LEIDSCH DAGBLAD K\ 7098. Maandag 9 April. A0. 1883. Eerste Blad. PBIiS DEZER COURAKT: IW- Leiden per 8 maauden1.10. Franco per posi1.40. Wonderlijke Nommers.°-05. Deze Conrant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, nitgogeven. PBIJ8 DEB ADVERTENTIES Vuj 16 regels 1.08. ledcro regel meer 0.1 Groolere letters naar plaataraimte. Voor het iDea&te»- reo batten da stad wordt 0.10 berekend. Dit uominer bestaat uit DRIE BLADEN, Officieel© Keunisjjeringen. Tweede zitting van den Militieraad. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezi art. 9*2 der wet van 19 Augustus 1861, betrekke lijk de rationale militie Staatsblad n°. 72); Gele', op de missive van den Kolonel, Militie-Commis saris ix. het 3de district der provincie Zuid-Ilolland; Doer te weten: dat de tweede zitting van den Militie raad voor deze gemeente wordt gehouden in een der vertrek'.en van het Raad/mis, op Maandag den 9den en Woen? i ig den 11 den April 1883, op eerstgemelden dag des middags te twaalf uren. lot hel doen van uitspraak omtrent alle in de eerste zitting met afgedane zaken, op laatstgemel- den dag des voorrniddags te elf uren, tot hel doen van iiiispraoomtrent hen, die als plaatsvervanger of nummer ver- wisselaar verlangen op te tredenvoorts, dat tot het opmaken der daartoe vereischte bewijsstukken, van heden af, ter secretarie dezer gemeente, van des voormiddags negen tot des na middags vier uren, den Zondag uitgezonderd, wordt gevaceerd; welke gelegenheid de belanghebbenden worden vermaand zich ten nutte le maken, daar aan den loteling, die re -Is bij de militie is ingelijfd, overeenkomstig het bepaald .- bij art. 70 der bovenaangehaalde Wet, door den Koning niet dan in bijzondere gevallen het stellen van een plaatsvervanger kan worden vergund. Ein-.i.Aijk wordt, ter voorkoming van misverstand, nog opgemerkt dat de loteling, omtrent wien de Militieraad in zijl: eerste zitting reeds uitspraak heeft gedaan, NIET in de weede zitting behoeft te verschijnen, ten ware hij daarin een plaatsvervanger of een nummeroerioisselaar mocht willen voorstellen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 30 Ma. rt 1883. E. KIST, Secretaris. Rttiapcn van Moddergat en Paescns en van UrEc. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen, ten vervol e op de laatste opgave, ter algemeene kennis dat bij he;: sedert is ingekomen voor de nagelaten betrekkin gen te Moddergat en Paescns van U. 2.50; voor die te Moddergat, Paescns en Urk van J. II. Z. 5, Dr. J. II. S. 5, Dr. J. J C. 2 50, J. en A. 5 en Dr. T. Z. 10. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 7 April 1883. E. KIST, Secretaris. Een bepaling van de Zegelwet. De opmerkiög is gemaakt, dat de invoering van het quitantiezegel over het algemeen de medewer king heeft ondervonden van het publiek, - hoe weinig belastinglustig dit voor het overige ook moge zijn. Zelfs heeft de ijver der Regeering, om do invooring gemakkelijk to maken, met de bereid willigheid der ingezetenen geen gelijken tred ge houden. Men zal ons toegeven dat de voorschriften die betrekking hebben op het qui tan tie zeg el, het meest de aandacht trekken, omdat nagenoeg iedereen er belang bij heeft. Do eerste weken na Nieuwjaar kon men in alle bladen nu en dan vragen om in lichtingen vinden, afgewisseld door welwillende te rechtwijzingen van deskundigen. Ook werd do op merkzaamheid gevestigd op sommige bezwaren die de practijk had doen onfcdekkeD, en waaraan door •niemand was gedacht in de lange periode van voor bereiding tot de jongste herziening. Het is een al gemeene fout, dat wij niet genoeg acht geven op hetgeen voorvalt op wetgevend gebied, - dat zelfs ïij die het meest in staat zijn de Regeering en de Volksvertegenwoordiging van advies te dienen, zich doorgaans eerst doen hooren als de beslissing is gevallen. O\or een voorschrift van do zegelwet, dat naar onze meening niet aan de eïsohen der billijkheid voldoet, wenschen wo thans een woord in hot mid den te brengen. Artikel 27 van de "Wet van 3 October 18-43, (Staatsbl. 