JX°. 7097. Zaterdag 7 April. A0. 1883. Avond-editie. LEIDSCH DAGBLAD. PBIJS DEZEB COUBA.NT: foor Leiden per 8 maandan1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nomiuers... 9 0.05. Dege Conrant wordt dagelijks, met uitzondering ran Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PBIJS DEB ABTERTENTIEÜ» Vin 16 regels f 1.05. Iedore regel meer f 0.17$. Groot ere letten aair plaatsruimte. Voor hel incasso*» ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Aan ons Bureel werd voor de nagelaten betrek kingen der verongelukte Urker visschers nog ont vangen: van M. D. B. 1, zoodat in het geheel ontvangen is 108.84'/2, hetgeen door ons aan den burgemeester te dezer stede is ter hand gesteld. LEIREW, 6 April. Heden werd alhier de algmeene vergadering van de Leidsche Bouwvereeniging gehouden. Uit het verslag van het bestuur bleek dat de toestand der Yereeniging gunstig is. De 42 nieuwe werk manswoningen, die in 1882 werden gebouwd, vonden gretig huurders. De balans werd goedgekeurd en het voorstel van het bestuur omtrent de verdeoling der winst aangenomen. In plaats van het aftredend bestuurslid de heer mr. H. L. A. Obroen, die niet wenschte herkozen te worden, werd benoemd de heer Aug. L. Reimeringer. Tot gecomitteordon voor het nazien der rekening van het volgende jaar werden aangewezen de heeren P. Yan Bleiswijk Ris on dr. D. De Loos. Door de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Dordrecht werd in hare laatst gehouden zitting besloten een adres van adhaesie te zonden aan de Tweede Kamer, ter ondersteuning van het reeds medegedeelde adres der heeren A. F. Brodie te Amsterdam en P. H. Hoos Zoon te Leiden, ten doel hebbende het tegengaan van den handel in steenkolen door stationschefs. Tot leden van het „Zeouwsch Genootschap der Wetenschappen" zijn benoemd de heeren: A. J. Brevet, hoofdingenieur van den waterstaat in Zee land, te Middelburg; M. B. Cr. Hogerwaard, hoofd ingenieur bij den provincialen waterstaat in Zeeland, te Middelburg; dr. B. H. Steringa Kuyper, leeraar aan het gymnasium, te Middelburg; J. M.Janssen, geneeskundige te Domburg; Th. T. Martin, genees kundige te Halst; Th. Yan Uije Pieterse, lid der Provinciale Staten van Zeeland, notaris te Ylissin- gen; J. De Yisser, geneeskundige te Stavenisse; C. F. Zeeman, predikant bij de Hervormde gemeente te Zonnemaire; dr. S. Cramer, predikant hij de Doopsgezinde gemeente teEnschedee; dr. G. J. Dozy, leeraar aan de Hoogere Burgerschool te Leiden; A. G. G. Yan Duyl, letterkundige, hoofdredacteur van het Handelsblad, te Amsterdam; W. P. Ruyscb, geneeskundig adjunct-inspecteur te Maastricht; M. M. Schaepman, conchylioloog te Rhoon en Pendrecht; dr. H. D. Tjeenk Willink, letterkundige en uitgever te Haarlem. Yan de 22 sollicitanten voor hoofd der 4de Mollechool te 's-Hage, die 28 Maart aan het verge lijkend examen hebben deelgenomen, zijn de 6 vol gende heeren tegen Woensdag a. s. opgeroepen Toor het practische gedeelte van het examenWijn- veldt te Ridderkerk, Yan der Haas te Zwijndrecht, Y'an Rooijen te Meppol, Yerhorst te Enkhuizen, Yan der Waals te Leiden en Böseke te Vorden. Ds. H. A. C. Denier Van de Gon, teZoeter- woude, heeft het beroep naar Ransdorp aangenomen. De Kinderzangschool van Noordwijk-Binnen en Katwijk aan Zee hield gisteravond voor een zeer talrijk publiek eene uitstekend geslaagde „open bare les" in het „Hof van Holland" te Noordwjjk- Binnen. In een volgend nommer zullen we omtrent de uitvoering nadere bijzonderheden vermelden^ Bij de Herv. gemeente te Haarlemmermeer is beroepen ds. R. Jaarsma te Lollum. Aan de Protestantsche gemeenten in Haar lemmermeer is