgen de openbare verpachting plaats van de faecale stoffen verzameld door het Liernnrstelsel. Als eenige in schrijver is de pacht toegewezen aan den heer J. Van Ulden alhier, voor 0.06 per 100 kilo grammen. Voor het verrichten van diepwerken in de stads grachten was ingeschreven voor f 1365 en f 1338. Het werk is voor eerstgenoemd bedrag gegund aan den heer W. H. Swets te Hardingsveld. Van laatstgemelde som voldeed het inBchrijvingsbiljet niet aan de gestelde bepalingen. Onzen stadgenooten wordt eene bjj uitstek gunstige gelegenheid aangeboden om do nienwe opera „Le Tribnt de Zamora", waarin o. a. 56 danseuses optredon en een optocht voorkomt van 300 personen on 15 paarden, van het begin tot het einde te zien. De wakkere directeur, de heer Van Hamme, zal er voor zorgen dat een extra-trein hen, die er tegen billijke prijzen van profiteered willeD, Woensdag 25 April a. s. naar de residentie voert en 's avonds hier weer terugbrengt. Onder de entree prijzen is vrije overtocht 2de klasse begrepen. Aan een mime deelneming zal het zeker niet ontbreken. Onder de genoodigden voor de jury der Gent- sche tuinbouwtentoonstelling behoort ook nog prof. W. F. R. Suringar alhier. De Staatscourant van heden bevat de konink lijk goedgekeurde statuten der naamlooze ven nootschap: „De Bouwmaatschappij Vreewijk", van welke we enkele dagen geleden reeds het een en ander mededeelden. Tot leden der commissie, voor welke door de 2de luits. der art. en genie, gedetacheerd bij de lste afd. der Krijgsschool en door de cadetten van het hoogste studiejaar aan de K. M. Academie dit jaar de eind-examens znllen worden afgelegd, zijn o. a. benoemd de heeren H. H. J. Plantenga van het 4de reg. inf. en G. Holtins, commandant van het lste reg. hnzaren. De minister van oorlog heeft goedgevonden: in actieven dienst te herstellen bij het 4de reg. inf., met ingang van 1 Mei a. s., den lsten luit. F. B. A. Carré; te bestemmen tot kapitein voor speciale diensten den kapitein J. F. Koels, van het 4de reg. inf. - Door den hoofdintentand is overgeplaatst van het 4de naar het 2de reg. veld.-art. de 2de luit.-kwartm. C. F. Frevel. Bij de heden gehouden openbare verkooping van cokes in partijen van 100, 50, 10 en 5 hec toliters, waren de hoogste prijzen f 35.00, ƒ17,50, 3.70 en 1.80de laagste f 34.00, 17.5o! f 3.50 en 1.75. Eene aan de huizen der ingezetenen te Bent huizen gebonden collecte ten behoeve van de we duwen te XJrk, Paesens en Moddergat heeft de som van f 32.96 opgebracht. De commissie tot het examineeren van varens lieden te Dordrecht heeft in hare laatste zitting Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. voor den rang van 3den stnurraan toegelatea do heer H. Wijchers van Katwijk aan Zee. De Prins van Oranje heeft f 500 geschonken voor de noodlijdenden te PaeseDs en te Moddergat. Van verschillende zijden wordt verzekerd dat het ministerie-Heemskerk compleet en aldus samen gesteld is: financiën: mr. J. Heemskerk Azn.; - bnitenlaudsche zaken: do oud-minister Yan Zuylen Yan Nyevelt; - justitie: de oud-minister jhr. mr. Van der Does De AVillebois; - binnenlandsche zaken de heer Van Kuyk, commissaris des Konings in Drente; - koloniën: de heer Yan Bloemen Waan- ders; - waterstaat, handel en nijverheid: jhr. Tin dal, ond-zeeofficier te Amsterdam; - marine: vice- admiraal R. L. De Haes; - oorlog: generaal Weitzel, oud-minister. Het stoomschip „Gelderland" vertrok Zaterdag van Java naar Rotterdam; de „Prinses Amalia," van Amsterdam, arriveerde dien dag te Batavia. De gewone audiëntie van den minister van oorlog zal op Donderdag a. s. niet plaats hebben. Z. M. heeft aan jhr. mr. W. M. De Brauw, afgetreden minister van koloniëü, een pensioen ver leend vau f 1507; - mr. J. Sibenius Trip, procu reur-generaal bij het Hooggerechtshof van Neder- landsch-Indië, benoemd tot president van dat opper- rechterlijk college; - den militairen apotheker 2de kl. H. J. De Grient Dreux, van het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht, voor den tijd van vijf jaren gedetacheerd bij het leger in Ned.-Indië; - benoemd bij het wapen der cavalerie bij het lste reg. huzaren, tot lston luit., den 2den luit. M. Van Kuyk, van het corpsbij het 2de rog. huzaren, tot ritmeester, den lsten luit. R. A. L. J. baron Gansneb, genaamd Tengnagel, mede van het corps; - de volgende pensioenen verleend, aan R. L. Koning, gewezen brievengaarder to Gieten, 70; H. Mulder, gow. brievenbesteller te Amster dam, 383; eu J. Yan Galen, gew. directeur van het postkantoor te Tiel, f 1327 'sjaars. Gemengd Nieuws. Yan een ooggetuige, die helaas niet in staat was het feit te voorkomen, ontvingen we de volgende afgrijzing verwekkende mededeeling. Aan het einde der Zijdgracht nabij den korenmolen de „Oranjeboom" is die gracht, welke onder den Yestwal door met het singelwater geen gemeenschap meer schijnt te hebben, eene verzamelplaats van allerlei onreinheden, wel in staat om er de