De Koningin begeleidde heden haren broeder, den 18 jarigen erfprins van Waldeck-Pyrmont, op een rijtoer door de residentie en omstreken. De zoon van don vorst van Waldeck zal morgen te Amsterdam een bezoek brengen aan een zijner aldaar vertoevonde verwanten. In den loop van dit jaar staat het te wachten dat het aantal predikanten bij de Hervormde Ge meente te VHage met één zal vermeerderd worden. Het stoomschip Koningin Emma" vertrok hedenmorgen van Amsterdam naar Batavia; do „Zuid-Holland," van Rotterdam naar Java, arriveerde hedennacht to Southampton. De gewone audiëntie van den minister van justitie zal op Dinsdag a. s. niet plaats hebben. Z. M. heeft beaoemd tot directeur der Staats loterij, den heer M. A. J. Losgert, thans directeur der registratie en domeinen voor de provincie Zuid- Ho i land, te 's-Gravenhage; - J. Contant, ontvan ger der directe belastingen en accijnzen te 's-Gra- veupolder c. a., benoemd tot ontvaoger derzelfde middelen te Willemstad c. a.- aan P. L. Van Put ten op verzoek eervol ontslag verleend als surnu merair der posterijen. KOLONIËN. BATAVIA, 20 Februari. Van Atjeh niets bijzonders. De langwijlige ver slagen, vol onbeduidende schermutselingen en ver halen van patrouilles en niets beteekenende onder werpingen, vullen de kolommen der Javasche Cou rant. De nieuw benoemde gouverneur voor dat gewest, do heer Laging Tobias, bevindt zich hier. Civiel Departement. Ingetrokken: Do overplaatsing van de res. Menado naar het gouvernement van Sumatra's Westkust van den benoemden controleur 2de kl. E. F. L. J. H. Van Kel ders, met bepaling dat bij in eerstgenoemd gewest geplaatst blijft. Overgeplaatst: Van de kadastrale melingen te Bandong (Prcanger-Regentschappen) bij die te Buitenzorg (Batavia), de adjuuct-landractcr der 3de klasse H. E. Van Dijkvan liet boreau van den ingenienr te Bandong (PreaDger-Hegentscbappen) bij de kadastrale metingen aldaar, de adjanct-lundmeter 3de kl. J. C. H. Munnich. Geplaatst: Als hoofdonderwijzeres aan de op. lag. meisjes- sohool te Menado, de herben, onderwijzeres 2de kl. L). P. Fol; ala hulponderwijzeres aan de op. lag. school to Keboemen (Ba- geleu), de tijd. werkzaam gestelde hulponderwijzeres F. E. Van Bloemen W'aanders. Overgeplaatst: Van de openbare lagere schoolte Tji- latjap (Banjoemas) als hoofdonderwijzer naar die te Wonosobo (Bagelen), de onderwijzer 2de kl. P. Veen; te Wonosobo (Bage- len), ala hoofdonderwijzer naar die te Tjilatjap (Banjocmas), de onderwijzer 2de kl. H. S. Blekkink. Departement van Oorlog. Verleend: Een 2-jarig verlof naar Europa, w. ziekte, aan den 2den luitenant der inf. F. A. Houbolt. [De overige benoemingen enz. vermeldden we reeds 1). Woensdag Vertrekkende passagiers per stoomschip Sumatra naar Nederland van Batavia, op 21 Februari. Abraas en twee kinderen; N. J. Kollewijn, echtgenoote en zuigeling; rnevroaw de wed. M. C. Van Daalen, geb. Colbier; kapt. inf. W. J. T. DeykerhofT, cchtgenoote, drie kinderen en baboe; dr. N. J. Van der Stok eu echtgenoote; II, Salomon- aen; C. D. De Rooy; 1ste luit. art. C. L. Vinkhuyzen; luit. art. B. M. T. Junius Van Hemert; C. Knegtraans, echtg. cn drie kinderen; A. E. Mooyaart, kopt. art.; mevrouw de weduwe D. E. Reynst ea dochter; W. Spielter, landmeter; G. W. Wie- maDs, echtgenoote, drie kinderen en baboe; mevrouw L. Sner- mondt, twee kinderen eu baboe; mevrouw Moll, ccn kind en bediende; T. Vao Laaren; mevronw De Beos, zes