LBIDSCH DAGBLAD. N°. 7104. Maandag 16 April. A0. 1883. Eerste Bind. FfiIJS DEZES COURANT: Toer Lei dee per 8 msmdea.i.10. Fi-mko jer post.....1.40. üzcsdscl^ks No aimers.0.05. Deze Oouiant wordt dagelijks, met nltzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DEB ADVERTENTIE?)! Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17$* Grootere letten naar plaat&mimte. Voor hel ÏDCMSiS® ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Dit Hommer bestaat nit DRIE BLADEN, Officieel© Kennisgevingen. Burgemeester en Wethouders der gemeente Leiden Gezien art. 8, lste alinea, der wet van 2 Juni 1875, Staatsblad No. 95), tot regeling van het toezicht bij het iprichten van inrichtingen, welke gevaar, schade of hinder cunnen veroorzaken; Brengen bij deze ter algemeene kennis dat door hen op eden vergunning is verleend aan M. OVERDUIN Jr. en ijne rechtverkrijgenden, tot plaatsing van een stoomtoestel ot het drogen can wol en sajet in het perceel in de Haar lemmerstraat No IC. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 12 April -1883. E. KIST, Secretaris. Bloedgeld! Dat het tot do verplichtingen van den Staat be- toort zich do stoffelijke en zedelijke belangen der icvolking aan to trekkeD, is eene stelling, die wel loor niemand betwist zal worden. Neemt men nu bovengenoemde verplichting aan lan ligt het voor de hand dat eene Regeering - letzij dan rijks-, provinciaal of gemeentebestuur - lijn- echt in strijd met hare roeping handelt, wanneer :ij zich veroorlooft bare onderdanen ter wille van jenig bijzonder belang te benadeelen, of wel, zooals nen dat noemt, te esploiteeren. In den regel ziet men dan ook lioo, in geval de Staat zich aan dergelijk misbruik in werkelijkheid of slechts schijnbaar schuldig maakt, volksvertegen woordigers en pers als om strijd voor de bedreigde oeiangen der natie in de bres springen. "Wij behooven hier slechts te wijzen op denjaar- ks bij de behandeling der begrooting in do beide Kamers regelmatig terugkeerenden strijd tegen de Staatsloterij. Welk een storm van verontwaardiging tak er bovendien niet onlangs in de pors op, toen men het gevaar duchtte dat het gemeentebestuur der residentie bij de uitgifte in erfpacht van het Badhuis te Scheveningen een contract zou slaiten, waarbij die badplaats gevaar liep behalve een Kur- ;aal ook een speelhol rijker te worden. Zien wij nu met genoegen uit deze twee voor- oeelden hoe, waar meq terecht of ten onrechte meent dat het belaug van Rijk of gemeente tegen- jvor dat van den burger gesteld wordt, een ern- tig protest van hen, die daartoe in de eerste plaats jeroepen zijn, gowoonljjk niet achterwege blijft, ;oo doet het ons daarentegen leed een ergerlijk misbruik van dien aard te moeten constateereD, eeds veel te lang, naar het ons voorkomt, onge- toord gepleegd. Wij bedoelen de wijze waarop de Regeering door iet uitreiken van handgeld de dienstneming bij het loger in Indië tracht te bevorderen, en die wij niet ■chromen met den naam van „ODgeoorloofden men senhandel" te bestempelen. Wat toch is hot geval? In plaats van door ver kering te brengen in den toestand van den Indi jken militair, zoowel gedurende zijn diensttijd als ia afloop daarvaD, tracht de Regeering haar doel o bereiken door de bekoring dio de klank van een ïandvol rijksdaalders op armoede en ondeugd nood wendig uitoefent. Voorzeker, een schrale vergoe ding voorjaren van ellende en ontbering! De arme bedrogenen begrijpen meestal niet weik >on toekomst hen in „den Oost," waarvan de meesten >ovendien slechts een vage voorstelliog hebben, te wachten staat. Ia do Indische maatschappij als een „paria" bo- ichouwd, is het leven in de garnizoensplaatsen voor Ion minderen militair, die nog eenig gevoel van eigenwaarde bezit, ten eenenmale onverdraaglijk. Ban volgen de expeditiëa, de uitputtende marschen Q een tropisch klimaat, door bijna tnbegaanbare wil dernissen; de gevechten tegen een wreedaardigen vijand, die met do vlugheid van een tijger, zich uit het kreupelhout op den doodelijk vermoeiden soldaat werpt. Wee den ongelukkige zoo hij dan overwonnen wordt Maar waartoe doze boschrijving voort to zetten? Ieder die in de laatste maanden o. a. de ook in ons blad voorkomende berichten uit het in vredes toestand verkeorende Atjeh gelezen heeft, zal ze naar eigen smaak kunnen aanvullen. Wanneer we straks spraken van „ongeoorloofden monscheobander hadden wij natuurlijk niet het oog op de vele vreemdelingen, dio zich bij het werf-depot te Harderwijk aanmeldenmeestal avon turiers van professie, of, erger nog, misdadigers die aich in hun vaderland aan een gerechte straf hebben weten te onttrekken en thans onder een valschen naam en met valsche papieren, een schuilplaats in onze ovorzeosche bezittingen zoeken. Maar wie wij wél bedoelen, het zijn onze eigen landskinderen: - de losbol, die, na zjjn vermogen doorgebracht te hebben, den zedelijken moed mist zich door eerlijken arbeid weder op to heffen; - de ontevreden zoon do3 huizes, die uit baloorigheid over vermeond onrecht voor Indië teekont, tot grie vende smart zijner ouders wier levensgenot hij voor altijd verbittert; of wel de knaap uit de lagero volksklasse, die koloniaal wordt, louter om eens goed ploizier te bonden van den mooien duit, die het Rijk hem zoo maar „in den palm van zijn hand" duwt. Zij allen worden door de Regeering vorlokt tot een daad die in ncgoa en negentig van de honderd gevallen buu toekomst voorgoed ver nietigt. En het is alsof er een vloek rust op het bloed geld waarmede de Staat zijn zonen koopt. Meestal in dronkenschap en zedeloosheid verkwist, strekt het slechts om den gelukkigen bezitter naar lichaam en geest totaal ongeschikt te maken voor de in spanning en ontberingen, die hem aan gindsche zijde van den Oceaan wachten. Wat wij dan wel zouden wenschen In de eerste plaats afschaffing van hot demoraliseerend hand geld, dat. toch voor hot grootste gedeelte ten bate komt van inrichtingen, door een hooggeleerd raads lid onlangs zoo jaist als „welig voortwoekerende giftplanten" gekarakteriseerd. Daarmede zou dan echter moeten gepaard gaan afdoende lotsverbetering voor den soldaat, die zulk een eervolle en te gelijk zoo zware taak te vervullen heeft. Ons Indisch leger zou dan niet meer voor het grootste gedeelte een vreemdenlegioen behoeven te zijn, wat onge twijfeld zijne bedenkelijke zijde heeft, maar door opneming van betere elementen uit de natie zelf ongetwijfeld in gehalte winnen. LEIDEN, 14 April. Wegens laDgdurigen diensttijd en ouderdom zijn op de Koninklijke Nederlandsche Grofsmederij alhier vijf werklieden gedurende hunne verdere levensjaren door do directie in het genot van pensioen gesteld. De „Figaro" en de Temps," „Petit Journal," „Evenement," „La France," „Gil Bias" en „Paris" en waarschijnlijk ook nog wel andere Fransche bladen, waarvan wij het echter niet zeker weten, prijzen om strjjd „Tète de Linotte," dat hier de volgende weok wordt opgevoerd. Het stuk is vol scherts, vol beweging en verrassing en verwarring, behalve voor den toeschouwer, en opzet, inkleeding en ont knooping wedijveren met elkander om den eerepalm. Van het begin tot het einde doet het lachen, maar niemand behoeft zich te 6chamen over dien lach, die evenmin wordt opgewekt door burlesque ta- fereelen. