Gemengd Nieuws. De „Leid se he Dilettantenclub" ver- eenigde gisteravond hare leden met familie en verdere introducés in het lokaal „Epbraïm", waar de opvoe ring plaats had van twee comediestnkjes. De volle zaal bewees dat men aan die uitnoodi- ging gaarne gehoor had gegeven en de voorzitter der vereeniging kon dan ook niet nalaten namens het bestuur dank te betuigen voor die groote belangstelling. „De Brouwer vau Gent", het stukje dat het eerst ten tooneele gebracht werd, voldeed blijkbaar zeer goed, en niettegenstaande een der hoofdrollen, die van Philips van Artevelde, twee weken vóór de uitvoering door buitengewone omstandigheden nog in andere handen moest overgaan, was het geheel zóó bevredigend, dat de medewerkers herhaaldelijk werden teruggeroepen. Ook de kosturaos, die hierbij gebruikt werden, trokken zeer de aandacht en onge twijfeld komt een woord van lof toe aan den regis seur, die voor dat alles zorg droeg. Het tweede stukje, get.: „Het boerinnetje van "Woabrugge", dat op zich zelf reeds zeer aardigis, werd mede op voor dilettanten uitstekende wijze vertoond en luide bijvalsbetuigingen waren ook hier het loon voor de moeite, die men zich getroost had. Philips van Artevelde in het oerste en Dirk Ploeger in het tweede stukje droegen ongetwijfeld veel tot het welslagen van de opvoering bij. Ook de dames kweten zich als gewoonlijk goed van hare taak en dat ook het bestuur die medewerking waar deerde, bleek bij het einde der voorstelling, toen de voorzitter mej. Yan Klaveren met een toepas selijk woord het eerelidmaatschap aanbood en haar het insigne overhandigde. Door fanfares van het orkest en toejuichingen van het publiek werd die onderscheiding begroet. Ten slotte werd ook nog een woord van dank gesproken tot den heer Regensburg voor zijne belangrijke medewerking en een „Lang zal hjj leven" bewees dat alle aanwezigen zich daarmee vereenigden. Het overige van don avond werd besloten met een bal, waaraan door velen werd deelgenomen. Eene collecte voor eene behoeftige weduwe bracht f 10.38 op. De heer Yan Hamme heeft een con tract goteekönd met de heeren Reiss, Coblijn en Co., waarbij de leiding van alle vermakelijkheden zoowel op het terras als in de kurzaal van het Badhuis te Scheveningen aan hem wordt opgedragen. Een 7-tal werklieden aan eene scheeps timmerwerf te Scheveningen hebben het werk ge staakt. Aanleidende oorzaak moet zijn gelegen in het loon. De vorige week zijn nog de volgende gevallen van pokken voorgekomenOud-Beierland 2, Charlois 1 en Delfshaven 1. Yan de twee kin deren van P. K., op 's-Gravenweg te Kralingen, die vóór eenige dagen door do pokken werden aan getast, is óén gisteren overleden. De mazelen zijn epidemisch ver klaard in de gemeente Berg-Ambracht (Zuid-Hol land) en hebben opgehouden epidemisch te heerschen te Buren (Gelderland.) In de gemeente Rotterdam zijn de vorige week 5 gevallen van mazelen aan gegeven. De woning van J. v. D. teLioshout is geheel verbrand. De vrouw, die ziek te bed lag, werd nog bijtijds uit het brandende gebouw ver voerd; onmiddellijk daarna stortte het in. Alles was verzekerd. Naar men verneemt, heeft H. De Ko ning bekend dat hij voornemens was ook de twee andere personen te Gorkum, bij wie hij den nacht heeft doorgebracht, te vermoorden, niet met het doel om diefstal te plegen, doch om den moord van vrouw Monshouwer bedekt te houden. Karl August Conrad, diezijne vrouw ■Qn vier kinderen vermoordde, is gisterochtend om halfzeven op de binnenplaats der nieuwe cellulaire gevangenis te Berlijn onthoofd. Pitely en Javor, de bedienden van Majlath, hebben volgens de „Nemzet" bekend dat zij met Berzec en Sponga hun meester vermoordden. Deze laatste hield de wacht in de balkonkamer, terwijl Berzec, Pitely en Javor uit de badkamer liet komen; toen Majlath thuis kwam en in zijn slaapkamer kwam, werd hij op den grond geworpen. Hij verweerde zich met kracht en riep om hulp. Op last van Sponga trad Berzec binnen en knevelde hij zijn meester. Pitely en Javor verklaren dat Sponga geen werkzaam