eene of andere epidemie in de hand te werken, en zóó dat het zelfs onmogelijk is met de zomermaanden in den omtrek aldaar de ramen tot het genieten van frissche lucht open te zetten. Die pool van ongerechtigheden was echter nog niet ruim genoeg voorzieD. Zelfs het voor een leger stede gediend hebbende stroo wordt er in vergaderd. Zoo ook Zaterdag tegen het vallen van den avond. Doch daar bleef het niet bij. Kort daarop verscheen er ter plaatse ook een vrouwelijk persoon meteen boezelaar voor, maar in zulk een vorm dat er het een of ander voor het nieuwsgierig oog in moest verborgen gehouden worden. Nadat een ander persoon zich van de veiligheid van het terrein had overtuigd, hoorde men op eens een plof daarbeneden en op geheimzinnige wijze was weldra daarna ook het stroo in brand geraakt tegelijkertijd echter werd men een akelig gehuil gewaar. Het bleek dat men paB geboren hondjes, die men wilde nit den weg ruimen en nu op het stroo had geworpen, den vuurdood wilde doen sterven. Na zich eerst aan de gruwzame gevolgen van hun onmenschelijk bedrijf verlustigd te hebben, maakten de ellendige daders zich nit de voeten, de stomme diertjes aan de grootste martelingen ten prooi latende tot het stroo geheel verbrand was PRIJS DER ADYERTENTIEN: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor liet incassee- ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. en ze in het water of liever in don modder wegzonken En zulk een middeleeuwsch „auto da fe" geschiedt nog in onze negentiende eeuw binnen Leiden, van waar zooveel licht naar buiten straalt. Men schrijft ons uit Katwijk aan Zee: In de afgeloopen week zijn hier bij afwisseling 54 bomschuiten aangekomen, welke besomden van f 40 tot f 150 in 5 dagen, meestal binnenlekkers met veel kleino schollotjes, maar er werd weinig tong en tarbot aangevoerd. In den afslag werd besteed voor tarbot ƒ6 a f 14, tong f 0 50 a f 1, kabeljauw f 1.50 a f 3, schelvisch f 0.40 aƒ0.60 en bnnschol 0.75 a 1.25 per stuklevende bin- 'enlekscbol 5.50 a 6.50, doode idem 4 a 4.50 en droogscharren f 3.75 a 5.50 per mand. Ook op een stal in de gemeente Alke made is het mondzeer uitgebroken, en ook daar het eerst bij eene koe, afkomstig van de Leidsche markt. Te Óude-"Wetering zijn in een paar ge zinnen de pokken heerschende. Meer dan 150 werkliedonteRotterdam, onder wie vele leden van het s cheepswerkersbond „De Maas", overreedden Zaterdag-avond andere op schepen aan den arbeid zjjnde lieden om wegens den naderenden Zondag het werk te stakeD. Zonder dat er eeDige ongeregeldheden plaats hadden, en later met goedkeuring van een baas, hield overal het sjouwen op. In eene week tijds werden uit het lste gesticht te Yeenhuizen niet minder dan 51 ver pleegden ontslagen, zijnde ongeveer het 8ste deel der geheele bedelaarsbevolking. Dear r.-r echtbank te Amsterdam, in buitengewone civiele zitting bijeen, heeft uitspraak gedaan op het verzoekschrift van mej. dr. Aletta H. Jacobs om op do kiezerslijsten geplaatst te worden. De rechtbank heeft gemeend dat het on mogelijk do bedoeling van den Nederlandschen wetgever kan zijn geweest, dat de vrouw kiesbe voegdheid heeft; immers, indien hij dit bedoeld had, zou hij het uitdrukkelijk gezegd hebben. Zij heeft daarom en uit overweging dat bij het ver zoekschrift niet aan alle formaliteiten was voldaaD, mej. Jacobs niet ontvankelijk verklaard in haar verzoek en haar veroordeeld in de kosten. (Amst.) Zaterdag-avond omstreeks 9 uren had op de Biltstraat te Utrecht een droevig ongeluk plaats. De ruim 80-jarige weduwe S., die tnsschen de rails liep, werd door den van daar te 8 u. 40 m. naar Zeist vertrekkenden tram overreden, niettegen staande de koetsier hevig belde en schreeuwde. Er werd zoodanig geremd dat de tram als het ware overeind stond, doch het ongeluk kon niet verhoed worden. De vrouw bleek stokdoof te zijn. Zij was onmiddellijk een lijk. Te Harderwijk heeft zich weer een gepensioneerd Oost-Indisch militair van het leven beroofd, door zich den hals af te snijden. Aanleiding onbekend. - De logementhouder "W. aldaar is zoek. Men vermoedt dat hij zich heeft verdronken. Een sergeant, te Grave in garnizoen, heeft beproefd in de kazerne zich van het leven te berooven. De kogel van zijn geweer, dat niet goed gericht schijnt te zijn, vloog zijn hoofd voorbij en doorboorde een achterbalk en twee zolders van lokalen waarop manschappen verblijven. Niemand werd gekwetst, hoewel de kogel op den eersten zolder tusschen twee kribben doorging. De man moet een aanval van delirium gehad hebben. Met een verbrand gelaat is hij naar het hospitaal gebracht. De vrouw, die eenigen tjjd geleden te Maison Neuve, in het Fransche departement der Noorderkusten, haar beschonken tehuis gekomen man vermoordde, zijn lijk aan stukken sneed en deze achtereenvolgens in de rivier wierp, is tot twintig jaren dwangarbeid veroordeeld.

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1