i\°. 7104. Maandag 16 April. A0. 1S83. Tweede Blad. PRIJS DEZER COURANT: Toor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per post.1-40. Afzonderlek® Nommers.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. TRIJS DEB ADVERTENTIE» 8 Van 1—regels 1.05. Ieder© regel meer 0.17$. Grootere leltera naar plaatsruimte. Voor hel incawee- ren buiten da «tod wordt 0.10 berekend. Voor de inteekenaren daarop behooren bij dit nummer van het Leidsch Dagblad No. G7 der Ingekomen Stukken van den Gemeenteraad. EEISES, 14 4pril. De afdeeling Leiden en Omstreken der Maat schappij tot Bevordering der Bouwkunst hield gis teravond hare lilde vergadering in het Huts- gebouw. Vóór de opening der samenkomst werd men in de gelegenheid gesteld een werk te bezichtigen, ge titeld „La brique ordinaire", welwillend door den heer G. Looman aangeboden, dat in den volsten zin des woords op den naam van „kunstbeschou wing" kon aanspraak maken. De voorzitter opende de vergadering met een welkom aan de heeren Hoos en De la Bije, die voor de eerste maal op do vergadering aanwezig waren. Ha het voorlezen van de notulen der vorige bij eenkomst leverde de hoer Looman eene bijdrage over „de geschiedenis der metselsteenen". Spreker hoopte met deze vertaling, die hij in het Hederlandsch had overgezet uit „L'histoire de la Bri que", de leden eenige oogenblikken aangenaam en nuttig bezig te honden, en behandelde achtereen volgens in korte trekken de wording en vorming der steenen. De metselsteenen, zoo begon spreker ongeveer, waarvan de naam afgeleid is van het Kettische woord „briq", behooren tot de oudste kunstmatige producten die bij het bouwen gebezigd worden. Hoever echter de oorsprong reikt aan gene zijde der oude geschiedenis, ging toch de kunst van pot tenbakken haar vooraf. "Wel is waar was hot slechts grof werk, doch er was ook ongetwijfeld verbetering te bespeuren en eer de gebakken steenen gebruikt werden, bestonden reeds vazen van een glanzend zwart, behoorende tot het bronzen tijdperk. Ook in het vervaardigen van steenon, die bf in ovens gebakken of in de zon gedroogd worden, nam de vaardigheid spoedig toe en uit verschillende oude werken haalde spreker het gebruik van en den voor uitgang in de steenen aan. Ha het historisch overzicht van den steen liet de heer Loomau Dog eenige beschouwingen volgen en besprak hij de tweeërlei soorten die, behalve den gedroogden steen, gebruikt werden, nl. de gebakken steenen en de steenen die door bijvoeging van kalk of cement onder een grooten druk verkregen wor den, bekend onder den naam van hydraulische of kunstzandsteonen. Vooral het gebruik der laatste soort maakt reu zenschreden en dat materiaal belooft door prijs, sterkte en sierlijkheid veel voor de toekomst. Hotels, die door den kundigen ingenieur Monneur Oudry na de wereldtentoonstelling te Parijs in 1867 van die steenen vervaardigd zijn, bewijzen heden ten dage nog de deugd van het gebezigde materiaal. Ook de kleurstof, die door een eoormen hydrau- lischen druk er ingebracht wordt, maakt een goed effect en het gebrn'k dier kleuren staat geheel in eigen macht. Deze vertaling, die door ieder met aandacht ge volgd werd, mocht zeker uitstekend geslaagd ge noemd worden en onder luide toejuichingen eindigde de heer Looman zijne beschouwing. Ook de voor zitter bracht hem uit naam van allen dank en verzocht het geheele stuk in het archief der afdee- ÜDg te mogen opnemen. Tevens sprak hij den wensch uit het ter wille van de groote belangrijkheid aan het hoofdbestuur op te zenden, waarin de heer Looman toestemde. De