N#. 7100. Woensdag 11 April. A0. 18S3. Avondeditie. j Yan Zujlen werden voorgesteld, maar toch twee goede oude bekenden, waarmede men gaarne de kennis hernieuwt. Vandaar dan ook ongetwijfeld dat de schouwburg zeer goed bezet was, waarbij bovendien in niet geringe mate in aanmerking mag komen dat deze laatste abonnements voorstelling zou LEIDSCÏÏ DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANTS Voor Leiden per 8 maanden.1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nomtners.9 0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS D£B ADTERTE5TIE5: Van 18 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17fc Grootere letter» oaar plaatsruimte. Voor bel incassee rt buiten de stad wordt 0.10 berekend. Oflieiëele Kennisgevingen. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien art. 5 der wet van den 28sten Juni 1881, Staats blad No. 97. Brengen ter altremeene kennis dat door F. PETTINGA, H. A. VAN INGEN SCHENAU, P. J. KEULS en S. BUYS verzoekschriften zijn ingediend om vergunning voor do uitoefening van den kleinhandel in sterken drank, respec tievelijk in de perceelen Rembrandstraat No. G, Burgsteeg No. 6, Nieuwe Rijn No. 20 en Middelweg No. 17. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 10 April 1883. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, ÏO April. Naar wij vernemen, zal den 17den April a. s. mej. Beihl, lste zangeres aan de opera te Rotter dam, alhier eene afscheidsvoorstelling komen geven. De heer Conrad Behrens heeft haar, niettegenstaande de vele daarmede gepaard gaande kosten, geënga geerd voor 3 voorstellingen, in ons land te geven alvorens zij naar Dresden vertrekt. Leiden is een van die drie plaatsen waar de heer Behrens met haar, de voornaamste artisten van de Hoogduitsche opera te Rotterdam en het daaraan verbondon orkost, zal optreden. Wij hopen dus dat het Leidsche publiek door trouwe opkomst eene laatste hulde zal willen bewijzen aan de ta lenten van de gevierde actrice Beihl. De op te voe ren opera is „Das Nachtlager in Granada", waarin zij eene voorname rol vervult. Bij de heden gehouden aanbesteding van het éénjarig onderhond der kazernegebouwen te Leiden, waarvoor de begrootiog 5950 bedroeg, waren in gekomen zeven inschrijvings-biljetton. Minste in schrijver was de heer A. Ressenaar voor ƒ5395.80, terwijl nog was ingeschreven door de heeren J. Boom voor 5400, S. Yan Leeuwen voor 5499, C. G. Yan Oerle voor 5590, W. H. Neuteboom voor 5730, P. Kaptein Den Bouwmeester voor 5895 en W. P. J. Yerhaar voor 5900. Minste inschrijver voor de vernieuwing d6r stal- vloeren, waarvoor de begrooting 2800 bedroeg, was de heer J. Boom voor 2540. Yerder was nog ingeschreven door de heeren G. Rietbergen voor 2570, W. H. Neuteboom voor 2660, A. Resse- naar voor 2760 en P. L. Neuteboom voor ƒ2775. Het waren wel geen nieuwelingen die ons gisteravond door het tooneelgezelschap van don heer S strekken ter benefice van den directeur-zelven, die de Leidenaars voor eene nieuwe teleurstelling spaarde. Immers, zoowel in „Inkwartiering" als in „Onze Vrouwen" zou de heer Chrispijn optreden, doch door het dezen overkomen reeds vermelde ongeval was hem dit onmogelijk geworden. In het eerste werd nu zijne rol door den heer Ruysbroek en in het andere door den heer Moor vervuld. Een bijzonder amusante en zeldzame avond was het: voor één geld Diet minder dan twee blijspelen, elk van vijf bedrijven, opgevoerd op eene wijze welke niet anders dan ieders goedkeuring kon weg dragen. Misschien was de schotel nu voor sommigen zelfs wel wat al te rijk voorzien, zóó goed zelfs dat een groot godeeite van het publiek nog vóór het dessert, m. a. w. het