buitenland. Frankrijk. Aangaande de inhechtenisneming Tan de be kende Louise Michel wordt door het „Journal des Débats" nog medegedeeld dat zij zich Donderdag- itonu, vergezgid van den heer Vaughan, rodacteur van de „Intransigeant," bij den prefect van politie te Parijs aanmeldde, uiaar niet ontvangen werd. Zij g«f toen te kennen dat zij zon terugkomen. Den volgenden morgen werd zij op straat door de politie aangehouden, op het oogenblik dat zij de woning van den heer Yaughan verliet. Zij wordt beschuldigd van het plunderen van een bakkerswinkel, aan het hoofd eener gewapende bende. De heer De Lesseps is Woensdag 11. te Tozenr, in Taais, aangekomen. De boringen hebben tot eene diepte van 73 meter enkel zand doen vinden en de binnenzee zou met 100 machines ter uitgraving, den arbeid vertegenwoordigende van 100,000 man, ge makkelijk kunnen gemaakt worden. - De heer De Lesseps is overal uitmuntend ontvangen en zou met zijn gezelschap 19 April naar Parijs terogkeeren. I>uitsclilan<i. Do kroonprins van het Duitsche rijk is door den koning van Spaüje met de ridderorde van het Gulden Vlies begiftigd. Naar aanleiding van don geboortedag van prins Bismarck bevat de „Post" een hoofdartikel, waarin o. a. hot volgende voorkomt: Prins Bismarck jaagt nog drie doeleinden na: lo. eene belastingregeling voor het Rijk, zooals de oudere Staten die reeds bezitten; 2o. eene zoo mogelijk vredelievende rege- liüg met het ultramontanisme, ten einde niet een gevaarlijken vijand des rijks in eigen boezem te hebben; 3o. vermindering of volkomen genezing der maatschappelijke kwalen. Aan deze drie groote quae8tiën heeft hij het einde zijns levens gewijd. Groot-BritannlS. Met betrekking tot de inhechtenisneming te Liver pool, waarvan reeds per telegram meldiog is ge maakt, vernoemt men dat de gearresteerde in het bezit werd bevonden van een ruw bewerkte kist, welke echter vau een kunstig slot was voorzien. Het voorkomen van don man wekte de achterdocht der politieagenten, die met het toezicht op de aan komst en het vertrek van alle pakketbooten belast zijn. Men ondervroeg hem, en daar zijne antwoorden onvoldoende werden bevonden, werd hij aange houden. In een zijner zakken vond men den sleutel der kist eu in deze laatste mechanische toestellen en een hoeveelheid ontplofbare stoffen, voldoende voor verscheidene helsche machines. De politie meent op het spoor te zijn van een feniani8ti8che samenzwering, welke zich de ver nieling der openbare gebouwen te Liverpool en Manchester ten doel stelt. Uit Kaapstad wordt gemeld dat de aanvoer ders der Basuto's op eene bijeenkomst eenparig verklaarden, Britsche onderdanen te willen blijven. Het liefst zouden zij rechtstreeks onder bestuur van Engeland staan, maar toch ook nog liever onder dat der Kaapkolonie dan aan zich zeiven overge laten worden. Telegrammen. NIEUW-YORK, 31 Maart. Volgens berichten uit Nieuw-Mexico en Arizona zijn in den tijd van vier dagen vijftig blanken door de Apache-Indianen vermoord. De Idianen dreigen de geheele blanke bevolking met moord. De regeering heeft troepen naar de grens gezonden. CHRISTIANIA, 31 Maart. In de zitting van het PdeRthingj welke heden gehouden werd, is het protocol der commissie ingediend, waarbij alle leden van den Staatsraad in staat van beschuldiging worden gesteld. De behandeling zal waarschijnlijk aanstaanden Donderdag plaats hebben. LONDEN, 1 April. Naar men verneemt, heeft Parnell thans vast besloten naar Amerika te ver trekken, om de vergadering der Ieren en Iersch- gezinden te Philadelphia bij te wonen. NIEUW-YÖRK, 1 April. In de maand Maart is de Staatsschuld met 9 x/i millioen dollars verminderd. De afgezanten van Madagascar zijn naar Enropa vertrokken. Generaal Porfiris Diaz, de gewezen president van Mexico, is van "Washington alhier aangekomen. Men kondigt eene wijziging der tarieven aan, waar door de inkomsten met 1'/* millioen dollars zullen verminderen. KONSTANTINOPEL, 1 April. In de gisteren gehouden zitting heeft dp Porte Bib-Doda aange wezen als opvolger van Rnsffljp-pacha In den Liba non. De genanten van Oostenrijk, Frankrijk, Duitsch- land on Italië hebben zich met