geschonken 500. Z. K. H. Alexander, Prins van Oranje, biedt morgen aan verschillende bekleeders van hooge ma^onnieke graden ten zijnen paleize een diner aan. Tot predikant bij de Herv. gem. te VGravea- hage is beroepen ds. E. A. Gewin, pred. te Renkum. Dè Prins van Oranje vereenigde gisteren ver schillende hooge diplomatieke en Staatsambtenaren aan zijne tafelZr. Ms. gezant te Brussel, baron Gericke Van Herwijnen, thans in de residentie aan wezig, behoorde tot 's Prinsen gasten. De kapt. der art. Van Hoogeühuyzo en de lste luit. der inf. Staal, die na het voleindigen hunner studiën aan de tweede afd. der Krijgsschool gedetacheerd werden bij den chef van den generalen staf, zijn thans van die detacheering ontheven en tot 1 October a. s. ter beschikking gesteld van den directeur der militaire verkenningen. De lste luit. Visser, van het O.-I. leger on gedetacheerd bij het 2de bat. 2de reg. inf., wordt met 1 Mei a. s. gedetacheerd bij de Normaalschiet school te 's-Hage. Behalve voornoemden officier wordon ook de lste luits. D. La Feber en A. Picard, van het O.-I. leger en tot 1 October gedetacheerd bij het 2de reg. inf., boven do formatie bij voor melde Schietschool gedetacheerd. Naar het Haagsche Dbl. meldt, is in de resi dentie per particulier telegrafisch bericht detijdÏDg ontvaDgen dat de lste luitenant der infanterie O.-I. leger A. J. Tengbergen, thans met verlof te 's-Hage vertoevende, tot den rang van kapitein is bevorderd. Daar de heer T., voor zoover hier te lande bekend was, nog de achtste in de ranglijst stond, en uit zijne benoeming blijkt dat min slons nog één lager nummer (luit. Khun) moot bevorderd zijn, schijnt men hieruit te mogen opmaken dat de promotie, waarin hij begrepen is, nogal belangrijk zal zijn geweest. Naar het Yad. verneemt, heeft ook de candi- daat voor de portefeuille van financiën in de mi- nisteriëele combinatie van den heer Heemskerk, van welke werd melding gemaakt, de heer Hartson, zich teruggetrokken, zoodat de heer Heemskerk nu naar een geheel nieuw stel ambtgenooten zoe kende is. Het gerucht dat de nieuwe Staatsleening door een Engelsch huis zou zijn overgenomen, wordt in de financiëele kringen aan de Amsterdamsche beurs ten stelligste tegengesproken. Ter aanvulling van het vorig bericht kan nog worden medegedeeld, dat op 1 Mei eene stortiüg van 30% verplichtend zal gesteld wordeD, doch do inschrijvers kunnen op dien datum ook goheel volstorten. Zij, die op 1 Mei niet volstorten, zullen zulks nog steeds kunnen doen tusschen 14 Mei en 14 Augustus met berekening van 4% rente. De Staatscourant bevat het rapport van de Natuurkundige afdeeling der Koninklijke Academie van Wetenschappen naar aanleiding van verzoeken aan den Koning van de besturen der Nederland- sche vereeniging en der Sophia-vereeniging tot be scherming van diereD, om wettelijke voorziening tegen misbruik van vivisectie. De commissie be antwoordt ontkennend de vraag, of het noodig is door wettelijke voorziening de vivisectie te verbieden of te beperken. Elke beperking acht zij onnoodig en zelfs schadelijk. Zoo heeft men het ook in andere landen begrepen. In Duitschland leed onlangs eene ten tweeden male door de dierenbeschermers in het werk gestelde poging, om eene wettelijke regeling der vivisectie te verkrijgen, schipbreuk, en in Enge land, waar zij werd ingevoerd, wordt haar bestaan betreurd, omdat men haar schadelijk acht voor do wetenschap en voor de maatschappij, en zelfs het gerechtelijk onderzoek bij moord door vergiftiging daardoor bemoeilijkt wordt. Yoor de slachtoffers van de ramp te Muiden is tot heden 23,410.14 bijeengebracht. Bij don penningmeester