laatste bedrijf, reeds ver trekkende was, toen spoedig bleek dat het menu nog niet was afgeloopen. EerBfc om kwart over twaalven ging het scherm voorgoed naar beneden. Het had den beneficiant niet aan bewijzen van belangstelling ontbroken. Onder daverende toe- juiohingen wareu hem niet minder dan drie groote kransen aangeboden, terwijl ook aan de dames De Graeff-Ver8traeto en Yan Dam ieder een fraaie bouquet vereerd werdopnieuw een bewijs dat men ook hier ter stede de kunst weet te waardeereD. Met genoegen vernemen we dat de bloedspuwing zich bij den heer Chrispijn niet heeft herhaald en dat zijn toestand gisteroamiddag zelfs vrijgoed was. De afdeeliug Leiden en Omstreken van de Maatschappij tot bevordering der Bouwkunst zal a b. Donderdag-avond in het Nutsgebouw hare lilde vergadering hondeD. Blijkens de opgaven betreffende de sterfte in eenige groote gemeenten des lands in Februari 11., was de verhouding der overledenen tot 1000 inwo ners per jaarAmsterdam 33.2, Arnhem 23.5, Dor drecht 39.6, 's-Graveohage 25.5, Groningen 32.3, Haarlem 35.3, 's-Hertogenbosch 25.9, Leeuwarden 25.1, Leidon 30.9, Maastricht 30.5, Rotterdam 31.4 en Utrecht 29. Men schrijft onsMaart heeft met zijn Januari- kou den landbouwer niet zooveel nadeelen veroor zaakt als den tuinman. De zware gronden zijn door de vorst aanmerkelijk verbeterd. Het bewerken van den kleigrond gaat veel gemakkelijker en golukt beter, dan sedert de laatste jaren het geval was. De eerste week van April was bij den boer bui tengewoon druk. Gras is er na dien laten winter nog niet knnnen komende beesten, die verleden jaar overal in goed bezette weiden graasden, staan nn nog op stal. De veeprijzen waren zeer hoog, de achterlijkheid van de graslanden maakt den handel du trager. De behoefte aan melk-, fok- en slachtdieren is echter zeer algemeen, zoodat bij eene gunstige weersver andering de vraag zeer zal toenemen. Het aantal kalveren, dat op de landhoeven wordt aangefokt, is zeer groot. Pasgeboren kalveren wer den met twintig gulden on meer betaald. Het wintergraan heeft over het geheel vrijwel de koude getrotseerd. De vruchtboomen vertoonen veel bloemknoppon, maar of de vorst daaraan veel schade veroorzaakt heeft, blijkt eerst later. Ds. F. Yan Spall te Loimuiden heeft voor het beroep naar Gouderak bedankt. Heden had te Loosduinen de plechtige instal latie plaats van den nieuwbenoemden burgemeester, mr. H. A. Yan de Yelde, laatst burgemeester van Bodegrave. Na afloop der installatie zouden nieuwen burgemeester door het raadslid den heer P. J. L. "Waldeck een dejeuner worden aangeboden, waartoe de wethouders, de leden van den Raad en andere notabelen genoodigd zijn. Bij het wapen der infanterie ontbraken op 1 April jl. 132 onderofficieren en niet minder dan 376 korporaals. Het grootste incompleet bestaat bij het lste reg., terwijl het 3de reg. het minst onvoltallig is. De lste luitenant A. De Bourbon van het regiment grenadiers en jagers zal wegens ziekte op non-activiteit gesteld worden. Een detachement artillerie vertrok gisteren van Den Haag per Rijnspoor naar het kamp te Oldenbroek. Men spreekt er van om op 1 Mei na de opening van de koloniale tentoonstelling te Amster dam een groot banket te houden, waarop het koninklijk echtpaar zou worden genoodigd, met eene groote receptie na afloop. Ook wordt van een bal op 2 Mei gewaagd. Eene algemeene illuminatie zal tot een beter seizoen worden uitgesteld. De kolossale ruimten in de tentoonstellingsge bouwen nemen voortdurend meer en meer inzen dingen op. Gisteren zijn weder veertig wagenladin gen uit België ontvangen, en in de eerstvolgende dagen worden even groote hoeveelheden