LEI I)SC II DAGBLAD. N°. 7094. Woensdag 4- April. A0. 1883. Eerste Blad. Avoi?<1-editie. PBIJS DKZEB COURANT: voor Leiden per 8 maanden........1.10. Fvtaco per post.1.40. .Lïzondwfijko Nommera.9 0.05. Deze Oonrant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. FBIJS DEB ABVERTENTIBN» Vin 10 regels 1.05. Iedere regel meer 0.1 Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incaasa#» ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Dit Nommer bestaat uit TWEE BLADEN. LEIDEtt, 3 April. Teleurstellingen op dit ondermaansche hebben nog dagelijks plaats. Men begeeft zich naar den schouwburg met hot vooruitzicht „Fiammina" te zien, doch reeds in hot voorportaal wordt „ter ken- nïsse" gebracht dat wegens eene ongesteldheid van mevrouw Beersmans zullen worden gegeven: „Een wissel" en „De Erfenis van anderhalf millioen.'> Men kon niet anders dan er zich mede vereenigen en wij gelooven niet dat de aanwezigen zich hebben beklaagd over de onverwachte verandering. Het „nastukjo", dat het eerst aan de beurt kwam, heeft tot hoofdonderwerp iets dat in romans met vele variatiën al te dikwijls te vinden en uitstekend geschikt is om op het gemoed to werken, maar dat wij niettemin liever niet op het tooneel zagen. Het spel was anders uitstekend. In zooverre werd de avond goed begonneD. Do „Erfenis" is een oud-bekende, waarin Faassen een rol vervult, waarvan het succes voor het ge heel grootendeels afhangt. Men bleef daardoor luisteren en men kon bovendien zien hoe vlug fami lieleden zich somtijds aan een sterfhuis vertoonen wanneer de overledene over zijne financiën niet te klagen heeft gehad, en tot welke handelingen zoo nu en dan do toevlncht wordt genomon om zeker te kunnen zijn van de nalatenschap. Of men zulke personages, als gisteravond voor ons verschenen, hier beneden dikwijls ontmoet, wij hopen het niet. Do schouwburg was niet bijzonder bezet; alle rangen waren slechts voor een zeer klein gedeelte ingenomen. Niettegenstaande zij voor de voorstelling van gisteravond alhier zoo ongesteld heette dat zij niet kon optreden, komt toch uit Rotterdam hot bericht dat mevr. B. weder hersteld is en dat zij zelfs gis teren de repetitie van „Na 30 jaren" heeft bijge woond, zoodat de opvoering te Rotterdam van dit nieuwe stuk van den heer De Yos op heden be paald blijft. Gedurende de afgeloopen maand zijn per Leid- schen paardenspoor vervoerd 16,700 personen. De letterkundige afdeeling der Koninklijke Academie van Wetenschappen zal bare vergadering op 9 April a. s. geheel wijden aan Hngo De Groot, wiens marmeren borstbeeld, door den beeldhouwer Gabriël vervaardigd en door den admiraal Yan Kinsbergen aan het instituut geschonken, de ver gaderzaal zal versieren. Eene bijdrage van den heer Kuenen, voor te lezen door prof. Tiele, zal De Groot leeren kennen als uitlegger van het Oude Verbond; de heer Vissering zal spreken over de Hollandsche rechtstaal in de „Inleydïng tot de Hollandse rechts- geleertheyt"de heer Brill over De Groot als auteur van staatkundige twistschriften. De heer Boot zal bij de aanbieding eener Latijnsche verhandeling Grotiu8 als navolger en mededinger van Tacitus voorstellen. Ds. P. S. Bartstra te Wassenaar heeft voor het op hem uitgebrachte beroep naar Gorkum bedankt on opnieuw een beroep ontvangen van Katwijk. Ter vervulling van de vacante predikantsplaats te Bodegrave is het volgende drietal opgemaakt: ds. C. W. Pohlmann te Groede, ds. D. PoDt te Tiel en dr. P. Van Wijk Jr. te Enkhuizen. Ds. A. De Vlieg, te Noordwjjk aan Zee, is beroepen le Opperdoes. Tot onderwijzeres aan school A