47) bevat de vrijstellingen van het zegel recht. We lozen daar onder No. 51 die welke be trekking hoeft op „Alle andere en hiervoren niet opgenoemde, alleen door de schuldei8chers onderteekendo quitantiën en acton van opheffing, onverschillig door wien afgegeven, niet meer dan tien guldon bedragende, en niet strekkon do op rekening of tot geheele vol doening van cooo grootore som." Derhalve, wie voor gedeeltelijke aflossing eener schuld quitantie ontvangt, tot een bedrag beneden tien gulden, moet niettemin zegelrecht betalen, en dit zoo dikwijls herhalen als hij hot bewijs ontvangt dat zijn schuld eenigo vermindering heeft ondergaan. Die bepaling moge in hot voordeel van de schat kist zjjn, overeenkomstig do oischon der billijk heid is zij niet. En wij gelooven niet dat bij een gezonde wetgeving de fiscale belangen altijd en onvoorwaardelijk op den voorgrond moeton staan, ook wannoer ons rechtsgevoel er tegen opkomt. Dat het hier een stuivers quaestie geldt, en er dus geen kapitalen raedo gemoeid zijn, verandert aan do zaak niets. In den regel toch zullen juist zij den invloed van het bestreden artikel het meest oudervinden, die het minst kunnen missen, wien de stuivers dus niet onverschillig zijn. Het is waar, wie iu de nabijheid van zijn schnld- eischer wooDt, kau do gedeeltelijke afbetalingen op dezelfde rekening doen afschrijven; is daarbij de eorste maal een plakzegel gebruikt, dan behoeft dat bij volgende betalingen niet opnieuw te geschiedoD, al bedragen die parliëele i-'flossingen ook ieder meer dan tien gulden. Slechts hij, die golden ter kwijting van zijn schuld te verzenden heeft, zon telkens zegelrecht moeten betalen. Stuurt hij, om zulks tc vermijden, zijn oorspronkelijke nota tor afschrijving, dat racet deze telkens heen- en teruggezonden worden, en wat hij aan zegelrecht uithaalt, wordt nu door briefport iügepakt. Steeds is de man dus aan hot kortste eind. Nu zou hij knnnen volstaan, met geen quitantiën te verlangen, om alleen bij definitieve afbetaling een gequitteerde en vaD plakzegel voorziene nota te wenschen. Bij den gewonen handel is dit, ge- lcovon we, do aangewezen weg: desnoods kan dan het reru van den postwissel gelden als onderhandsch bewijs dat er een afbetaling is geschied. Maar somtijds heeft men te doon met verantwoordelijke administratiën, met welke het nooclig is de loopende zaken in geregelde ordo te hebben. Onlangs werd in znlk een geval de beslissing der Regeering ingeroepen. Het Hoofdbestuur van het Nedorlandsch Onderwijzers-genootschap wendde zich namens do Directie van do Lovensverzekering- Maatschappij van genoemd genootschap tot den minister van financiën met een adres, bezwaren te kennen gevende tegen de bepaling die ons thans bezighoudt. In dat request wordt er op gewezen, dat de deelhebbers in die maatschappij gewoonlijk hun jaarlijksche contributie per drie maanden beta len, omdat een storting in ééns voor hen te bezwarend is. Zjj ontvangen voor die betaling oen quitantie, voor welker franco-toezending zij natuurlijk vijf cents meer moeten betalen. Tengevolge der nieuwe wet komt nu daarbij voor elke quitantie, (zelfs al klimt het bedrag niet boven tien gulden,) ook een zegel van 5 cents, waardoor hun contributie al weer 20 cents per jaar hooger wordt. Hieruit, vindt het hoofdbestuur aanleiding, don minister te ver zoeken ook de quitantiën voor de storting van bij dragon voor die fondsen vrij to laten van zegelrecht; of, wanneer de Wet die uitzondering niet toelaat, te bepalen dat het zegelrecht, slechts eenmaal per jaar, bij do eerste storting behoeft t8 worden voldaan, terwijl de quitantiën van do drie volgende kwartalen vrij vau zegel kunnen zijn. Dat op