kinderen eu een baboe; A. M. G. P. C. Van de Laar lnit. R. W. J. Dc Wetstcin Pfister; 11. J. Hoogervorst; R. Sayer; C. J. Donker; D. J. H. Meyer; Trenoyen en cchtgenooteHanzikertcu Lenaen. INGEZONDEN. De financlcele zijde van de Zuld- Affrfkaansche qaaestle. De debatten over de Transvaal vestigden deze week in beide Huizen de algemeeno opmerkzaam heid op deze lastige en moeilijke koloniale quaestie. De oppositie is niet vergeten dat deze quaestie een paar jaren geleden een wondeplek in dit land sloeg, niét zoozeer omdat wij de Transvaal aan de pri mitieve blanke bezitters teruggaven, die er onge twijfeld de blanke meerderheid waren, als wel omdat de wereld blijft volhouden dat die teruggave door de wapenen van ons gewonnen werd. Het valt niet te ontkennen dat de Hollanders, die zich altoos als de aristocratie van Zuid-Afrika beschouw den, zich zeer verheugden over den triomf door hun ras behaald en dat zij er zich op beroemen bjj Maju- baheuvel huDne vrijheid herwonnen te hebben. Yan een volk zoo intolerant en uitsluitend als de Boeren altijd geweest zijn, kan ons zulk eene ijdelbeid niet verwonderen. Met weinig verborgen wrevel hebben zij don voorspoed in bevolkingsvermeerdering en welvaart der Engelsche kolonisten in Z.-A. gade geslagen, en de geschiedenis van de Transvaalsche Republiek is een zelfsprekend relaas van hun afkeer des Britscben bestuurs. Ook is het den Boeron een ergernis dat de inlanders aan Engelschen do voorkeur geren, zooals natuurlijk is wegens de slechte behandeling die inlanders van de Boeren hebben te verduren. Er zal een verwonderlijk groote mate van tact noodig zijn om de drie elementen, waaruit de Z.-A. bevolking bestaat, eendrachtig tot iets goeds te laten samenwerken. In Lord Derby hebben wij, gelijk bekend is, een minister van koloniën, die al het mogelijke zal doen om den hoogmoed der Hollanders te sparen, maar het is duidelijk dat het welzijn van Z.-A. niet ten speelbal kan blijven aan Boersche vijandschap of slechte regeling der zaken en belangen der inlanders. Dat tegenwoordig de commercëele en financïëelo welvaart van Z.-A. wordt tegengehouden door ge brek aan overeenstemming tusschen Hollanders en Engelschen, is ontwijfelbaar. De groote voorspoed in de Kaapkolonie na de ontdekking der diamant velden is door een niet minder beteekenden stilstand gevolgd. Do nationale inkomsten verminderen, do handel is gedrukt. Er zijn twisten van fiscalen aard met de Holl. Republieken, die den handel verlammen, en als winsten, door Banken behaald, bakens van voorspoed zijn, dan spreekt daaruit duidelijk roactie. Een Kaapsche Bank, die vóór oeQ paar jaren nogal belangrijko zaken met de Transvaal opende, heeft hare betalingen moeten staken, en deze week heeft de Standard-Bank van Z.-A. 12 pet. divid. aangekondigd tegen 18 pet. in do vorige 12 maanden. Laatstgenoemde Bank heeft het wensch^lijk ge oordeeld, naar Hollandsche gewoonte, om een paar weken geleden het woord „Britsch" uit zijn titel te schrappen. De Bank van Afrika heeft haar divi dend ook van 10 tot 8 pet. verminderd. Al onze handelsberichten uit Z.-A. zijn van denzelfden treu- rigen aard; zelfs de snolle uitbreiding van het spoorweg-stolsel is machteloos om de zaken op te wokken. Men mag nu zeggen dat dit niet alles gevolgen zijn van politieke verschillen en dat er in alle handelszaken meerdere slapte voorkomt, maar het is vreemd dat alleen deze kolonie achter uitgaat, terwijl elders de zaken toenemen, te meer vreemd omdat hier tegenwoordig de markt voor Z.