op het dorp te Bodegrave is benoemd mej. M. La Lau te Rjjnsaterwoude. In do vorige week is in de vergadering van de afdeeling Bodegrave der Hollandsche Maatschappij van Landbouw besloten in de maand Mei a. s. aldaar te houden eene tentoonstelling van rijstieren. Tot keurmeesters worden benoemd de heeren A. Ok- kor8e, C. Verburg en dr. W. H. Kapteyn, en tot hunne plaatsvervangers de heeren C. Beyen Gz., F. Boer en W. P. Brnnt. Het bestuur der Nederlandsche Vereeniging tot bescherming van dieren hoeft geldelijke grati- fioatlën toegekend aan den rijksveldwachter J. W. Van Zwieten te Nieuwveen en aan den gemeente-, tevens onbezoldigden rijksveldwachter J. H. Nidolstein Walter te Koudekerk aan den Rijn, wegens gedane bekeuringen ter zake van dierenmishandeling, waar mede het bestuur door de betrokken burgemeesters dier gemeenten is in kennis gesteld. Eerstdaags zal door voornoemd bestuur een prijsvraag worden uit geschreven voor de samenstelling van een leerboek ten gebruike op de lagere scholen, handelende over dierenbescherming. Door de hoogleeraren der letterkundige facul teit te Utrecht zal in September a. s. een openbaar vergelijkend examen in de Letteren worden ge houden van jongelieden, geboren in Friesland, uit ouders nog bionen die provincie gevestigd of over leden, die mochten verlangen in aanmerking te komen voor de begeviög van twee vacante acade mische „Buma-Beurzen," voor studiën in de rechteD, letteren, geneeskunde of de wijsbegeerte, gesticht door wijlen dr. L. A. Buma te Makkum, prov. Friesland. Elke beurs geeft gedurende vijf jaren recht op eene nitkeering van ongeveer f 2000 's jaars. De erfprins van Waldeok, broeder der Koningin, heeft gisteren het middagmaal gebruikt bij den burgemeester van Amsterdam, in wiens gezelschap en van HDs. gouverneur de jonge prins des avonds de voorstelling van „Fódora" in hot Grand-Théatre bijwoonde. Mot de „Prinses Marie", van de „Zeeland", zal morgen te Vlissingen aankomen de vorstin van Waldeck Pyrmont, moeder van onze Koningin, met gevolg. Prinses Marianne, thans te Nassau vertoe vende, lijdt, naar het Haagsche Dagblad verneemt, den laatsen tijd aan eene borstaandoening. Bepaalde bezorgdheid boezemt haar toestand echter niet in. Prinses Hendrik heeft aan de kinderbewaar plaats te 's-Hage een cirkelvormige bank met tafels voor 15 kinderen, Daar het model der bewaarplaats te Dordrecht vervaardigd, ten geschenke gegeven. Uit Vlissingen wordt gemeld dat de Koning en de Koningin met prinses Wilhelmina en het Koninklijk gevolg gistemamiddag te 4.40 uren aldaar waren aangekomen. De jeugdige prinses wandelde aan de hand haror gouvernante over de ponton, waaraan de „Valk" lag gemeerd. Te haifzes vertrok het vaartuig naar Qaeensboro. De Commis saris des Koning8 in Zeeland, jhr. Van Karnobeek, was aan het havenstation tegenwoordig om de Vor stelijke reizigers te begroeten en bleef tot het ver trek van de „Valk" aan de haven. Een zeer talrijke menigto bevond zich aan het station en juichte HH. MM. luide toe. De Koning en Koningin be antwoordden die toejuichingen op minzame wijze. De reis werd mot prachtig zomerweder aanvaard. De Koning was in politiek gewaad; de Koningin droeg een zwart reiskostnom. De heer H. C. Van Dorsten, redacteur der „N. R. Crt.", heeft gisteren zijn zilveren feest aan dat blad gevierd. Van verschillende kanten ontving hij bewijzen van de meest hartelijke belangstelling. Bedankt is voor het beroep naar de Christ.