verwacht. De Nederlandsche afdeoling gaat zeer goed vooruit, ovenals de werkzaamheden in de afdeelingen Nieuw Zuid-Wallis, Victoria, Duitschland, ChiDa en Jnpan. In de afdeeling Frankrijk worden de uitstalkasten geplaatst. De geheele inzending van dat land komt tegen hot einde van de maand in eens. Yelo en rappe handen maken den arbeid licht. De étaleurs nit het Lonvre te Parijs komen over om de Lyonsche zijden en fluweelen uit te stallen, en al moge nu menige zaal niets anders dan naakte moren te aanschouwen geven en op 1 Mei a. s niet alles tot in de fijnste puntjes zijn afgewerkt, toch zal onze wereldtentoonstelling dan reeds dc eer der opening door don Koning en de Koningin en een drnk bezoek overwaardig zijn. Hedennamiddag ontvingen we per Engeïsche mail, via Brindisi, de Indische bladen alleen van 7 Maart. Bij koninklijk besluit van 2 April is bewil liging verleend tot oprichting eener Bouwvereem'ging „Vreewijk" te Leiden. Het kapitaal bedraagt één millioon. Bij de oprichting worden gestort 200 000. Het bestuur bestaat uit de heeren Swaan, De Groot, Peltzoi* en Hanckar, eerstgenoemde als directeur, de anderen als commissarissen. De zetel der ver- eenïging zal gevestigd zijn te 's-Gravenhage. Een be langrijk deel der bouwonderneming aan denWi^ton- singel alhier is aan de nieuwe vennootschap over gegaan. Weldra zal met het bouwen aldaar be gonnen worden. Baron Gericke keert Donderdag naar zijn ge- schap8po8t te Brussel terug. De Duitsche bankier en geheimraad Schwa- bach is te VHage aanwezig in verband met do in schrijving voor de nieuwe leening ten laste van den Staat. Het stoomschip „Maas", van Rotterdam naar Nieuw-York, passeerde gisternamiddag Lizard; de Jason", van Amsterdam naar Rotterdam, passeerde gisteren ook Lizard. Het stoomschip „C. Follinger", van Amster dam, laatst van Padang, is gisteron te Batavia De minister van financiën maakt bekend dat het saldo van 's rijks schatkist bij de Nederland <che Bank, op 7 April 1883, en de som der betaalmid delen op dat tijdstip bij de betaalmeesters aanwezig, te zamen een bedrag uitmaakten van 6,261,891.67. De gewoüe audiëntie van den minister van financiën op 12 en die van marine op 13 April a. s. zullen niet plaats hebben. Z. M. heeft lo. tot hoogl. in de faculteit der godgeleerdheid aan de rijks-universiteit te Utrecht, om onderwijs te geven in de geschiedenis der gods- dienston in het algemeen, de wijsbegeerte van den godsdienst en de oud-christelijke letterkunde, be noemd dr. G. H. Lamers, hoogl. aan de Rijks universiteit te Groningen; 2o. met. wjjziging van Zr. Ms. besluit van 31 October 1877 dr. J. J. Doedes, hoogl. in de faculteit der godgeleer dheid aan de rijks-universiteit te Utrecht, ontheven van het onderwijs in de geschiedenis der godsdiensten in het algemeen; 3o. met wijziging van Zr. Me. besluit van 16 Mei 1878, dr. N. Beets, hoogl. in de faculteit der godgeleerdheid aan de rijks-univer siteit te Utrecht, ook belast met het onderwijs in de geschiedenis der leerstellingen van den christe- lijken godsdienst; 4o. aan dr. G. H. Lamers voor meld eervol ontslag verleend als hoogl. aan do rijks-universiteit te Groningen- de aanstelling van dr. P. K. Pel, lector in de physische diagnostiek en kliniek der infectie-ziekten aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam, tot gewoon hoogl. in de ziektekunde en geneesk. (met physische diagnos tiek en kliniek der infectie-ziekten) aan genoemde universiteit bekrachtigd; benoemd tot 2dcn luit. bij de dd. schutterij te Leiden F. H. A. Driessen, R. A. H. Van Prehn Wïose en A. Parmentier, allen thans sergeant.

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1