V. 7101. Donderdag 12 April. A0. 18S3. Eerste Blad. Avond-editie. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZEB COURANT; foor Leiden per 8 maanden.1.10. franco per port.1.40. ilsondcrl^ke Ncmmers... 0.05. Dese Gonrant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DEB ADVERTENTIES Van 1—6 regeli 1.0S. Iedere regel meer 0.i7& Grooiere letters tmr pls3tgrnimte. Voor het incMse*- ran bniten da stad wordt 0.10 berekend. Dit ''immer bestaat uit TWEE BLADEN. LEII5EV, 11 April. De Kweekschool voor Zeevaart alhier zal ook op de aanstaande internationale tentoonstelling te zien zijn, althans in miniatuur. Op een honderdste der ware grootte toch heeft de heer C. Kouw, cus tos-mechanicus der Sterrenwacht, van het sierlijke hoofdgebouw en de aangrenzende lokalen met hunne verbindingstrappen en binnenplaatsen een waar kunststuk vervaardigd, dat het geheel tot in de geringste bijzonderheden teruggeeft. Ten einde alles zoo volledig mogelijk te doen zijn, hadden de directeur-commandant, de luitenant ter zee C. H. De Goeje, en een vriend van hem, do luitenant ter zee jhr. I. C. F. Westpalm Yan Hoorn Van Burgh, datgene op zich genomen, hetwelk meer op het onderwijs betrekking heeft, o. a. de tuigen, het want, do masten en wat dies meer zij, ter wijk ook de hekken en leuningen en het overige dor schoone omgeving door hen niet zijn vergeten, zooals de tuin, hot aangrenzende Galgewater en de zich daarin bevindende sloepen enz. In 't kort, alles geeft een voorstelling van de inrichting, zooals deze in de werkelijkheid is, en een denkbeeld van de bekwaamheden en het geduld welke men tot het vervaardigen van zoo iets moet bezitten, en van den tijd en de moeite welke er aan zijn besteed. "VVel is waar zal ieder die zich in de zomermaan den naar de hoofdstad begeeft, zich van een en ander kunnen overtuigen; maar toch zou het jam mer zijn indien onze stadgenooten niet reeds vooraf daartoe in de gelegenheid werden gesteld, omdat het daarginds wellicht door het vele, dat er te zien is, voor dezen of genen onopgemerkt zou blij vod. Met genoegen kunnen we daarom ook nu weder van de welwillendheid van den directeur melding maken. Immers, morgen, Donderdag, des namiddags van twee tot vier uren, zullen belangstellenden met hunne dames toegang tot de Kweekschool hebben, waar zjj dan tevens dertien prachtige en groote, door onzen stadgenoot den heer J. Goedeljee ver vaardigde photographieën zoowel van het uit- als van het inwendige der inrichting zullen geëxposeerd vinden, alsmede van den architect den heer P. G. Laueel vijf bouwkundige teekeningen der verschii- ende deelen van het gebouw. AU men dan te gelijk een penningske voor de ïulpbehoevende betrekkingen der Urker visschers wil offeren, dan zal dit bezoek nog een dubbel ;oede zijde hebben. Eene in de Fransohe taal gestelde brochure, velke op de tentoonstelling aan de bezoekers zal vorden uitgereikt, geoft een overzicht van de wer ing en inrichting dezer instelling, waarin thans ruim 00 jeugdige Janmaats hunne opleiding ontvangen. Naar wij met innig leedwezen vernemeD, lijft de toestand van don hoogleor&ar Dozy steeds ngunBtig. Het zachte weer wordt voor hem met erlangen te gemoet gezien. Vooral met het oog p het Orientalisten-coDgres, in September alhier e houden, is dit dubbel droevig. Na de keurige voorstelling, onlangs door het ■msterdamsche gezelschap van het Nederlaodsch ooneel alhier gegeven, was het te verwachten at bij do tegen gisteravond aangekondigde opvoe- ng van Sardous „Dora" het Leidsche kunstmin- end publiek niet zou ontbreken, hoewel het ook iet vreemd kon zijn dat Yan Zuylens optreden en dag te voren op de opkomst niet zonder invloed