die keuze vereenigd die van Rusland en Engeland namen er nota van, doch wenschten eerst met hunne regeeringen te confereeren. PARIJS, 2 April. Eene vreeselijke stoomketel ontploffing heeft te Forges-de-Champagne, bij Mar- neval, plaats gehad. Dertig personen werden gedood en veertig gewond. T.KIDLC^N", Q April, Do verwachting voor morgen is: zuidoostelijke of zuidelijke wind, vooreerst nog goed weder. De Koningin deed heden tusschen 10 en 12 uren vóór de aanvaarding der zeereis naar Londen in open rijtuig een rijtoer langs het Haagsche Bosch, vergezeld van haar broeder, De Koning en de Koningin reisden te 1 u. en 40 min. per extra Hol), spoortrein met gevolg uit de residentie naar Viissingen af. Prinses Wilhelmina maakt de reis naar Londen mede. De erfprins van Waldeck bracht de koninklijke reizigers aan het station zijn afscheidsgroet. HH. MM. werd tevens uitgeleide gedaan door graaf Schimmelpenninck, grootmeester van beider Huis, dea minister van financ ën en den burgemeester der residentie. Een talrijke menigte zag aan de binnen- en buitenzijde van het station den koninklijken trein vertrekken. Per trein van 1 u. 47 m. heeft de 18 jarige erf prins van Waldeck-Pyrmont zich heden naar Am- terdam begeven, vergezeld van zijn gouverneur. Een 22-jarige Haagsche dienstbode uit een huis aan de Nassaukade, wierp zich gistermiddag aan den Z.-O.-Buitensingel in het water. Zij werd spoedig door eenige burgers gered. Een liefdeshistorie had haar tot het nemen van dit bad op den eersten schoonen lentedag dezes jaars gedreven. Bij de heden plaats gehad hebbende uitloting van obligaties der 3-pcts.-premieleeniDg der stad Rotterdam, zijn getrokken de volgende premiën: No. 39785 f 10,000; No. 30823 f 1500, No. 70199 f 1000; Nos. 16450, 26129, 69517, 30373, 47101, 41008 en 30590 a 500. Verder nog 45 Nos. a 200. In de Utrechtsche6traat te Amsterdam is gis ternamiddag een man in een kelder gevallen en voor dood weggedragen. Baron Gericke Van Herwijnen, Nederlandsch gezant te Brussel, is gisteravond aan het „Hotel r aulez" te 's-Hage afgestapt. De Haagsche kermis zal dit jaar wederom op hare oude en meest gewilde standplaats ge houden worden, nl. op het PleiD, Buitenhof en langs het LaDge Voorhout. Gisterochtend om halfzes ontstond brand in het Roomsch-Katholiek Weeshuis voor jongens aan den Schiedamschen Dijk te Rotterdam. Het vuur sloeg weldra naar buiten, lekte tegen den buiten gevel op en tastte inwendig de bevloering aan. Op dat oogenblik had de brand eon vrij dreigend aan zien verkregendoch de brandweer was snel genoeg op het terrein aanwezig, om de vlammen te kannen bedwingeD, terwijl de bevolking van het gesticht zich terstond in veiligheid had gesteld, om daarna ook bij het blusschen alle hulp te verleenen. Er is eenige materiëele schade, doch gelukkig geen ver lies van menschenlevens te betreuren. Gisternamiddag te vier uren brak er te Roermond onverwachts een felle brand uit in de fabiek van lucifers en schoensmeer van de firma Gabriels Geele en Co. Binnen ruim een uur tijds was zij geheel nitgebrand. Alleen de muren staan nog. Oorzaak onbekend. Vroeger lag de fabriek in de stad; maar bijna twee jaren ge leden brandde zij des nachts af. Toen werd zij buiten de stad op een afgelegen terrein herbouwd. De van het 3de bij het 4de reg. inf. nieuw benoemde kapitein G. I. Van Deinse is ingedeeld bij het lste bat. te Delft. Aan het Nieuwe Werk te Rotterdam heeft zich een onbekend man door een pistoolschot van het leven beroofd. Het stoomschip „Amsterdam", van Amsterdam naar Nieuw-York, pass. gisterochtend te halfacht Lizard; de „Burgemeester Den Tex", van Amster dam naar Batavia, arriveerde gisteren te Marseille de „Drente" arriveerde Zaterdag van Rotterdam te Batavia; de „Soenda", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde Zaterdag te Port-Saïd en ging denzelfden dag het kanaal in; de „Voorwaarts", van Batavia naar Amsterdam, passeerde Zaterdag Malta; de „Koningin Emma", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde gisteren te Southampton; de „Noord- Holland", van Java naar Rotterdam, vertrok gis teren van Marseille. Gereilde percoolcn. Gehouden