-A. goederen niet minder goed is dan cenige jaren geleden. Lord Derby stemt toe dat de positie reden geeft tot ontevredenheid, en dat die er ons werkelijk toe zou kunnen brengen om een campagne te onder nemen nog kostbaarder dan die van 1879, '80, '81. Tijd en geduld hebben echter nog brandender quaestïes dan deze bekoeld en wij hebben ten slotte zooveel vertrouwen in het gezond verstand der Boeren, dat wij verwachten dat zij ons Diet tot het uiterste zullen drijven. "Wanneer wij in vrede met hen willen leven, dan is hot ora hun, zoowel als om ons eigen welzijn te bevorderen; vroeg of laat moeten zij leeren inzien dat noch de Engelschen noch de inlanders Z.-A. zullen verlaten en dat hun onverdraagzaamheid moet worden ingebonden. Economist 24 Maart 1883. Wanneer wij bovenstaand voor de Transvaal niet zeer gunstig artikel overnomen, is het niet omdat wij de Engelsche zienswijze aanhangen, maar om eene gelegenheid te gebruiken om dat land, zijne bevolking en belangen in herinnering te brengen. Voor ons Nederlanders is het van het grootste belang dat het Nederlandsche elemont, in een land dat ongetwijfeld een groote toekomst heeft, vooral door het behoud der taal levendig blijve. In onze dagelijksche persproducten wordt wel nu en dan eeos een berichtje over de Transvaal gevondeD, maar wij achten dat, bij de weinige kennis en vooral bij de weinig verbreide kennis welke Nederland aan dat land heeft, niet genoeg. Wanneer het gros der natie maar een gering besef had van de grootheid eu kracht die ons kleine landje moet ten deel worden, wanneer wij daar in het zuiden van Afrika verbon den zijn aan een machtig stam- en taalverwant volk, dan zou van grooter opgewektheid en meer lust en ijver om kennis van Zuid-Afrikaausche toestanden in het algemeen en Transvaal in het bijzonder, ook door polemiek in de dagbladpers blijken. Nooit heeft zich aan een volk, gelijk thans aan het onze, eene zoo van zelve ontstane gelegenheid voor gedaan om, door uitbreiding van zijn taalgebied, krachtig tot vermeerdering van macht, grootheid en rijkdom de hand aan 'twerk te slaan. Transvaal is nog nauwelijks een begonnen land, maar wat er begonnen is, wortelt in dezelfde eigen schappen, die Nederland in Europa hebben gemaakt wat het eenmaal wasGodsdienst en vrijheidsliefde. Er zijn immigranten en er is geld noodig om het Hollandsch element er boven op te honden. Had ik millioenen, ik zou ze uit liefde tot miju land be steden aan nederzettingen van knappe, brave Hol landers, die in dat gezegende land ongetwijfeld gaarne zouden willen leven, als zij er zich onder redelijk gunstige voorwaarden konden vestigen. Geen land zou zoo voorspoedig zjjn al9 Transvaal met nijvere in het goede volhardende Hollanders. Geen Euro- peesch land is zoo innig bij den groei en bloei van Transvaal geïnteresseerd als Holland. D. H. CORRESPONDENTIE. - H.! In een volgend N*. Telegrammen. LONDEN, 30 Maart. (N. R. C.) Gisteravond heb ik mot den beer JorisseD, uit de Transvaal, een langdurig en belangrijk gesprek gehad. Ofschoon hij nadrukkelijk verklaarde, alleen om redenen van gezondheid een verlof van zes maanden naar Europa te hebben verkregeD, maakten zijne woorden toch op mij den indruk alsof hij belast is met e9ne offi- cieuzo zending, om eene zooveel mogelijk vrede lievende oplossing der Transvaal-quaestiën te ver