Gift-ana onder die tent kan verwachten. "Waarschijnlijk zal de beste tijd ter bezichtiging dier pronkbakken zijn van 20 April a. s. tot in het begin van Mei, ofschoon op het open veld de bloei der hyacinten wellicht iets vroeger zal beginnen en iets vroeger zal eindi gen. Op dit oogenblik is de wintertuin in de ge noemde inrichting aan den Kleinen Houtweg rijk voorzien van bloeiende azalea's, camellia's, rhododen drons en andere gewassen, zoodat ook deze thans nog eene aangename wandeling aanbiedt. De Amsterdamsche nieuwsbladen be helzen de volgende proclamatie: „De burgemeester van Amsterdam, tot zijn leedwezen in ervaring ge komen zijnde dat er onder de bevolking dezer ge meente zijn, die zich tegenover vreemdelingen in nationale kleederdracht op onbehoorlijke wijze ge dragen en hun het verkeer op straat bijna onmo gelijk en steeds onaangenaam maken, waarschuwt dat dergelijke handelingen, meestal van jongeren, maar soms zelfs van volwassenen uitgaande, ten hoogste afkeurenswaard zijn en hare bedrijvers zich blootstellen aan vervolging door de polite, die in last heeft om met do meeste gestrengheid tegen hen op te treden. Hij doet bij deze tevens een beroep op alle welgezinden, om den vreemdelingen, waar deze in ongelegenheid mochten verkeeren, de behulpzame hand te bieden; en hij vertrouwt dat Amsterdam van heden af niet meer het tooneel zal zijn van voor onze beschaving en gastvrijheid be schamende straatschenderij." Eene vrouw, die 's middags bij deRiet- landen te Amsterdam haren man, wisselwachter, eten bracht, bij het oversteken van den spoorweg viel en door een aankomenden trein een been afge reden en deerlijk gekneusd werd, is des avonds te halfnogen in het gasthuis overleden. In het G inneken nabij Breda heeftzich een jonge boer, Y. genaamd, door een pistoolschot van het leven beroofd. Als reden noemt men gel delijke verlegenheid. Tusschen Waaxens en Kubaard, in Friesland, is dezer dagen het eerste kievitsei ge vonden en, naar men meldt, voor f 14 verkocht. De betaling van dit bedrag moet een feit zijn, of schoon men onwillekeurig gaat denken aan 1 April. Do oorzaak van den brand in het National Theater te Berlijn is waarschijnlijk hieraan toe te schrijven dat in het dak vier vensters zijn voor de ventilatie, en daarnevens, doch een weinig lager, de schoorsteenpijp van de keuken der schouw burgrestauratie uitkomt. Kort vóór den brand stond een dor vensters open, terwijl in de kouken vuur was aangelegd. Uit den schoorsteen vielen vonken in het venster en men meent dat daardoor de brand ontstond. Te Pa8so Coirese, in de nabijheid van Rome, is op den spoorweg van Florence eene hoeveelheid buskruit en dynamiet, welke bij de werkzaamheden aan dien weg tot het doen springen van rotsen moest gebruikt worden, ontploft. Naar men zegt, hebben veertig personen daarbij het leven verloren; dertien lijken zijn reeds teroggevonden. De Hamburger mailboot „Rio", die op reis was van Hamburg Daar La Plata, is met eene gebroken schroef te Saint-Vincent binnenge bracht. Een deel van de lading was over boord geworpen. Bij Moror, in Hongarije, is een geheele spoortrein verbrand door het ontvlammen van een waggon met petroleum. Menschenlevens gingen er niet bij verloren. In de St. - Jacobskerk te Nizza ge raakten bij een lijkdienst verleden Dinsdag de bekleedselen van het hoogaltaar door eene der waskaarsen in brand. Er ontstond eene paniek en in het godrang werden een aantal personen min of meer ernstig gekwetst en één bleef op de plaats dood. De trein van R ij sol naar Roubaix stelde zich Dinsdag-avond in beweging; een der conducteurs, die op het plankje stond, verloor het ovenwicht en viel op den weg; de trein reed over hem heon en sneed hem letterlijk in tweeën. De ongelukkige was gehuwd en vader van vijf kin deren, waarvan hot jongste slechts twee maanden is. BUITENLAND. Frankrjjk. De Orleanistische „Constitutionnel" bevestigt dat de hertog Van Aumale zijn hotel te Parijs verkocht heeft, maar ontkent zulks wat het kasteol Chantilly betreft. De hertog, zegt het blad, heeft eene menigte kunstschatten, waaraan hij grootc waarde hecht, naar Engeland gezonden, maar geenszins met het 'voornemen om zich voorgoed buitenslands te ves- 1 tigon; hij zal, zooals hij zelf verklaart, ten allen tijde Parijzenaar blijveD. Uit een ingesteld onderzoek is gebleken dat sedert eenige maanden het gebruik van reeds een- maai dienst gedaan hebbende postzegels tot het fran- keeren van brieven bijzonder is toegenomen; ja, men rekent dat den lande daarmede eene schade wordt toegebracht, gerekend op 500,000 fr. 