secretaris bracht vervolgens verslag uit over het jaar 1882—83, waaruit bleek dat, met uitzondering van deu financiëelen toestand, die met een klein nadee- lig saldo sloot, de toestand niet ongunstig was, en de afdeeling by het einde van het jaar 49 leden telde. Aan de orde kwam hierna het benoemen van afgevaardigden der Mei- en Septomber-vergadering, de eerste te Amsterdam, de laatste vermoedelijk te Leiden te houden. Voor die te Amsterdam werden benoemd de heeron P. G. Lancel, secretaris, on G. Looman, terwijl bij eventueele verhindering do heeren Adr. Verhoog en P. L. Van Erkel als hunne plaatsvervangers benoemd werden. Voor do Sopt.- vergadering zou in eene volgende vergadering de benoeming plaats hebben. Ter behandeling kwam thans aan do orde eene missive van het hoofdbestuur, betreffende het stichten van een Maatschappelijk Gebouw. Ook de voorzitter der afdeeling achtte de op richting daarvan geen weelde en als men nagaat dat het huis, of liever hok, waar thans de bij eenkomsten plaats hebbeD, uit een vergaderkamer bestaat, waarin niet meer dan zes stoelen kunnen staan, dat duizenden portefeuilles met een belang rijken inhoud op zolder liggen opgestapeld, dan zal men zeker wel met die meening meegaan. Het hoofdbestuur had een „schema" van het gebouw ingezonden, waarbij tevens de planüen als anderszins in korte trekken besproken werden. Hier uit bleek dat die oprichting een voordeel voor de kas zou zijn en hoowel een en ander geenszins rooskleurig was voorgesteld, leidden de rekeningen tot een voor- deelig saldo niet alleen, maar werden daardoor nog vele andere voordeelen verkregen, zooalsmeerdere bekendheid der Maatschappij buiten, toetreding van vele inzenders als leden, omdat hun faciliteiten, als lid, gewaarborgd worden en zij het weekblad, waarin hot ingezondene besproken wordt, gratis ontvaDgen. Door die besprekingen worden de nieuwere bouw- artikolen beter bekend, uitgevers zullen hunno wer ken of tentoonstellen óf op de bibliotheek ter in zage leggen enz. enz welke voordeelen in het ge heel niet onbelangrijk zijn. Men vond het wenscholijk eene commissie te be noemen die dit alles nader zou onderzoeken en be spreken en hiertoe werden gekozen do afgevaar digden voor Amsterdam met hunne plaatsvervan gers, die op de vergadering namens de afdeeling hun gevoelen moesten uitbrengen, benevens de heeren Yan Aken en Kersbergen. De bijdrage vau eerstgenoemde over de inrichting van de nieuwste duikertoestellen werd wegens het gevorderd uur uitgesteld tot eene volgende verga dering. Ten slotte verzocht de voorzitter eens in beden king te nemen het maken van een wetenschappelijk uitstapje, waaromtrent men dan bij eene volgende vergadering in nadere bespreking kon komen. In de bas werd een vraag gevonden, dio door den heer Schaap, den voorzitter, alsdan mede zon worden beantwoord, aldus luidende: Welke bezwaren bestaan er tegen het bezigen van den Waal vorm voor de Rijnsteenen? Hoe vorhouden zich de prijzen van dezelfde qua- liteiten Rijn- en Waalsteen tot elkaar, d. w. z. wat kost aan een muur van steen dikte 1 M3. Rijnsteen en wat 1 M3. Waalsteen, de buitenzijden gevoegd en de beide soorten in dezelfde specie ge metseld De gemeenteraad van Gouda heeft tot wet houder benoemd den heer W. Post Drost. Het transport terogkeerende militairen van het stoomschip „Voorwaarts" bestaat slechts uit twee onderofficieren en acht soldaten. - Yan het vorig transport,laatstleden Zondag met de „Sumatra" to Amslerdam aangekomen, waren twee soldaten te Marseille gedeserteerd en was er een op do