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 51—65 volwassen personen en van 813 kinderen. De minister van oorlog heeft ter kennis van het leger gebracht dat de Israëlietische militairen, die hun eerlaDg invallend Paaschfeest ten hunnent wenschen te vieren en wier ouders of betrekkingen in hunne garnizoensplaatsen wonen, daartoe in de gelegenheid zullen worden gesteld, door hun op die feestdagen vrij van dienst te verleenen. Aan de overigen kan een verlof worden verleend van 20 tot 30 April a. s., met dien verstande dat zij die in de termen verkeeren om tegen laatstgenoemden datam met onbepaald verlof te worden gezondeD, reeds den 20sten April in het genot van dat verlof zullen behooron te worden gesteld. De verkiezing van een lid voor de Provin ciale Staten in het hoofdkiesdistrict Alfen, ter ver- - vulling van de vacature ontstaan door het overlijden van mr. C. Yan der Vlies, burgemeester van Ha- zerswoude, zal plaats hebben op Dinsdag den Ssten Mei en do herstemming, zoo noodig, op Dinsdag den 228ten d. a. v. De hoer J. Yan der Mast te Noordwijk staat het eerste op de voordacht voor derden onderwijeer aan school No. 31 te Amsterdam. Bedankt is voor het beroep naar Opperdoes door ds. A. De Vlieg, prod, bij de chr. ger. ge meente te Noordwijk aan Zoe. Benoemd is tot onderwijzeres te Katwijk mej. H. Koestapel aldaar. Men meldt uit Den Haag aan do N. R. Crt. dat de heer Heemskerk met zijn ministerie gereed is. Het zou samengesteld zijn als volgt: bui- tenlandsche zakenjhr. mr. Van der Does de Wil- lebois, oud-minister; - justitie: jhr. mr. J. J. Pompe- Van Meerdervoort, anti-revolutionair lid der Tweede Kamer: - binnenlandscho zakendo heer Van Kuijk, Commissaris des Konings in Drente; - marine: een gepensionoord hoofdofficier; - financiën: mr. J. Heemskerk Az.; - oorlog: de generaal Weitzel, oud-minister; - waterstaat, handel en nijverheidt jhr. Tindal, oud-zeeofficier te Amsterdam- koloniën de heer Raadt, oud-burgemeester van Maastricht en vroeger kapitein bij de infanterie in Indië. Men wacht alleen nog maar op de terugkomst des ko nings om in functie te treden. Blijkens de mededeelingen in de Staats-Cou- rant hoeft de opbrengst van 's rijks middelen over de eerste drie maanden f 121,562 meer bedragen dan in het vorige jaar. Het zegelrecht alleen bracht meer op f 543,000, maar dit voordeel werd grooten- deels verslonden door de mindere opbrengst der registratie-rechten van f 494,000. De hypotheek rechten bloven nagenoeg stationair en het recht van successie bracht circa f 94,000 meor op. Het geheel der directe belastingen bracht meer op nagenoeg f 198,000. In de accijnzen valt eene aanmerkelijke vermindering van den sniker-nccijns op te merken tot een bedrag van f 465,000. Het gedistilleerd is daarentegen weder eenigszins stijgende, namelijk met f 112,000. Op de gezamenlijke accijnzen zjjn wij ruim f 276,000 achteruit. De rechten op den invoer zijn stationair. De loodsgelden gingen iets achteruit. De telegraphie is iets dalende, maar daarentegen zjjn de posterijen stijgende. Eindelijk is er eene loterij verantwoord, die in het eerste trimester van het vorige niet voorkwam, tot een bedrag van f 144,000, eo hierin ligt dan ook het geheele gewin. In een leekenbrief, voorkomende in het U. D. van gisteren, wordt melding gemaakt dat de goud voorraad der Nederlandscho Bank, die in Januari dezes jaars tot 5 millioen was gedaald, geleidelijk is gestegen en den 7den April f 18,233,342 be droeg - zoodat de voorgedragen maatregel niet meer dadelijk noodig is.

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1