's jaars. Vooral in het zuiden des lands schijnt men zich aan deze bedriegerij schuldig te maken. Men zal nn, Daar gemeld wordt, er toe overgaan, de personen, die willens en wetens daaraan deel hebbeD, correctioneel te vervolgen. „Burger" Joffrin, het bekende lid van den Parijschen gemeenteraad, heeft verleden Dinsdag aan zijne kiezers in eene daartoe belegde vergade ring rekenschap gegeven van de wijze, waarop hij zich van zijne taak gekweten had. Sommige revo lutionairen, zoo verhaalt de „Citoyen et la Bataille", wilden het woord nemen om de compromitteerende handelingen en de reactionaire taal van het possi- bilistïsche raadslid te kenschetsen, maar hun werd de toegang tot de tribune afgesneden; meer rog: de lijfwachten van mijnheer Joffrin, vervolgt het blad, aarzelden niet, deze socialisten voor geheime verklik kers uit te maken, en van scheldwoorden gingen zij over tot slagen, „welke hun trouwens met woe ker zijn teruggegeven." Duitschland. Naar men van eene goed onderrichte zijde ver neemt, is het handelsverdrag tusschen Duitschland 6D Spanje onderteekend. Lnidens een part. telegram hebben do Duitsche socialisten de politie verschalkt. Terwijl zij voor gaven in Zwitserland een congres te zullen houden, vertrokken zij onder valsche namen naar Kopen hagen. Het aantal dor Duitsche bezoekers trok de aandacht de Kopenhaagsche politie en deze eischte dat zij hunne identiteit zouden bewijzen. Daarbij traden het karakter en de geest van het congres, dat van overwegend Duitschen aard was, duidelijk in hot licht. De heer Bebel was voorzitter en de heer Hasenclever ondervoorzitter. Het congres be handelde Bismarcks sociaal-politiek en besloot haar te bestrijden. Verder werd besloten den strijd met het kapitaal krachtig voort te zetten en een ge- denkteeken voor Karl Marx op te richten. Daar entegen verklaarde het congres, volgens het uitge geven BOciali8tenblad, dat de Deeusche en Duitsche sociaal-democraten zich streng binnen de parlemen taire grenzen behooron te bewegen. In bet geheel werden drie zittingen eu oen feestmaal gehouden. Uit Rusland, Frankrijk en Zwitserland kwamen adressen van instemming. Inmiddels was de Duitsche politie onderricht, en deze bewerkstelligde bij den terugkeer der socia listen de bekende inhechtenisnemingen. Groot-Britannlë. In het Lagerhuis deelde de heer Fitz Maurice gisteravond mede dat het plan bestaat tot het aangaan eoner Egyptische leening van 4 millioen, waarvan 3 millioen voor de schadeloosstelling en 1 millioen voor de kosten van het bezettingsleger. Volgens andere berichten zou de khodive, krachtens art. 37 der liquidatiewet, aan de Ottomanische Bank een voorschot vragen. De heer Childers bood het budget aan. Het vorige dienstjaar had een overschot gelaten van 98,000 pd. st. Do raming voor het loopende dienstjaar is aldus: uitgaven 85,789,000 pd. st., ontvangsten 88,480,000 pd. st. De minister hoopt het recht op zilver te kunnen opheffen, wanneer de fabrikanten zich hebben kunnen ontdoen van het zilver, waar van het recht geheven is. De belasting op spoor wegreizigers wordt voor de laagste klasse opgeheven en op de stedelijke spoorwegen verminderd. Hij hoopt in den loop van hot jaar het minimum-tarief voor inlandsche telegrammen tot op 6 pence te reduceeren. De inkomstenbelasting wordt verminderd op 5 pence. Het batig slot wordt daardoor op 24,000 pd. st. teruggebracht. Een persoon, die uit Manchester kwam, is eergisteravond in het Strand te Londen gevangen genomen. Hij werd in het bezit gevonden van een doos met dynamiet. De politie beschouwt deze aanhouding als zeer belangrijk. Deze arrestatie heeft ook geleid tot do inhech tenisneming van twee andere personen te Lambeth, oen der voorsteden van Londen, en tot do ontdek king van een halven ton dynamiet. Ook te Birmingham heeft de politie gisteren bij eene huiszoeking eene grooto hoeveelheid nitroglycerine ontdekt en in beslag genomen. Een persoon, "Whi tehead genaamd, is gevat. Het huis, waar de in beslagneming geschiedde, had het voorkomen van een winkel. De eigenaar werd in hechtenis genomen en men voorziet nog meer arrestatiën. Rusland, Volgens berichten uit St.