reis over boord in zee gesprongen. De 1ste luit. H. W. Yan Wijk, van het 4de bat. 4de reg. infanterie te Haarlem, wordt gedeta cheerd bij het corps genietroepen te Utrecht. Als een bewijs dat er nog veel te doen valt om met de plaatsing der goederen voor de tentoonstelling te Amsterdam op 1 Mei klaar to komen, kan strekken dat er bijna dagelijks een extra-goederentrein loopt van Rotterdam naar Amsterdam, uitsluitend voor d& tentoonstelling. Deze trein neemt geone goederen op tusschen Rotterdam en Amsterdam en vervoert dus niets dan van andere natiën afkomstige goe deren. Deze week zijn reeds ruim 80 geladen wa gens alhier gepasseerd bijna geheel afkomstig van Bolgië en Eogeland. Gemengd Nieutvs. Hu het monument voor Leidens ont zet gereed, doch men het omtrent de plaats tot oprichting Diet nog eens is, maakt men ons de opmer king dat de Ruïne in oen enkel opzicht misschien wel eenige aanbeveling verdient, wat betreft de mindere kostbaarheid, omdat daar ter plaatse reeds een zwaar fondament moet bestaan. Althans in 1807 heeft men er voor 1500 galden heipalen ingeslagen. Het fondament heeft toon met den eersten steen en de koperen plaat, bij die gelegenheid er in gemetseld, in het geheel 19,482 gulden, 15 stuivers on S penningen gekost: namelijk voer een fondament beneden deu grond. In hoeverre van deze mede- deeling gebruik zal kunnen worden gemaakt, durven wo natuurlijk niet beslissen. Men kan ze echter vinden in het Wenkenbook van de rekening der Ruïne, waar het geld vandaan kwam en waar het is hooogegaan. Wy vestigen de aandacht op de in deze courant voorkomende advertentie van de- Leidsche Tramwegmaatschappij, waarbij de vroegere, goedkoope prijzen der abonnementskaarten van mor gen af weder worden ingevoerd. Hedenvoormiddag om tien uren heeft alhi?r een schoorsteenbrand plaats gehad ten huiz» van den tapper S., aan den hoek van den Zuid singel en de Heerengracht. Door middel van water werd het vnnr gebluecht. In verge vorderden staat van ontbin ding werd gistornamiddag omstreeks vier uren uit den Marensingel het lijk opgehaald van zekeren F. v. d. B., oud 23 jaar, dio bij zijne ouders in do Kaarsenmakerstraat inwoonde. Het lijk word naar de voor drenkelingen bestemde loods overgebracht. Tegen zeven uren werd gisteravond in de Bierstraat te 's Hage een zware rookwolk gezien, weinige oogenblikken daarna gevolgd door een nit- slaande vlam. In een oogwenk stond de fabriek van dekens en watten in die straat, toebehoorende aan de firma Hoek te 's-Hage en Scheltus te Am sterdam, in lichterlaaie. Do fabrieksbevolking, voor namelijk bestaande uit jongens en meisjes, had nog jaist tijd om het perceel te ontruimen, hetwelk weldra, vooral in het achtergedeelte aan de zijde van het Spui, een vuurzee vertoonde. Haar alle zijden sloegen de vlammen naar buiten, zoodat zelfs de toren van de Hieuwe Kerk door het licht werd beschenen. Wegens de onmiddellijke nabijheid van het magazijn van verfwaren, olie en loog en van het laboratorium der apotheek van den heer D. v. T. op het Spui, vreesde men het ergste. Do inmid dels aangerukte brandweer slaagde er in, onder leiding van den opperbrandmeester Bodenz, het vuur, dat steeds voedsel vond in de licht ontvlam bare stoffen, waaronder een groote hoeveelheid pluk sel, binnen een uur tijds te blnsschen en de belen dende huizen te sparen. Do fabriek is nagenoeg ge heel een prooi der vlammen goworden en wat nog voor het vunr werd behoed, heeft door den aan voer der watermassa groote schade geleden.

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1