deel nam aan den moord. Het bericht, dat hjj te Triest zou zijn gepakt, is onjuist. Wel werd een persoon gearresteerd, die op hem geleek, maar hij bleek een Napelseh koopman te zijn. De „Poster Lloyld" spreekt de berichten van de „Nemzet" betreffende de bekentenissen der moordenaars tegen. Een dokter van een der Parijsche hos pitalen heeft één zijner patiënten naar Nizza ge- braoht om haar daar te vergiftigen. Dit zou zijn geschied om een derden persoon van eene aanzien lijke erfenis te doen profiteeren. buitenland. JT r an li. Naar gemeld wordt, heeft onlangs de „Académie des Sciences" eene dubbele, niet onaardige vergis sing begaan bij het verleenen van twee groote prijzen, een aan den professor in de wiskunde te Oxford, Harry Smith, en een aan den Koningsberg- schsn student Herman Hirkousky. Eerstgenoemde namelijk was reeds in Fobruari overleden; en de tweede is bekroond geworden voor de oplossing van een probleem, reeds in 1870 door wijlen den Oxfordschen hoogleeraar opgelost, dien hij eenvoudig nageschreven had. Als verzachtende omstandigheid wordt aangevoerd, dat toen de arbeid des heeren Smith het licht zag, Parijs door de Duitschers be legerd werd. Te Mcntceau-les-Mines ten huize van een meesterknecht der mijnwerken heeft eene dynamiet- ontploffing plaats gehad, die nogal schade veroor zaakte. Een hevige brand woedde gisternacht in de nabijheid van Montceau cn Crenzot. Te Marseille hebben de werklieden in de havens het werk gestaakt. Er hebben 6 arrestaties plaats gehad. Dultschland. De „Reichsanzeiger" maakt eene verordening van den landdrost van Osnabriick openbaar, waarbij wegens hot te Deldon en Hongoloo uitgebroken mondzeer onder het rundvee van 13 April het rundvee slechts dan in het district Osnabrück mag worden ingevoerd, als eene verklaring vertoond wordt dat het uit eore onbesmette gemeente komt en als het aan de grenzen door een Duitschen vee arts voor gezond verklaard wordt. De keizer zal zich in de laatste helft dezer maand naar "Wiesbaden begeven en de keizerin is voornemens naar Baden-Baden te gaan. Naar men verneemt, is de kroonprinses lijdende aan eene lichte verkoudheid en heeft zij zich sedert verscheidene dagen genoodzaakt gezien hare kamer te houden. De koning van Wurtemberg is lijdende aan eene vrij ernstige aandoening der longen. Groot-Britannië. De raad van fondsenhouders heeft uit Caracas van 16 Maart bericht ontvangen dat 1268 pd. st. voor den dienst van de geconsolideerde schuld is afgezonden. De wet der regeering aangaande ontplofbare stoffen stelt voor om do aanleggers van ontplof fingen en hunne medeplichtigen, de bezitters en vervaardigers van ontplofbare stoffen, die ken- neljik een misdadig doel hebben of de bestem ming er van niet kunnen aangeven, te straffen met levenslangen dwangarbeid of met dwangarbeid van twee tot twintig jaar. Ook op hen, die helpen aan de volvoering van misdrijven, welke niet bij de wet op hoogverraad strafbaar zijn gesteld, kan de straf van twee- tot twintigjarigen dwangarbeid worden toegepast. Dit regeering8ontwerp in gisteren in het Lager huis rondgedeeld. De minister Harcourt verklaarde daarbij dat het gevaar zeer groot en dreigend was; strenge maat regelen van bedwang waren noodig en hij verzocht dus om spoedige behandeling. Het Lagerhuis gaf aan dit verzoek gehoor, nam het ontwerp in de eerste en tweede lezing aan en ging toen tot de behandeling der artikelen over. Ten slotte werd het ontwerp in zijn geheel en zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd en naar het Hoogerhuis verzonden. In dezelfde zitting deelde de hoer Fitz Maurice mede dat Bid Doda niet definitief tot gouverneur van den Libanon benoemd is, aangezien Engeland de benoeming nog niet heeft goedgekeurd. Lord Dufferin, zeide hij verder, zal binnenkort naar Kon- stantinopel terugkeeren, voorzien van volledige in8tructiën betreffende hervormingen in Armenië. Ook het Hoogerhuis heeft het wetsontwerp betreffende de ontplofbare stoffen definitief aange nomen. De Zondag gevangengenomen persoon, die