verkooping aan den Burg alhior op Zaterdag 31 Maart 11., ten overstaan van den notaris A. Van LeeuwenEen hoerenhuis en erf aan het Steenschuur op den hoek der Kloksteeg No. 58, Sectie G, No. 1323, kooper Abr. Verhoog q q., voor f 8200; een huis en erf buiten de Zijlpoort, nabij de Spanjaardsbrng, onder de gemeente Lei derdorp, gemerkt Z, No. 349, Sectie A, No. 2292, kooper D, Mechelse q.q., voor f 1400; een huis en erf aan de Binnenvestgracht, nabij de Kraaier- straat No. 43, Sectie D, No. 617, kooper P. Visser q q., voor f 1430; een huis met schuur, tuintje en bleekveld, aan den Lagen Rijndijk, nabij de Does- brug, Wijk D, No. 23, in bod f 1275, niet ver kocht een huis en erf aan de Onde Vest, omtrent, de Turfmarkt, No. 19, Sectie H, No. 22, in bod f 3850, niet verkocht. Ten overstaan van den notaris mr. J. A. F- Coeborgh: het winkelhuis aan de zuidzijde van de Hoogewoerd, omtrent de Bolwerkstraat, No. 133, Sectie D, No. 218, kooper T. Los voor 6100; hei; huis en erf aan de oostzijde van de Mare No. 8, Sectie H, No. 1890, kooper G. F. Boogers q.q.,. voor f 4000het huis aan de noordzijde van de Klarasteeg No. 8, op den hoek der Koddesteeg^ met uitgang aldaar, No. 40, Sectie H, No. U72j. kooper J. J. Simonis voor f 1230; het huis en erf aan den Ouden Singel, No. 222, niet geveild. KOLONIËN. BATAVIA, 28 Februari. Blijkens bericht van den secretaris van het gou vernement van Atjeh en Ooderhoorigheden van 11 Februari jl. was sedert 28 Januari niets vermeldings- waardigs in dat gewest voorgevallen. De rust werd in Groot-Atjeh nergens verstoord;, ter Noord- en Oostkust werd door den radja van Samalangan en de met hem verbonden hoofden met veel succes krijg gevoerd tegen den radja van Passangan. De gouverneur was tijdens de afzending van dit bericht niet te Kotta-Radja aanwezig, aangezien hij zich, vergezeld van den waarnemenden ass.-residont van Groot-Atjeh en van den inlandschen zendeling Panglima Tibang per Zr. Ms. stoomschip „Soerabaia'? naar Sogli had begeven, ter regeling van de poli tieke aangelegenheden ter Noordkust. JavCrt Met meer dan gewone belangstelling is de Kamer- beslissing in zake Billiton hier vernomen en de uitslag, dat zelfs 52 stemmen vóór het rapport der commissie zijn uitgebracht, heeft bijna ieder verbaasd» De tegenstanders dezer nieuwe Billiton-overeenkomst en de ontevredenen in 't algemeen juichen. De offi- cieuzen schreeuwen wraak en schelden de Tweede Kamer voor revolutionair. En de groote vraag„wat zal er nu volgen?" ligt op ieders lippeD. En bij het gissen dringt zich terstond de vraag op: „Wie nu?» Van Rees of een ander?" Des heeren Van Rees kracht loochent niemand, maar aan zijne geschikt heid om hier goed te doen, twijfelen van de 100 Indiërs minstens 99. En ofschoon men dat in Neder land even goed weet als hier, zal de uitkomst mis schien aanwijzen dat men zich daarginds bij het formeeren van een nieuw Kabinet of het zoeken van een opvolger voor den huidigen minister of den gouverneur-generaal, in het minst niet het hoofd breekt met zulke onbeduidende kleinigheden als Indische wenschen on opiDies. Do nieuwe gouverneur van Atjeh, do heer Laging Tobias, zal den 8sten Maart naar Atjeh vertrekken. De formatie van het personeel bij het Dep. van O., E. en N., benedon den rang van secretaris, is wederom gewijzigd. Het bestaat uit: óón referen daris, 3 hoofd-, 3 eerste, 5 tweede en 7 derde commiezen. De heer W. G. Leembruggen, controleur lste kl op de Buitenbezittingen en schoonzoon van den heer Prnijs Van der Hoeven, thans met verlof in Nederland, is op verzoek gepensionneerd. Volgens het „Ind. Vad." zouden van af Maart a. 8. de vivres-gelden der officieren te Atjeh van anderhalven gulden daags gebracht worden op een rijksdaalder. Te Penang is een dwerg, Atjeher van geboorte, te zien. Het mannetje is 2 voet lang en bij de 40 jaren oud. Uit de Proanger wordt medegedeeld dat de assistent-resident van Tjiandjoer, de heer Mentel, het plan heeft om tegen April a. s. voor 2 jaren met verlof naar Earopa te gaan, en bereids het ver zoek daartoe moet hebben ingediend.

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 2