nog zooveel bewustzijn, dat zij de aanwezigheid der politie opmerkte en klagende vroeg: „wat heb ik toch gedaan, dat de politie in mijn hnis komt?" Toen men pogingen aanwendde om haar een betere ligplaats te verschaffen, gaf zij den geest. - Armoede was hier geen oorzaakeen ODgeval moet de vronw hebben getroffen. Met recht verwonderde men zich dat buren, die onder dón dak met de weduwe woon den, niet opmerkzaam geworden zijn op het lang gesloten blijven der woning. Scheveningsche stnnrlieden beklagen zich dat tal van EngelBche vaartnigen in de laatste dagon op onze kusten visschen; zij beweren dat de Engelsche visschers met de trol hunne netten beschadigen en dat zjj zich daarom niet in hunne nabijheid durven wagen. In het hotel-café „Zeerust" op Scheve- ningen is een bezoeker plotseling dood gebleven, nl. de portier van het „Hotel des Indes" te '6-Hago, die een uitstapje met zijne vrouw maakte. Te Scbe- veningen aangekomen zon het echtpaar in het hotel wat uitrusten, maar de man gevoelde zich onwel, zoodat geneeskundige hulp werd ingeroepen. De dok ter kon slechts den dood constateeren, veroorzaakt door eene hevige beroerte. Het lijk werd 's avonds door de zorg der politie naar de algemeene begraaf plaats vervoerd. In de vorige week zijn nog devolgende gevallen van pokken aangegevenTe Alkemade 1 (lste geval, betreffende den postbode op Leiden), Charlois 1, Delfshaven 2, Hillegom 1, (lste geval, een man, die te Rotterdam is besmet) en Kralingen 2. Gistornacht heeft een schoonmaker in de Lindengracht te Amsterdam zich door middel van een scheermes van het loven beroofd. Aangaande den moord welke Donder dag-nacht te Gorkum heeft plaats gehad verneemt men nader dat door den commissaris van politie aldaar, Zaterdag-morgen vroeg bij den vader van H. De Koning werd in beslag genomen een brief met het postmerk Den Haag, toen juist ontvangen, en in welken brief H. De K. zijn vader met het door hem bedrevene bekend maakto, toezending van geld verzocht en zijn verblijf opgaf. Dientengevolge werd door genoomden ambtenaar onmiddellijk naar de politie te 's-Hage geseind mot de noodige op gaven en werd H. De K. gearresteerd. In de Legmeer, gemeente Aalsmeer, brak een hevige brand uit in de boerderij van L. B. Het huis met alles wat daarin was, is geheel ver nield geworden; daarbij kwamen om 2 paarden, 2 koeien en 1 kalf. De oorzaak is nog onbekend; men zegt dat de kinderen met vunr hebben gespeeld. AlleB was tegen brandschade verzekerd. - Ook zijn in korten tijd te Broeksittard bij Sittard drie boe renwoningen met aangrenzende schnren door brand vernield. De oorzaak van het onheil is onbekend. Alles was tegen brandschade verzekerd. Het barkschip „Stad Leiden", groot 372 tons, gobouwd in 1854, gisteren in publieke veiling te Amsterdam verkocht, is aangekocht door de lirma Hubert dans en Co. te Ilarlingen en zal worden bevaren door kapitein Fluchmacher. Volgens opgave van het bureau „V e- ritas" zijn in Februari jl. verongelukt 154 zeil schepen en 21 stoombooten, waaronder 5 Neder- landsche zeilers. Volgens eene mededeeling, welke in de to Budapest uitkomende bladen is opgenomen, maar nog officiëele bevestiging vereischt, heeft Berecz, de hnzaar der lijfgarde, bekend, met drie zijoer makkers graaf Majlath uit wraak vermoord te hebben. Majlath had 32 wonden bekomen. Zijn brand- kastsleutel is gevonden; er was niets nit de brand kast gestolen. De Italiaan Sponga, die vermoedelijk reeds vroeger twee dreigbrieven aan hem gericht had, wordt ook van den moord verdacht; hij is sedert den moord verdwenen en wordt ijverig opgospoord. Te Douai heeft de jeugdige onder- prefect Boyenval zich met eene revolver doodge schoten. Hij was eenige dagen te voren naar Parijs gegaan, waar hij de revolver had gekocht. Den geheelen nacht had hij in zijn studeervertrek door gebracht. De redenon, die tot den zelfmoord leidden, zijn nog onbekend. Een brutale moordisopklaarlich- ten dag te Bordeaux gepleegd in een huis in het midden van de stad. Men vond de 7S-jarige weduwe Martineau in een tapijt gerold, bijna geworgd en met een vreeselijke wond aan het hoofd. Haar toe stand is hopeloos. Do moordenaar, zekero