het eerste verzoek afwijzend zou worden beschikt, was te verwachtenniet, dat ook het tweede van de hand zou worden gewezen. De billjjkheids- gronden die daarvoor pleiten hebben we hierboven trachten te ontwikkelen. Wenschelijk ware het geweest, dat bij de beraad slagingen over do zegelwet die quaestie van de ge deeltelijke afbetalingen onder de aandacht ware ge nomen. Ia art. 27 No. 51 aan het eind vordert de billijkheid deze wijziging: „Of strekkende op reke ning of tot geheele afdoening van eeno grootere som, voor welke bij de eerste gedeeltelijke af betaliüg reeds zegelrecht is betaald." Nu dat niot is geschied, zon de minister een daad van rechtvaardigheid heb ben verricht, indies; hot adres van het Hoofdbestuur van bet Ned. Onderw. Gen. ware beantwoord met een Koninklijk Besluit waarin do bedoelde ontheffing der drio latere termijnen was uitgedrukt. Wij vreezen dat de Levens verzekering-Maatschappij van het N. O. G. niot de eenige zal zijn, die den last der drukkende bepaling ondervindt, en een poging tot opheffing van het bezwaar verdient alle aanbeveling. Het verzekeringswezen bij ons te lande is nog een zeer teedero plant, die geen schokken kan verdragen. Alles wat er storend op kan wer ken, moet zorgvuldig worden vermedeD, - en, zon der het te willen, heeft thans de Wot een bijzondere, zij het dan niet zware, - belasting op dezen vorm van geldbelegging ingevoerd. Daar het voorts aan het algemeen belang niot anders dan bevorderlijk kan zijn, wanneer aan de verbreiding der levens verzekering geen enkele hinderpaal in den weg wordt gelegd, - meenen wij geen overbodig werk te doen met dezo zaak aan het oordeel des publieks voor te leggen. LEIDEN, 7 April. Hedennamiddag ontvingen we por Nederlandsche mail, via Marseille, de Indische bladen van 3 tot en met 6 Maart. Door den minister van koloniën a, i. is de heer L. W. D., zich noemende W. L. D. Onken, leeraar aan de gemeentelijke Hoogere Burgerschool te Leiden, gesteld tor beschikking van don gouv.-gen. van Ned.-Iodiö, ora te worden benoemd tot leeraar ia de Eoogduitsche taal en letterkunde aan do H. B.-S. met vijfjarigen cursus te Soerabaia. Do opbrengst van het vervoer over den spoor weg LeidenWoerden in de vorige maand was als volgt: reizigers (11,880) f 6,195.41'/2, bagage (12 ton) 79.64, bestel-, ijl- en vrachtgoederen (2152 ton) f 1,986.04, lovende dieren en rijtoigoa 105.74, diverse ontvangston 63.93; totale ont vangst f 8430.76'/,. Totale ontvangst van 1 Januari 1883 af f 23,604.65'/,, tegen 23,046.48 in 1882, zijnde per dagkilometer f 7.28 tegen f 7.11. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 5768 volwassen personen en van 1012 kinderen. Ten behoeve der weduwen en weezon, door de jongste stormen van man en vader beroofd, word uit de gemeente Woubrngge overgemaakt aan don Commissaris des Konings in Friesland voor die van Moddergat ƒ35.70, aan den burgemeester van Urk f 35 en aan den burgemeester van VGra- venhage voor die te Scheveningen 2.50, totaal 73.20. Men schrijft ons uit Noord wijkDe kinder zangschool van Noordwijk-Binnen en Katwijk aan Zee gaf Donderdag-avond onder den bescheiden naam van „derde openbare les" eene uitvoering, 'fc Was een allerliefst gezicht die ruim 50 kleinen netjes uitgelost op de planken te zien. Liefelijk klonken de zilveren stemmetjes door de propvolle zaal van „het Hof van Holland." Behoudens een enkel zwart stipje, slaagde d® uitvoering volkomen. Richard Hoi's kindorcantate „'t Onderhuis" - voor het eorst in oen dorp opge voerd - werd met het meeste succes ten gehoor® gebracht. Wanneer men de krachten in aanmerking neemt - en de billijkheid eischt dit steeds te doen - moest het ieders bewondering opwekken dat d* directeur - de heer H. Mens - de kleinen zóó heeft weten te inspireeren. 't Is toch werkelijk geent

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1