van de commissie tot ondersteuning van de nagelaten betrekkingen der op ^ee omgekomen visschers uit Paesens en Mod dergat is tot en met 4 April ingekomen ƒ42,708.21. Naar men meldt, heeft de heer Huydecoper Yan Nigtevecht, onlangs overleden, eene som van ƒ65,000 vermaakt tot herstel van den Dom te Utrecht. Honderden verdrongen zich gisteren voor het plaatsbnreel van den Franschen schouwburg te 's-Hage om plaatsen machtig te worden voor de voorstelling van Sarah Bernhardt, die in Mei daar ter stede als Fcdora optreedt. Yolgens telegram uit Louden te Amsterdam bij de „Yereeniging van Assuradeuren" ontvangen, is het stoomschip „Burgemeester Den Tex", van Amsterdam naar Batavia, met gebroken tunnelas te Malta binnengesleept. Yolgens bericht bij de Stoom vaartmaatschappij „Nederland" zal het stoomschip niet behoeven te dokken en het ongeval geen groot oponthoud veroorzaken. Yolgens schrijven van den minister van bin- nenlandsche zaken aan den voorzitter van het be stuur der Herv. gem. te Hoorn, zal, in plaats van het verbrande monument of praalgraf van graaf Floris, op kosten van den Staat een gedonksteen geplaatst worden in het in aanbouw zijnde kerk gebouw. De architect Cnypors te Amsterdam is met de uitvoering belast. De gewone audiëntie van den minister van justitie zal Dinsdag a. 8. niet plaats hebben. Gemengd Nieuws. Door de politie alhier isgisteren proces-verbaal opgemaakt tegen den slijter in sterke dranken S., op de Steenstraat, ter zake het zonder vergunning verkoopen van sterkon drank in het kleiD, en tegen zekeren S. in de Sliksteeg, wegens het opkoopen van een militair kleodiDgstuk, dat niet van een afkeurigsstempel was voorzien of waartoe niet de vereischte vergunning wa3 verstrekt. De Haagsche politie heeft proces-ver baal opgemaakt tegen een vrijer, die zijn aanstaande een „Nederlandscken wensch" toedacht in den vorm van eon nagebootst bankbiljet van 40. In plaats van zich tot de uiting van zijn nationale gevoelens te bepalen, liet hij zijn beminde in den waan dat het papier werkelijk een waarde van 40 vertegen woordigde, zoodat de onnoozele deern al vast 20 in mil van het bankje gaf mot de belofte om de rest den volgendon dag te betalen. Intnsschen werd het bedrog ontdekt toen de meid het nietswaardige papier tegen muntspecie wilde wisselen. Toon drie scheopstimmerlied en aan het Scheveningsche strand bezig waren een schuit te repareeren, kwam de vijzel, waarmede de schuit gelicht was, los en stortte do schuit neer. Twee jongelingen, een van 13 en een van 20 jaren, lagen tot groote ontsteltenis der omstanders onder de schuit; het toeval echter dat bij den achtersteven een gat gegraven wa3, werd hun behoud. Hoewel zwaar gekneusd, kwamen zij toch levend van onder het vaartuig te voorschijn. De bakkerij van A. v. d. Yelde te Hoofd dorp heeft den 4den April ten overstaan van den notaris v. d. Moer in publieke veiling opgebracht 2280. Kooper was A. Den Breejen te Hoofddorp. Naar de H. C. verneemt, zullen tijdens den aanstaanden bloeitijd der hyacinten weder, even als in de laatste drie jaren, in de tuinbouw-inrich- ting der firma E. H. Krelage en Zoon, aan den Kleinen Houtweg te Haarlem, ter openbare bezich tiging worden gesteld twee pronkbedden of bakken van hyacinten, onder eece ruime tent geplaatst en waarin meer dan 1200 exemplaren zijn geplant, waaronder alle uitmuntende, alsmede de nieuwste in den handel bekeude verscheidenheden gevonden worden. De bedden, met zorg behandeld, hebben door het ongunstige weder niets geleden, zoodat men ook dit jaar weder eene fraaie tentoonstelling

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1