Smith, is gearresteerd. Het springen van een stoomketel te Marnaval, een der voorsteden van Saint-Dizier, eene stad aan de Marne, heeft Zondag plaats gehad. Niet slechts is de materiëele schade zeer groot, maar daarenboven zijn, volgens de laatste berichten, 25 personen gedood en 42 gekwetsten in de hos pitalen opgenomen, terwijl nog 40 verwonden in hunne huizen worden verpleegd. De oorzaak van do ramp is volkomen onbekend. Te Chaskow (Rnsland) hebben over- stroomingen veel onheil veroorzaakt. Een groot deel der stad staat verscheiden voeten diep onder water en de scholen zijn gesloten. Slechts twee bruggen hebben aan den stroom weerstand ge boden; de andere zijn weggeslagen of sterk be schadigd. Men betreurt het verlies van een aantal menschenlevens. BUITENLAND. Frankrijk. Volgens den Parijschen correspondent van de „Standard" zonden, tegen de ophanden zijnde opening der Kamerzittingen, de heer Tirard, minister van financ:ën, door den Léon Say, en generaal Thibaudin, minister van oorlog, door generaal Campeuon ver vangen worden. Naar men nit Parijs meldt, heeft de keizer van Rusland den hertog van Chartres tot zijn kroningsfeest nitgenoodigd. Er is sedert eenige dagen sprake van eene reis des hertogen van Anmale naar Sicilië. „Burger" Joffrin, van den Parijschen gemeen teraad, organiseert een aantal samenkomsten in verschillende deelen der hoofdstad, waarin over de quaestie van de weder-invoering der nationale garde zal worden gehandeld. Louise Michel, wier preventieve hechtenis wel twee maanden duren zal, daar de instructie veel tijd eischt, heeft haar voornemen te kennen ge geven, geen advocaat te nemen, maar zelve hare verdediging voor te dragen. Sedert Zaterdag-och tend bevindt zij zich in de gevangenis St.-Lazare. Dnitschland. Zondag heeft prins Von Bismarck zijn negon-en- zestigsten verjaardag gevierd, bij welke gelegen heid van alle zijden gelukwenschen en geschenken van bloemen ontvangen werden. De echtgenoote des kanseliers hield receptie, doch dezo zelf moest zijne kamer houden, waar hij behalve zijne ver trouwdste bekenden en verwanten slechts prins Wil helm ontving, die hem zijn eigen afbeeldsel in wa terverf vereerde. Het openbaar ministerie heeft nogmaals appèl aangeteekend tegen de vrijspraak, tot tweemaal toe, van prof. Mommsen, wegens beleediging van prins Yon Bismarck. Op 6 dezer zal deze zaak voorliet hooggerechtshof behandeld worden. Alle bladen bevatten beschouwingen over de verrassende zegepraal der Fortschritt-partij bij de verkiezing te Straalsnnd, waar de liberale candidaat, de heer Samm, met eene meerderheid van 1000 stemmen de zege behaalde. Het district was tot dus ver een der hechtste bolwerken van hot conservatismo. Do „Nordd. Allg. Ztg.", het orgaan van prins Bismarck, zegt dat wegens de achterlijke verkeer- middelen in Pommeren de „Fortschritsche Modothor- teit" eerst thans in zwang komt. De „Kreuzzoitung" valt de vrij-conservatieven aan, en beweert dat de Straalsunder verkiezing eene verloochening is van de zwakke middelpartijen. - De liberale pers juicht er over dat het eenvoudig programma„geen nieuwe belasting, maar belasting-vermindering", zulk een ingang heeft gevonden in kiezerskringen, die anders conservatief gezind zijn. Vooral het krachtig optre den van de liberalen in de militaire quaestie heeft de zege verschaft. De „Nat. Zeit." bevestigt dat het onderzoek wegens vergiftiging van prins Gortschakoff is ge staakt, uit gebrek aan bewijs. De officiëele beves tiging van dit bericht ontbreekt echter nog. Volgens een telegram uit Berlijn aan de „Times" zon prins Von Bismarck, in strijd met vroegere mededeelingen, voornemenB zijn onmiddellijk tot de ontbinding van den Rijksdag over te gaan, indien zijne wetsvoordracht betreffende verhooging der militaire pensioenen niet wordt aangenomen. Groot-Brltaiuilik In het Lagerhuis heeft Vrijdag 11. de heer Ar nold eene motie voorgesteld ten gunste van een uniform stemrecht in het geheele koninkrijk, op de zelfde grondslagen rustende als het stemrecht in de Engelsche steden, en tevens ten gunste van eene betere verdeeling dor zetels, om daardoor eene betere vertegenwoordiging in het