- Ger. gemeente te Amsterdam door ds. T. Noordewier te Meppel. De heer Preumayr, kapelmeester van de Doit* sche Opera te Rotterdam, is tot dezelfde functie te Du8seldorf benoemd. Het provinciaal kerkbestuur van Zuid-Holland heeft den predikant G. B. voor een jaar in zijne betrekking geschorst met verlies van traktement wegens onzedelijken wandel. De officier van gezondheid 2de kl. J. Rent meester is iDgedeeld bij het 4de bat. 4de reg. in fanterie te Haarlem en tijdelijk gedetacheerd bij het militair hospitaal te Amsterdam. De minister van koloniën a. i. brengt ter kennis van belanghebbenden dat op Maandag 4 Juni a. s. en volgende dageD, des voormiddags te negen uren, in het pharmaceutisch laboratorium aan de Hoogt te Utrecht, zal worden afgenomen hot vergelijkend examen voor hen, die wenschen te worden opgeleid tot militair apotheker voor den dienst in Oost-Indië, dat de gelegenheid bestaat tot plaatsing van drie adspiranten en dat de aanvraag om toelating (bij gezegeld request) vóór 15 Mei a. 8. bij het ministerie van koloniën moet zijn ontvangen. Verdere bijzonderheden worden in de Staatscourant van heden medegedeeld. De heer Van der Hooft, pastoor te Rijnsber- gen (N.-Br.) vierde dezer dagen als zoodanig zijn 25-jarig jubelfeest aldaar. Zoowel van kerkbestuur, zangkoor, als van de ingezetenen werden hem vele kostbare geschenken als bewijzen van achting vereerd. Naar men verneemt, ligt het in het plan der Regeering om de bekende bosschen rondom Breda, het Liesbosch, het Mastbosch en het Ulvonhoutscho Bosch, die tot de vroeger aan prins Frederik afge stane domeinen behooron, thans tot het kroondomein te brengenschatters voor de taxatie dier bosschen zijn reeds benoemd. Voor Breda en zjjne omgeving is dit een zaak van groot belang, daar die druk bezochte bosschen, welke eene aantrekkelijkheid voor het verblijf te Breda en omstreken zijn, op die wijze voor slooping zouden gespaard blijven. Het stoomschip „Zaandam" is Zondag van Amsterdam te Nieuw-York aangekomen. De gewone andientiën van de ministers van financiën en van oorlog zullen op Donderdag en die van den minister van marine zal op Vrijdag a. s. niet plaats hebben. Z. M. heeft aan den met verlof hier te lande aanwezigen kapt.-kwartiermeester van het leger in Ned.-Indië, A. L. Dijkman, wegens lichaamsgebre ken, eervol ontslag verleend uit Zr. Ms. militairen dienst, met toekonning van pensioen. Gemengd Nieutvs. De politie alhier heeft de hand gelegd op twee 15-jarige jongens, N. L. en D. F. H. H., die den avond te voren van een afgesloten erf uit daaruit bestemde hokken, konijnen en dniven hebben ontvreemd en verkocht bij den poelier v. B. in de Kerksteeg, waar die dieren zijn in beslag genomen. Op den stal van den veehouderL. v.L. onder de gemeente Bodegrave zijn in de vorige week aangetast 5 runderen door tongblaar. Verleden week trok het de opmerk zaamheid van den heer M. v. G. te Ondshoorn dat bij eene alleen wonende oude weduwe, mej. \V., deur en blinden gesloten waren; dit trof hem te meer, omdat hij eenige dagen geleden de 81-jarige vrouw, die door zwakte of gladheid der straten was gevallen, had opgeholpen en thnis gebracht. Bij do naaste buren onderzoek doende, vernam hjj dat de vrouw in geen paar dagen was gezienmen wist niet of zij uit of thuis was. Op zijn geklop ontving de heer v. G. geen antwoord, waarop hij zich bij de politie vervoegde, door wier tussohen- komst de deur van het huis der weduwe werd ge opend. Een deerniswaardig schouwspel deed zich toen voorhet oude mensch lag midden in de kamer op den vloer, met het hoofd op eenig hout. Zij leefde nog en was nog bij kennis; ze had zelfti

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1