ou blijven. Ook nu weder vormde hetgeen de artisten den bezoekers aanboden een avond van kunstgenot. Herhaaldelijk moest men hun spel in meer dan een opzicht bewonderen, niet alleen van hen die de hoofdrollen in handen hadden. Want ook zij die minder op den voorgrond traden, voldeden uitmun tend. Overbodig is het dus te herinneren dat velen zelfs meermalen voor het voetlicht werden terug geroepen. De dames Yan Biene en De Yries ont vingen zelfs fraaie bouquetten. In de maand Fobruari overleden in de ge meente Leidon 24 personen beneden 1 jaar, 14 van 1 tot 5, 2 van 5 tot 14, 2 van 14 tot 20, 19 van 20 tot 50, 13 van 50 tot 65, 12 van 65 tot 80 cn 9 boven de 80 jaar. Bovendien werden 5 kinderen levenloos aangegeven. Aan gebrekkige ontwikkeling overleed 1 persooD, aan tering 19, aan absc. ulc. gangr. pyaem. baem. 2, aan kanker 3, aan waterzucht 1, aan aanhou dende koorts 1, aan pokken 4, aan stuipen 5, aan apoplexie 4, aan hersenziekte 5, aan ruggemergs- lijden 1, aan keel- en longtering 12, aan croup 2, aan acute ziekten der ademhalingsorganen 3, aan chron. ziekten der ademhalingsorganen 13, aan hart- en vaatziekte 2, aan organ, hartgobreken 3, aan angina diphtherina 1, aan acute ziekten der spijsverteringswerktuigen 4, aan chron. ziekten der spij8verteringswerktuigen 1, aan ziekten van het kraambed 1, en door plotselinge onbekende oorzaak 1. Volgens het Weekblad van minder courante of incourante fondsen van Brookman en Honders werden gedurende de afgeloopen week de oprichters-aau- deelen Rijnl. stoomtram noch autogeboden noch ge vraagd; de aandeelen spoorweg Leiden-Woorden noch aangeboden noch gevraagd; de aand. Rijnl. stoomtram aangeboden tot 90 pet. en gevraagd tot 45 pet.; do aand. Kon. Nod. Grofsmederij te Leiden gevraagd tot 110 pet.; de aand. Leidsche Duin watermaatschappij noch aangeboden noch gevraagd de aand. Leidsche Broodfabriek gevraagd tot 185 pet.de aand. straatweg en vaart Gouda-Bodegrave gevraagd tot 14 pet. In den loop dezer week vertrekken van Lei den 5, wellicht 6 studenten, allen candidaat in de medicijnen, behalve één, die in de philosophie stu deert, naar de Heïdelbergscho academie, om daar gedurende het zomer-semester, loopeode van half April tot circa half Augustus, hunne studiën voort te zetteD. Naar men zegt, koesteren ook 2 medi sche studenten uit Utrecht en 2 of moer uit Amster dam hetzelfde voornemen. Daar de zoogenaamde „groote vacantie" in Duitschland zooveel later in valt dan hier te lande, kan deze tijdelijke verplaat sing voorzeker goede resultaten opleveren, vooral waar, hetgeen voornamelijk op medisch gebied geldt, het aanschouwelijk practisch onderricht zulk eene groote plaats inneemt. (17. D.) Met ingang van heden wordt te Aalsmeer een rijkstelegraaf kantoor met beperkten dagdienst, ingericht met telephoondienst, geopend. Dit kantoor is op Zon- en feestdagen gesloten en op werkdagen open van negen uren 's voor- tot twee uren 's namid dags en van halfzes tot halfzeven 's namiddags. Op het verkeer van Aalsmeer met alle overige telegraafkantoren in Nederland is het eenvormig tarief van 0.15 gl. per telegram, vermeerderd met 0.01 gl. per woord, van toepassing, terwijl omtrent de tarieven voor de berichtenwisseling met het buitenland inlichtingen aan het kantoor zullen te verkrijgen zijn. Het getal deelnemers in de Schoolspaarbank van de school No. 1 te Zevenhuizen steeg in 1882 van 50 tot 77; ingelegd werd f 663.69, terugge haald f 331.59. De Koning en de Koningin keerden Maandag avond laat uit Londen naar Oatlands terug. In welonderrichte kringen te Londen beweert men dat het banket, dat de City den Koning zou aanbieden, alsnog do volgende week