Parlement te verkrijgen. Bij het daarop volgende debat was het Huis zeer ledig; do minister Harconrt, die er aan deelnam, nam daarnit aanleiding om op te merken dat de qnaestie door den heer Arnold ontijdig en onnoodig ter sprake gebracht word. Zoo de heer Arnold evenwel er op stond om zijne motie in stemming gebracht te hebben, dan zon de regeering er voor Btemmen. Maar van de stemming kwam niets, want hot debat eindigde, omdat er niet genoeg loden meer waren. De „Times" en de „Daily News" betreuren het dat de heer Arnold zoodoende aan de oppositie aanleiding gaf om te beweren, dat ook do liberalen geen belang stellen in deze quaestie. Dat hetHuia zoo ledig was, is eenvoudig hieraan toe te schrijven, dat men na de vroegere verklaringen der rogeering het debat geheel misplaatst en den heer Arnold niet den man vond cm de zaak ter sprake te brengen. Het Lagerhuis heeft gisteren het regeerings- voorstel tot oprichting van een hof van appél in strafzaken, bij tweede lezing, met 132 tegen 7S stemmen aangenomen. Het is vervolgens naar de groote commissie voor de rechterlijke aangelegen heden verzonden. Het Lagerhuis hoeft met 68 tegen 50 stem men een voorstel aangenomen van Cameron om de telegrammen in Eugoland mot niet meer dau 6 pence te belasten. De regeering was er tegen, niet in be ginsel, maar omdat zij den tijd voor dezen maat regel thans minder geschikt achtte. Msn rekent dat deze verlaging de schatkist in het eersto jaar 177,000 pd. st. zal kosten. Telegrammen. WEENEN, 2 April. Trekking op heden der Communaal-loten series 2966, 449, 2697, 899, 2583, 1263, 1103, 2494, 2775, 1936, 2891, 1085. Bij de onmiddellijk daarop gevolgde trekking van premiën is de hoogste prijs van ff. 200,000 gevallen op serie 2583 No. 69, de tweede prijs op serie 2583 No. 68, fl. 10,000, op serie 899 No. 24 en fl. 1000 op serie 1103 No. 5, serie 2494 No. 32, serie 2697 No. 36, serie 2583 No. 30 en serie 2891 No. 68. BERLIJN, 3 April (Pari. Tel.) Do sociaal-demo craat Völlmar, lid van den Rijksdag, die eenigon tijd geleden ook in Nederland voordrachten hield, werd op zijne reis van Kopenhagen te Kiel komende, in hechtenis genomen en is trots zijne legimitatio als rijksdaglid, nog niet vrijgelaten. QUEENSBORO, 3 April (8 uren 's morgens.) Het koninklijk jacht de „Valk" is te halfacht te Sheerness, aan den mond van do Theems, aange komen; do overtocht had bij prachtig weder plaats en aan boord was alles wel. De koninklijke vlag was niet geheschen, zoodat de oorlogsschepen in de haven geon saluutschoten losten. Even voor acht uren kwam het jacht te Queensboro aan, waar hot station met vlaggen on groen kenrig versierd was. Do vorstelijke reizigers zullen met hun gevolg onmiddellijk per extra-trein naar Londen vertrekken. WEYBRIDGE, 3 April. (.4.) De Koning, de Koningin en de Prinses kwamen om halfelf te Walton Well, waar de hertog en de hertogin van Albany hen verwelkomden. Hot perron van hot stationsgebouw was met vlaggen versierd. De reizigers reden onmiddellijk naar Oatlands, waar ze te twaalf uren een lunch gebruikten. Het weder blijft zeer schooner zijn hier talrijke bezoekers. ROME, 3 April (Part. Tel.) In een zeer uitvoerig artikel constateert de pauselijke „Moniteur" heden dat de nota van Von Bismarck in zooverre vooruit gang bevat als hij bereid is over de concrete punten betreffende de opleiding van geestelijken en bisschop- pelijken in de jurisdictiën, te onderhandelen. Vreemd is altijd nog het feit dat Pruisen véér de herziening der Mei-wetten den „Anzeigepflicht" heeft verlangd. Dat verraadt in het systeem dub belzinnigheid en eene tactiek, die de „Moniteur" noch ontleden noch qualificeeren wil. Tegenover dezen constanten eisch kan men be twijfelen of de eenmaal toegestane herziening der Mei-wetten tot het gewenschte gevolg zou leiden. De Kerk is schroomvallig als haar belang op het spel staat; zjj verlangt het „peri passu". Vermoedelijk is het heden te Berlijn aankomende antwoord van Jacobini op de Berljjnsche nota in dezen geest gesteld. LEIDEN, 3 April. Het weerbericht van heden doet voor morgqn opnieuw goed weer verwachten.

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 2