krijgen. Hij verzekerde dat de Transvaal in een onhoud baar gespannen toestand verkeert. Indien Eogeland niet tegemoet komt aan de grieven der Boeren, zullen de Transvalers ongetwijfeld aan Engeland de suzereiniteit opzeggen. Daartoe zijn zij vast voor nemens. Op goede gronden, welke hij, Jorissen, meende vooreerst nog te mceten verzwijgen, zou de Boeren- regeering gerechtvaardigd zijn met nu reeds de op zegging te doen. Wil Engeland een nieuwen oorlog beginnen, welnu, de Boeron staan gereed tot nieuwe opofferingen ter verdediging hunner haardsteden. Hij verklaarde dat alle gerezen moeielijkheden het gevolg zijn van kuiperijen van een Natalsche kliek ea enkele zendelingen. De verwikkelingen aan de zuidwesteljjke grenzen zijn ontstaan door de on- practische grensljjn dwars over Kafferland, waar tegen de Transvaalscho regeering sedert den beginne vruchteloos heeft geprotesteerd. MACON, 31 Maart. Donderdag-avoDd ontplofte te Bolair bij Montceau-les-Minos een dynamietpatroon onder de deur van den meester-mijnwerker, die een dreigbrief had ontvangen, onderteekend: „het uit- voerond comité." Alle glasruiten werden verbrijzeld en de wanden der kamers als door een schot hagel doorboord. Niemand word gewond. LEIDEN, 31 Maart. Het weerbericht van heden doet voor morgen westelijken wind verwachten. Prinses Marianne heeft voor Paesens en Mod dergat f 500 gegeven. Naar mon ons uit Den Haag meldt, hebbeD 's Rijks commissaris van politie aldaar, de heer Dietz, en de inspecteur van politie de heer Olivier hedenvoormiddag omstreeks 11 uren in het „Hotel Tuinenburg" in arrest genomen een manspersoon die sedert gisteren daar intrek had genomen et verdacht werd de bedrijver te zijn van een gister nacht te Gorkum gepleegden moord op eene vrouw wier her sen 8 met een zwaar gewicht waren ver brijzeld. De aangehoudene moet reeds beleden hebber zich aan die gruweldaad te hebbeu schuldig gemaakt ten einde in het bezit te komen van het geld do: verslagen©. Hij is een fatsoenlijk gekleed man var 27-jarigen leeftijd, is genaamd De K. en van be roep warmoozier te Gorkum. Blijkens nader bericht zou de doodslag van d; vrouw gevolgd zijn op een twist over geldzaken waarin de verslagene haren schuldenaar scheld woorden naar het hoofd wierp, waarop deze, in drift ontstoken, haar met een zwaar voorworp eer slag op het hoofd heeft toegebracht, welke don dooi veroorzaakte. Het voorval heeft 's nachts plaats gehad, zoodat men vermoedt dat de bedrijver in den ochtend Gorkun) heeft verlaten. NI arktborichten. Leiden, 31 Maart. Heden aangevoerd: Tarwe 10 hectoliter. Wis- tertarwe 9.a 10.Zomertarwe 8.a 8.50. - Rogge 9 H. L. Winterrogge 6.50 a 7.Zomer rog# 5.50 a 6.Gerst 8 H. Ij. Zomergerat 5.— 5.60. Chevaliar-gerit 0.a 6.50. Haver 9 H. k Zware Haver ƒ4.a ƒ4.50.Lichte Haver 3.a ƒ3.50.- Dnivenboonen 6 hectol. 7.50 a 8.—. Paardenboonen fi hectol. 7.f 7.50. Boten 6990 kilogr., late qoalit. V* vat ƒ54a 60.-. 2de qnalit. 1/4 vat f 46.a 52.Boter lste qadii per kiloCT. 1.35 a ƒ1.50. 2de qoalit. per kilogr. ƒ1.15 '.30 Londen, 30 Maart. Friesche Boter 112/ a Nieuw-York, 30 Maart. Petroleum row a/d. bronnen barril) 94, dito geraffia. (per gallon) 8%. Sniker, Moseovad» 7. Meel 420. Mais 67.Roode Wintertarwe 121ty> per Maart 119%, per April 1197/3, per Mei 122%, roode voor jaara dito nom. Vracht voor Granen n. Liverpool 2 d., id^ voor Katoen 'S/is-

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 2