-Petersburg, te Berlijn ontvangen, zal het aanstaande groote nihilistenproces met gesloten deuren gehouden worden. Uit de akte van beschuldiging blijkt dat de gearresteerden in het jaar 1874 onder de ontevreden boeren van het gouvernement Kiew eene valsche geheime keizer lijke ukaze verspreidden, waarin de czaar de hulp der boeren togen den troonopvolger inriop. Hij (de czaar) had aan de boeren land willen schenken, maar de troonopvolger werkte dit tegen en de czaar was machteloos. Do boeren sloegen aan dit onder geschoven stuk geloof en vormden, volgens het „Berliner Tageblatt," op aanstoken der nihilisten eene geheime gewapende veroeniging, welke slechts op het verder bevel van den czaar wachtte om er op los te gaan. Deze soort van samenspanning onder de boeren duurde tot Mei 1878, toen de hoofdaanstoker, Stefanowitsch, werd gevangenge nomen. Ia Maart 1877 werd nog door de boeren in de stoppe eene groote bijeenkomst gehouden. Zelfs de bloedverwanten der beschuldigden zullen niet in de gerechtszaal toegelaten worden. Uit Duitschland zijn te St.-Petersbnrg inlich tingen gevraagd over eene mijn, welko te Moskou zou ontdekt zij a en over het zenden van sappeur» derwaarts. In antwoord daarop wordt gemeld dat voor dit bericht geen grond hoegenaamd bestaat; wie toch met den toestand te Moskou bekend is, weet dat reeds het bericht over het zenden van 8appeurs naar die stad twijfel moest wekken, want het garnizoen aldaar is voldoende van sappeur» voorzien. Telegrammen. LONDEN, 5 April. Lagerhuis. Sir William Har- court bevestigde, in antwoord op eene vraag van sir Stafford Northcote, de berichten omtrent het gevangennemen van personen te Londen en te Bir mingham. Uit een onderzoek van deskundigen is gebleken dat de kist, welke de in het Strand ge vangengenomen persoon bij zich had, bevatte 75 kilogram licht ontplofbare stof. Men is ook de ver vaardiging op groote schaal van ontplofbare stoffen op het spoor gekomen. Een dor te Londen gear resteerde lieden had eene aanzienlijke som gelds bij zich, grootendeels Amerikaansche banknotcni De minister voegde bij deze mededeelingen de ver klaring dat de wetgeving op ontplofbare stoffen onmiddellijk herziening eischt. NIEUW-YORK, 5 April. Een brief, opgenomen in de te Panama uitkomende „Star", meldt dat te Iquique (Peru) 1000 huizen door brand zijn ver nield. De schade bedraagt drie millioen pd. st. BERLIJN, 5 April. Gisteren werd bij do honderdste opvoering van „Frau Venus," van Oscar Blumenthal en Ernst Pasque, aan mevrouw Thomas—Dannhofer, die de titelrol gecreëerd heeft, een prachtige zil veren lauwerkrans overhandigd, die de Amster damsche theatervrionden gezonden hadden. De over reiking had openlijk op het tooneel plaats meteen aanspraak, waarin over do kunstliefde der Amster dammers werd uitgewijd, en dio door het publiek luide werd toegejuicht. MADRID, 5 April. Het blad „El Liberal" vestigt de aandacht op de operatiën der Engelschen, die thans op 3 mijlen van Ceuta op het grondgebied van Marokko gekomen zijn, met machtiging van den sultan tot het exploiteeren eener mijn. Het blad voegt er bij dat de Eögelschen batterijen aan leggen te Tanger, dat zij het bevel voeren in het Marokkaansche leger, het binnenland en de kusten van Marokko doortrekken, en een factory oprichten te Tartaya. DURBAN (Zaid-Afrika), 5 April. Mapoch heeft den wensch te kennen gegeven om met de Trans vaal vrede te sluiten en biedt eene groote schade loosstelling voor oorlogskosten aan en eene schatting voor de toèkomst, wanneer het hem vergund wordt, zijne versterkingen te behouden. De Boeren ver langen echter onvoorwaardelijke onderwerping, en ten gevolge hiervan zijn de vijandelijkheden weder hervat. LONDEN, 6 April. De heer Jorissen, wiens ge* zondheid heeft geleden, zal binnenkort voor eenige dagen naar het vasteland vertrekken en daarna te Londen terugkomen, waar hij verscheidene weken zal blijven. Hij verklaart dat by elke gelegenheid wil aanvatten, welke zich zal voordoen om do vriend-

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 2