plaats zal hebben, maar op kleiner schaal dan verleden jaar wa3 bepaald. Omtrent den toestand van prinses Marianne verneemt het H. D. dat in de laatste dagen meer geruststellende tijdingen werden ontvangen. Voor de akte als ouderwijzer werden gisteren te 's-Hage geëxamineerd 16 candidaten; 8 werden afgewezen en toegelaten de heorenH. M. Michael, A. F. W. Loep on W. Rijneveld, van GoudaB. D. Poldervaart en A. Nugteren, van Rijsoord; L. J. Yan Leenen, van Brielle; K. Lengkeek, van Hoog vliet, on J. Scheygrond, van Gooderab. Op het derde eeuwfeest der geboorte van Hugo De Groot is van de „Nieuwe Dolftsche Crt." een buitengewoon feestnommer verschonen. Het be vat o. a. een gedicht op onzen beroemden landgenoot. Het eerste onderwerp, dat de „Nordd. Allg. Zeitang" gisteren in zijn politiek overzicht behan delt, is opnieuw aan de kabinetscrisis in Nederland gewijd. Het orgaan van prins Bismarck noemt do crisis eene „Hollandische Idylle'*, vermeldt de be kende bijzonderheden, alsmede de verkiezing te Amsterdam, en leidt zijne beschouwing in met de woorden„Gelijk men weet, heeft de KoniDg der Nederlanden dezer dagen met zijne gemalin de reis naar Engeland aanvaard, naar men gelooft om zich op dezo wijze to onttrokken aan den onaangenamen staatkundigen toestand, voortspruitende nit de vol komen onmacht der liberale party om de leiding der Regeeringszaken op zich te nemen." Het beslait zijn opstel aldus: „Men gelooft dat, na den terug keer dt-s Konings, eene reconstructie van het kabinet- Yan Lynden onvermijdelijk zal worden. Inmiddels baart de kabinetscrisis aan het land zelf geeno bij zondere bezorgdheid. Het budget is aangenomen, de algemeone verkiezingen zullen eerst in Juni ge houden worden en geen staatkundige quaestie is aan de orde." Het verdient opmerking dat de Duitscho gezant uit Den Haag, behalve de gewone audiëntie bij den keizer, ook reeds tweemaal een gehoor had bij den Kroonprins, die in den laatsten tijd een buitenge wone belangstelling in de staatkundige aangelegen heden toont. Yolgens het Hbl. zal in den avond van 1 Mei aanstaande te Amsterdam een feest worden ge vierd, waarvan de geschiedboekon zullen gewagen. Ten eerste zal dien avond aan alle werklieden, aan de duizenden die bij het maken der gebouwen en de inrichting der internationale tentoonstelling werkzaam waren, door de gemeente een luisterrijk feest worden gegeven in het Volkspaleis. Ten tweede zal de hoofdstad in den avond van den heuglijken openingsdag den Koning en de Koningin, de Regee ring des lands en de Volksvertegenwoordiging, do diplomatie, de commissiën uit den vreemde en alle autoriteiten die daartoe in aanmerking komen, te gast nooden. Zij heeft daartoe een overeenkomst ge troffen met den heer Raffalovich, den directeur van den Parkschouwburg, welk lobaal eerst 1 Juni a. s. voor het publiek wordt opengesteld. Maar reeds een maand te voren, in den avond van Dinsdag 1 Mei, opent het gebouw, dat zooveel pracht te aan schouwen zal geven, zijne deuren voor de genoodig- den der gemeente Amsterdam, die daar zullen wor den vergast op een laisterryk schouwspel en ver moedelijk de beroemdste kunstenaars van onzen tijd zullen zien optreden. Het gezolschap Fransche artisten, dat met het geestige stuk „Têie de Linotte" een reis doet door ons land, zal den 13den te Amsterdam, den 14den te Nijmegen, den 16den te Arnhem, den 17den te 's-Hage, den 18den te Haarlem, den 21 sten te Rotterdam optreden. Hier zal „Tête de Linotte" den 19don worden opgevoerd. Dat belooft een ge noeglijken avond. De artisten zijn bijna allen van het „Vaudeville", maar de hoofdrol is in handen

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1