voorgeeft Ansburgh te heeten, verscheen gisteren voor den rechter in Bowstreet te Londen. Hjj wordt beschuldigd van medeplichtigheid aan een dynamiet- complot. De zaak is tot Donderdag uitgesteld. De politie gelooft dat de beschuldigde een valschen naam opgeeft. Een gerucht dat gisteren opnieuw vier per sonen in hechtenis zijn genomen wegens mede plichtigheid aan een dynamiet-complot, wordt niet bevestigd. De negen personen, die in den laatsten tijd te Dublin zijn gevangengenomen, zullen één voor één verhoord worden. Joseph Brady was de eerste, die gistoren voor het Hof verschoen. Niet om politieke redeneD, maar wegens ziekte zal Parnell niet naar de Yereenigdo Staten gaan. Telegrammen. LONDEN, 9 April. De Koning en de Koningin bezochten heden eenige winkels te Londen en deden er een'ge inkoopen in het "West-end, waarna zij de3 avonds naar Walton terugkeerden. Hun gezond heidstoestand is uitstekend. Morgen zullen de hertog en de hertogin van Albany bij Hunne Majesteiten dineeren. Uit de Bank van Engeland is heden 109,000 pd. st. gelicht, waarschijnlijk voor Nederland. MADRID, 9 April. Er zijn 70 personen in hech tenis genomen ten gevolge van eeno ontploffing van klapbussen in de nabijheid van hot paleis des konings. Men schrijft het misdrijf toe aan de opkoopers der tooneelbiljetten, die ontevreden zijn over het onderdrukken van hunne industrie. BERLIJN, 10 April. (Part. Tel.) De rijkskan selier heeft nog 14,000 mark beschikbaar gesteld voor de opluistering der Duitsche afdeeling op de Am8tordamscbo tentoonstelling, d. i. dus nu in het geheel 44,000 mark. BATAVIA, 10 April. De weduwe van den sul tan van Djokdjokarta heeft zich vrijwillig aan den resident van Kedoe overgegeven. PARIJS, 10 April. Een gisteren door de „Répu- blique Fraueaise" ontvangen telegram nit Berlijn zegt dat intieme onderhandelingen worden gevoerd tusscbea Berlijn en Rome om een bezoek voor te bereiden van koning Humbert to Berlijn. Prins Bismarck is voor het plan gezind en dringt op de uitvoering er van aan. LÏÏIDKN, ÏO April. De verwachting voor morgen istamelijk krach tige noordelijke wind, weinig verandering. In „Odéon" te Amsterdam had gisteravond de voortzetting plaats der plechtige hulde aan Hugo De Groot, door den heer J. W. Brouwers voor bereid, in tegenwoordigheid van een schare dames en heeren, waaronder de vertegenwoordiger van den Kroonprins, luit.-kol. Hojel, de minister van justitie, leden van de hoofdcommissie voor het standbeeld, van den gemeenteraad van Delft met den burge meester, enz. enz. Allereerst werd het woord gevoerd door den heer Brouwers, die, na herinneriDg aan de uitgeschre ven prijsvragen, dank betuigde voor het schrijven ontvangen van den Kroonprins in antwoord op de uitnoodiging om deze plechtigheid bij te wonen, en zijn vertegenwoordiger evenals den minister van justitie daar ter plaatse begroette. Vervolgens werd door denzelfden redenaar een gedioht uitgesproken, dat gevolgd werd door een mededeoling van prof. Verdam omtrent eene beant woording der uitgeschreven prijsvraag, getiteld „Neerlands kunst en wetenschap in de 17de eeuw Rembrandt, Grotius, Vondel," aan welke beant woording de jury, deels als hulde, deels als aan moediging, den uitgeloofden eereprijs heeft toegekend. Na opening van het naambriefje bleek dat het ant woord van de hand was van mej. Louize Stratenus. Daarna gaf de heer Hofdijk verslag van de prijs vraag voor beeldvormkunst (een beeld van De Groot in gips.) Hiervan werd de prijs toegekend aan den hoer S. Wiedema, beeldhouwer te Rotterdam. Voor de plastische voorstelling van Vondel en Hugo De Groot werd bekroond de heer Stracké, beeldhouwer te Haarlem. Dr. H. C. Rogge schetste Grotius als Nederlandsch geleerde die reeds op 12-jarigen leeftijd aan de Leidsche academie kwam en mr. Joan Bohl eiudigde met een gedicht op De Groot als rechtsgeleerde. Ten slotte wierp prof. Alberdingk Thijm een blik op de Nederlandsche letterkunde van de eerste helft der 17de eeuw.

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 2